FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
20-04-20 09:34  [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Z racji braku miejsca na półce, muszę wziąć się na odgrzewanie kotletów. Model został sklejony 13 lat temu, doprowadzony do obecnego stanu jakieś 10 lat temu, a zaprezentowany na łamach forum 1:25saf 9 lat temu- http://1-25saf.com/viewtopic.php? f=18&t=1030&p=5890#p5890
Oto fotki:
Taka ciekawostka:
To już drogi remont w historii tego pojazdu. Pierwotnie wyglądał tak (fotka z 2007 roku, gdy jeszcze nie było Sars Cov 2 :( ):
A teraz prośba:
Zapewne są tu ludzie, którzy znają się na teciakach. Proszę weryfikację merytoryczności modelu. Próbowałem określić dokładnie co to za czołg. Ustaliłem, że to T-34-85 (wow, serio!) z armatą Zis-S-53, a wieża z 1944 z fabryki 174 (?). Dobrze? :)

Pomyślałem, że mały lifting się przyda. Oto założenia:
1. Rozcięcie gąsienic na pojedyncze ogniwka,
2. Wykonanie nowej anteny radiostacji,
3. Nowy reflektor,
4. Uplastycznić haki holownicze,
5. Poprawa opadającej lufy
6. Wymiana lufy,
7. Zmiana malowania
8. Brudzenie.
9. Może nowe koła.


Ad. 1 Gąski są laserowe z pasków. Dlatego chcę rozciąć je na pojedyncze ogniwka, zaglutować i oszlifować krawędzie na półokragło.
Ad. 2 Antena jest urwana i leży na lewym błotniku. Chciałbym ją wymienić na cieńszą (tradycyjnie struna gitarowa). I teraz pytanie czy podstawa anteny wyglądała we szytstkich T 38-85 tak samo jak na fotce poniżej czy też były jakieś odmiany?

Ad. 3 Budowa reflektora od podstaw. Obecny ma namalowany odbłyśnik. A chciałbym zrobić tak jak się to robi, czyli wydrążona skorupa i szkiełko.
Ad. 4 Są zbyt płaskie. Trzeba nadać im wygląd odlewów.
Ad. 5 i 6 Jak zwykle mam problem z opadającą lufą :( Mam zamiar jakoś wcisnąć "kliny" w jarzmo armaty by wszystko chodziło ciaśniej. Także wymieniam samą lufę, zastanawiam się nad drewnianym gotowcem.
Ad. 7 Drugowojenne. Rosyjskie. Nie polskie. Pierwszy pomysł to cos z operacji berlińskiej. Dodałbym wtedy pancerz siatkowy (nie wiem czy tak to się nazywa, po angielsku to bed spring armour), ale po analizie zdjęć stwierdziłem, że musiałbym wymienić wszystkie koła na pełne, które model już kiedyś posiadał, oraz pewnie pozbyć się dodatkowych zbiorników paliwa, a bardzo je lubię. No chyba, ze posiadacie jakieś fotki ukazujące czołg z dodatkowym opancerzeniem, zbiornikami i kołami z otworami (przynajmniej w większej części). I wtedy znalazłem taka fotę:

I pomyślałem: "O kurła, jeszcze nie robiłem zimowego kamuflażu. Może spróbuję." I na razie przyjmuję to malowanie, ale jak macie jakieś fajne propozycje (rosyjskie, tudzież radzieckie, ewentualnie sowieckie) to możecie też podrzucić, chętnie popatrzę - podobają mi sie z wielkimi napisami ZA STALINA itp, ale nie znalazłem dowodów zdjęciowych.
Ad. 8 Tutaj nie ma co rozwijać.
Ad. 9 Sprawa otwarta, nie są zapiękne, ale jak będę malował w zimowe camo to koła będą upaćkane błotem więc sprawa się rozwiązuje. Może zrobię ze dwa kola pełne by był mix :)

Ale się opisałem, ciekawe czy ktoś to przeczyta...

Liczę na pomoc i pozdrawiam serdecznie :)

--

Post zmieniony (18-08-20 09:41)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-04-20 13:59  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzięki JSJ na fachową odpowiedź. Skupmy się na drugowojennej produkcji - przyjmijmy, że decyduje się na zimowe malowanie. Z racji tego, że jestem kompletnie zielony w temacie T-34 możesz wyjaśnić mi o co chodzi z pionowym spłaszczeniem wieży? Co miałbym zmienić by upodobnić model to czołgu ze zdjecia (wiem, że na zdjęciu widać tylko wieżę)

Domyślam się, że też chyba trzeba zmienić wspominanie przez Ciebie połączenie płyt przednich na starsze. Jak ono wyglądało z zewnątrz?

PS. Pewnie będę miał wiele pytań. Czy mógłbym prosić jakiś kontakt do Ciebie :) Nie będę bardzo spamował.

--

Post zmieniony (22-04-20 14:05)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-20 10:55  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Tak się złożyło, że wczorajszego wieczora nie miałem co robić to postanowiłem coś nieśmiało podziałać.

Zacząłem od demontażu lin holowniczych, zapasowych ogniwek gąsienic oraz reflektora.


Liny teraz kiszą się w krecie by oczyścić je z farby. A ja przyjrzałem się reflektorowi. Nie jest on za duży?


Dokładne wymiary:A teraz wieża. Zdemontowałem górna płytę osłaniającą jarzmo by mieć dostęp do lufy od tyłu. Okazało się, że występują elementy kserowane. Dlaczego? Nie mam pojęcia :) A właśnie a propos lufy. Szukam gotowca i znalazłem dwie lufy do Zisa w dwóch długościach: 51,5 i 54,6 kalibrów. Kiedy stosowano jedną, a kiedy drugą?
I tak oglądam tę wierzę i parzę i widzę to:


I reaguje tak:


Coś się wymyśli :) Mam już pomysł.

I kolejny dylemat. Czy wieżyczka dowódcy nie jest za wysoka?Generalnie mam zamiar jutro podjechać do jednego Teciaka i pomierzyć sobie cokolwiek. Pozdrawiam i zdrowia życzę!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-05-20 13:30  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Na początku wyznanie winy. Koledzy z 1:25saf mieli rację, mogłem się wziąć za nowy model. Dlaczego? Bo przyjrzałem się kadłubowi podczas rozbiórki i zauważyłem, że praktycznie wszystkie płyty są wklęśnięte. No to postanowiłem rozrysować na podstawie tego modelu oraz swoich pomiarów rzeczywistego czołgu nowy kadłub. Dobra wiadomość, że wieża się przyda.

