FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
19-04-20 07:10  Odp: [R] s/y SPRAY - jacht kapitana Slocuma - W.M.C. 04/2014, 1:50
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A może to podposzycie z wycinanki potnij na paski i naklej na zaszpachlowany obecnie kadłub. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo będzie je ukształtować. Ewentualne nierówności można zaszpachlować i wyszlifować.

--

Post zmieniony (19-04-20 09:14)

 
22-04-20 16:35  Odp: [R] s/y SPRAY - jacht kapitana Slocuma - W.M.C. 04/2014, 1:50
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Dzięki za rady Panowie. Ostatecznie pociąłem to w pionie wzdłuż wzmocnień nadburcia.
Okazało się że moje obawy były uzasadnione, bo nijak nie chciało się to ładnie ułożyć na kadłubie. Podposzycie odstawało, jakby było za duże i albo zgadzało się z krzywizną pokładu, albo z krzywizną wręg. Zatem w ruch poszedł skalpel, odciąłem górną część (nadburcie) w dziobowej części, dzięki temu jakoś siadło wzdłuż słupków. W dolnych częściach powycinałem kliny, aby poszycie przylgnęło do wręg. Kliny zrobiłem oczywiście za duże więc znowu przyszło ratować się szpachlą. Tak to wyszło:



Przy stępce jest nierówno, ale to jeszcze będzie korygowane przy oklejaniu dolnej planki.

Żeby dodać trochę koloru do relacji, przykleiłem pokład, okleiłem słupki wzmacniające nadburcie oraz przykleiłem listwy na styku pokładu i nadburcia. Tutaj wszystko pasowało z lekkim naddatkiem, ale korekta była bardzo prosta, a jak wiadomo lepiej za dużo, jak za mało ;)


No, to oklejamy wreszcie kadłub właściwym poszyciem...

"Dziwną rzeczy koleją na wszystkich tych wyspach zdarzenia faktyczne mogły być uważane za nierealne, podczas gdy nieprawdopodobieństwa nabierały pozoru faktów. I tu się zdarzyło, że parę dni przed mojem przybyciem poczciwy proboszcz miejscowy mówił swym wiernym w kazaniu o przybyciu Antychrysta. Gdy ujrzeli mój śnieżno-biały statek , wlatujący z wichrem do portu, z jednym tylko człowiekiem na pokładzie, wybiegli wszyscy na brzeg, wołając: "Niech nam Pan Bóg dopomoże, to on! I przybył na łodzi!" Co przypuszczam byłoby dla Antychrysta najmniej prawdopodobnym sposobem podróży. Nowina w mig rozniosła się po mieście. Gubernator wyspy, Mr. Roberts, przybył natychmiast do portu, aby zobaczyć co się święci, gdyż całe osiedle było nadzwyczaj podniecone. Pewna starsza kobieta, dowiedziawszy się o mojem przybyciu, umknęła do domu i tam się zaryglowała. Gdy posłyszała, że idę w górę ulicy, zabarykadowała drzwi i nie wychodziła z domu, przez cały czas mego pobytu na wyspie, który potrwał osiem dni."
- J. Slocum, Żeglując samotnie naokoło świata, s.200

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
16-05-20 23:04  Odp: [R] s/y SPRAY - jacht kapitana Slocuma - W.M.C. 04/2014, 1:50
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Witam po krótkiej przerwie. Było trochę pracy, trochę walki i kombinowania i sporo czasu to zabrało. Ale do brzegu...
W myśl zasady "wszystko dobrze zapamiętał, niczego się nie nauczył" próbowałem oklejać poszycie na BCG, bo w końcu podposzycie, bo szkoda pobrudzić butaprenem białe burty, itd. Zacząłem na sterburcie i nawet w miarę wyglądało, ale jak klej wysechł pojawiły się krowie żebra na słupkach nadburcia i łączeniach podposzycia. Ech... będzie stał sterburtą do ściany. Na bakburcie poszedł butapren i wyszło lepiej.
Co do oklejek, wszystkie mają zapas długości, który dość ładnie można dociąć na ściętej rufie. Pierwsze trzy od góry siadły bardzo dobrze, niestety czwarta (15E) jest źle zaprojektowana. Albo pasuje na dziobie, albo na rufie, albo robi mega szparę na śródokręciu. Po obu burtach musiałem ją rozciąć, żeby z tego wybrnąć i jakoś ułożyć. Oczywiście zaraz zrobił się problem przy łączeniu z kolejną oklejką (15D) Zrobiłem jak umiałem, trochę wikolu i retusz na szpary. Oklejki bliżej stępki pasują dobrze. Najniższa (15A) ma, oprócz zapasu długości, także zapas wysokości i trzeba dociąć, co nie jest już tak proste, bo trzeba ciąć po łuku. Na rufie element 16 jest za szeroki w swej "białej" części i za wąski w "brązowej" przy stępce - trzeba lekko skorygować. Żeby dobrze spasował się z el. 16B (z nazwą łajby), trzeba pod ten ostatni wkleić trochę kartonu na środku, powodując lekkie wybrzuszenie. To chyba tyle. Tak ten ulep wygląda teraz:







