FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
13-10-19 13:52  [R/G] - Panhard VBL - Modelik 13/03 - czyli znowu UN, cały na biało ;)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Cześć,

Panhard VBL (Véhicule Blindé Léger) podobał mi się od zawsze. No dobrze, od wydania go w Modeliku ;) Trochą taki off-road, trochę Mad Maxem pachnie. A potem znalazłem takie zdjęcia z misji UNIFIL w Libanie i było pozamiatane:




Budowa rozpoczęta oficjalnie 21 stycznia 2017 roku, tak przynajmniej mam oznaczone pierwsze zdjęcie :) Uzbrojony w parę setek zdjęć, chyba trzy relacje z budowy innych Kolegów, model i zestaw elementów ciętych laserowo, zacząłem budowę... Na początek szkielet i wnętrze. Pomimo bogatej dokumentacji, wnętrze zrobiłem w szczątkowej postaci, bo przez te małe szybki i tak nic nie widać. No chyba, że ktoś drzwi i włazy pootwiera :)



Potem przerzuciłem się na koła. Był nawet pomysł, konsultowany z Norvikiem, Krystianem i Woy-tkiem, aby skleić jedno i odlać resztę z żywicy, ale finalnie zostałem przy kartonie. Zabawa z naklejaniem bieżnika bezcenna :) Od siebie uplastyczniłem nieco felgi i dodałem laserowo cięte śruby...





Koła gotowe, można skończyć budę ;) Wypatrzyłem na zdjęciach, że pojazd na powierzchni posiadał maty antypoślizgowe, więc wymodziłem coś podobnego z kleju adhezyjnego do folii i drobnego piasku. Klej ten ma tę zaletę, że nie wysycha od razu, zachowując się trochę jak powierzchnia taśmy klejącej. Potem przyszła pora na elementy zawieszenia i nie mogłem sie oprzeć aby nie postawić go na kołach. To trochę taki etap, jak po montażu skrzydeł w samolocie i tradycyjnym wrrrrrrrr :)





Potem jeszcze trochę drobnicy...




I malowanie. 2x podkład Śnieżki, potem standardowy francuski kamuflaż w trzech kolorach, tradycyjnie farbami Tamiya. Przed położeniem ostatniej warstwy białego koloru model pokryłem warstwą specyfiku mającego pomóc uzyskać później efekt łuszczącej się farby, ale średnio to pomogło, albo ja coś źle zrobiłem. Może najprostsze rozwiązanie z lakierem do włosów lepiej by się sprawdziło.




Zostało naniesienie napisów i brudzenie. Z tym ostatnim etapem wiązały się moje największe obawy. Z jednej strony miałem świetne zdjęcia referencyjne, z drugiej zaś bałem się, że takim zabłoceniem popsuję cały wygląd modelu. Wyszło coś pomiędzy... Chociaż nadal zastanawiam się, gdzie oni na pustyni w Libanie znaleźli takie bajoro :D



W takiej postaci model pojechał do Przeciszowa, roztaczając jeszcze wokół siebie woń white spirita ;)



Prawie miesiąc po konkursie znalazłem chwilę czasu, żeby dokleić brakujące drobiazgi i zrobić galerię końcową, którą przedstawiam poniżej:






I może kilka słów podsumowania na koniec. Model w opracowaniu Michała Kołodzieja, czyli Minikierownika, klei się bardzo dobrze. Wszystko do siebie pasowało, a kilka niedociągnięć, które mi się objawiły, były tylko i wyłącznie moją winą, bo chciałem coś poprzerabiać po swojemu. Ci, którzy mają ochotę model waloryzować, mogą znaleźć w necie mnóstwo świetnych zdjęć do wielu wersji. W tym miejscu moja sugestia dla Autora i Wydawcy, że może za jakiś czas warto byłoby zastanowić się nad wznowieniem tego modelu, ale w innym malowaniu (UN lub pustynne), albo dać kilka wariantów uzbrojenia dla wersji alternatywnych. A niezdecydowanych zachęcam po sięgnięcie po VBLa ;) Tymczasem pora przejrzeć zbiory w poszukiwaniu kolejnego tematu. Albo otworzyć szufladę i dokończyć coś zaczętego lata temu ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-10-19 14:56  Odp: [R/G] - Panhard VBL - Modelik 13/03 - czyli znowu UN, cały na biało ;)
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Fajny model, super wygląda. Brudzenie też. I czy to oznacza że będzie makieta? Czy taki brudny będzie stać na półce?

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
13-10-19 15:01  Odp: [R/G] - Panhard VBL - Modelik 13/03 - czyli znowu UN, cały na biało ;)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Planuję dorobić kawałek podkładu, podobnie do tego że zdjęć, tzn. kawałek zapiaszczonego asfaltu i pustynne pobocze. Tylko najpierw muszę się doedukowac, co z czego i czym ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-10-19 15:22  Odp: [R/G] - Panhard VBL - Modelik 13/03 - czyli znowu UN, cały na biało ;)
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Szybka relacja i szybka galeria, podoba mi się wykonanie tego pojazdu, malowanie ciekawe i profesjonalne. Gratuluę

 
13-10-19 17:19  Odp: [R/G] - Panhard VBL - Modelik 13/03 - czyli znowu UN, cały na biało ;)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Kurde blaszka, piękna robota Rafaelu :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
13-10-19 17:59  Odp: [R/G] - Panhard VBL - Modelik 13/03 - czyli znowu UN, cały na biało ;)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

-> Vikingu, dziękuję ;)
-> Sławku, model powstawał ponad dwa i pół roku. Ja nie mam sumienia zanudzać Was relacją ciągnącą się tyle czasu, szczególnie, że do modelu siadam czasami od wielkiego dzwonu, chociaż ostatnio udaje mi się z tym walczyć, na korzyść regularnego przysiadywania co dzień lub dwa, nawet na kwadrans... Najlepszy przykład to moja relacja z budowy Strv-103, którą zacząłem 10 miesięcy temu i może teraz zacznę dalej coś przy nim grzebać. W sumie to już ochrzan za taki porządek rzeczy to zebrałem w Przeciszowie od StuGa ;) Ale czasem nie da się inaczej... Cieszę się, że udało mi się skończyć kolejny model, z bardzo fajnym efektem, którym znowu podniosłem sobie poprzeczkę. I chyba o to w tym chodzi...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-10-19 20:33  Odp: [R/G] - Panhard VBL - Modelik 13/03 - czyli znowu UN, cały na biało ;)
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Fantastyczny (tylko flaga jakaś taka "pancerna").

Jeżeli użyłeś do malowania białej farby Tamiya, to ona tak ma i nie chce dać się zmywać, czy to specyfik do złuszczania, czy zwykły lakier do włosów użyte były jako podłoże.

 
13-10-19 21:39  Odp: [R/G] - Panhard VBL - Modelik 13/03 - czyli znowu UN, cały na biało ;)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

-> Mr. Tsing, o fladze to już ktoś mi wspomniał i trzeba będzie pomyśleć, jak to naprawić...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
14-10-19 11:45  Odp: [R/G] - Panhard VBL - Modelik 13/03 - czyli znowu UN, cały na biało ;)
Norvik 
moderator




Na Forum:
Galerie - 25


 - 1

Rafał - szacun ! Pięknego potwora popełniłeś. Fajnie, że dodałeś trochę drobiazgów od siebie - widać włożone serce.

--
pozdrawiam

Norvik

-----------------------------------
Na warsztacie MIM-104B Patriot z Answeru

 
14-10-19 12:26  Odp: [R/G] - Panhard VBL - Modelik 13/03 - czyli znowu UN, cały na biało ;)
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Bardzo ŁADNY kawałek kartonu :) Gratulacje :)

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024