Zanim sobie rozrysuje sobie elementy kadłuba działam z tym co mogę.

Zdemontowałem strop wierzy i do wyrównałem oraz wstawiłem wzmocnienie w okolicach jarzma. Starałem się także delikatnie poprawić kształt wieży:

Zdemontowałem lufę i wykonałem nową. miąłem kupowac toczona, ale stwierdziłem, że spróbuje zrobić własnoręcznie. Nie wyszło idealnie ale jest.

Podziałałem także z samym jarzmem. Jeszcze nie jest skończone, a na teraz prezentuje się tak.I trochę smutek, bo myślałem, że dodatkowe zbiorniki paliwa z MM będą ponownie użyte ale są za krótkie o ok 2mm.No to tyle. Aktualizacje nie będą zbyt częste bo odkryłem legimi.pl :)

--

Post zmieniony (08-05-20 13:33)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-05-20 13:15  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@Borowy: Tak jak napisałem, po dogłębnej analizie uznałem ze to musi być remont generalny. Każdy kibic mile widziany, szczególnie, że Twój T34 jest niesamowity.

@Mucha: Trzeba się ustawić w życiu :) Dzięki, obyś miał racje co do finału.

=============================================================================================

Żeby nie było, że nic nie robię. Dziś odcinek będzie głownie o kołach napinających, ale nie tylko. Postanowiłem że spróbuję coś podziałać z włazem ładowniczego. Z ostatniego kawałka cyny zrobiłem otok przy pomocy takiego oto wielce wyrafinowanego przyrządu:

Następie pierścionek nałożony na podobny "przyrząd" tylko, że cieńszy przeciągnąłem kilkukrotnie po papierze ściernym by go spłaszczyć. Na końcu wkleiłem w środek sam właz i pokryłem cienka warstwa rozwodnionego wikolu.

Wiadomo, to jeszcze nie koniec tego tematu, ale musi poczekać na zawias i inne detale.

Postanowiłem zmierzyć się z osłona wentylatora. Po przeglądnięciu rożnych modeli znalazłem inspirację w T-34-85 z WAK. Skopiowałem pomysł i wyszło mi coś takiego. Musze przyznać, że jestem wyjątkowo zadowolony z tego detalu. Dzięki wielokrotnemu pokrywaniu elementu klejem cyjanoakrylowym i szlifowaniu udało mi się uzyskać tak ponętne kształty.No i etapy budowy kół napinających.Koła nie są skończone. Zalałem je rozcieńczonym wikolem i teraz muszę pomalować podkładem by ocenić czy przypominają odlew. Jeśli tak to wokół otworów przykleję obrączki wykonane z miedzianego drutu fi0,3mm.

No to tyle. Zdrowia!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-06-20 13:36  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry, witam wszystkich w piątym odcinku moich zmagań z modele T 34-85.

Udało mi się wymęczyć koła napędowe. Obecnie nie wyglądają zachęcająco, ale myślę, że po zawikolowaniu oraz pokryciu podkładem będzie lepiej.
Dla odpoczynku od kół zrobiłem nowy właz kierowcy. Brakuje jedynie osłon peryskopów.

No i zakończyłem temat dodatkowych zbiorników paliwa. Ten w pełni kartonowy już pokazywałem, a dla zabawy dwa pozostałe zrobiłem z puszki po Koka Koli. Fajnie wychodzą wgniecenia na takim aluminiowym elemencie. Spawy robione moteda kolegi Borowego - wikol z farbą plakatową z tubki.


Pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-06-20 12:48  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@Mucha: Dziękuję za miłe słowo :)
===============================================================================================================
Dzień dobry,
Chwilę mnie nie było tutaj, bo i wena mi przeszła - największy kryzys odkąd wróciłem do modelarstwa PaKiem 40. Na tapet wziąłem kopułkę dowódcy. Wielkie podziękowania dla kolegi JSJ z czarnego (mam nadzieję, że nie wychwycę bana za rasizm) forum, który rozwiał moje wątpliwości co do umiejscowienia szczelin obserwacyjnych.

Detale skaładowe:


A teraz obrzeża szczelin wykonane z drutu miedzianego 0,3mm. Tutaj idealnie wpasowały się ostrze Olfy AK5
Spawy robione wg przepisu kolegi Borowego:


I na koniec nadanie faktury odlewu za pomocą Mr.Surfacera 1200:


Nie zdążyłem już przykleić włazu na kopułki, w następnym odcinku to pokażę. Pozdrawiam :)

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-07-20 11:34  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Dziś chciałbym pokazać niewielkie postępy budowy T 34.

Pobawiłem się trochę wieżą. Nadałem jej kształt zbliżony do pożądanego. Teraz nie wygląda to estetycznie ale w toku budowy nabierze to lepszej prezencji. Przynajmniej taką mam nadzieję. Dokleiłem także iminatcję wybrzuszenia pod mechanizm obrotu wieży oraz "wykusz" kopułki dowódcy.\

Skończyłem także włazy:

Zapraszam do komentowania i do zobaczenia w następnej odsłonie relacji!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-07-20 11:04  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Dziś sponsorem odcinka jest producent lamp czołgowych Lampex Sp. z o.o.

Umyślalem sobie, że lampa nie będzie z kartonu, bo chciałem ja wykonać jako skorupę, by móc zaimitowac jej wnętrze, a detali z listkami nie umiem projektować (są na to jakieś patenty?). Padło na formowanie próżniowe. Oczywiście całkowicie kartonu nie uniknąłem. Materiał ten wykorzystałem do wykonania "kopyt".


No i wytłoczki. Dupka lampy trochę się przypaliła :)


W przednią cześc wstawiłem kartonowy pierścień służący do połączenia lampy w całość, a tył zalałem wikolem dla usztywnienia elementu oraz zaimprowizowania odbłyśnika.


A tutaj żaróweczka - tradycyjnie kulka z pochłaniacza wilgoci.


No i wszytko zmontowane na sucho. W międzyczasie środek lampy pomalowałem Tamką XF-16I to by było na tyle. Zapraszam do komentowania. Do następnego!

--

Post zmieniony (14-07-20 13:45)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-07-20 14:07  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Walka trwa. Pobawiłem się wieżą. pokryłem ją szpachlówką Tamki rozcieńczaną acetonem i nanoszoną pędzlem - to będzie pierwsza warstwa faktury odlewu. Dodałem pozostałości układu wlewowego oraz otok szczeliny obserwacyjnej:
A teraz stare jarzmo wraz z KMem do oceny. Nadaje się do wykorzystania w modelu? Wiadomo, jakaś kosmetyka będzie konieczna, ale czy ogólnie rzecz biorąc jest gites?