Łajba jest fajnie wybalastowana i swobodnie stoi na stępce, ale chyba trzeba jej zmontować jakąś podstawkę. ;)
Ze zdziwieniem stwierdzam, że z daleka może być. Aha, te szare pasy wyglądają kozacko, ale to są miejsca przyklejenia listw wzmacniających na burtach i będą niestety zaklejone na biało.

--------------------------------------------------
„Nie mam zamiaru opowiadać o wszystkich próbach wyjścia na morze i o każdej powrotnej ucieczce do schroniska. Dużo było trudności, które powstrzymywały Spraya, lecz nareszcie 13-go kwietnia podniosłem kotwicę po raz siódmy i ostatni. Jednakowoż przeszkody gromadziły się w tak dziwny sposób, że gdybym podlegał zabobonnym strachom, nie upierałbym się przy wyruszeniu w drogę w tym dniu, pomimo iż wiatr zmienił swój kierunek na pomyślny dla mnie. Wiele z tych wydarzeń można było uważać za raczej zabawne. I tak, na przykład, byłem zmuszony wyswobadzać maszt statku z pośród gałęzi drzew, po trzykrotnym obniesieniu Spraya przez prąd, wbrew mej woli, dokoła małej wysepki. Było to więcej niż moje nerwy mogły wytrzymać i czułem, że muszę wypowiedzieć swoje zdanie co do takiego traktowania sprawy, lub też umrzeć od skurczu szczęk. Zawołałem więc do Spraya jak niecierpliwy parobek do konia lub wołu: „Czyż nie wiedziałeś, że nie potrafisz łazić po drzewach?”. Lecz mój biedny stary statek wypróbował w cieśninie Magellana prawie wszystko, prócz wspinania się po drzewach i serce mi zmiękło na wspomnienie nawału trudności, przez które przeszedł. Poza tem – odkrył on wyspę, gdyż ta, dokoła której opłynął, zaznaczona była na mapie tylko jako punkt. Nazwałem ją wyspą Allana Eric, na cześć zacnego mego przyjaciela i wystawiłem na niej znak z napisem „Chodzenie po trawnikach surowo wzbronione” –co było mojem prawem, jako odkrywcy.”
- J. Slocum, Żeglując samotnie naokoło świata, s.120

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
16-05-20 23:43  Odp: [R] s/y SPRAY - jacht kapitana Slocuma - W.M.C. 04/2014, 1:50
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Nie widać tych niedogodnień. Niezwykle czyściutko i estetycznie! Bardzo ładnie to wyglada!

--
54323031

 
18-05-20 03:41  Odp: [R] s/y SPRAY - jacht kapitana Slocuma - W.M.C. 04/2014, 1:50
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Kruca bomba.
Ładny szkrabik i milusio wykonany.
Oj chyba trzeba będzie się za chłopaka zabrać...:-)

 
30-05-20 14:29  Odp: [R] s/y SPRAY - jacht kapitana Slocuma - W.M.C. 04/2014, 1:50
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Petrov, darmuszka dziękuję za komentarze. Wygląda na to że model na zdjęciach wygląda lepiej niż w rzeczywistości. ;)

A tymczasem sporo się leniłem i od ostatniej aktualizacji powstała tylko podstawka:


oraz ster:


Ster przykleiłem na miejsce i dokleiłem element na dziobie oraz listwy na burtach:



