FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
22-03-20 23:54  [Technika] Klejenie poszycia samolotu
Pavvelek  

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

N6s wstępie proszę o nie wklejanie linków do podobnych tematów bo na tym forum i na innych nie ma odpowiedzi na pytanie które mnie męczy. Przejrzałem wszystko...
A chodzi mi o wyjasnienie mi tego jak to robic
Kleje kadlub na 2 wregi
A to moje pytania

1. Wyciołem część poszycia czy mam zamknąć ja z jednej i drugiej strony wregą czy do jednej strony poszycia dołączyć drugie i mieć połączone dwia poszycia i otwarte końce z jednej i drugiej strony?

2 Najpierw sklekam klejem poszycie a później wciskam wrege?
Jesli tak to poszycie nie bedzie idealnie uformowane do wregi a poszycie mamy juz sklejone?

3 Jesli w sklejone poszycie wklejam wrege to rowno do "czoła" czy wklejam ja trochę głębiej

4 Czy poprawnie jest jednak wycięcie wregi posmarowanie jej klejem i oklejenia dookola poszyciem

5 czytałem o szlifowaniu wreg co jest oczywiste tymbardziej przy formowaniu na dwie wregi ale czytałemo szlifowaniu poszycia. Jak to zrobić skoro to cienka kartka ?

Z gory dziekuję za odpowiedz i wyrozumiałość

 
23-03-20 00:29  Odp: [Technika] Klejenie poszycia samolotu
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Spory o sposób zbierania „beczki” kadłuba trwają od wielu lat.
Są 2 sposoby: kleić poszycie wokół wręgi i skleić 2 elementy poszycia, a potem tam wstawić na kleję wręgę. Wyjście zazwyczaj leży w tym, że należy po sytuacji korzystać oboma sposobami. Było by lepiej, jeśli by dałeś foto swojego modelu.
W dowolnym razie - dla nas jest ważne szczelne i akuratne łączenie poszycia: to widziana część modelu. Toż zazwyczaj lepiej najpierw skleić 2 elementy poszycia, unikając szczelin, a już potem tam wstawić wręgę. Więcej tego - jak długo nie ma wręgi, możemy łatwo i akuratnie wygładzić styk.



--
Pieniądze to nie wszystko

 
23-03-20 01:19  Odp: [Technika] Klejenie poszycia samolotu
Pavvelek  

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Z przykrością muszę stwierdzić że nadal wiem ze nic nie wiem

 
23-03-20 06:14  Odp: [Technika] Klejenie poszycia samolotu
Roland 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

https://papermodels.pl/thread-2962.html przejrzyj tę relację masz wszystko dokładnie opisane co i jak przy klejeniu modelu na 2 wręgi.

 
23-03-20 10:24  Odp: [Technika] Klejenie poszycia samolotu
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Tego się nie da przerobić teoretycznie.

Łączenie na 2 wręgi jest trudniejsze w sensie osiągnięcia gładkiego połączenia, od łączenia na 1 wręgę i pasek łączący.
Łączenie na 2 wręgi wymaga przede wszystkim idealnego zaprojektowania poszycia sąsiadujących segmentów. Z tym nadal wielu projektantów radzi sobie lepiej lub gorzej.
Nie ma sensu szlifowanie poszycia, bo tylko łatwiej osiągniesz "krowie żebra"...
Szlifowanie sąsiadujących wręg powinno odbywać się jednocześnie-po ich przyłożeniu razem do siebie.
Moim zdaniem powinno się po sklejeniu poszycia wkleić po licznych przymiarkach i szlifowaniu wręgi w końce segmentu. Po wyschnięciu kleju. dodatkowo przeszlifować powierzchnię styku segmentów na położonym płasko na stole papierze ściernym. Po uzupełnieniu retuszu dopiero wtedy sklejać segmenty ze sobą.
To wszystko jednak tylko teoria. Dopiero wielokrotnie powtarzana praktyka uczyni z Ciebie mistrza.

Acha. I myślę, byś od razu przerabiał łączenie na jedną wręgę z paskiem łączącym - będzie po prostu łatwiej i szybciej...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
23-03-20 11:02  Odp: [Technika] Klejenie poszycia samolotu
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Moje rady:

- wytnij kolejne segmenty i najpierw przymierz je do siebie i sprawdź, czy mają jednakowe obwody. Nawet w dobie opracowań komputerowych można się niestety zdziwić... Sklej uprzednio uformowane segmenty w "rurki", odpowiednio do wręg, które mają się znaleźć w środku, aby potem nie naciągać i nie maltretować niepotrzebnie papieru.