Pozdowionka!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-07-20 11:31  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dziś powalczyłem z świecami BDSZ. Niby prosty element ale napsuł mi sporo krwi - jakaś niemoc bije od tych elementów. Wykorzystałem tutaj puszkę po napoju z tego względu, żeby uzyskać ładne przetłoczenia, a z kartonem nie udało mi się osiągnąć jakiegoś akceptowalnego efektu.

Zrobiłem sobie takie "matryce" to tłoczenia:


A tu gotowe poszycie z obcą sklejką wklejoną na butapren:


No i czoła świec:


Trzy razy je robiłem. Nie potrafię powiedzieć dlaczego. Po prosto nie wychodziło i już...

Beczułki uformowane...


...i zamknięte


A także uzbrojone w detale:
A tutaj przygotówka do kół jezdnych - jak na to patrze to już mi się nie chce:


Następna aktualizacja pewnie za tydzień, bo na przedłużony weekend jadę w Pieniny zdobywać Trzy Korony w stylu alpejskim.

Niech karton będzie z Wami.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-07-20 18:32  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry.
Urlop, urlop i po urlopie... Coś jeszcze przed wyjazdem udało mi się podziałać i teraz chcę to pokazać. Walczę z kołami jezdnymi:
A tu żebra do wyżej pokazanych kół:


Miałem dość już tego dziubania, więc wziąłem się wieżę. Przyszła pora na odwzorowanie linii podziału form. Najpierw maskowanie:


I tak to wyszło:Wyciąłem także płytę stropową wieży:


A tutaj nowa antena (po prawej), a obok stara (po lewej):


Pozdrowienia!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-08-20 12:15  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@Mucha: Tak, wiem. Już gdzieś wyżej to pisałem, że to raczej będzie nowy model na podstawie MM. Kurła tak to jest z pracownikami, ja mu płacę PIENIĄDZE a on nie chce robić.
=====================================================================================

Dzień dobry,
Koła jezdne poszły w odstawkę i dlatego skupiłem się na wieży. Powyginałem uchwyty dla desantu - oczywiście będą wykorzystane nie tylko na wieży.


I hop, już na miejscu.A teraz uszy do unoszenia wieży. Już miałem je wycinać, ale pewna myśl łysnęła mi w głowie. Jak znam siebie to do momentu ukończenia modelu pourywam je kilkukrotnie i pogubię, więc postanowiłem je umocować troszkę solidniej przy korzystaniu wpustów.


miałem spore wątpliwości co do kąta pod jakim należy je przykleić. Jednak po analizie kilku fotem uznałem, że były przyspawane jak leci - czasem pionowo, a czasem pod kątem.

Ostatnia kwestia dzisiaj. Czy stary klakson nadaje się do ponownego użytku?
Pozdrowionka!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-08-20 10:31  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Miałem coś czasu by podziałać przy Teciaku.
Zrobiłem zaczepy na kocyk. Początkowo chciałem wykorzystać stare elementy, ale okazały się wykonane z za grubego drutu - wyglądały zbyt masywnie. Te poniższe zrobione z drutu 0,3mm


I już na swoim miejscu. Przy okazji widać, że pokryłem wieżę Surfacerem oraz obspawałem elementy. Na sali pewnie sa jacyś spawacze i z pewnością okreslili by to raczej jako obsmarkanie :)
Kopułka i właz również przyspawany.Dziękuję za uwagę i zapraszam do komentowania.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-20 07:05  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@97: Przekonałeś mnie, bo już rozglądałem się za jakimś bezpańskim psem.
@Lelum Polelum: Wrzuć zdjęcie w tym wątku, wszyscy ocenimy!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-08-20 10:54  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@Lelum polelum: No muszę przyznać, ze jest na co popatrzeć! Lubię takie lateksowe klimaty :)
@Mucha: początkowo nie chciałem tego sprawdzać, by przypadkiem się nie wydało i w ten sposób pozbawić się obiadów w domu, ale ciekawość była silniejsza i zaryzykowałem. Nooo ta Sara to jest szprycha! Jest na co popatrzeć. Tutaj jest fotka i życiorys: [https://www.jesuscalling.com/author/

Generalnie zawsze chciałem by pod moimi postami był taki ruch i w końcu się udało! Dziękuję Wam!

===============================================

Dzień dobry,
Dziś raczej mało spektakularna aktualizacja. Przyspawałem cycuszki oraz słone antenę. Sama antena będzie demontowalna z myślą o transporcie na wystawy i konkursy.
Zostało mi wykonać i przykleić korki otworów strzelniczych oraz tą płytę osłaniająca od góry maskę jarzma armaty.

Rozrysowałem sobie także w międzyczasie kadłub. Powstał on na bazie kadłuba MM a kilkoma modyfikacjami m. in dodatkowy podłużne wręgi. Kilka fotek z dotychczasowych postępów prac.


Pozdrawiam i jak zwykle zapraszam do komentowania.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-08-20 13:15  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@97: Tak, zgadza się, to już jest budowa od podstaw na podstawie MM.

@Mucha: Takie laski polecasz....
Wolę chyba te pośladki. A tak poważnie to Broń mnie Panie Boże bym nawet się zastanowił nad wnętrzem. FT to był mój pierwszy i na razie ostatni raz.

=========================================================================================================================================================================
Dzień dobry,
już piętnasty odcinek moich zmagań z ciemną materia kartonową. Kadłub nabrał właściwych kształtów. Coś niezagrało na krawędzi przedniej oraz bocznych płyt, ale nie ma paniki, i tak tam maja być imitacje spawów.
Uzupełnianki także dotyczyły wieży. Na pierwszy ogień poszła płyta osłaniająca jarzmo armaty od góry. Zrobiłem to tak, że na elemencie ponaklejałem trzy fragmenty drutu miedzianego 0,3 mm, a na to drugi taki sam element obficie nasączony BGC.


Po dociśnięciu i przyklejeniu do wieży uzyskałem coś takiego (widać także nakreślone linie wyznaczające brakujące ślady po łączeniu form, których brak zauważył Piter:


A teraz "korki zatykające otwory strzelnicze w wieży. Cyk, dwa małe stożki i po ptokach:
No to papatki!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-08-20 13:02  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Kolejna mała aktualizacja postępów prac. Jak widać tempo trochę spadło, bo miałem dość "pracowity" weekend.
Wanna kadłuba zamknięta od dołu:


Nie jestem pewien ile powinno być tych kwadratowych osłon na spodzie. Chyba pod pierwszymi kłami ma ich nie być.

