FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 19 z 31Strony:  <=  <-  17  18  19  20  21  ->  => 
02-10-19 07:26  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Z tego co widzę, szerokość zęba nie zmienia się wraz ze zmianą wysokości. A gdyby tak ten półokrągły bok zrobić z uformowanej na szablonie cyny o odpowiedniej średnicy, a na to przykleić na płasko wydzierganą ściankę boczną z otworem? Będzie i odpowiedni przekrój boczny, bez szlifowania, a i w środku będzie wnęka. Kształtowanie cyny na szablonie i jej docinanie, też ni powinno być zbytnio męczące.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
02-10-19 09:57  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Zrobienie zęba można na wiele sposobów zrobić, ale przypuszczam że Stug chce zrobić tak aby był identyczny z oryginałem, a tam przekrój zęba na kształt litery "C"

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
02-10-19 10:06  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Ja jeśli pozwolisz proponuję tak jak wcześniej tylko zamiast paska środkowego dać klej, ewentualnie drut na kształt zęba

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
02-10-19 14:47  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

No proszę:-) Taka nieprawdopodobnie rozciągnięta w czasie relacja, a dyskusja się nagle zrobiła, jakby w 3985 odcinku "Mody na sukces" zaszły jakieś nieoczekiwane okoliczności, które porwały widzów jak tornado 5 stopnia:-)

Demon - szerokość zęba zmieniła się i to diametralnie:-) Może w zakresie liczb bezwzględnych wartość 0,3-0,4 mm nie oszałamia, to jednak przy wielkości tych elementów jest to sporo. Wcześniejszą szerokość 1,6-1,7 mm zniwelowałem do 1,3 mm - to ponad 20% mniej :-)
Poza tym ważniejsze są tutaj proporcje, a te są zdecydowanie lepsze:-)

Cieszę się, że wspomagacie mnie naprawdę dobrymi pomysłami:-)
Szczególnie Demon mi dzisiaj zabił ćwieka, bo już nie raz drut cynowy ratował mój modelarski zad:-) Jeszcze przed wyjściem do pracy sprawdziłem jakby ten pomysł wyglądał w praktyce i... odpuściłem.
Chcąc zachować szerokość, musiałem użyć drut o średnicy ok. 0,8-1,0mm. Spłaszczyłem po obu stronach, co wyglądało obiecująco, ale po doklejeniu boków, zaczęły się piętrzyć problemy - i tak łatwo jak miało być - nie było. Przede wszystkim wnęka się zgubiła, szczególnie, że spłaszczając drut, rozszerzyłem go. Żeby zniwelować uskok wynikający z grubości papieru, musiałem podszlifować krawędzie, co była mega upierdliwe, a efekt był średni. Porównując tak zrobiony ząb z tym stricte kartonowym stwierdziłem, że gołym okiem praktycznie nie widać różnicy.
Wpadłem jeszcze na pomysł, by rozciąć cynę wzdłuż, ale na szczęście szybko walnąłem się łbem w szafkę i mi przeszło:P

Koniec końców powróciłem do mojej koncepcji, której poziom zaawansowania jest już spory:-)



Powycinałem sobie trochę drobnicy:-) Boczne ścianki (tylko połowę z nich, druga będzie wycinana po złożeniu zęba do kupy) wyciąłem wykorzystując aplikację szkła powiększającego (x10) na smartfonie, co dało świetne efekty:-) Paseczki były wycinane "zwyczajnie" i widać pewne niedoskonałości:-)
Przy tak małych elementach umożliwiło mi to doskonałą precyzję cięcia. Ustawiłem sobie telefon nad blatem i patrząc w ekran, manewrowałem nożykiem. Był co prawda też 10 razy większy, ale kontrola cięć była nieporównywalna.

Kolejny ruch to naklejanie pasków na niewyciętą drugą połowę bocznych ścianek.

