FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
12-10-19 18:45  [R/G] Krążownik BAŁTYK z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Phönix D.I jeszcze ciepły a delirium rąk już tak silne, że nie mogłem wypuścić z nich nożyczek. No i masz! Powrót do okrętów.
"Krążownik" to określenie mocno na wyrost w tym przypadku, bo po lekturze dość żałosnej historii sprowadzenia tego hulku do Polski mam mieszane uczucia i silne skojarzenia z dzisiejszą rzeczywistością polskiej armii - wszyscy skłóceni, nietrafione kosztowne decyzje ku uciesze tzw. sojuszników, propaganda sukcesu itd. Ale nie miało być o tym.

Postanowiłem zadziałać w duchu patriotycznym i mając do wyboru Dragona, Bałtyka i kilka niszczycieli wybrałem Bałtyka, z kilku powodów: moja ulubiona linia kadłuba (przełom XIX i XX wieku), właściwa kolejność historyczna i .... liczba kominów (to najbardziej abstrakcyjne kryterium, wiem - jak przyjdzie czas na obce okręty, skleję Joannę d'Arc albo Askolda i to już będzie spełnienie).
Model będzie tym razem w standardzie - oczywiście waloryzowanym lekko, bo ascetą ani ortodoksem nigdy nie byłem i nie będę.
Będzie też w pełni uzbrojony, a nazwę Bałtyk świadomie, wbrew prawdzie historycznej zostawię. Nie kręci mnie po prostu wizja bezzębnego tygrysa.
Może jak uznam, że chcę wziąć udział w jakimś konkursie - lufy będą demontowane.

Na razie nie ma wiele do pokazania, model na etapie szkieletu się raczej pomija więc ta wrzutka raczej dla mnie samego, żeby czuć presję i motywację ;-)
Nie będzie piankowania, wstawię trochę dodatkowych wzmocnień. Póki co - wszystko idealnie, model "skleja się sam".



--

Post zmieniony (10-05-20 22:41)

 
12-10-19 20:08  Odp: [R] Krążownik BAŁTYK z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Ramm: a właśnie że będę bluźnił, skoro chcesz to tak nazywać. Albo buduję okręt pełnowartościowy, z uzbrojeniem, albo wcale.
Halogen: nie poprawię, bo tak właśnie się odmienia nazwa własna okrętu w odróżnieniu od odmiany nazwy Morza Bałtyckiego. Dzięki za zdjęcia!

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
12-10-19 20:48  Odp: [R] Krążownik BAŁTYK z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Chyba się dzisiaj nudzisz... ;-)
Musiałbyś poprawić wszystkich, którzy tu używają zwyczajowych nazw ograniczonych do tego co najważniejsze. Zgoda, że razem z "ORP" odmiana wygląda źle, a bez tego skrótu - jak najbardziej jest poprawna. Używanie nazw bez "ORP" jest dopuszczalne.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
12-10-19 21:18  Odp: [R] Krążownik BAŁTYK z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Napisałem, że rozważę demontowalne lufy - dla zaspokojenia wszystkich prawomyślnych, ortodoksyjnych wyznawców prawdy historycznej (na moment tuż po sprowadzeniu do Polski, kiedy miał wieże). I takim też pewnie go sfotografuję i zabiorę kiedyś na konkurs. Dla siebie buduję model pełnowartościowego krążownika, pod wpływem lektury o tym okręcie - jako wizualizacja marzeń Polaków z okresu międzywojennego o wzmocnieniu polskiej floty.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
12-10-19 21:42  Odp: [R] Krążownik BAŁTYK z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Tak jest, wielki ekspercie :-)
Ja mam co robić, więc nie pociągnę tej dyskusji.

Przy okazji - na okładce (wewnątrz też) jest błąd we francuskiej nazwie - ciekawe, czy też go zauważyłeś?

Post zmieniony (12-10-19 21:44)

 
13-10-19 19:36  Odp: [R] Krążownik BAŁTYK z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Od wczoraj przybył pokład i system wzmocnień szkieletu.