Wykonałem oraz przykleiłem bardzo wymagające elementy, a dokładnie takie ustrojstwo służące do dobijania szpilek w gąsienicy. Podobno dzięki niemu Teciak tak charakterystycznie klekotał podczas jazdy i został ochrzczony 'kaczorem":Osłony przekładni kół napędowych. Tutaj kolega JSJ z czarnego forum podpowiedział mi, że czołgi z zakładu 183 będzie miał raczej kanciaste osłony:A tu ciekawostka:


Pojazd ma dwie rożne osłony

No i wspomniane osłony. Sklejone, zaglutowane i oszlifowane.


No to do zobaczenia następnym razem.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-08-20 07:45  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzięki JSJ, zawsze mogę liczyć na Ciebie. Osłony wywalę, choc już je zdążyłem przykleić, co do otworów pod nimi to już chyba nie będę wycinał, bo ładnie tego nie zrobię, a widac i tak tego nie będzie.

Co do klekotania, w sumie masz rację, sworznie musiałby się wysuwać ciągle. W internetach kłamio!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-08-20 16:38  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Moje serce niezmiernie się raduje widząc taki wysyp komentarzy i to jeszcze tak pozytywnych. Zapraszam, zapraszam, starczy miejsca dla każego.

@Foka: Nie wracam pieniędzy za onkologa :) Co zostanie? Wspomnienie :)
@Piotreq: Cieszę się, że się podoba, będzie mi miło jak czasem tu zaglądniesz. Ja znów lubię anteny ze strun gitarowych (stalowych oczywiście) bo swoimi właściwościami całkiem fajnie udają pierwowzory. Ale czy taki włos nie złamie się przy ekstremalnym zagięciu?
@GTiStyle: Czeeść! Dziękuję. To jest przepis ukradziony koledze o nicku Borowy (wikol +farba plakatowa). Chodzi Ci o wieżę? Nie zapadnie się bo wieża jest wzięta ze starego modelu prezentowanego w pierwszym poście i już wtedy dostała wypełnienia z pianki montażowej i skorupę z sody oczyszczonej mieszanej z wikolem.


=================================================================================================================
Dzień dobry,
Trochę się zdenerwowałem że muszę odklejać te osłony z dna wanny, bo odkleić to raz ale muszę jakoś wyprowadzić ślady po przyklejeniu tychże. W ramach odstresowania porobiłem coś innego.

Wahacze:
Klejone warstwowo, następnie glutowane i szlifowane (strasznie długo mi z tym zeszło.). Wiem, że mają dość uproszczoną formę, ale pozwoliłem sobie na to z racji tego, że gdy czołg stanie na kołach to widoczny będzie tylko mały ich fragment.
A tutaj elementy płyty silnika. Postanowiłem wykonać je jako osobne elementy, a nie jak to było w wycinance MM. Nie umiem rozrysować pudełek, które mają zaokrąglone krawędzie i narożniki, więc posunąłem się do dość prymitywnej metody. Skleiłem kanciastą wersję detalu, a następnie od spody wypełniłem go tekturą oraz szpachlą samochodową.
Tak wygląda wstępnie uformowany element:


A tu widok do spodu:


I ostatecznie (próba koloru bazowego - Pactra A112)


Podobna historia w przypadku bocznych paneli:

A tutaj proces powstania górnych kratek wentylacujnych:
Pozdrawiam serdecznie!

--

Post zmieniony (24-08-20 07:29)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-08-20 13:04  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@GTiStyle: Bardzo dobrze. Dodatkowo podczas szlifowania pomagam sobie SG.
==================================================================================================================
Dzień dobry,
Udało mi się coś pokleić na L4.
Przerobiłem dno wanny - lepiej nie będzie


No i przyklejone osłony transmisji:


Wyciąłem i skleiłem także ostatnią pokrywę silnika (musze teraz poczekać, aż przyjdzie do mnie odpowiednia siatka:


A tu całość na sucho:Pierwszy prototypowy odbojnik do oceny:


A także od kilku dni pracowałem nad procesem technologicznym dla ogniw gąsienicy:


I najgorsza sprawa - ostrogi... Nie mam siły by to wycinać ręcznie z kartonu, więc muszę się poratować stalą. Paradoksalnie łatwiej w pracy wyciąć mi to ze stali niż w domu ręcznie z kartonu - mam dostęp do lasera światłowodowego :). Stal nierdzewna grubości 0,2mm:


Miłego oglądania, pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-08-20 10:32  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@97: jeżdżące może nie, ale trochę złomu tam napakuje :)
@Tommy: metalowe będą jedynie grzebienie (czyli dwa elementy na ogniwo). Tak jak wspomniałem, zawaliłbym się jakbym miał wycinać 300 takich ślaczków.
====================================================================================================================================================================

Zdrastwujtie :)
Dziś mały przeskok tematyczny. Powróciłem na moment do wieży. Dorobiłem brakujący zarys znaków poodlewniczych z przodu wiezy oraz delikatnie ją podniosłem na pierścieniu oporowym:
Wykończyłem jarzmo KMu:


Jak już wspomniałem kilka postów temu jest to element z starego czołgu. Jednak nie obyło się bez interwencji. nowy pierścień dociskowy oraz wyszpachlowana (w celu delikatnego wyoblenia) część w której znajduje się sam karabin.

No i boczne kratki pokrywy silnika:


Myślę, że teraz chwile siądę nad gąskami. wiadomo, nie zrobię ich na 100% ale chce przynajmniej powycinać i uformować większość ogniw.
Pozdrawiam serdecznie.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-09-20 09:36  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@Karol: Cóż, nie odpowiem Ci, bo nie wiem. Mam fotki "wzroca" i na nich bazuje, ale jak znam starożytnych sowietów to wersji było kilka. Z tego co się orientuje to występowało wersja bez tego "grzybka" z którego wychodzi lufa KM. Dzięki za pochwałę :)

@Piter16: Nie przesadzasz aby to zanadto? Dzięki za doping :*
============================================================================================================
Dzień dobry w to deszczowe pierwszowrześniowe przedpołudnie. Nowy miesiąc pora zainaugurować.

Zrobiłem sobie peryskop. Jeśli koledzy go zaakceptują i pokochają jak swoje to robię kolejne dwa. A tak owo ustrojstwo się prezentuje:
Skończyłem wahacze:


no i pogrubiony dobijacz:Może odsłona niezabogata, ale równolegle pracuję nag ogniwkami. No to do następnego zobaczenia.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-09-20 12:36  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@GTiStyle: Dziękuję. Ciesze się, że się podoba.
========================================================================================================================================================================
Dzień dobry,
Chciałbym zaprezentować to co udało mi się stworzyć ostatnimi dniami. Wiele tego nie ma, bo jakoś wena mi odeszła. Nie wiem czy nie będzie przerwy w budowie bo coś na kształt wypalenia czuję. Ale do rzeczy. wymodziłem takie sobie błotniki:

Jak widać są kompozytowe (kartonowo-metalowe). Blaszka to puszka po piwie (bezalkoholowym oczywiście!).

