FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
19-03-20 17:39  Odp: [Narzędzia] Uzupełnienie/wybór narzędzi
skarczew   

@pacyn:
Wersja Deluxe ma mechanizm zapadkowy ("grzechotkę") w rączce, oraz możliwość schowania / cofnięcia ostrza w położenie zabezpieczające przed uszkodzeniem / skaleczeniem. W zestawie jest też zatyczka na grot cyrkla :) .

CMP-3 to inna filozofia konstrukcji (ostrze krążkowe zamiast tradycyjnego), co poza zaletami ma taką wadę, że nie może wycinać tak małych kółek jak CMP-1 i CMP-1/DX.

Osobiście posiadam CMP-1/DX.

Co do sztanc, to te ze strony https://dermatologiczne.pl/sklep/?sztance-biopsyjne,7 są dobre. Najlepiej kupić na początek po jednej każdego rozmiaru, plus możesz dodatkowo kupić te z suwakiem.

EDIT:
Na matę polecam Olfę z serii CM, a skalpel AK-5, lub AK-4 (droższy, niestety).

Alternatywą dla drogiego skalpela i ostrzy Olfy jest kupno medycznych skalpeli (do rozważenia: 10A, 11, 25A, 26) i rączki do nich (rozmiar 3 lub 4).

Post zmieniony (19-03-20 17:59)

 
19-03-20 19:41  Odp: [Narzędzia] Uzupełnienie/wybór narzędzi
pacyn 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

ok, dzięki warto dopłacić niecałe drugie tyle na wersje deluxe ? owa ,,grzechotka'' jest przydatna ? CMP-3 zatem sobie dopuszczę.

 
19-03-20 21:39  Odp: [Narzędzia] Uzupełnienie/wybór narzędzi
skarczew   

Grzechotka jest użyteczna, tylko warto wspomnieć że sam cyrkiel nie jest najczęściej używanym narzędziem w warsztacie. Poza pancerką jest dosyć sporadycznie wykorzystywany, i zapewne można się bez niego na początku obyć.

 
20-03-20 09:31  Odp: [Narzędzia] Uzupełnienie/wybór narzędzi
pacyn 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

no pewnie, zgadzam się, dlatego zaspokoję się zwykłym CMP 1.

 
20-03-20 09:59  Odp: [Narzędzia] Uzupełnienie/wybór narzędzi
brzydal 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Co do cyrkla CMP1. Używam i jestem zadowolony - kleję pojazdy. Ostatnio używam go przy tym modelu.

CMP1/DX nie używałem, lecz zwróćcie uwagę na jeden ważny parametr. CMP1 ma minimalną średnicę 10mm a CMP1/DX 16mm. Z mojego doświadczenia wynika, że to własnie małe kółka wycinam najczęściej.

Jeżeli chodzi o używanie cyrkla, to pierwszy z nim kontakt nie był zachęcający - nieumiejętnie wycinane kółka były nierówne. Dopiero po opanowaniu techniki doceniłem to narzędzie. Kilka wskazówek wynikających z mojego doświadczenia:
1. Wcinać jak najcieńsze koła. Jeżeli część ma być podklejona kartonem 1mm, to lepiej wyciąć ją bez podklejania, a następnie tą samą średnicą wyciąć dwa koła z tektury 0,5mm i skleić to wszystko po wycięciu.
2. Przed wycinaniem środek koła precyzyjnie napunktować igłą (najlepiej pod lupą) i uzyskany otworek zaimpregnować klejem cyjanoakrylowym. Bez impregnacji, przy każdym obrocie cyrkla otworek będzie się wyrabiał i powiększał, przez co kolejne okrążenie ostrza może nie trafić w ślad poprzedniego - powstaną brzydkie wióry a koło nie będzie idealnie okrągłe.
3. Po ustawieniu średnicy cyrkla i solidnym dokręceniu ramienia, dobrze jest wyciąć próbne koło z białego kartonu i przyłożyć do nie wyciętego jeszcze elementu z modelu aby sprawdzić czy na pewno pasuje.
4. Podczas cięcia cyrkiel trzymać pionowo.

Może takie przygotowanie do cięcia jest zawiłe i pracochłonne, lecz potem dziesiątki kół nośnych do czołgu można wycinać szybko i z idealną powtarzalnością.

--

Post zmieniony (20-03-20 10:09)

 
20-03-20 10:27  Odp: [Narzędzia] Uzupełnienie/wybór narzędzi
pacyn 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

eee no przy Tygrysie jest kilka kółek do wycięcia. Sam 20 lat temu mordowałem się z tymi kółeczkami nożykiem tapetowym ;D Spoko, dzięki za instrukcję ;)

 
20-03-20 10:33  Odp: [Narzędzia] Uzupełnienie/wybór narzędzi
pacyn 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Mam takie pytanie odnośnie nożyczek, obecnie posiadam Olfy SCS 3 są bardzo dobre, lecz od kanciastej rękojeści robią się odciski od wycinania, jakie nożyczki precyzyjne możecie polecić. Lepszy model SCS 4 ? czy SCS 1 ? A może inny producent za mniejszą kwotę jest równie dobry ?

 
20-03-20 10:48  Odp: [Narzędzia] Uzupełnienie/wybór narzędzi
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Nożyczki w moim warsztacie są praktycznie nieprzydatne.
Używam ich sporadycznie np. do wycięcia mniejszego kawałka kartonu z dużego arkusza. Przy pracy z elementami nie używam.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
20-03-20 10:55  Odp: [Narzędzia] Uzupełnienie/wybór narzędzi
pacyn 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

rozumie że skalpelem wycinasz kartonowe części ?

 
20-03-20 10:59  Odp: [Narzędzia] Uzupełnienie/wybór narzędzi
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Odciski na dłoniach? No cóż, modelarstwo to ciężka orka.
Może przesadzam ale czy Ty sobie nie robisz jaj ze wszystkich zadając takie pytania? Masz dobre nożyczki które Ci nie pasują. Któż może wiedzieć czy inne akurat będą Ci pasowały.
Ja mam takie z tzw. ruskiego targu. Kupiłem je nie pytając nikogo o zdanie czy będą mi pasować.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024