FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
07-10-19 13:57  [R] HMS Leopard 1790
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Brytyjski okręt liniowy czwartej rangi HMS Leopard w skali 1:100



Witajcie Kochani! :-D

Taak! Pingwin Rico wraca na stare śmieci!

Ukłony w stronę starej ekipy, która być może jeszcze mnie pamięta.
Ściskam dłonie nowym osobom, które w czasie mojej nieobecności znalazły się „na Czarnym”.
Moderatorzy – proszę o usunięcie tematów z Rupieciarni i Galerii MM. Niestety nie mam czasu tego poprawić.

W tym momencie „nowi” pewnie zastanawiają się, co to za agent przylazł, a „starzy” się dziwią, że jestem z powrotem. :-D

Ku nowym osobom – ja tu kiedyś szalałem ze swoją flotą i innymi takimi. Byłem ciut rozpoznawany. ;-)))

Ku starym przyjaciołom – impulsem do powrotu była wrześniowa, przełomowa impreza pod nazwą „Międzynarodowy Przegląd Modelarski. Czwarty Poland Model Show” w mieście Bielsko-Biała. Od siedmiu (!) lat nigdzie się nie wystawiałem, a tu nagle trafiły mi się – dwa złote medale i jeden srebrny. Poznałem też kilka wspaniałych osób. Tam postanowiłem, że wrócę do żagli, wrócę na Konradusa. Pani Pingwinowa też już się upominała o łajbę, więc trzeba było coś skończyć, a coś zacząć. Tak się złożyło, że z powodzeniem ukończyłem parowóz Ol49 w 1:45 oraz plastikowy Tr6 w H0 i po odkurzeniu biurka mogę położyć stępkę pod nowy okręt.

Pomimo sporej ilości „półkowników” leżących nawet kilkanaście lat, padło na model wydawnictwa Bumażnoje Modelirowanie wypuszczony na rynek w tym roku. Zwabił mnie nie tyle sam okręt, co jego malowanie, no i po części też flota pod banderą której pływał. ;-) Od zawsze pieruńsko podobało mi się malowanie w żółto-czarne pasy idące wzdłuż burt. Jak dobrze pamiętam, to do tej pory z modeli żaglowców w takim malowaniu pojawił się HMS Victory (Shipyard), HMS Mercury (Shipyard) i La Belle Poule (Shipyard). Czyli co? Trójpokładowy liniowiec i dwie fregaty. Brakowało czegoś pomiędzy! :-D

I oto na początku roku wyłonił się HMS Leopard. Ze starej greki taki trochę lew (leōn), a trochę lampart (pardos). Jest to brytyjski okręt liniowy czwartej rangi (British Fourth Rate ship of the Line) zwodowany 24.04.1790 roku w angielskiej stoczni Sheerness Dockyard w Sheerness w hrabstwie Kent. Do powyższej rangi zaliczano okręty, które posiadały od 50 do 60 dział na swoich pokładach. Wraz z kilkoma innymi okrętami (Portland, Isis, Renown, Bristol, Hannibal, Adamant, Leander, Assistance i Europa) pod względem budowy należał do zunifikowanej klasy Portland (Portland Class). Projekt tej klasy zawierał m.in. określoną liczbę dział na okręcie, liczbę załogi, daną długość pokładu działowego czy określoną długość stępki.

Nasz Leopard postrzelał sobie w następujących sytuacjach:
• 18.02.1797 – przejął francuski okręt korsarski Le Victorieux o 4 działach
• 26.10.1798 – przejął francuski okręt korsarski L'Apollon o 16 działach
• 03.09.1800 – przejął francuski okręt korsarski, bryg La Clarisse o 14 działach
• 22.06.1807 – otworzył ogień w stronę amerykańskiej fregaty Chesapeake o 36 działach

Ostatnia sprawa określana mianem incydentu była jednym z powodów do podjęcia wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Wielką Brytanią w 1812 roku (War of 1812).

Marynista Marek Fornal ładnie, skrótowo ujął w czym rzecz:
„W 1807 r. uczestniczył w poszukiwaniu dezerterów z Royal Navy, którzy uciekli podczas blokady francuskich liniowców w Zatoce Chesapeake. Ostrzelał i zatrzymał 36-działową ciężką fregatę USS „Chesapeake”, na której znajdowali się dezerterzy. Amerykanie nie zgodzili się na przeszukanie swojej jednostki, ale nie byli gotowi do podjęcia walki i poddali się po kilku salwach „Leoparda”. Dezerterzy zostali ujęci, a incydent „Leopard” – „Chesapeake” spowodował zaostrzenie stosunków między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi.”

W tym samym roku, co rozpoczęcie wojny (1812) z Leoparda usunięto działa i został on przekształcony na wojskowy transportowiec. Po dwóch latach od objęcia swojej nowej funkcji, popłynął w trasę z Wielkiej Brytanii do Quebecu (Kanada) wioząc na pokładach 475 Królewskich Szkotów, którymi określano żołnierzy brytyjskiego pułku Royal Scots. W czasie tej podróży w gęstej mgle okręt wpadł na mieliznę u brzegów kanadyjskiej wyspy Anticosti. Na szczęście nikt nie zginął, ale uszkodzenia okrętu były na tyle poważne, że nie udało się go uratować.