Wykonałem i przykleiłem także SOW (system obrotu wieży :D)Wykonałem resztę odbojników:A tutaj co ostatnio głownie mam na tapecie:Pozdrawiam!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-09-20 07:07  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@Piotr: A ja mam wrażenie, że moje tempo jest oszałamiająco wolne... Dzięki za miłe słowo.

@Mucha: Wyciągniemy z Twojego wozu i damy mi?

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-09-20 10:55  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@StuG: Błotnik jak sama nazwa wskazuje jest to niszczenia :) Co do wyglądu to masz rację. Jest coś w tym
======================================================================================================================================================

Dzień dobry Misie :)
W przerwach od ogniw gąsienicy robię inne czynności. Ostatnio trochę spawałem:

Nie dawała mi spokoju jedna kwestia. Pokrywy silnika. Jak było widać w poprzednich odsłonach to co znajduje się pod pokrywami pomalowałem na czarno i wykonane pokrywy przykleiłem. Ale nie wyglądało to dobrze. Oderwałem boczne osłony i robiłem atrapę tego co ma być pod spodem. Najpierw żaluzje:i trochę trepanacji:


A całość:


Proszę podpowiedzcie mi jak to pomalować by głupio nie wyglądało? Gdzieś na armoramie wyczytałem ze początkowo było to malowane kolorem bazowym czyli mniej lub bardziej na zielono, a w późniejszym okresie tylko podkładem. Która opcja jest bardziej prawdopodobna? Jeśli z podkładem, to w jakim kolorze? Minia?

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-09-20 09:58  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@GTiStyle: Cześć! A przejedz takim paskiem aluminium o krawędź stołu, by nadać mu krzywiznę przeciwną do pierwotnej :) Ale kolega JaCkyl podał to świetny pomysł na który nie wpadłem i raczej bym nie wpadł.

@JaCkyl: Dzięki za patent i zapraszam. Będzie mi bardzo miło.
========================================================================================================================
Dzień dobry.
Poniżej kilka fotek z prac nad teciakiem. Wkleiłem wahacze:Oraz to:


Co to w ogóle jest?

I wymalowałem oraz przybrudziłem pokrywy silnika:


Może nie wygląda to imponująco ale i tak nie będzie tego widać, więc prosze się nie przejmować.

Oraz najbardziej relaksujące zajęcie podczas budowy kartonowego modelu pojazdu gąsienicowego:


Pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-09-20 10:39  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry.
Dziś zająłem się trochę dodatkami. Wykonałem od nowa właz kierowcy, bo poprzedni mi coś nie leżał. Był za wysoki. Krótka historia jak to wyglądało:
A tu rury wydechowe. Miałem zagwozdkę jak je wykonać. Doszedłem do wniosku, że tylko w grę wchodzi karton. No to trzeba się dokształcić jak to zaprojektować. Solidowrks i kilka tutoriali i wyszło coś takiego:


I po sklejeniu:


Nie wygląda to super, ale to jeszcze nie koniec. Zaglutowac i oszlifować i takie 2-3 cykle i otrzymałem coś takiego:


Zapraszam do komentowania. Pozdrawiam serdecznie.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-09-20 13:22  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@GTiStyle: oby :)
====================================================================================

Dzień dobry,
Po sugestii Piterpanzera wymieniłem imitację rurek w których szły przewody do Bdsz z drucianych na takie wykonane z izolacji przewodu. Przy okazji zobaczyłem, że coś mi się odkleja (druga fotka):Wykonałem także ograniczniki zabezpieczające wahacze:


A także je przykleiłem wraz z odbojami:Usunąłem także płetwy z pierwszej pary wahaczy:


Doszły także gniazda kół napędowych:Dziękuję za uwagę i jak zwykle zapraszam do komentowania. Pozdrawiam

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-10-20 08:08  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Październik już się zaczął, a tutaj walka wciąż trwa. Walka bardzo nierówna. Może nie tyle sam model jest moim głównym oponentem, co zmęczenie materiału. Coraz częściej rozglądam się za alternatywą, może mały odpoczynek wyjdzie na dobre :)

To tytułem wstępu. A teraz konkrety, czyli to po co tutaj wszystkich zwołałem. Pobawiłem się z osłonami wydechów. Ich kształt może nie jest jakiś wybitnie skomplikowany, ale nie miałem pomysłu jak je rozrysować. Więc spróbowałem je wykonać techniką formowania próżniowego. Na pierwszej fotce od góry mamy kopyto wykonane z tektury warstwowo, a poniżej same osłony.


A tutaj wycięte kołnierze:


Zespolenie detali oraz wzmocnienie wytłoczek od spodu klejem "Magic" oraz kartonem.


A tu po pokryciu Surfacerem:Udało mi się w końcu zamknąć przedział silnika. Może nie wygląda to na razie zbyt ładnie, ale spoknooooojnie, będzie jeszcze gorzej :)

Dziękuję za uwagę i zapraszam do komentowania. Pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-10-20 12:14  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry, witam wszystkich serdecznie w kolejnej odsłonie relacji. Dziś nieco skromnie.
Całoś można streścić w jednym zdaniu: Zamocowałem uchwyty dla desantu, kilka nakrętek na stropie kadłuba, osłony wydechów oraz wykonałem osie dla kół napinających. A to wszystko widać na fotkach poniżej:
Pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-10-20 13:47  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
13 października 2020 - wirus SARS-CoV-2 szaleje w najlepsze, a ja mam drugą rocznicę ślubu... ale czas na modelowanie musi się znaleźć. Musze przyznać, że Teciak poszeł troche w odstawkę bo dał mi ostatnio mocno popalić, więc progres nie jest spektakularny.

