FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
29-01-20 20:15  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Halogen, zastanawiam się tylko dlaczego przyklejając burty do pokładu (rozważmy rufę), raz nadburcie kończy się na przed otworami na liny (jak u mnie) a drugim razem wchodzi na środkowy otwór liny). Przecież, żeby do tego doszło należało by mocno zeszlifować końcówkę rufy (bo burty się nie wydłuży). To jest raptem JEDNO łączenie na burtach więc nie powinna pojawić się taka rozbieżność.

Kondzik zmierzył śródokręcie i to się zgadza, ale u mnie rufowa i dziobowa burta chyba nie dotarła do właściwej wręgi.
Szczerze, to zgapiłem się i nie zwróciłem na to uwagi (bo można było przyszlifować szkielet). Ale oglądałem wcześniej Jeremiaha na własne oczy, (nawet rozmawiałem) z wykonawcą tego modelu i trochę uśpiło to moja czujność.

Poniżej 2 fotki modelu Rafika (w sumie nie wiem czy Jeremiah został ukończony). Na rufie (wygląda na sklejoną prawidłowo) już brakuje burty na wrędze.
Pokład nie może być źle przyklejony (przesunięty w kierunku rufy) bo dziobowe burty celują idealnie w środek wręgi.





--
pzdr
Kemot

 
29-01-20 20:56  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Przyrząd do mierzenia to linijka metalowa 50cm z podziałką co 0,5 mm z lekką pomocą szkła powiększającego kiedy oczywiście krawędź części wychodziła między pełnym a połową milimetra :). Na upartego można uznać dokładność +- 0,25 mm (0,025 cm). Być może długości brakuje na części rufowej lub dziobowej. Tu jednak pojawia się problem krzywizny części pokrywających burty oraz krawędzi wodnic P3 (od wręgi W6 do dziobu) i P4 (od wręgi W11 do rufy) i nie widzę prostego sposobu na zmierzenie tego zwykłą linijką.

 
29-01-20 21:13  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

1. Przyklejamy poszycie dziobowe 2- jest w osi wręgów ? Musi być - jak jest jedziemy dalej.
2. Wycinamy poszycie 4 - przykładamy do szkieletu - jest w osi wręgów - musi być, bo ma taki sam wymiar - patrz pomiar Kondzika. przyklejamy.
3. Wycinamy poszycie 3a - przykładamy do szkieletu - jest w osi wręgów - nie jest - to trzeba szlifować szkielet i krawędź pokładu - pasuje - przyklejamy.
4. Wycinamy poszycie rufy 3 - nic nie możemy z tym poszyciem kombinować, bo tam są napisy, autor tej relacji kombinował, czyli sztukował i ze słowa Portland ucieka literka D. Szlifujemy szkielet i krawędź pokładu i w końcu przyklejamy poszycie rufy.
Kondzik dobry pomiar.

 
30-01-20 14:47  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Halogen, ja to doskonale wiem, powinienem baczniej zwracać uwagę, czy końcówki burt są w osi z wręgami. Przeoczyłem to, a wiesz dlaczego? Bo na konkursie w Porąbce spędziłem sporo czasu na pogawędce z Szyderczym Gałą, który przywiózł ten model. Nic nie musiał szlifować, wszystko jak widać pasowało.
Druga sprawa, modele ze stajni AH to nie wczesny Mały Modelarz. Tam jak trzymasz się zasad, równo wycinasz części, odpowiednio kształtujesz, raczej nie ma prawa pojawić się coś takiego. Zobacz ile pokładu trzeba by zeszlifować, żeby zniwelować te ponad 2mm? Tym bardziej, że nie możesz tego robić na całym obwodzie pokładu, bo jak widać problematyczna jest (chyba) oklejka rufowa. Pozostaje zatem ostry łuk na rufie. Jakoś tego nie widzę. Co jak co, ale do tego modelu naprawdę się przykładałem. Nie ma mowy o jakimś poważnym zaniedbaniu. Przygoda z burtami tak mnie zniechęciła do Jeremiaha, że zafoliowałem kadłub i leży tak już ponad 10 lat :-)

Sztukowanie oklejki z PORTLAND raczej powinno zniwelować szczelinę niż ją powiększyć (dodany został przecież pasek).

Mam w domu jeszcze 2 niepocięte wydania. Jak będę miał do nich dostęp, spróbuję to wszystko przemierzyć.

Tymczasem może nie zaśmiecajmy już wątku, czekam z niecierpliwością na postępy prac.

