FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 9Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
07-11-21 21:33  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Tomek tworzysz kolejną perełkę.
Kadłub wygląda imponująco.

Pozdrawiam
Adam

 
07-11-21 22:50  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Choć się na tym nie znam, to się wypowiem :D Wyguglałem sobie inne modele tej jednostki, żeby nabrać minimalnego obycia jakie jest podejście do tej rufy i wychodzi mi, że kolorystyka jest raczej mocno umowna i jest kilka ich wariantów, a z tego co widzę wybrałeś ten najbardziej kontrastowy.
Osobiście najbardziej podobał mi się wariant gdzie to co masz turkusowe pozostało w kolorze ciemnego drewna, lwy i herb w kolorze, a te dolne proste rzeźby są złote. Tak jak zrobiłeś, też jest fajne i przyjemne dla oka, ale jedno co kłuje mnie w oczy to nie, że te figurki są płaskie, a ich...twarze.
Wyglądają jakby je narysował na szybkości dziesięciolatek do starej kreskówki i trochę zaburzają mi majestat tej pięknej rufy.
Takie tam moje pseudo-artystyczne odczucia, ale żeby nie marudzić tylko, proponuję rozwiązanie. Wyguglać sobie twarz jakiejś rzeźby, zassać do corela i odrysować z niej same światło-cienie i więcej tym lepiej. W pomniejszeniu się pewnie trochę zleje ale drukarka ogarnie.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
08-11-21 09:26  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Adamie,
kolorystyka była raczej w miarę oczywista. Turkusowe powinno być bardziej zielone (i zmienię te tekstury). Tu jak najbardziej nawarstwiły się problemy z kolorem na monitorze, kolorem z drukarki i pewnie moim odbieraniem kolorów, bo każdy widzi trochę inaczej. Ponieważ wklejam tekstury drewna a nie jednolity kolor, to tak to niestety wyszło. To co jest teraz w tym kolorze historycznie było malowane i tak z pewnością zostanie (zielonkawe były również dolne części bocznych galerii rufowych, tam gdzie były eleganckie toalety dla dowództwa).
Twarze? No cóż, do bycia artystą dużo mi brakuje (moja 14-letnia córka trochę rysuje i robi to zdecydowanie lepiej ode mnie, więc pewnie trafiłeś z tym 10-latkiem:-))) Ostateczna wersja będzie skonsultowana z Abem Hovingiem, a trochę życia w te twarze włoży niezastąpiony Tomek Król. Sądzę, że będzie to finalnie wyglądało lepiej.
A, no i te dolne rzeźby też były kolorowe (choć rozumiem, że mniej ci to przypada do gustu:-))
Wreszcie, modele, które wyguglałeś są tak różne, że niektóre z nich należy niestety zaliczyć do kategorii SF (nie umniejszając pracy i wysiłkowi ich budowniczych). Zresztą jeśli porównasz poważne opracowania tego okrętu wykonane przez poważnych badaczy (Blom, Dik, Hoving) to też zobaczysz ogromne różnice (nawet w kształcie kadłuba).
Ogólnie finalnie mam nadzieję, że będzie lepiej niż teraz.

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
08-11-21 12:40  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Moja opinia opera się na punkcie widzenia zwykłego oglądacza, których będzie stanowić z 80% oglądających Twój model. W projektowaniu modeli dla modelarzy zauważyłem, że najtrudniej znaleźć ten złoty środek miedzy wiernością, przyjemnym dla oka wyglądem i przyjaznością opracowania dla każdego zainteresowanego modelarza. A jeszcze dochodzi zadowolenie z pracy projektanta, bez którego model się rysuje i rysuje, oj jak dobrze że są teraz te żywiczne druki :D Co do kolorów, to znam aż za dobrze problem :D A nie dziwi fakt, że są rozbieżności w modelach jednostek sprzed 350 lat.
Tak sie teraz trochę interesuje, bo jak mówiłem w Przeciszowie, jak się znudzę blaszakami to zaatakuje tego Le Requina :D

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
10-05-22 09:33  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Czołem,
i znów jakaś koszmarnie długa przerwa (ale powstała w tym czasie szkuta wiślana, zawsze coś).
Zmobilizowałem się i ustawiłem artylerię 6-funtową na wyższych pokładach. Lufy drukowane w żywicy, co znacząco przyśpieszyło pracę. Wykorzystałem również drukowane bloczki 2-milimetrowe do olinowania lawet (ale lawety są z kartonu, nie z żywicy:-)). Żywiczne bloczki to również udogodnienie, chociaż trzeba je pomalować. Obawiałem się, że po pomalowaniu, mimo farby podkładowej, przy manipulowaniu bloczkiem farba będzie odłazić, ale nic takiego się nie zdarzyło.


Trwa również "nierówna" walka z dwiema rzeźbami - i nie z tymi w wersji żywicznej, ale z wersją papierową.