Uzupełniłem nakrętki (własnej roboty) na dole wanny:

A także przyjrzałem się temu co wcześniej zrobiłem i zdarłem tą pokrywę z siatką. Poprawiłem jej dopasowanie do reszty, zrobiłem nowe zawiasy (które chyba nie są zawiasami) oraz wykonałem nowe i przede wszystkim cieńsze rurki na przewody do BdSZ (wykonane z pręta polistyrenowego 0,5mm - są nawiercone na końcu)


A tutaj zawiasy z góry pokryw silnikowych:


A tutaj na miejscu:


Dziękuję za uwagę i zapraszam do komentowania. Pozdrawiam :)

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-10-20 10:52  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@PITERPANZER: Cieszę się, że Ty się cieszysz. Twa pomoc jest nieoceniona :)
==================================================================================================
Dzień dobry,
Długo mnie nie było, a powodem był "odwyk" od klejenia. Musiałem sobie to zrobić bo ten model tak daje mi w kość, że rence opadają. Nie mogę wybrnąć z sekcji pokryw silnika. Cały czas jest cos do poprawki, a i tak nie jestem zadowolony z efektów. Tym razem zorientowałem się, że nad bocznymi kratkami jest za mało "mięsa" mimo że na rysunkach CADowskich mniej wiecej jest ok:


No to wyrwałem kratki i przykleiłem ryżowa tekturę:


Tutaj nowe zawiasy wg zaleceń Piterpanzera i JSJ (dzięki!):I jakieś detale tylnej płyty (walne kawusie i będzie git):Przyspawane na miejsce:


Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-20 10:00  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Z moich wyliczeń wynika, że to już 30 odsłona tej relacji. Zabawa trwa!

Przypomniałem sobie o czymś takim jak koła. No to użebrowałem je.


A tera haki. Z nimi to miałem przeboje. To chyba trzecia wersja - co za wysokie, to za długie, ale chyba nie jest już źle:
A teraz dla odskoczni zrobiłem liny holownicze. Same linki pochodzą z starego teciaka, a są produkcji z tego co pamiętam Eureki XXL. Żywiczne kausze musiałem wyrzucić, bo nie dość, ze mi się połamały to były starego typu:No to chyba tyle. Zapraszam do komentowania.

Dziękuję za uwagę.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-20 13:28  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dziękuję za miłe słowo. Ten typ tak miał ¯\\_(ツ)\_/¯

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-11-20 13:52  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Dziś zaprezentuję kilka fotek z budowy, która udało mi się poczynić ostatnio. Kontynuuję zabawę z kołami. Chcąc delikatnie złagodzić krawędzi i nadać im kształt przypominający odlewy potraktowałem je miksturą sporządzoną z wikolu, wody i farby plakatowej:


Koła napędowe dostały dodatkowo obrzeża otworów z drutu 0,2 mm:Wykonałem także kołpaczki łożysk dla kół napinających:


A teraz przednia płyta kadłuba. Kolejny raz przerobiłem właz kierowcy. Zdecydowałem się umożliwić wykonanie tego elementu z podniesionymi osłonami wizjerów:


A teraz właz oraz km na miejsce. Dodatkowo kilka spawów doszło:To na dziś tyle. Zapraszam do komentowania. Pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-11-20 14:27  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@Bonthyc: Dziękuję :) Ludzik jest jeden jedyny i dlatego prace tak wolno idą.
===================================================================================

Dzień dobry,

Dziś skromnie, bo tylko 4 fotki, ale na tych fotkach jest zawarte wiele pracy i łez. Tak, tak... chodzi o gąski.

Generalnie na zdjęciach z nieznanych mi powodów nie wszystkich elementów, ale mam wykonany komplet.
A tu nie wytrzymałem i złożyłem kawałek


Brakuje tylko ostróg - czekam, aż maszyna w firmie się zwolni by je wyciąć.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-11-20 10:46  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@jhradca: Mną kieruje bardziej skąpstwo. Za żywiczne koła i gąski to chyba musiałbym zapłacić ponad 200 zł. A lasery mam i nie są wcale dobre. Ale wiadomo coś za coś. Byłoby szybciej i ładniej.

@GTiStyle: Dziękuję bardzo.
==================================================================================================

Dzień dobry Państwu,
Tak sobie lepię ten czołk. A oto efekty:
Złożyłem na sucho całe gąski - i tak będę musiał je rozłożyć do wykończenia ale chciałem sprawdzić jak się będzie to układać:


A także przykleiłem napinacze kół oraz przednie haki holownicze:A tu bonus :) Nie mogłem się powstrzymać:


Na koniec udało mi się przykleić błotniki:
No to tyle na dziś. Jak zawsze zapraszam do komentowania i dziękuje za uwagę. Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (27-11-20 10:46)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-12-20 11:25  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@Borowy: Cieszę się.
@Mucha: Dawno tu Pana nie było :)
@Jaroslav: Dziękuję. Bardzo dobrze, czekamy na galerię :)
@jhradca: Fajnie się prezentuje. Toż to żaden wstyd. Ja na przykład nie umiem zrobić ładnej lufy i chyba tez się skończy drewnem.

=======================================================
Dzień dobry.
Dziś nieduży progres, ale lepsze to niż nic. Dorobiłem spawy wokół odbojników wahaczy oraz pomalowałem boki wanny. Może się wydać dziwne, że juz teraz maluje jak góry kadłuba nie mam skończonej. Może i tak, ale mam plan by postawić czołg na koła i wtedy dokleić najbardziej delikatne detale na górze - uchwyty BDSZ, zbiorników paliwa, resztę nakrętek itp. znam siebie i wiem, że gdybym najpierw to zrobił to przy montażu kół połowa cześci by odpadła.

Oczywiście trzeba zaaplikować brudzenie bo jak zamontuje koła to już będzie musztarda po obiedzie. Co myślicie o tym?


Pojazd eksploatowany podczas wschodniej zimy :)

Zachęcam do komentowania. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-12-20 13:33  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@jhradca: Podstawki nie będę robił - czasem mam takie ciągoty, ale myślę, że nic dobrego z tego by nie wyszło. Tak właśnie kilka dni temu brudząc czołg myślałem że ktoś mi coś podobnego napisze. Bo już z takim poglądem się spotkałem i powiem szczerze, że tego nie czuję. Może wyjdę na jakiegoś ignoranta ale nie widzę konieczności wykonywania podstawki/dioramy do bardzo upaćkanych pojazdów. Bo w takim razie do lekko brudnych tez by wypadało. Może się nie znam ale tak myślę. Generalnie kwestię brudzenia na razie odstawiam na bok, muszę przemyśleć to co napisałeś.