Wracając do samego wydania modelu, to pod względem graficznym jest trochę przaśne. ;-) Najbardziej boli mnie w oczy cieniowanie na ściankach działowych, gretingach czy koszu dziobowym. Na pokładach nie mamy waterwajsów. Autor nie jest konsekwentny, bo wykończenia ambrazur i pokrywy wykonał na czerwono, a nadburcia wewnętrzne są w kolorze drewna. Powinien zrobić albo czerwone ambrazury i nadburcia, albo drewniane nadburcia i drewniane ambrazury, bo teraz to się żadnego schematu nie trzyma. Górne wykończenie burt okrętu wydrukowano na fioletowo, chociaż powinien to być niebieski.
Szkoda również, że nie pomyślano o rysunkach armat, żeby można było sobie je wykonać z innego materiału, niż karton. Same schematy montażu są dość duże i wyraźne, tak jak i olinowanie, także nie przewiduję kłopotów w budowie pod tym względem. Poskąpiono grubszego papieru na podposzycie, także wszystkie jego elementy trzeba będzie podklejać lub kserować.
Wycinankowy model wyposażony jest w czerwoną flagę (Red Ensign), choć według mnie powinna być biała (White Ensign). Tym bardziej, że według źródeł w początkowym okresie eksploatacji okrętu (02.1794 - 02.1796) na pokładzie obecny był Joseph Peyton w randze Wiceadmirała Białej Eskadry (Vice-Admiral of the White). Nie jestem w tym jakimś specjalistą i mogę się mylić, ale raczej wywieszę sobie białą banderę. :-)

Model będę sklejał w standardzie, także nie oczekujcie przemalowania wykończeń na niebiesko czy wnętrza na czerwono, tym bardziej, że po ostatnich dwóch parowozach czerwonego mam dość. :-D
Najwyżej będzie kolorowo i wesoło. Przymykam oko na wiele aspektów. ;-)
Korzystam z akcesoriów wycinanych laserowo od Grzesia Pomorskiego z GPMu.

Tak już na poważnie zaczynając model, to w wycinance podłużnice należy podkleić na karton 2 milimetry. Naklejenie dwóch elementów na niepodzielonym kartonie to żadna sztuka, natomiast GPM podłużnice wyciął w dwóch egzemplarzach, które trzeba skleić ze sobą. Przyklejenie rufy na dwu-milimetrowy styk do reszty podłużnicy, to kiepski pomysł, dlatego wpadłem na coś innego, nie ingerując zbytnio w sam szkielet.



Od strony wewnętrznej, gdzie nałożymy klej i skleimy ze sobą elementy, wyrżnąłem miejsca na prostokątne sklejki. Powiedzmy, że zdjąłem z połowę grubości materiału. Sklejki z ciemniejszego kartonu przykleiłem na „wikol”, a gdy wysechł, to powierzchnię zalałem cyjanoakrylem i wyszlifowałem. O solidność konstrukcji nie należy się obawiać, gdyż jest to to wytrzymałe. :-)



No to na razie niech będzie tyle, bo post i tak za długi. ;-)

Do następnego!

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
07-10-19 15:26  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

No, no... wreszcie zawinąłeś do portu. Będę podglądał:-)

Aż dziwne, że szkielet z dwóch 1-milimetrowych kartonów nie został wycięty "na zakładkę", żeby prawa i lewa mijały się. Ale co to dla ciebie:-)

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
07-10-19 17:41  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Z przyjemnością popatrzę. Bardzo jestem ciekaw tego wydania i Twojego wykonania.

--
Siwy

 
07-10-19 19:40  Odp: [R] HMS Leopard 1790
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Z przyjemnością popatrzę.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
07-10-19 19:50  Odp: [R] HMS Leopard 1790
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,Pana Patryka,ano popatrzymy,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
07-10-19 20:04  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

Będę obserwował - zwłaszcza, że jak czytam przyczyniłem się w znacznym stopniu do powrotu ;-))))

 
07-10-19 21:48  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

JA ze swojej strony będę namawiał do lekkiej waloryzacji. Piękny okręt, jest pole do popisu. Powodzenia w budowie

 
07-10-19 23:08  Odp: [R] HMS Leopard 1790
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Koniecznie zasiadam do oglądania.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
08-10-19 06:31  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Jako, że sam jestem patentowanym żeglarzem, zezwalam na odejście od tematu kolejowego :P Powodzenia młody, pokaż kunszt i talent.

--

Post zmieniony (08-10-19 06:31)

 
08-10-19 06:57  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Dziękuję za wszystkie komentarze i kibicowanie.
Po modelowaniu przy parowozach, jak słyszę słowo waloryzacja, to mnie dźwiga. ;-)
Także może i jest pole do popisu, ale się popisywał nie będę. :-D
Na pewno nie zamierzam się tu stresować.
Ojciec - dziękuję za pozwolenie na odejście. :-D

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024