FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
26-01-20 09:12  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Achtung ! Relacja ze sklejania tego modelu na niemieckim forum sprzed 3 lat - kadłub sklejany bez podposzycia, niezbyt starannie i jak widać taka szczelina nie powstała.
http://modellbauer.forumieren.de/t9830-fertig-libertyschiff-jeremiah-obrien-1200-von-halinski-gebaut-von-gez10x11
Zastosowanie tych czarnych ząbkowanych pasków służy zamaskowaniu ewentualnych szczelin i uniknięciu prześwitywania "białego" podposzycia, czy wyrównaniu powierzchni przyklejania oklejek dolnej części kadłuba ?

 
26-01-20 09:22  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Zlicowaniu powierzchni burty z powierzchnia dolnej oklejki. Dlatego doklejajac paski krytyczne dla mnie jest zeby idealnie je docisnac do powierzchni dolnej burty.

--

Post zmieniony (26-01-20 09:22)

 
26-01-20 15:37  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Halogen odnosząc się do Twojego linku sprawdziłem na swoim kadłubie jak wyglądają długosci środkowych oklejek burt względem wręg miedzy ktorymi miałyby być klejone w opcji oryginalnej czyli bez podposzycia. Wychodzi mi że na każdej stronie brakuje prawie grubość wręgi czyli około 2mm.

Myslę że zdjęcia pokażą najlepiej o co mi chodzi z tymi paskami/podklejkami na podposzyciu. W zbliżeniach widać nierówności i zapady które nie byłyby dobrą bazą do łączenia elementów poszycia na styk.
Podszlifowywanie dziobu ma teraz taką konsekwencję że oklejki dna bardzo mocno cofnęły się w stronę rufy. To spowodowało ze teraz zdają się za krótkie, ale przykładając je w oryginalne miejsce - miedzy srodkami wręg - pasują jak ulał. Mimo to będę teraz oklejał tak jak leci od dziobu, przecinając oklejki po srodku, myślę że skoro burt zabrakło to może się sytuacja powtórzyć z oklejkami dna, więc uzyskany zapas bardzo mi pasuje. Ponadto priorytetem jest żeby czarny pasek wyszedł równo, czyli z tej strony nie mogę docinać.

Nadmiar ze środkowej oklejki, uzyskany przez to przesunięcie, mam wrażenie ze się nie zmarnuje ;), użyję go do wklejenia na dnie, uzupełniając powstałą tam szczelinę.

















--
Pozdrawiam ;)

W budowie:
Barka HMCS LCI (L) 125 |
HMS Abercrombie | Jeremiah O'Brien
Gotowe:
Artilleriefährprahm typu D3 | USS PGM-17 | USS PC-553 | K-335 GIEPARD | K-670 Skat | ORP ORZEŁ III | 705 Lira (Alfa)

 
26-01-20 21:57  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Cześć

Dawno nie zaglądałem na forum, jednak ten wątek będę śledził z wypiekami na policzkach. Zabrałem się za ta jednostkę w 2007 roku (tak, to nie pomyłka). Niestety z różnych powodów model nie ma nawet oklejonego kadłuba.

Ale do rzeczy. Widziałem na kilku konkursach model sklejony przez niejakiego Szyderczego Gałę, tam burty pasowały pięknie. Natomiast w moim modelu mam DOKŁADNIE TAKĄ SAMĄ szczelinę jak u Varrana. Głowiłem się przez długi czas skąd taki babol, gdzie popełniłem błąd. Szkielet i pokład pasowały jak ulał. Może to kwestia konkretnego wydania?

ps. nie mam teraz dostępu do modelu, ale znalazłem zdjęcie z Wrocławia z 2009 roku


--
pzdr
Kemot

 
26-01-20 22:26  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Zapamiętałem relację na niemieckim forum właśnie ze względu na kiepski poziom sklejania, ale jakoś te poszycia się tam spasowały, owszem na prawej burcie widać szczelinę, ale nie tak wielką jak tu w relacji.
Widzę również, że sztukowałeś oklejkę na rufie - w nazwie Portland litera D jest w większym odstępie niż na arkuszach przed wycięciem. Zauważ również, że na prawej burcie na drugiej oklejce poniżej linii wodnej krawędź oklejki nie trafia na wręg, być może tak ma być - 3 zdjęcie od dołu ?
Łatwo sprawdzić czy środkowe poszycie burt ma taką samą długość jak rozstaw wręg do których ma być przyklejone, ale trzeba mieć model ,który ma części nie wycięte.
Może coś wykorzystasz :
https://www.net-maquettes.com/pictures/ss-jeremiah-obrien/
http://www.geoghegan.us/brown/JWB-walkaround.htm

Post zmieniony (26-01-20 22:32)

 
26-01-20 22:57  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dolna krawędź środkowej części burty (4L) wychodzi mi 31,47 cm. Jeśli dobrze patrzę na rysunki to cześć ta ciągnie się od środka wręgi W6 do środka wręgi W11 i tu odległość na podłużnicach wychodzi mi 31,49 cm.

 
28-01-20 12:48  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Sklejacz   

Cześć

Wszystko zależy od wilgotności powietrza w pomieszczeniu modelarni i jakości papieru. U mnie większe kadłuby okrętów pracowały po kilka mm. Ustawało po szybkim naklejeniu pokładu na szkielet.

--
Pozdrawiam
Paper Boy

 
29-01-20 17:04  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Pokusiłem się o małą analizę burt, opierając się o kilka rożnych modeli jakie widziałem, bądź znalazłem w sieci.
Kurczenie lub rozciąganie się papieru owszem można brać pod uwagę ale nie ponad 2 mm na odcinku 70cm. Zresztą, ja celowo trzymałem model w tych samych warunkach, aby wykluczyć taką sytuację.

Pierwsze zdjęcie, rufowy odcinek. Kilka modeli a wysokie nadburcie trafia w całkiem inne miejsca na pokładzie. Wyznacznikiem może być otwór na uchwyty lin i mocowanie wzmocnienia nadburcia. Jak to możliwe, że na takim krótkim odcinku są tego typu rozbieżności. Żeby było jeszcze dziwniej, w jednym z modeli, gdzie nadburcie sięga pierwszego uchwytu na linę (Model DE) szczelina nie występuje, a w 2 kolejnych już jest (mój i Varran).




Kolejne zdjęcie, śródokręcie z łączeniem pokładów. Znów, przy podobnie ułożonych burtach względem połączenia pokładu, szczelina raz jest a raz nie ma.




Tak czy inaczej, trzeba sobie jakoś poradzić z tym felerem. Ja planuję dozbroić model siatkami jak na zdjęciu poniżej.
Dodam jeszcze, że szczelina u mnie jest ciut większa, gdyż jak już ją wychwyciłem postanowiłem obciąć linię obrysu, aby maksymalnie zamaskować to miejsce.



--
pzdr
Kemot

 
29-01-20 17:55  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Greg77   

o jak Kemota na tym Forum brakowało!! Piękna analiza!

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
29-01-20 19:29  Odp: [R] SS Jeremiah O'Brien 1:200 [Haliński]
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Kondzik zmierzył wymiary długości poszycia 4 i rozstawu wręg i one się zgadzają, czyli błędu nie ma, jeżeli chodzi o ten fragment poszycia. Swoją drogą jestem ciekawy, czym mierzył długość burty do drugiego miejsca po przecinku ?
Kemot poddał analizie jak modelu został sklejony przez różnych modelarzy, ale ona nic nie wyjaśnia co jest przyczyną nieścisłości, że powstaje aż taka szczelina.
Szkoda, że na pokładzie przy jego krawędzi nie ma zaznaczonych miejsc pozycjonowania pokładu względem tych wręgów do których przyklejane są końce poszycia 2,3,3a,4 wtedy od razu widać, czy burty są w dobrych miejscach.
Wystarczy pokład przesunąć do przodu lub do tyłu i już mamy problem.
Ten model ma ok. 67 cm więc nie jest to wielki kadłub, a w sumie ciekawy jestem czym mierzone były te wielkie kadłuby i z jaką dokładnością ?
W instrukcji jest wyraźnie napisane, że końce poszyć powinny być W OSI WRĘGÓW, a już na drugim poszyciu dna w modelu tu klejonym krawędź tego poszycia jest o 1mm przesunięta w kierunku rufy względem osi wręgu.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024