FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 12Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
12-09-17 11:01  Odp: [R] LUBLIN R XIII D - KARTONOWY MODELARZ 1:33
Seweryn F.   

Dokładnie. Z jednej silikonowej formy uzyskasz od 20-40 odlewów (w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania). Silikon jest cholernie drogi, podobnie jak żywica.

 
12-09-17 22:53  Odp: [R] LUBLIN R XIII D - KARTONOWY MODELARZ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Karol przyznam Ci się szczerze że nie mam pojęcia gdzie w lublinie szukać tej anteny i prądnicy wiatraczkowej ( to nie to śmigiełko na środku pomiędzy płatami ? )
Możesz jakoś zawęzić krąg poszukiwań ?

Ryszard piękne te fotki golasa , aż się prosi żeby taki obdarty ze szmat model kiedyś zbudować :)

Seweryn , Propeler , Bizon , Kroolo - chyba się cieszę że wolę kartony . Ugruntowaliście mnie w moim wyborze jeszcze bardziej pisząc o cenach modeli :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
13-09-17 07:38  Odp: [R] LUBLIN R XIII D - KARTONOWY MODELARZ 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Gdy czytam, że model kartonowy "wygląda jak plastikowy" zastanawiam się jaki to ma sens.
To tak jakby porównać np.skoki na olimpiadzie nagradzane medalami - skok o tyczce ze skokiem z wieży do wody lub przysłowiowa dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi. :-)

 
13-09-17 09:33  Odp: [R] LUBLIN R XIII D - KARTONOWY MODELARZ 1:33
Seweryn F.   

Ryszardzie - w przypadku Lublina to akurat faktycznie może nie mieć większego znaczenia na jakim medium oparty jest model, a nawet działać na korzyśc kartonu. Podobnie jak Twoje modele, które są pod względem ostatecznego wyglądu i użytych materiałów bardziej zbliżone do oryginału niż cokolwiek innego. Jednak gdy mówimy o modelach samolotów współczesnych czy niektórych drugowojennych, to już jest różnica. Szczególnie gdy bierzemy pod uwagę sylwetkę i kształty (np pokraczne, sklejane w standardzie z papierowych listków kołpaki śmigieł czy 'nosy' samolotów), tutaj przewaga plstiku czy żywicy jest po prostu niepodważalna. To mam na myśli, gdy piszę czasem, że jakiś model kartonowy, który budzi mój zachwyt 'wygląda jak plastikowy'.

Post zmieniony (13-09-17 10:52)

 
13-09-17 11:20  Odp: [R] LUBLIN R XIII D - KARTONOWY MODELARZ 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

"Wygląda jak plastikowy", czyli według mnie krzywizny i obłości perfekcyjnie odwzorowane z płaskiego kartonu... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-09-17 11:34  Odp: [R] LUBLIN R XIII D - KARTONOWY MODELARZ 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Karton, plastik, scrath to wg mnie trzy równorzędne (!) gałęzie modelarstwa.
Kwestia wyboru - co kto lubi i mu pasuje, że nie wspomnę o kosztach.Każda z nich wymaga innego warsztatu, narzędzi, różnego doświadczenia i umiejętności.
Mówimy o modelach waloryzowanych, takich by były maksymalnie zbliżone do obiektu oryginalnego.
Jasne, że generalnie najbardziej plastik spełnia powyższy warunek chociaż jest wiele przykładów (na tym forum np. lokomotywy "Precyzyjnego" czy chociażby samoloty "mario9") że modele kartonowe mocno waloryzowane są nie do odróżnienia od plastikowych.

 
13-09-17 11:52  Odp: [R] LUBLIN R XIII D - KARTONOWY MODELARZ 1:33
Seweryn F.   

No toteż właśnie to miałem na myśli, panowie Mariusz i Ryszard :)
Tak doskonale zrobiony model 'z papieru', że wygląda jak z plastiku, w którym nie musimy się męczyć z oddaniem krzywizn i obłości, bo mamy to już wykonane przez producenta.
Nie pamiętam już kto, ale chyba Art zrobił Fiata G.55, przy którym zastanawiałem się czy jest kartonowy czy plastikowy. I co najwazniejsze - to był model w standardzie, nie był waloryzowany ani malowany. Poziom absolutnie kosmiczny, szczególnie, że to samolot w oryginale mocno opływowy i w całości metalowy, 'bez kantów' (że się tak kolokwialnie wyrażę).

 
14-09-17 12:49  Odp: [R] LUBLIN R XIII D - KARTONOWY MODELARZ 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

R-XIII z prądnicami:

R-XIII 26.ET 2.PL

R-XIII 33.ET 3.PL

R-XIII 43.ET 4.PL

R-XIIIB z hakiem pod kadłubem do odbierania meldunków z ziemi

 
15-09-17 13:21  Odp: [R] LUBLIN R XIII D - KARTONOWY MODELARZ 1:33
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Może się przydać.




Pozdrawiam

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
17-09-17 20:49  Odp: [R] LUBLIN R XIII D - KARTONOWY MODELARZ 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem Panowie
Piękne dzięki za Wasz wkład w mój wykon . Ta relacja będzie dzięki Wam swoistym kompendium wiedzy o tym samolocie , a z której ktoś następny będzie mógł czerpać .

Udało mi się wreszcie jakoś opakować te swoje druty kartonem .
Wszystko szło w miarę gładko do teraz . Podczas pracy nad uplastycznieniem i dopasowywaniem poszycia zauważyłem że delikatnie od paluchów wyciera się druk na zagięciach .
Wszystkie krawędzie retuszowałem namieszanymi farbkami wodnymi bo takie tu posiadam i było OK do momentu kiedy postanowiłem zabezpieczyć robotę lakierem bezbarwnym w spreju .
Strasznie pociemnił miejsca gdzie aplikowałem dość wiernie dobrany retusz :(
Mam nadzieję że to umknie w tłumie jakoś :)











Teraz pora zakryć to od spodu i tu prośba o fotki jeśli ktoś posiada .
Spód będę raczej musiał dorobić nowy bo ten wychodzi za wąski o jakiś 1 mm z powodu moich ingerencji
Są tam żaluzje i inne chece które chcę uplastycznić

--

Post zmieniony (25-03-20 15:27)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 12Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024