FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
23-04-20 14:18  [R/G] VOC Duyfken 1:100 od Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko.
Skoro ma być to będzie. A jaka relacja będzie, a właściwie zdjęcia, taka będzie. Postaram się by było coś sensownego widać. Co do strony merytorycznej -niestety operować w pełni fachowym nazewnictwem nie będę, nadal raczkuję w temacie. Po Trabaccolo i Mulecie to będzie mój trzeci model tego autora ( a jest nim Tomasz Weremko znany jako Seahorse) także mogę powiedzieć, że mnie to wciągnęło na dobre. Autor prowadził relacje z budowy wszystkich tych opracowań i to także duży plus. Wiemy co kupujemy, bez zbędnej tajemnicy.
Kupiłem cały zestaw, tj. model, lasery, zestaw bloczków i jufersów oraz żywiczne lufy. Kiedyś nie byłem zwolennikiem tych "bajerów" ale z biegiem lat człowiek odkrywa, że życie jest krótkie, a modele coraz bardziej złożone :) Największym zbawieniem są wycięte laserem jufersy, bo samodzielne ich wykonanie przerabiałem przy trabace, sporo zdrowia mnie to kosztowało.
Okładka:

Negatyw wręg (wybaczcie, zdjęć szkieletu nie zdążyłem zrobić), gdyby ktoś był ciekaw jak to mniej więcej wygląda :) :


I jakieś konkrety. Wręgi w miejscach zmierzących ku zwężeniu dobrze jest przyciąć pod odpowiednim kątem, wówczas zminimalizujemy uskoki na łączeniach podposzycia poprzecznego, co z resztą opracowanie proponuje. Na tym etapie przeszpachlowałem wstępnie najbardziej newralgiczne punkty. White putty od Tamiya -dobry produkt. Spasowanie tego podposzycia -bajka, klejone ze sobą na styk. Zacząłem od środkowego elementu i potem do rufy i do dziobu. Żadnego przycinania.

Następnie zacząłem oklejać łupinkę podposzyciem wzdłużnym. Trochę się obawiałem zaobleń bo fragmenty na tekturze, miejscami dość szerokie, ale dało się. Spasowanie kolejnych elementów względem siebie -znów idealne, aż się wierzyć nie chce. Na długość przycinałem te paski o jakiś milimetr, może dwa, ale ciut dłuższe poszycie to normalny zabieg w opracowaniach, może na wypadek gdyby kogoś poniosło z ilością szpachli.



Całość znów lekko poszpachlowałem. Krowich żeber nigdzie nie wykryłem, co bardzo mnie cieszy i daje nadzieję na ostatecznie znośny efekt.

Póki co efekty nie powalają wizualnie, ale w dłoniach bardzo fajnie się to maca. Głowię się nadal jakiego kleju użyć na te ostateczne planki. Mają byc prosto z wycinanki, niepodklejane, i nie wiem czy BCG mi jakiej niewyłapanej biedy nie uwypukli. Cyjanoakryl w żelu to z kolei robota sapera. Wyjdzie w praniu, na razie muszę się uzbroić cierpliwość i obrać właściwą kolejność czyli pora na wyposażenie górnych partii kadłuba. Mam nadzieję, że ilość małych części upakowanych na tak małym modelu mnie nie przerośnie :)

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (26-09-20 00:28)

 
23-04-20 14:40  Odp: [Relacja] VOC Duyfken 1:100 od Seahorse
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Skoro niepodklejone to ja w takiej sytuacji w swojej kodze, po szpachlowaniu kadłuba planki podklejałem na Pattex Butapren Transparent.

 
23-04-20 20:35  Odp: [Relacja] VOC Duyfken 1:100 od Seahorse
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Też polecam butapren. Ja właśnie zrobiłem eksperyment na kilku plankach z BCG na moim jachcie (w końcu podposzycie wydawało się prawie pancerne) ale na burcie klejonej BCG wyszło dużo gorzej, niż na klejonej butaprenem. Ja akurat używam Patex Universal classic.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
23-04-20 22:39  Odp: [Relacja] VOC Duyfken 1:100 od Seahorse
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

O o o. Będę stałym bywalcem :)

Butapren, lub UHU, tylko na miejscach łączenia z wręgą.

--
54323031

 
24-04-20 07:26  Odp: [Relacja] VOC Duyfken 1:100 od Seahorse
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

I ja będę podglądał (z duszą na ramieniu, czy nie wyskoczy jakiś babol wydawniczy)

BCG to dobry klej, ale przy oklejaniu "7 Prowincji" nie sprawdził się. Z drugiej strony planki na Duyfkenie przyklejałem właśnie BCG. Statystycznie najlepiej sprawdza mi się rozrzedzony Pattex do drewna (jak wikol). Wcześniej dodatkowo "gruntuję" podposzycie też tym klejem.

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
24-04-20 09:59  Odp: [Relacja] VOC Duyfken 1:100 od Seahorse
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Czy rozrzedzony Pattex do drewna (można prosić o konkretną nazwę? sporo tych Pattexów), to coś w rodzaju kleju Magic?
https://paperconcept.pl/pl/kleje-w-plynie/233-klej-magic-introligatorski-z-aplikatorem-45-g.html

Właściwie, to używam tylko dwóch klejów: Kropelki (ew. podobne) i Magica, więc zawsze warto się podszkolić ;-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
24-04-20 16:30  Odp: [Relacja] VOC Duyfken 1:100 od Seahorse
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Ja od lat używam tego Pattex'a

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
25-04-20 14:34  Odp: [Relacja] VOC Duyfken 1:100 od Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Czyli zdania są podzielone z przewagą butaprenu. Przeszło mi to przez myśl ale trochę się boję o estetykę i wytrzymałość. Mam sprzed 2 lat przykre wspomnienia co do butaprenu, takiego ze smokiem... ale chyba to wyjątkowo nieudany produkt, zdaje się, że nawet była na forum dyskusja na ten temat. Pewnie Pattex jest godny zaufania. Bedzie trzeba poeksperymentować. Jedno jest pewne, jeszcze trochę poszpachluję, na pewno nie zaszkodzi.

W dzisiejszym odcinku szkielet górnych pokładów. Jeszcze brzydkie kaczątko :)



A tutaj, zdaje się mały zonk na laserach, pomylona numeracja cz. 50 i 52, robiłem to żebrowanie od rufy do dziobu zgodnie z numeracją i się wystraszyłem, że coś pominąłem przy trzeciej od dziobu :) Oczywiscie, zagwozdka na 2 minuty.


Teraz zabieram się za poszycie wewnętrzne burt.

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
25-04-20 15:05  Odp: [Relacja] VOC Duyfken 1:100 od Seahorse
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Ooooj chęci nabieram na ten model coraz większej :)

--
54323031

 
26-04-20 14:59  Odp: [Relacja] VOC Duyfken 1:100 od Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoj! Dziś powklejałem wewnętrzne fragmenty burt pod żebrowaniem. Było nerwowo bo paluchy są dwa razy większe niż trzeba, ale jakoś od biedy się udało. Warto zwrócić uwagę na właściwe zamocowanie otworów dla dział, zarówno pod kątem poszycia wewnętrznego burt jak i zewnętrznego.



upload picture free


Teraz można się trochę odstresować drobnicą na pokładzie :)
Ciąg dalszy wkrótce.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024