FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
22-03-20 16:46  [R/G] Flakpanzer I Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

22.03.2020
Warsztat nie znosi pustki, coś więc musiało na niego wjechać po Bisonie. Tym razem decyzja nie była łatwa. Z jednej strony byłem nim trochę zmęczony i chciałem pokleić coś innego, z drugiej strasznie kusiło mnie coś będącego kontynuacją serii…i tym sposobem padło na Flakpanzerra I.
Zacznijmy więc od rysu historycznego.
Niemiecki czołg lekki Panzerkampfwagen I w wersji A i nowszej B stanowił trzon parku sprzętowego niemieckich wojsk pancernych podczas agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz w czasie kampanii francuskiej w 1940 roku. W mniejszej liczbie czołgów tych używano na Bałkanach oraz w Afryce Północnej. Po wprowadzeniu do działań większej liczby nowszych i silniejszych wozów bojowych od 1941 roku zaczęto stopniowo wycofywać te pojazdy do działań pomocniczych i szkolenia. Pewną liczbę czołgów przebudowano na samobieżne haubice Bizon, bezwieżowe wozy dowodzenia, a także montowano mm działka przeciwlotnicze. Model przedstawia właśnie taką przeróbkę czołgu. Wykonano24 sztuki, ze względu na ograniczone wymiary pojazdu, zapas amunicji przeniesiono do holowanej przyczepy. Wszystkie pojazdy skierowano do 614 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej. Egzemplarze te zostały zniszczone podczas bitwy stalingradzkiej na przełomie 1942 i 1943 roku.
Dane techniczne:
Uzbrojenie: działo FLAK 38 kalibru 20 mm,
Pancerz: od 6 do 14,5 mm,
Załoga: 2 osoby
Napęd: silnik benzynowy Krupp M 305, 4 cylindrowy w układzie boxer, chłodzony powietrzem o poj. Skokowej 3460 cm3 i mocy 57KM przy 2500 obr/min,
Prędkość max. Km/h
Zasięg: na drodze 140 km, w terenie 100 km,
Masa całkowita: 6300 kg.

Na bieżącym etapie nie było żadnych problemów, mam wrażenie, że poszycie było lepiej spasowane niż w Bizonie. Jedynie rysunek montażowy szkieletu kadłuba ma błędną numerację wręg.




--

Post zmieniony (02-06-20 17:36)

 
22-03-20 20:52  Odp: [R] Flakpanzer I Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Si

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
05-04-20 14:15  Odp: [R] Flakpanzer I Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Uzupełniamy kadłub. Zaczyn nabierać kształtu. Na tym etapie największe przeróbki, to ryfle na otwieranych osłonach oraz na podstawie flaka. Wprowadziłem troszkę modyfikacji w zakresie umocowania i ułożenia gratów na błotniku. Odwlekam jak mogę zabranie się za zawieszenie. ;)



--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
08-04-20 08:07  Odp: [R] Flakpanzer I Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Osłony tłumików to taki misz-masz. W całości nie były malowane, ale mnogość retuszowanych otworów spowodowała, że miejscami farba retuszu wyszła na zewnątrz. Jednak większość koloru to wycinanka baza.
Co do zawieszenia, to przeróbki które robię po części bazują na wymienionych przez Ciebie modelach, natomiast chcę podobnie jak to było w przypadku Bisona przerobić i dostosować to co jest w wycinance. Jakoś nie mam przekonania do rozkompletowania innego modelu.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
17-05-20 18:18  Odp: [R] Flakpanzer I Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jako odskocznia od kadłuba, na warsztat wszedł Flak. Powstawał wprawdzie z jednej wycinanki, ale części dorabiałem do niego na podstawie modelu z AH. Po przymiarce do kadłuba zaczęło to wszystko nabierać powoli kształtu.



