FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
20-04-20 10:38  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Na pastele tylko lakier w sprayu, ewentualnie jakieś aero. Pod żadnym pozorem nie maziaj tego pędzlem: ]. Ja pomaziałem pędzlem i zdecydowanie NIE polecam: ]
Wash to w zasadzie mocno rozwodniona zawiesina z pigmentem. Pewnie można by jakoś przetrzeć kadłub jakąś mocno rozwodnioną akwarelą lub inną farbą. Musisz tylko uważać, aby przypadkiem nie zwichrowało Ci to poszycia.

 
20-04-20 10:53  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Karas, śledzę z uwagą Twoją Malayę, która zresztą wychodzi fenomenalnie i jest dla mnie źródłem wielu inspiracji:) Pamiętam u Ciebie jak pastele zareagowały na lakier nakładany pędzlem i najchętniej w ogóle nie używałbym lakieru. Tylko w tym przypadku musiałbym unikać dotykania kadłuba, a to raczej niemożliwe. Aero nie mam, więc zastaję tylko jakiś lakier w sprayu.
Washa na pewno będę próbował wykorzystać, ale raczej do drobnych zacieków i takich tam.

 
20-04-20 11:07  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Wash niczego nie niweluje, wash podkreśla.
Suche pastele na okręt?Po co? One raczej mają imitować kurz, syf, błoto. Na okrętach więc jakoś mi się nie widzą:-)

Ja bym jednak na twoim miejscu nie kombinował, bo efekt może być nieprzewidywalny, a szkoda by było fajnego kadłuba.

Na przyszłość kupić karton barwiony i odrysowując oklejki dna, wykonać go w jednolitym kolorze:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
20-04-20 11:21  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Ja uważam, że suche pastele są super do kadłuba i w ogóle do podkreślenia walorów okrętów. Tylko trzeba uważać, żeby nie przegiąć i robić to delikatnie pędzelkiem.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
20-04-20 11:43  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Dla mnie ta robota jest tak czysta i precyzyjna, że nie odważyłbym się niczego poprawiać. Taki urok tego modelu i wszyscy modelarze o tym wiedzą:-)

 
20-04-20 11:58  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Ładnie i czysto idzie. Zgadzam się z poprzednikami, nie eksperymentuj na tym kadłubie bo szkoda zepsuć.

 
20-04-20 12:02  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Też uważam, że mogą się nadać, tzn ujednolicić kolor przy jednoczesnym zachowaniu unikalnego wzoru zastosowanego w wycinance. To nie są jednolicie czerwone oklejki. Tam wbrew pozorom, sporo się dzieje i szkoda byłoby stracić te detale na rzecz barwionki. Zastosowanie pastel może lekko zblendować kolor. Ale tak jak pisał TLB, trzeba uważać i z wyczuciem. Ja sam, ścieram kredkę bezpośrednio nad modelem, pokrywając go pyłem, a następnie rozcieram pędzlem. Ryzyko i ewentualny zysk należą do Ciebie Tomek. hehe.
Bardzo mnie cieszy, jeśli moja relacja na coś się przydała.
Powodzenia i sukcesu życzę : ]

 
04-05-20 22:02  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Powoli kończę kadłub i mam kilka ogólnych spostrzeżeń. Jest to pierwszy model, w którym zdecydowałem się na użycie kaponu. Pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Papier jest wytrzymalszy, nie strzępi się, jest gładki w dotyku. Do minusów na pewno należy to, że farby łatwiej się ścierają szczególnie plakatowe. Mam również wrażenie, że kleje zwłaszcza butapren znacznie słabiej trzymają się takiej powierzchni. Kolejną kwestią jest wyraźny lekki połysk modelu. Stąd moje pytanie do okrętowców stosujących kapon, czy używacie później jakichś lakierów do zmatowienia powierzchni?

 
04-05-20 23:24  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Jakimś tam okrętowcem nie jestem, ale to czego się nauczyłem do tej pory to się podzielę. W dwóch sensownych moich przypadkach, które obecnie są dostępne na forum kapon był w użyciu, połyskiem po impregnacji się nie przejmowałem. W obu przypadkach modele były w końcowych etapach budowy (przed rozpoczęciem takielunku i zawieszeniem żagli) lakierowane, dwie warstwy połysku i na to dopiero warstwa matu. Warstwy połysku stosowałem po to, aby uniknąć wytrącania się talku z matowego lakieru. W przypadku Kogi były to bezbarwne emalie dupli color, w przypadku Allege bezbarwny lakier akrylowy AK Interactive. W oby przypadkach puszki sprayu. O ile w przypadku Kogi efektem jest głęboki mat o tyle w przypadku Allege jest bardziej satynowo. Zanim zaczniesz lakierować model wykonaj testy lakieru na jakichś próbkach kolorowego kartonu pokrytego kaponem. Czasem się zdarza, że lakier reaguje z kaponem. Ja na przykład na początku chciałem Allege również pociągnąć tą samą emalią co Kogę, ale testy tuż przed pokazały że jakaś reakcja lakieru (połysku) z kaponem powodował powstanie jasnych plam (dlatego kolorowy karton do testów, na białym bym nie zauważył). Może jakaś felerna partia, może za długo leżał na półce. Prosty test a uchronił od zniszczenia prawie gotowego modelu.
Butaprenu w zasadzie używam głownie do podklejania elementów na tekturę więc tu nie zauważyłem żeby słabiej trzymał. Natomiast Pattex Express, którego głownie używam, trzyma słabiej, szczególnie drobnicę dlatego miejsca klejenia staram się lekko zmatowić przed nałożeniem kleju.
Do retuszu używam obecnie akryli vallejo, trochę lepiej się trzymają niż wymienione przez ciebie plakatówki (choć też można je zetrzeć w ferworze walki z materią) i nie mają tendencji do zmiany koloru gdy pokryjesz je lakierem.

--

 
05-05-20 12:45  Odp: [R] HMS Hood Military Model 1-2/2011
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Ja kaponuje i nawet ciesze się z tego lekkiego połysku, tzn nie jest to poświata jak od maski samochodowej, a jedynie bardzo subtelny i delikatny refleks światła jak od pomalowanej stali, hehe tak to sobie tłumacze: ], Później już niczym nie zabezpieczam modelu, mam złe doświadczenia. Może gdybym miał aerograf i trochę ogaru, to bym się pobawił w jakiej fantazyjne lakierowania, ale nie mam. Więc się nie przejmuje. Modele trzymam szczelnie zamknięte pod szkłem więc nie martwię się o kurz, nie zaobserwowałem też, aby coś zaczęło odpadać po czasie, czy się rozklejać: ]
Jak ty, też retuszuje farbkami wodnymi, więc słabsze wnikanie farby w karton też uważam za plus, bo w razie czego łatwiej jest odratować gdyby coś się maźneło po powierzchni kolorowej. Trochę czystej wody, chusteczka i po problemie.
Nie kleje budziem, więc tu się nie wypowiem, CA trzyma dobrze: ]
Gdybyś jednak chciał wchodzić w jakieś dodatkowe lakiery, to uważaj na lakiery matowe, tak jak napisał Kondzik, bez dodatkowego zabezpieczenia, wytrąci Ci się talk na powierzchni i będzie to słabo wyglądać. hehe był nawet moment, że chciałem z tego korzystać w części podwodnej, ale wyszło słąbo i mało kontroli jest nad procesem.

powodzenia bo dziergasz to bardzo starannie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024