@GTiStyle: Pył z podwórka i włókienka ze sznurka jutowego pomieszane z wikolem

==============================================================================================================================
Dzień dobry,
Kwestie brudzenia odstawiłem na razie na bok. Musze dojrzeć z tym tematem. W tak zwanym międzyczasie poprzyklejałem elementy zamykające haki holownicze (jak ja zamontuje liny? Nie wiem :))
Jakiś czas temu zrobiłem kołpaki zamykające piasty kół napinających, a dla pozostałych kół odkładałem na później, bo jest tego 12 szt. W wolnych chwilach rozmyślałem jak sobie uprościć życie. Jedyne wyjście to odlew, ale żywica droga i sylikon formierski jeszcze bardziej. To podszedłem do tematu chałupniczo. Wykonałem tekturową matkę (krążki tektury sklejone razem i "toczone" na dremlu i nasączane SG) a formę z silikonu sanitarnego pomieszanego z mąką ziemniaczana lub kukurydziną (nie pamiętam teraz). Po odciśnięciu wzorca w tak przygotowanej masie zalałem ją gipsem, a po wyjęciu odlewu z formy zaimpregnowałem go SG (o dziwo gips po zastygnięciu świetnie pije rzadki SG co utwardza powierzchnie i pozwala na obórbkę ścierną):A tu po przyklejeniu kryz oraz dodadniu zaokrągleń:


Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-12-20 13:37  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@Piotreq: Rozumiem ideę tego, jednak jak wspomniałem wyżej nie czuje tego jako konieczność.

@jhradca: Kurka, przejrzałeś mnie z tym maskowaniem niedoskonałości, których temu ulepowi nie brakuje. Najwidoczniej jestem ignorantem. Spróbuję mniej pobrudzić model tak żeby obyło się bez robienia podstawki.

=============================================================================
Dzień dobry,
W przerwach między rozważaniem i próbami z brudzeniem modelu wykonałem peryskopy. Oto krótka historyjka obrazkowa ukazująca proces:

Obrazy wyrażają więcej niż tysiąc słów jak to powiedział poeta, więc nie ma sensu chyba komentować. Oczywiście Was, koledzy zapraszam do komentowania :)

Pozdrawiam!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-01-21 12:47  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@jhradca: Tylko żartowałem :) A co do ostatniego zdania z Twojej wypowiedzi, istotnie czasem odnoszę wrażenie, że jak coś mi nie pójdzie to odnoszę wrażenie, że wychodzi bardziej realnie.

Dzień dobry,
Chwilę mnie to nie było. Pamiętacie jeszcze tę relację? :) Jak tak to bardzo mi miło, a jak nie to się przypominam. Eksperymentowałem trochę z brudzeniem. Tutaj wewnętrzna strona kół:


A tu boki wanny:


Ja bym tak zostawił, a Wy co o tym sadzicie? Już po montażu wszystkiego dojdzie jakiś śnieg na to.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-01-21 13:13  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@StuG: Masz na myśli, że to co naniosłem jest w jednym kolorze i przydałoby się trochę urozmaicić kolory?
@jhradca: Dzięki :)
@Tomasz K.: Przyda się na pewno.
@Mucha: Przynajmniej mieliście...

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-01-21 10:38  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Raczej nie przekłamanie. Spróbuję coś z tym zrobić, ale jak będę widział że sprawy idą w złym kierunku to zostawię tak jak jest, bo uważam nieskromnie, ze tragedii nie ma na obecną chwile. Dno będzie brudzone, ale później.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-01-21 08:03  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry.
Chciałbym dziś zaprezentować kilka fotek z budowy Teciaka. Jak może zauważyli Państwo, kolejne odsłony ukazują się rzadziej niż dotychczas. Jest to spowodowane dość sporym kryzysem twórczym.

Druga wersja brudzenia boków wanny:Raczej tak zostanie już.

Na koła jezdne przykleiłem pokrywy piast:A przy okazji spytam: jak w T34 zużywają się koła napinające? Walcowa powierzchnia mająca styk z gąsienicami będzie wypolerowana do stali?

Wykonałem także uchwyty na świece BDSZ:


A tak wygląda tylna płyta:


No i w końcu powstał bardzo charakterystyczny dla T34 element - skrzynki:Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za uwagę.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-02-21 08:08  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dziękuję koledzy za sporą dawkę miłego słowa.
====================================================================
Dzień dobry.

Wiem, wiem, długo kazałem czekać na nowy odcinek, ale potrzebowałem odpocząć od modelarstwa. Postępy są marne, ale są :)

Teraz grany jest układ jezdny. Czołg w końcu stanął na kołach:Przy malowaniu innego modelu zostało w plujce trochę podkładu to postanowiłem że prysnę na dupkę:


A tu zabawa z kołami napinającymi i napędowymi:

To tyle. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-02-21 11:51  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Bardzo przepraszam. Proszę o informację czy teraz działa.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-03-21 07:08  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dziękuję wszystkim za miłe słowa i sugestie. Co do rdzy na bieżniach Tu właśnie zastanawiałem się, jak podejść do tematu. Najpierw pomalowałem je jedynie metalizerem - czyli wariant wypolerowany na błysk. I krucze nie wyglądało to - jakoś tak sztucznie i ogólnie kiepsko. Próbowałem różnicować to srebro nacierając element miękkim ołówkiem - dalej mi się nie widziało. Wtedy wpadłem na pomysł żeby właśnie pogąbkować bieżnie - imitacja delikatnych wżerów (może powstałych w wyniku pracy metal-metal z dodatkiem żwiru, albo faktura odlewu nie została jeszcze dostatecznie spolerowana) gdzie gromadzi się bród i rdza. I wtedy dopiero zaczęło to moim zdaniem wyglądać. Chyba tak zostawię - można przyjąć, że czołg stał na pozycji przez dzień :) Zima, śnieg, wilgoć no i sól na drogach (:P) na pewno przyśpieszyły by pojawianie się wykwitów.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-03-21 11:27  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,

Niesamowita rzecz - kolejny odcinek relacji. Z moich obliczeń wynika, że już 40. Czterdzieści odcinków minęło jak jeden dzień...

Nie dawały mi spokoju sugestie kolegów odnoście stalowych bandaży. Poprawiłem sprawę (na razie zostawiam tak, już przy końcowym brudzeniu będę korygował ewentualne niedociągnięcia):


I zamontowałem coś takiego.:


Proszę mi napisać po co to było :)

i uzupełnianie kadłuba duperelami:

Z tego co widzę, to brakuje mi kilka nitów na zawiasach pokrywy silnika i uchwytu na piłę. Następnie musze uzbroić ogniwka w ostrogi, zagruntować, połączyć i je pomalować, czyli do zobaczenia za miesiąc...