Po dziale przyszła kolej na koła i całe zawieszenie. Odwlekałem to jak mogłem, no ale w końcu trzeba było się z problemem zmierzyć. To co mnie czeka mniej więcej wiedziałem po klejeniu Bisona, jednak w tej wersji pojazdu zawieszenie wygląda nieco inaczej. Same koła nośne i napinające zostały wzbogacone o okrągłe w przekroju szprychy oraz osie, koła napędowe jako takie pozostały wycinankowe, natomiast pojawiły się na nich śruby. Uplastycznieniu zostały poddane resory –dodano obejmy i klamry spinające oraz tuleje umożliwiające montaż osi kół nośnych. Nieraz relacjach można zobaczyć wszystkie elementy zawieszenia gotowe do montażu. Pozazdrościłem tego, bo zawsze to co skleiłem, lepiłem od razu do modelu. Tutaj ze względu na konstrukcję niebyło to możliwe. Samo klejenie tego zawieszenia w całość było lekkim koszmarem. Wszystko klejone w powietrzu, samo w sobie dość delikatne. Montowałem je na wykałaczkach, które były głównymi elementami nośnymi całego zawieszenia. Samo klejenie okazało się jednak sielanką w porównaniu do tego co można było poczuć w momencie sklejenia zawieszenia w całość. Jakiś koszmar. Mimo wszystko postanowiłem ten model jednak skończyć – za dużo w niego pracy i nerwów włożyłem. Jednak plany wzbogacania gąsienic o elementy uplastyczniające je, zostały zrewidowane.



Działo gotowe, zawieszenie i gąsienice gotowe, trzeba pokazać aktualny stan. Teraz pozostały do zrobienia brakujące detale i przyczepka amunicyjna.



--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
18-05-20 17:19  Odp: [R] Flakpanzer I Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Zwijana z tego co oferuje wycinanka. Przetarta jedynie farbą.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
19-05-20 13:54  Odp: [R] Flakpanzer I Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jest ruch w interesie...i dobrze :)
Co do przeszlifowania ryfli. Nie wydaje mi się to możliwe. Jak zapewne wiecie wykonane są one z taśmy do pakowania opakowań. Jest ona bardzo mocna na zerwania, natomiast jeżeli chodzi o jej trzymanie boczne, to bardzo łatwo rozpada się na nitki tworzywa. Metodą postępowania z nimi jest bardzo ostry skalpel. Co do błotników, to można było je wykonać inaczej i wpadłem na to po ich sklejeniu, a mianowicie pozostawić zewnętrzną skorupę, a ryfle wkleić w nią, wyeliminowałoby to wystawanie ich w takim stopniu ponad powierzchnię płaską. Natomiast co do składanych burt, tutaj uważam, że efekt jest całkiem przyzwoity...natomiast, jak to WSK StuG zauważył, zdjęcia są mocno gówniane i tego nie widać. Nie nauczę się innych robić i co mi zrobicie? ;)
Same ryfle będę chciał jeszcze delikatnie przetrzeć "srebrzanką" i przypudrować. Z tym ostatnim jest jednak niezmienny problem. Sklep w którym się zaopatruję jest czynny w godzinach dostępnych dla każdego pracującego śmiertelnika, czyli 10-14 :D

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
21-05-20 17:46  Odp: [R] Flakpanzer I Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Chopin, ale ja tego tak nie traktuję. Bardzo fajnie, że przedstawiles swój sposób na ryfle. Co do blotnikow, przyznalem rację. Bądź do końca, komentuj i dawaj swoje uwagi. Wszyscy na tym skorzystamy.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
22-05-20 09:27  Odp: [R] Flakpanzer I Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Te ryfle nie są malowane niczym, to po prostu taśma w takim kolorze. Niestety odcień odmienny od wycinanki. Tak po prawdzie nie pamiętam czy impregnowałem ten model. Niektóre impregnuję...niektórych nie.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
02-06-20 17:33  Odp: [R] Flakpanzer I Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

To już jest koniec relacji z budowy Flakpanzera…całe szczęście. Zmęczył mnie mocno, muszę przyznać. Pewne fragmenty mnie wręcz przerosły. W tym modelu w odróżnieniu od poprzednich inaczej podszedłem do jego brudzenia, a mianowicie użyłem kilku kolorów suchych pasteli, starałem się robić przejścia, podkreślać zagłębienia…efekt mi się nawet podoba. Niestety nie zobaczycie tego, bo jak do tej pory zdjęcia wychodziły ciemne i nic na nich nie było widać, tak teraz udało się zrobić jasne…za to rozmazane i…też nic nie widać. Na końcu kilka zdjęć z kuzynem w czyściutkim feldreau. Zastanawiam się, czy by go na wzór flaka też nie pobrudzić, jak to było pierwotnym zamierzeniu. No to teraz jedźcie po galerii, byle nie za mocno.








--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024