- metoda na dwie wręgi - ja radzę sobie tak, że wycinam obie wręgi, oczywiście uprzednio podklejone i sklejam ze sobą. Wycinam otwór w środku, chyba, że nie jest to możliwe, gdy mamy np. do czynienia z wręgą stanowiącą ściankę w kabinie lub coś podobnego. Otwory pomagają w manipulowaniu taką wręgą przy dopasowywaniu do segmentu. Potem oszlifuj wręgi, aby obie miały jednakowy kształt i zacznij dopasowywanie do danego segmentu, który wcześniej skleiłeś w rurkę. Dobrze dopasowana wręga powinna wchodzić z minimalnym luzem, który wykorzystasz na naniesienie kleju. Warto szlifować wręgi pod odpowiednim kątem, zależnie od kształtu kolejnych segmentów, aby poprawić ich spasowanie z poszyciem. Potem wklejasz wręgę w jeden segment, ale tak, aby jej połowa wystawała na zewnątrz, a na ten wystający fragment naklejasz kolejny segment. Nie zapomnij o zaznaczeniu osi symetrii wręg lub innych znaczników, które pomagają w ich odpowiednim ustawieniu względem poszycia.

U mnie budowa kadłuba wygląda zazwyczaj tak, że zaczynam od segmentu o największych przekrojach, w który wklejam wręgi na obu końcach. Następnie w kolejne segmenty wklejam najpierw mniejszą wręgę, a potem doklejam drugi koniec do tej większej, z poprzedniego segmentu.

- metoda na wręgę i pasek - tutaj elementem łączącym segmenty jest pasek papieru. Sklej segment w rurkę, wklej pasek i do takiego elementu dopasuj odpowiednią wręgę, którą potem wklejasz niejako na krawędzi poszycia, czyli w połowie szerokości paska łączącego. Znowu, najlepiej aby segment z największymi przekrojami był zamknięty wręgami z obu stron, a do niego będziesz sukcesywnie doklejać kolejne, z wręgami wklejonymi w węższym końcu.

- oklejanie wręg poszyciem można stosować tylko wtedy, gdy masz absolutną pewność, że są one spasowane z poszyciem. Często taka metoda jest stosowana w modelach z dość rozbudowanymi szkieletami, a elementy poszycia są we fragmentach. Wtedy lepiej kilka razy przymierzyć, aby być pewnym, że wszystko zejdzie się w odpowiednim miejscu. Można też najpierw skleić elementy poszycia "w powietrzu" i dopiero do nich dopasowywać złożony szkielet.

I tak na koniec jeszcze jedna rada... Kup sobie trochę starych modeli z Małego Modelarza, jeszcze takich rysowanych ręcznie, pewnie po 5-10 PLN można trafić...Na nich nauczysz się wszystkiego, a i nie będzie żal wyrzucić, jak coś pójdzie nie tak. Chyba najlepszymi pod tym względem byłyby modele opracowane przez p. Grzelczaka - wczesne GPMy i Fly Model, gdzie były i fajne rozwiązania konstrukcyjne i rysunki montażowe, ale z nimi może być trochę trudniej ze zdobyciem. I jeszcze jedno - naprawdę, nie oczekuj, że ktoś tutaj napisze Ci ilustrowany tutorial, najlepiej z filmem na YouTube (poszukaj, tam też są ;) ). Forum to kopalnia wiedzy i trzeba tylko odrobinę chęci, aby zacząć się w to wgryzać...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
23-03-20 12:13  Odp: [Technika] Klejenie poszycia samolotu
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

----Kup sobie trochę starych modeli z Małego Modelarza <--->, a i nie będzie żal wyrzucić---

nic świętego ... Gdzie idzie świat?..

--
Pieniądze to nie wszystko

 
23-03-20 12:13  Odp: [Technika] Klejenie poszycia samolotu
Pavvelek  

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dzieki o to mi chodzilo

 
23-03-20 17:38  Odp: [Technika] Klejenie poszycia samolotu
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Balu, mnie chodzi o te z przełomu lat 80/90/00. Wtedy było ich bardzo dużo na rynku i nadal można je trafić w niskich cenach. Ale tych starszych, to broń Boże ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
23-03-20 18:02  Odp: [Technika] Klejenie poszycia samolotu
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Rafael, tak, w Polsce jest łatwiej. Również w Ukrainie czasami można znaleźć stare, ale znacznie rzadziej.
Lecz wszystko jedno krajać "dla koszyka na śmieci " ręka nie wzbiera. Dla tego jest FREEmodel prostych modeli, albo niektóre modele początkowego poziomu, jak modeli od Inwalda. A jeśli chodzi o śmigłowcach, to Mi-24 od MM całkiem donikąd nie godzi się dla odzyskania doświadczenia!
Aby zdobyć doświadczenie w klejeniu beczek, kollega potrzebuje czegoś takiego jak MiG-21 od Inwalda.

--
Pieniądze to nie wszystko

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024