FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
08-10-19 10:23  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Lesio73 

 

Dobrze, że wróciłeś :)

 
08-10-19 10:55  Odp: [R] HMS Leopard 1790
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Właśnie dodałem do obserwowanych. Nie ominie mnie nic. :)

 
08-10-19 18:22  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Łoo, jakie miłe przyjęcie mnie, szaraczka. ;-)
Dziękuję też wszystkim już za prawie tysiąc odsłon tematu!

Podłużnice złożone ze sobą i wyszlifowane.
Wręcz wygłaskane. :-)
Spontanicznie wpadł mi do głowy pomysł, by podejść do tematu trochę inaczej.
Na elementy punktowo nałożyłem trochę kleju* i dopasowałem, jednocześnie łącząc je ze sobą.
Niedługo po tym, na krawędziach pozalewałem części cyjanoakrylem.

Zalety sposobu?

1. Elementy nie ulegają zwichrowaniu
2. Nie trzeba przykładać tego książkami i czekać, aż klej całkowicie wyschnie

*Używam polimerowego (zawiera wodę) Technicqll 100ml R-440



Swoją drogą, gdyby ktoś się martwił o jakość elementów z GPM, to nie ma powodów, bo pasują idealnie. :-)





--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
08-10-19 22:50  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

A niech mnie chudy byk! Pingwin wrócił!
No to wyruszamy w rejs z Leopardem :)
Czuj się obserwowany....

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
10-10-19 09:41  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zalety nasączania CA są, ale później moc klejenia takich elementów innym klejem jest słabsze, gdyż klej nie wsiąka w łączoną powierzchnię.

A swoją drogą wrócę do łączenia podłużnicy, że też zrobili łączenie w miejscu gdzie jest wręga. W każdym innym można by po prostu nakleić karton z dwóch stron.

--
Siwy

 
27-10-19 22:36  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Siema!
W głośnikach leci Taco H. a my jedziemy dalej. :-)

@Siwy o właściwościach kartonu po użyciu cyjanoakrylu wiem. Mimo wszystko sobie nim lepię. ;-)
Nie przeszkadza mi on.

Na podłużnicach doszły takie wklejki. Nazwałbym je stabilizatorami wręg. Nawet ciekawy element. ;-) Dotychczas się nie spotkałem z takim rozwiązaniem. Na plus.







Przed przyklejeniem warto sobie element 11 przeciąć w miejscu, które wskazuje ołówek.



Na dziobie uwagę zwraca pierwsza wręga i jej dodatkowy element. Nie zgrywa się otwór na bukszpryt. Ja postanowiłem powiększyć otwór we wrędze, tym bardziej, że kolorowa ścianka, którą potem mamy przykleić jest identyczna, jak część II (1). Zobaczymy. ;-)







Potem przyszły wręgi, a między nimi wymyśliłem wstawki/dystanse, coby mi się wręgi nie wygły. ;-)
Elementy wycinankowe podklejone preszpanem. Części miałem na składzie, bo wykorzystałem elementy laserowe, więc drukowane w wycinance zostały wolne.





No i całość. Dzisiaj skończyłem zalewać klejem i szlifować. Resztę ewentualnych niedoróbek poprawimy w czasie klejenia podposzycia.





Spokojnego tygodnia i do następnego!
:-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
27-10-19 22:44  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

No i o to chodzi:-)
Te "stabilizatory wręg" być może pomagają przy klejeniu poszycia poprzecznego(?), ale nie znam wizji projektanta, więc to tylko sugestia.
Może rozminięcie się otworów na bukszpryt uwzględnia fakt, że ten był pod skosem i przy dwóch kartonach 1 mm jest to na tyle duży skos, że autor to również uwzględnił (?), ale i tu nie znam wizji projektanta, więc to tylko sugestia:-)))))))

Pozdrawian
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
27-10-19 23:04  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Pingwiniasty wrócił! Jakże się cieszę! Szczerze powiedziawszy, nie raz nie dwa zastanawiałem się, co tam sie z Panem dzieje, a nawet zaczynałem się martwić, czy aby coś złego się nie przydarzyło... Ale tfu tfu, ważne że będziemy świadkami kolejnego pięknego modelu - bo o to jestem spokojny!

Mnie osobiście zaintrygował wybór wydawnictwa - ciekaw jestem bardzo jak to się klei żagle z BM, bo po Twojej recenzji Mordaunta (a i sam miałem ten model - poszedł do innego właściciela), podziwiam odwagę! I to standardowo standard! No ale któż sobie miałby poradzić jak nie Pan Patryk?!?

--
54323031

 
11-11-19 12:35  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Cześć Petrov. Ja też powoli zaczynam siebie podziwiać za odwagę. ;-)
No, ale chciałbym mieć na półce taki liniowiec, więc co zrobić... ;-)

Doszedł pokład, nad którym musiałem się trochę pogłowić.
Na początku raczej zastanawiałem się dlaczego kolorowa część jest tak podzielona.



Zrozumiałem, gdy przymierzyłem elementy wycinane laserowo do szkieletu.



Według mnie elementy do podklejenia również trzeba było podzielić wzdłuż, a nie poprzecznie. Tym bardziej, że na A3 spokojnie by weszły, skoro weszły części wydrukowane.
Ja elementy laserowe pociąłem analogicznie do projektu kolorowego wydruku, ale trzeba uważać, bo w ten sposób wydrukowany -> podklejony pokład ma dwa łatwe miejsca do zagięcia. Ja sobie je zalałem od spodu superglue.

Zaprojektowanych elementów do podklejenia kolorowego pokładu nie zamontujemy na szkielecie, bo przeszkadzają żeberka wręg. Można by w pokładzie wyciąć większe wcięcia na te żeberka, ale wtedy kolorowy element będziemy zmuszeni nakleić operując na szkielecie. Ja się trochę bałem, że wyjdzie pofalowany. Z drugiej strony, jeśli podkleimy kolorowy pokład na boku i wytniemy wcięcia na żeberka, to będziemy mieli niechciane prostokątne otwory. Dlategóż zdecydowałem się pociąć pokład wzdłuż na trzy części, tak jak sugerowały jego kolorowe elementy. Poza tym takie pokrojenie pokładu dało dobry rezultat, bo element laserowy i wydruk, tak jakby nie zgrywały się ze sobą. ;-)



W międzyczasie zdążyłem sobie upaćkać pokład, ale nie martwię się tym, bo będzie to zakryte i jeszcze dojdą działa. Natomiast teraz bardziej uważam i jednak cieszę się, że podkład mi się nie pofalował. :-)



Niekiedy numeracja części w stosunku do instrukcji się nie zgadza.



Jak wcześniej narzekałem na cieniowanie, to uważam, że nie jest ono takie tragiczne. :-)



Coś mi aparat kolory farby uwypukla. Trzeba pobawić się ustawieniami albo robić przy świetle naturalnym, bo teraz wychodzi jakbym prawie żółtym retuszował, a mimo wszystko staram się zbliżyć do koloru wycinanki.





Dzięki, że jesteście!

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
11-11-19 13:32  Odp: [R] HMS Leopard 1790
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Wydaje mi się, czy graficznie jest lepiej niż w Mordauncie chociażby?

Post zmieniony (11-11-19 14:46)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024