--
pzdr
Kemot

 
31-01-20 19:48  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Odnosząc się do tej szczeliny to chyba najbliżej mi do tego że to mogła być wilgoć.
- przed sklejeniem nie zastosowałem się do instrukcji i nie przemierzyłem częsci
- pokład podkleiłem tektura, wysechł, wyciąłem i leżał dosyć długo nie przyklejony do szkieletu
- szkielet skleiłem zrobiłem podposzycie - stał długo
- szlifowanie podposzycia wykonywałem w garazu (większa wilgoć)
- po przeszlifowaniu rowniez stał długo (juz w domu, nie zostawiałem w garazu po szlifowaniu)

Takze z tego co powyzsze, moglo cos w tym byc. Cokolwiek by to nie bylo u mnie jest łata i tak juz zostanie.
Teraz skończyłem główną część podwodną,ciesze się że tu mi nie zabrakło materiału a wręcz ostatnią oklejkę docinałem około 1,5mm :) (to przez to "heblowanie"/szlifowanie dziobu zeby zniwelowac jak najbardziej niedostatek na burtach)
Zostało mi teraz dopieszczenie częsci dziobowej i rufowej wraz z napędęm. Lepsze zdjęcia zrobie jak już skończę kadłub na tip top.

Przy okazji pochwalę się bo cholernie mi się podoba gablotka którą sobie sprawiłem, projekt moj, wykonanie zakład meblarski. I co najwazniejsze znalazłem na nią neutralne miejsce w domu, na schodach na "martwej" scianie tzn takiej ktora nie narzuca się przy wejsciu do domu ale z innej perspektywy można uznać ze nienachalnie eksponuje modele ;)

Przy okazji szukam pomysłu na podstawkę do tego modelu, za konkretne podpowiedzi będę wdzięczny. Najlepiej ze zdjęciem, ze zdjęcia łatwiej inspiracje złapać ;)






--
Pozdrawiam ;)

W budowie:
Barka HMCS LCI (L) 125 |
HMS Abercrombie | Jeremiah O'Brien
Gotowe:
Artilleriefährprahm typu D3 | USS PGM-17 | USS PC-553 | K-335 GIEPARD | K-670 Skat | ORP ORZEŁ III | 705 Lira (Alfa)

 
31-01-20 21:16  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Proponuję mój pomysł przedstawiony tu: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=338393&t=338393&filtr=0&page=1
choć mam świadomość, że to dość kontrowersyjne rozwiązanie 😉

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
31-01-20 22:26  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

No niestety przy sklejaniu modeli z tego wydawnictwa trzeba czytać instrukcję jak jest napisane, że krawędzie poszycia mają być w osi wręg to mają być. Przy tak krótkim i w sumie pękatym kadłubie i 2mm wręgach raczej nie podejrzewam, że sprawcą powstania aż takiej szczeliny mogła być wilgoć.
Wskazówka w instrukcji jest, aby kleić od dziobu i od rufy poszycie burt, a następnie środkową część i ewentualnie ją docinać, ale o tym co zrobić jak będzie za krótka już zapomniano napisać - powinna być symetrycznie dłuższa np. po 2mm i wtedy problemu by nie było.
Tak, czy siak powinno się kleić od dziobu w kierunku rufy, dosuwając poszycia i ewentualnie skrócić szkielet i pokład, wszak na rufie nie ma części, które w tym by przeszkadzały.
Najważniejsze, że sklejanie modelu posuwa się w dobrym kierunku - no przy takiej wspaniałej gablocie aż się prosi, aby model skończyć.

 
01-02-20 14:30  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

A ja zawsze zastanawiam się, co szkodzi projektantowi/wydawcy dać kawałek nadmiaru na burcie do ewentualnego przycięcia.
Przecież to takie proste, a jak bardzo ułatwia modelarzowi życie.
Projektowanie modeli na 100% styk, bez jakiegokolwiek zapasu błędu, jest zwyczajnie nie uczciwe w stosunku do modelarza.
Jaki jest sens i cel takiego działania?

Żeby była jasność, nie dotyczy to tylko modeli z wyd. AH (choć tu zawsze tak jest..., żadnego marginesu błędu), ale też innych wydawców.

--

Post zmieniony (01-02-20 14:31)

 
01-02-20 19:13  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Obstawiam, że winne jest ślepe zaufanie do programów oraz ew. przekonanie projektanta o własnej nieomylności. Jak to w życiu... ;-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
01-02-20 20:10  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Waldku, odnośnie propozycji na podstawke jak Twoja to jak dla mnie to nie ta liga ;). Pozatym chyba do modeli w moim wykonaniu nie pasuje taka rzeczywista woda. Twoja podstawka pasuje do wykonań jako małych replik.

Odnośnie pasowania elementow poszycia to moje dotychczasowe doswiadczenia to glownie modele z Answera i tam bylo sporo zapasow i sporo docinania i wtedy mi to przeszkadzalo ale kompletnie zmieniam zdanie odnosnie tego po ogarnieciu tego kadluba.

--
Pozdrawiam ;)

W budowie:
Barka HMCS LCI (L) 125 |
HMS Abercrombie | Jeremiah O'Brien
Gotowe:
Artilleriefährprahm typu D3 | USS PGM-17 | USS PC-553 | K-335 GIEPARD | K-670 Skat | ORP ORZEŁ III | 705 Lira (Alfa)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024