Co do uwag, to przy sterze część 19c ma zapas długości i trzeba docinać. Również listwy na burtach cz. 17-18 są za długie. Lepiej je rozciąć na osobne części, bo zaznaczone miejsca zagięć nie wychodzą bynajmniej na zagięciach.
Kadłub psiknąłem lakierem i wkrótce przenosimy się na pokład :)

"Żeglowałem tak dzień po dniu, ściśle oznaczając na mapie położenie mego statku, zdaje mi się jednak, że robione to było więcej na mocy intuicji, niż żmudnych obliczeń. W ciągu całego miesiąca Spray trzymał się właściwego kursu - nie zapalałem nawet w tym czasie światła przy kompasie. Co noc widziałem Krzyż Południowy pod prostym kątem do mojej drogi, i co rano słońce wschodziło poza rufą, a co wieczór zachodziło przede mną. Nie potrzebowałem innych sprawdzianów, gdyż te były nieomylne. Nie można zaprzeczyć, że ujawniały się czasem i komiczne strony tego dziwnego życia. Budziłem się nieraz, gdy słońce już świeciło w mojej kajucie. Słyszałem tuż obok bulgotanie wody, przedzielony tylko cienką deską od otchłani i sam sobie zadawałem pytanie - jak to być może? Lecz wszystko było w porządku i statek mój mknął przez ocean, kierując się sam, czego żaden jeszcze okręt przed nim nie dokonał. Szum wody, rozbijającej się o jego boki mówił mi, że idzie całym pędem. Wiedziałem, że żadna dłoń ludzka nie kierowała sterem, że majtkowie byli zadowoleni i nie mogło być buntu wśród załogi"
- J. Slocum, Żeglując samotnie naokoło świata, s.133

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
09-06-20 00:16  Odp: [R] s/y SPRAY - jacht kapitana Slocuma - W.M.C. 04/2014, 1:50
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Wiesz co Hastur - przestaję Cię lubić:). Nie dość, że tą "Twoją" książkę trzeba znaleźć, to jeszcze ten model trzeba kupić. A w ogóle nie był brany pod uwagę. Twoja relacja to zmienia.
Kadłub super - po prostu ciacho. Czekam na ciąg dalszy.

 
12-07-20 14:21  Odp: [R] s/y SPRAY - jacht kapitana Slocuma - W.M.C. 04/2014, 1:50
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Cześć Mariaszek, z tym kupowaniem, to poczekaj na ciąg dalszy. Różne jeszcze rzeczy wyjść mogą ;)

Lato nie sprzyja sklejaniu. Zbyt wiele innych aktywności, które odciągają od maty. Miałem tylko kilka chwil od czasu do czasu, żeby przysiąść do klejenia, więc sobie dziergałem drobnicę, co by później mnie nie spowalniała. I tak powstały bloczki (jeszcze nie wszystkie) i jufersy.


Te najmniejsze (na groszówce) od razu się przydały, bo model przewiduję kolumnę steru wraz z całym mechanizmem. Samo koło sterowe w wersji z wycinanki jest bardzo trudne do wykonania, poza tym nigdzie nie znalazłem elementu 23e, użyłem więc koła dostarczonego wraz z laserowymi detalami. To czego brakowało zrobiłem z zapasu koloru i wyszło to tak:


Koło trzeba było wkleić już teraz, bowiem kolejnym elementem jest poręcz nadburcia, która w części rufowej utrudniła by dostęp do bloczków przy burcie. Tego typu element jest zawsze problematyczny, bowiem rzadko kiedy zaprojektowana krzywizna poręczy jest idealnie spasowana z krzywizną burty. Trzeba było trochę ponaciągać w części dziobowej, ale jakoś to siadło, i wygląda tak:


Nie jest idealnie, ale lepiej nie będzie. Teraz nadbudówka rufowa.

Dziś zamiast cytatu rysunek z książki Slocuma, jak to powinno wyglądać. Moje wypociny, to tylko marna imitacja. A cytat macie na obrazku :)


--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
12-07-20 20:56  Odp: [R] s/y SPRAY - jacht kapitana Slocuma - W.M.C. 04/2014, 1:50
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ładnie idzie, bardzo ładnie :)

--
Siwy

 
12-07-20 22:20  Odp: [R] s/y SPRAY - jacht kapitana Slocuma - W.M.C. 04/2014, 1:50
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

O jakiś ruch w temacie:-)
Bardzo ładnie (ale to już pisałem).

Jakiej wielkości są te najmniejsze bloczki?

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024