Wykonuje to etapami, korzystając z rozcieńczonego wikolu i wspomnianej lupy:-)

Kilkanaście zębów trafiło do poczekalni przed ostatecznym montażem:)

Co ciekawe, bardzo mi się podoba ta robota:-) Wykorzystanie lupy i zabawa z trafianiem w linie daje mi dużo radochy. Musze zgłosić to jako terapię na trzęsące się łapska:-) Wpadłem też na kolejny pomysł dotyczący wyoblenia pasków, chociaż myślę, że rozwodniony klej zadziała tutaj należycie:-)
Zobaczymy co będzie dalej:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-10-19 07:58  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Spora część kartoniarzy nie robi tego czego nie widać. Jest w tym jakiś sens. Trudno zaprzeczyć. Jest też grupa mniej liczna która jednak takie rzeczy robi. Po co się męczą?
Żeby komuś potem pokazać palcem że takie coś zostało zrobione? (bo pies z kulawą nogą tego bez lupy albo rentgena nie zauważy) albo żeby mieć własną satysfakcję. Osiągnięcie tej drugiej opcji jest też ponoć możliwe po wizycie w aptece. Satysfakcję bowiem można kupić w ... czopkach.
Tak słyszałem ;-)
A cóż Ty najlepszego wyrabiasz w tej relacji! Znaczny odsetek by temat po prostu olał upraszczając te zęby tak by po prostu były. I teraz ta druga grupa która jednak robi takie "bezsensowne" rzeczy ma problem. StuG to zrobił więc jest to możliwe, trzeba choć spróbować.
Krótko mówiąc Ty masz radochę a inni ból głowy ;-)
Pozdrawiam i zazdroszczę umiejetności :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
03-10-19 10:02  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Ja już z Tobą nie rozmawiam... jeszcze się zarażę...

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
06-11-19 11:31  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Nowe wyzwania w pracy zawodowej nie pozwalały mi ostatnio na zbyt częste zajmowanie się wykańczaniem gąsienic, ale powoli zbliżam się do szczęśliwego końca tego etapu budowy:-)


Po naklejeniu pasków na jedne ściany boczne, pomalowałem ich wnętrze i wewnętrzną część drugiej połowy ścianek, które wcześniej już wyciąłem, utrudniając sobie pracę. Tak to jest, gdy najpierw się robi, a potem myśli:-)


Podzieliłem sobie zęby na 10-cioczęściowe odcinki i mozolnie wycinałem pod wspomnianą wcześniej cyfrową lupą.


Przed naklejeniem zębów musiałem uporać się jednak z dodaniem końcówek sworzni. Wykonanie dodatkowych ponad 400 kółeczek wycinanych ołówkiem automatycznym 0,3mm i naklejanie ich względnie na środku wcześniej przymocowanego kółka 0,5mm było ciekawym wyzwaniem. Znowu rządziła lupa, acz patrząc na wszystko gołym okiem stwierdziłem, ileż to dotychczasowej roboty jest nikomu niepotrzebnej:P


Przykleiłem zęby do taśm gąsienic. Zdecydowałem się robić to od ręki, bo przy tak dużej ilości kół i wielkości samych elementów, nie miało to większego znaczenia dla efektu końcowego. Próbowałem też zalewać zęby mocno rozcieńczonym wikolem, ale było z tego wiecej problemów niz pożytku i dałem spokój. Jasne, że w sakli makro nie wygląda to pięknie, ale na żywo praktycznie nie widać tych wszystkich moich modelarskich niedoskonałości:-) Przynajmniej zobaczycie, ze nie jestem taki dobry, za jakiego mnie niektórzy uważają:-)


Wczoraj pomalowałem zęby, a dzisiaj jeszcze zdążyłem przymierzyć gąsienice do podwozia. Odciąłem na razie po dwa ogniwa z każdej strony. Byc może po brudzeniu gąsienic wytnę jeszcze po jednym.

Operacja brudzenia i finalnego nakładania gąsienic na model przewidziana jest na weekend:-) Trzymajcie kciuki;-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
06-11-19 11:59  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

o kur....
taaaa "Nowe wyzwania w pracy zawodowej" ;)
a są jakieś laserki tak zrobione?
nie mam pytań - szacun!

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
07-11-19 13:17  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Piękne. Wniosek z tego że im człowiek starszy, im mniej widzi i im więcej się ręce trzęsą, tym lepsze modele buduje. Jest dla mnie nadzieja.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
07-11-19 18:26  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Na leczenie za późno... ;-) Rozwalasz system, zresztą nie pierwszy raz.

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 19 z 31Strony:  <=  <-  17  18  19  20  21  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024