Dziękuję za uwagę. Pozdrawiam

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-04-21 13:42  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@indianscout: A no to już wszystko jasne :)
@Mucha: Zostaje to z pierwszego posta w w tym wątku.
=========================================================================================
Dzień dobry.
Trzeba się przypomnieć, bo długa przerwa nastała. Bez zbędnego pitolenia:
Przykleiłem ostrogi, pozalewałem ogniwa wikolem i pomalowałem:A tu brudzenie:

Może być taka imitacja zużycia i rdzy? Proszę o opinię. Zapomniałem przetrzeć srebrem zewnętrzna stronę gąski, nadrobię to następnym razem.

Pozdrawiam

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-04-21 11:08  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

To trzeba wyczuć, bo ja do tego roztworu wikolu dodaje tez odrobine farby plakatowej by nadać barwę (po wyschnięciu pozwala to ocenić efekt naszej pracy). Generalnie im rzadziej tym lepiej ale wtedy trzeba nałożyć wiecej warstw.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-05-21 13:46  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Macie rację co do wikolu - momentami był za gesty.

@QN: wash na pigmentach - to zbyt wysoki poziom dla mnie. Przeprowadziłem próbę i nie podejmę się tego bo tylko był zaciemnię gąski i tyle. Dzięki za sugestię. Następnym razem spróbuję Twój sposób.

=====================================================================================================
Dzień dobry,

Przygotowałem gąski pod montaż. Zostały przybrudzone ziemią:Po pierwszej przymiarce okazało się, że są trochę za krótkie, no to trzeba coś na to zaradzić :)


I siup na koła:
przepraszam za jakość, ale nie zauważyłem że mam brudny obiektyw.

No i zamontowałem błotniki:


i teraz pytanie ba błotnikach i bokach kadłuba można czasem zobaczyć liczne uchwyty na dodatkowy szpej:


Czy w pojazdach wojennym występowały takie? Była jakaś określona ich ilość i lokalizacja czy spawali to jakoś przypadkowo?

Pozdrawiam

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-05-21 07:20  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzięki za sugestie. Myślę, że jak poprzyklejam gąsienice do kół to będzie wyglądać lepiej. Tak jak brzydal napisał dołożenie ogniw nie wchodzi w grę bo będzie za luźno. Popracuję na tym

@97: hahahaha xD

--

Post zmieniony (31-05-21 07:21)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-07-21 06:52  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzień dobry,
Dziś wyjątkowo mało fotek:
Bawię się w malowanie zbiorników i świec dymnych:Gdzieniegdzie użyłem fluidu maskującego by zrobić odpryski farby.

I teraz uzupełnienie brakujących detali na kadłubie - wydaje mi się że już wszystko jest.Na prawdę nie wiem dlaczego przez miesiąc tylko tyle udało mi się zrobić. Coraz dłużej robię te modele a nie przekłada się to na jakość...

No to pewnie kolejna aktualizacja w lipcu :) Pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-08-21 11:16  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@Jaroslav: ciężko to będzie zrobić bez masakrowania modelu. Myślę, że jakoś to ogarnę.
==========================================================================================
Dzień dobry,
W moim ostatnim poście z fotkami z dnia 24 czerwca napisałem, że kolejna odsłona pewnie w lipcu, no i się zesr... przeliczyłem. Nie udało mi się przed urlopem (byłem ZA GRANICĄ! - serio!) wrzucić aktualizacji. No to teraz wrzucam kilka fotek.
Postanowiłem poprawić troche śruby i ich gniazda przy jarzmie bo poprzednim czegoś brakowało. Myślę, że teraz jest lepiej:


Pomalowałem ulepa na zielono Pactrami (A112 i chyba A114 w proporcji na oko.)
A na no lakier do włosów i Tamiya XF-2

Teraz oznaczenia, brudzenie itepe itede. Buziaki!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-08-21 12:50  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dziękuję wszystkim za opinie, fajnie że niektórym się podoba, ale rozumiem, że są głosy niezadowolenia, bo istotnie model teraz jest "płaski". Wash obowiązkowy.
===============================================================================================================
Dzień dobry,
Mała aktualizacja postępów prac.
Zorientowałem się, że w modelu brakło zawiasów bocznych kratek wentylacyjnych pokrywy komory silnika:


Gdzieś w międzyczasie je dokleję.

Naniosłem oznaczenia. Malowane były z masek wyciętych na taśmie malarskiej. Farba to Tamiya XF-7:
I taki mały zestaw akcesoriów:


Odpryski robione na lakier do włosów oraz gąbkowanie.

A tutaj nowe zabawki, zobaczymy co z tego wyjdzie:


No to tyle na dziś. Pozdrawiam serdecznie.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-09-21 13:25  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

@domek52: wow, dzięki za wyjaśnienie, gdyby nie Ty to bym nie wiedział co to za napis (nie trawię cyrylicy)
@97 mam nadzieję, że kolega wyczerpująco wyjaśnił :)
@kudłaty, Borowy, jhradca: dzięki na miłe słowo, motywuje to do dalszego działania!
@Mucha: mam nadzieję, że będzie mi dane kiedyś skosztować Twoich pierogów :)
===============================================================================================================
Dzień dobry,
Praca wre, niby to finisz ale ciągnie się to niemiłosiernie.
Wymalowałem i wstępnie wybrudziłem świece i zbiorniki:


Dodałem klakson (oryginalny element z starego modelu), okablowanie do klaksonu właśnie, światła oraz świec (UWAGA! Czy ktoś wie jak "podłączyć" świece dymne? Przewody wychodziły z tych rurek umieszczonych na tylnej płycie pancerza, ale gdzie były podpinane na świecy?)Tutaj fotka nawiązująca do dyskusji o właściwym napięciu gąsienic. Myślę, że będzie coś z tego:


No i widok ogólny na tym etapie prac:Kolejne etapy brudzenia się odbyły oraz doszły liny i zapasowe ogniwa gąsienicy:


Walczę teraz z błoceniem, będzie może jeszcze jeden odcinek a może już galeria? Jak wszystko dobrze pójdzie to jest szansa na zobaczenie modelu w Przeciszowie.

Pozdrawiam.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-09-21 09:02  Odp: [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dzięki jhradca! :)
===========================================================
Dzień dobry,
To już ostatni odcinek tej relacji. Była gonitwa by dopiąć temat przed Przeciszowem, na który chyba się wybiorę. Teraz muszę dopieścić detale i wpadnie galeria końcowa. Ponawiam pytanie z poprzedniego posta: Czy ktoś wie gdzie podłączone były przewody do świec dymnych?

A tu kilka fotek na koniec:

Dziękuję wszystkim za miłe słowa, pomoc i dobre rady. Bardzo duży wkład w ten model mieli: Piterpanzer z 1:25saf i JSJ z czarnego forum. DZIĘKI!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek