FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
23-10-19 20:02  [Relacja/Galeria]Amerykański okręt podwodny typu Balao - SS-318 USS Baya, skala 1/200
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Witam Szanownych Kolegów.

Miesiąc temu rozpocząłem prace nad wspomnianym modelem. Niezbyt zdetalizowany, konstrukcja prosta - acz efektywna.

Rozpocząłem (podobnie jak w przypadku modelu U-boot typu VIIc, prezentowałem go na tym forum) od zbudowania kadłuba sztywnego - tak jak w przypadku rzeczywistego okrętu podwodnego:


Do kadłuba sztywnego zamocowałem wręgi zbiorników balastowych i przygotowałem sekcję rufową. Modułowa konstrukcja modelu pozwala na kompletne wykonanie sekcji rufowej wraz ze sterami, śrubami i wałami napędowymi a następnie przyłączenie jej do reszty kadłuba:


Niestety widać na poszyciu rufy "kaszę" powstałą po malowaniu arkuszy lakierem matowym. Kolejny raz potknięcie - poprzednio werniks na MOR pr. 205 niemal zepsuł model. Będę znów musiał posiłkować się suchymi pastelami, co zapewne wyjdzie modelowi na dobre - ożywi jego nieco nudną sylwetkę.


Kontynuacja wkrótce.

--

Post zmieniony (30-03-21 19:53)

 
23-10-19 22:17  Odp: [Relacja] Amerykański okręt podowdny typu Balao - SS-318 USS Baya, skala 1/200
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

błyszczący lakier nie naprawi tego?

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
24-10-19 20:50  Odp: [Relacja] Amerykański okręt podowdny typu Balao - SS-318 USS Baya, skala 1/200
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Tego nie wiem, ale chyba nawet nie będę próbował.

Tymczasem, sekwencja budowy kadłuba. Do kadłuba sztywnego dołączamy sekcję rufową i dziobową:




Sekcja dziobowa składa się z jednego elementu budowanego na dwie wręgi, jednego elementu budowanego na jedną wręgę oraz jednego elementu oklejanego poszyciem. Pokład jest wykonany z tektury 1mm, jego krawędzie są fazowane na całej długości na pół-okrągło, aby zapewnić obłe przejście pokład burta kadłuba lekkiego. To cecha charakterystyczna tych okrętów, bardzo trudna do właściwego oddania w tej skali.

--
imagination+extrapolation

 
25-10-19 11:42  Odp: [Relacja] Amerykański okręt podowdny typu Balao - SS-318 USS Baya, skala 1/200
siedem   

Świetny temat!
Domyślam się, że będzie wydany w MO.
Pytanie, jeśli to nie tajemnica w numerze będzie USS Baya sam, czy z innym okrętem, jak to miało często miało miejsce?

--
--
Pozdrawiam Marcin

 
25-10-19 11:51  Odp: [Relacja] Amerykański okręt podowdny typu Balao - SS-318 USS Baya, skala 1/200
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Bardzo fajny model się rodzi.
Nie bardzo się zgodzę, że kadłub jest nieciekawy. Tam w dnie powinno być kilkadziesiąt różnych otworów, będziesz je robił?
http://nautilusmodels.com/Gato/72Gato.htm
Nie widzę rufowych w.t. a powinny być bardzo dobrze widoczne, nawet jeśli miały pokrywy. Często pokryw nie miały, wtedy były widoczne wnęki
Również samo poszycie, mimo, że oryginalnie spawane "na styk" dałoby się odtworzyć cienką linią.
http://navsource.org/archives/08/282/0828534.jpg
http://navsource.org/archives/08/386/0838600.jpg

Sorry, że się wcinam w Twój projekt, ale akurat Gato/Balao to jedne z moich ulubionych okrętów podwodnych. Pewnie będę Cię jeszcze męczył ;-)
--

Post zmieniony (25-10-19 12:17)

 
25-10-19 17:55  Odp: [Relacja] Amerykański okręt podowdny typu Balao - SS-318 USS Baya, skala 1/200
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

@siedem
Ten model ma elementy opcjonalne, pozwalające zbudować okręt argentyńskiej marynarki wojennej "Santa Fe" - ten zatopiony przez Royal Navy w czasie konfliktu falklandzkiego w 1982 roku. Niestety, nie mam czasu przetestować jego konstrukcji (inna sekcja dziobowa, pokład i kiosk) stąd też w tym wydaniu nie będzie on dostępny.

@Waldek K
Dziękuję za podpowiedzi, nie znałem tych materiałów. Podziału blach na pewno nie uwzględnię, ponieważ w tej skali (i kolorystyce) uznaję to za zbyt daleki krok, już za krawędź. Otwory zbiorników balastowych... cóż, to dobra wrzutka testująca moją cierpliwość. Chyba podziękuję.

Już czuję to ciśnienie, na granicy wytrzymałości zmęczeniowej :)

--
imagination+extrapolation

 
25-10-19 21:48  Odp: [Relacja] Amerykański okręt podowdny typu Balao - SS-318 USS Baya, skala 1/200
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Układanie poszycia lekkiego. Od dziobu i rufy do środka:



--
imagination+extrapolation

 
26-10-19 16:20  Odp: [Relacja] Amerykański okręt podowdny typu Balao - SS-318 USS Baya, skala 1/200
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Układanie poszycia dziobu rozpoczynamy od zamocowania pokładu i przyklejenia elementu łączącego obie połowy skrajnych elementów poszycia:




Ze względu na fazowanie krawędzi pokładu, krawędzie poszycia należy uformować w ten sposób:





Na rufie:


--
imagination+extrapolation

 
26-10-19 18:40  Odp: [Relacja] Amerykański okręt podowdny typu Balao - SS-318 USS Baya, skala 1/200
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Dawno Cię Bartku nie oglądałem.
Cieszę się z Twojej obecności i kolejnego modelu.
Namawiam na spotkanie w Osowej 09-10.11.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
26-10-19 19:37  Odp: [Relacja] Amerykański okręt podowdny typu Balao - SS-318 USS Baya, skala 1/200
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Witam Szanownego Kolegę!

Niestety, dziewiątego mam w planie inne atrakcje, zaś dziesiątego - jestem w pracy.

Po ułożeniu poszycia dziobu i kadłuba lekkiego, układamy pokład właściwy. Dziobową połówkę należy wpasować pomiędzy poszycie zachodzące na tekturowy pokład 1mm, wykorzystując szczelinę i wystający slot:

Rufowa połówka jest nadmiarowa na długości, należy ją pasować w stronę rufy - a nadmiar odciąć na śródokręciu.

Stan prac na dzień dzisiejszy jest bardziej zaawansowany niż pokazany na foto, z zaskoczeniem zauważyłem że pokład bardzo ładnie wpasował się pomiędzy poszycie. Kluczowym tutaj jest właściwe fazowanie krawędzi tekturowego pokładu.

--

Post zmieniony (26-10-19 19:41)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024