Kombinowałem z cienkiego papieru, z kartoników i nijak nie umiem zaprojektować tego z sensem. Chodzi mi oczywiście o "sens" w sensie praktycznym, bo każdą rzeźbę można rozwinąć na 100 części o wymiarach poniżej 1 mm (:-)), ale jak to potem skleić, gdy kropelka kleju jest dwa razy większa od części:-))) Figurki bardziej statyczne, "jednoczęściowe" bez problemu skleja się z kilku warstw, ale te z oddzielnymi rękami i nogami mnie przerastają.


Nie mogłem oczywiście nie wymienić galionu kartonowego na druk 3d, poniżej porównanie:



I klika aktualnych zdjęć:






Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
10-05-22 21:52  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

To jest oś wspaniałego. Już jest, a co będzie?

Co do galionu - nie ma porównania, rzeczywiście. Ale dla mnie jako przyszłego sklejacza tego modelu jednak kartonowa figura będzie priorytetem... Chcę ograniczać używanie gotowców do maksimum. Taki kaprys.

Co do rzeźļ - może zrób coś na wzór tej figurki galionowej z Grosse Jachtu? Fajny ten chłopek, uplastyczniony nikolem daje radę :)

--
54323031

 
19-06-22 22:04  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Hej,
przy poprzedniej aktualizacji wątku myślałem, że to już prawie wszystko - ot, kilka detali, mocowanie jufersów i .. jazda z olinowaniem! Dziś wiem, że jest jeszcze kilka rzeczy do dorobienia, i tak od miesiąca: "Kadłub gotowy!" - "Jeszcze nie:-((((")
Zrobiłem odciągi jufersów "prawie" tak jak były oryginalnie: pierwsze "ucho" (1) włożyłem w otwór w burcie, drugie "ucho" (2) dokleiłem na płasko do burty i łączenia zakryłem kółeczkami z barwionki. Potem tylko trzeba było dopasować główne ogniwo. Całość robiona z czarnego miedzianego drutu o grubości ok. 0,3 mm.


Zbudowałem drugi raz szalupę, bo była za duża. Wymiary wziąłem z planów, ale po konsultacjach z p. Hovingiem trzeba było ją o dobry metr skrócić: miała ona standardowo 4/5 długości boot'a, czyli tej drugiej łodzi holowanej za okrętem, a ta znowu miała 1/4 długości okrętu liczonej pomiędzy stewami. (proste:-))


Przykleiłem na grodziach ozdoby w postaci atrakcyjnych syren i klapy ambrazur. Tu niestety moja wtopa, bo wyloty niektóre lufy na śródokręciu na sterburcie ustawiłem za wysoko i nie było gdzie wstawić knagi, a do niektórych miejsc nie było już dostępu. Trudno.
(Już wiem, dlaczego budowa zajmuje mi tak dużo czasu - po prostu wszystkich elementów jest 5-10 razy więcej:-))) Klap ambrazur do małych jednostek zwykle było 6-10 szt., a tu jest 40.) Zmieniłem "curl" (ten zawijas na samym dziobie) nad lwem, bo powinien być większy i trochę wyżej.

Przyszła pora na knagi, kołkownice i inne drobnostki. Główną drobnostką były nagle (ok. 100 szt.) - nie jestem masochistą, więc je wydrukowałem w brązowej żywicy. Musiałem im trochę pozmieniać proporcje, bo zgodnie z rysunkami np. Mondfelda, oryginalne proporcje były niewidoczne dla oka. Po kilku próbach powiększyłem górną część (żeby było ją w ogóle widać) i trochę je pogrubiłem po całości tak, że mają 0,6 mm średnicy. Cała zabawa była potrzebna głównie do nagli mocowanych na poręczach, żeby wyglądały w miarę podobnie i równo.


Na burtach przy artylerii były skrzyneczki z opisane "proppenbak" - pewnie na pakuły czy inne uszczelniacze przy ładowaniu dział. Dodałem od siebie wiaderka, brakuje jeszcze kul armatnich (cos wymyślę).
W sumie nic nadzwyczajnego nie odkryłem, żeby zanudzać opisami - zapraszam do obejrzenia zdjęć:














Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
19-06-22 23:04  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Zaczynam odkładać kasę na model...

--
54323031

 
19-06-22 23:13  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Nagle prezentują sie wyśmienicie. Mam nadzieje, że będzie możliwość ich zakupu w sklepie. Model już teraz prezentuje się rewelacyjnie i aż trudno uwierzyć że to konstrukcja kartonowa a nie drewniana. Wogóle to te holenderskie konstrukcje mają w sobie to coś. Już jakiś czas temu miałem Cię o to zapytać... Tomku czy rozważałeś może kiedyś projekt Prins Willem? Nikt w kartonie go jeszcze nie wykreślił a spod ręki takiego mistrza jak Ty to byłaby prawdziwa gratka, do pary z prowincjami :-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
20-06-22 10:20  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Majstersztyk.

Ostatnio miałem okazję oglądać jeden z Pana modeli w 2d i przyznaje, robi wrażenie. Kolorystyka, cieniutkie linie, wszystko wygląda jak 1m dolców. Nic tylko brać i kleić. Ten okręt prezentuje się jeszcze wspanialej. ehhh. Wspaniały.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 9Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024