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
13-10-19 20:43  Odp: [R] Krążownik BAŁTYK z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Efekt tej całej dyskusji jest dla mnie oczywisty - dla mnie lufy, a dla wyznawców ścisłej prawdy historycznej i na ew. konkursy - bez luf. Tak sobie nieśmiało snułem plany, a teraz jestem pewien że trzeba tak zrobić.

Klej PVA - to dokładnie to samo co BCG, identycznie się zachowuje w każdej sytuacji. Ponieważ w Warszawie BCG jest nieosiągalny (nawet o takim nie słyszeli w sklepach) a zamawiać przez internet i czekać mi się nie chce, kupuję ten i mam spokój.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
14-10-19 16:50  Odp: [R] Krążownik BAŁTYK z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Dzięki, te już mam. Gdyby ktoś miał zdjęcia z przebiegiem podziału miedzianych blach na dnie, byłbym dźwięczny.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
02-11-19 16:07  Odp: [R] Krążownik BAŁTYK z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Prace trwają, oto dalsze zmagania.

Kluzy postanowiłem uplastycznić jak w oryginale. Najpierw ścięta skośnie rura. Potem patent z masą zastygającą bez ubytku objętości - niestety, ta masa zastyga nierównomiernie i najlepiej nadaje się do swojego przeznaczenia z opakowania, czyli "sztuczne perły" - wycisnąć dużą kroplę i zostawić. Jak się zacznie to formować, nic dobrego nie wychodzi.
Potem - wikol, który jednak traci bardzo na objętości i ma tendencję do rozlewania. Aż wreszcie - metoda sprawdzona, czyli drut miedziany, zalany wikolem tylko dla płynnych przejść:


Burty pasowały idealnie. Postanowiłem otworzyć wszystkie prostokątne klapy, bo na wszystkich dostępnych zdjęciach Bałtyka są otwarte. Oczywiście tu i tam widać białe wnętrze, więc to będzie retuszowane w miarę możliwości. Bulaje oczywiście będą oszklone, z mosiężną ramką i okapnikami. W dziobie wyciąłem prostokątną furtę - tam będzie reflektor, widoczny na rysunkach stoczniowych. Na wszystkich zdjęciach jakie mam, ta klapa jest otwarta.
W zasadzie na krążownikach z tego okresu dno można oklejać najpierw, bo nie schodzi się na styk z burtami, tylko kończy na uskoku na całej długości kadłuba. Z przyzwyczajenia jednak zacząłem od burt.
No i segment poszycia dna, z zaznaczonymi liniami podziału blach miedzianych. Ponieważ nie znalazłem nigdzie układu ani rozmiaru tych blach (również w rysunkach stoczniowych, które posiadam), przyjąłem najbardziej prawdopodobny sposób ich wykonania - wzorowałem się na krążownikach z analogicznego okresu, budowanych we Francji jak Bałtyk i przeznaczonych do służby w ciepłych wodach kolonialnych. Kilka takich krążowników wydało Bumażnoje Modelirowanie, wszędzie blachy mają rozmiar 1,5 x 5mm - więc taki rozmiar przyjąłem.


W międzyczasie zrobiłem śruby - tu jeszcze przed malowaniem i wygładzaniem. I gotowe dno, wysmarowane dla podkreślenia pastą miedzianą.
Burty nie są skończone, nie przyklejałem na razie fragmentów wystających ponad pokład bo nie chciałem ich uszkodzić trzymając pokładem do dołu przy oklejaniu dna.
Na stępce jeszcze widać ślady przetarć (pasta jest bardzo wrażliwa na dotykanie, muszę zabezpieczyć wszystko jakimś lakierem), a na wałach ślady pasty - retusz przede mną.




--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
02-11-19 23:15  Odp: [R] Krążownik BAŁTYK z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Chodzi o pasy blachy miedzianej? Nagniotłem je po prostu stalowym rysikiem przy linijce. Dużo czasu to zajęło, ale było warto.
Ta relacja nie będzie podobna do Takao, bo nie maluję modelu i wzbogacam tylko to, czego jestem pewien lub prawie pewien. Nie mam też tak szczegółowych materiałów.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024