FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-09-19 13:29  [R]_MiG-21F13 od Inwalda repaint ZSRR
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

No że, koledzy, ukończyłem farbowanie modelu od Inwalda do wariantu ZSRR, wprowadził niewielkie przemiany do zabarwienia i detali. Demowersję proszę patrzyć tu https://www88.zippyshare.com/v/ncfFxe6C/file.html

W trakcie pracy czynił kilka prób na zwyczajnym papierze, dla sprawdzenia detali zabarwienia

[/URL]

Drukował na papierze Barwa 230, 180, 130 i Lomond, atramentem Inksystem. Przepoił wszystkie listy lakierem Kapon.



Pełny wariant jak dotąd nie pokazuję, ponieważ czekam jakieś korekcje przy montażu. Ta i jego oddam Inwaldu, a on już niechaj decyduje, gdzie i jak oddawać.

--

Post zmieniony (10-09-19 10:33)

 
09-09-19 15:40  Odp: [R]_MiG-21F13 od Inawalda repaint ZSRR
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

ależ kąpiel w lakierze, Kaponie - to klasyka...
Ja potem jeszcze dodatkowo pokrywam matowym lakierem z aerografa

--

Post zmieniony (09-09-19 16:16)

 
09-09-19 18:38  Odp: [R]_MiG-21F13 od Inawalda repaint ZSRR
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Dziękuje, lecz przypominam, że znajdujemy się nie na rosyjskojęzycznej stronie internetowej

--
Pieniądze to nie wszystko

 
10-09-19 10:24  Odp: [R]_MiG-21F13 od Inwalda repaint ZSRR
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

zapomniał powiedzieć. Samolot jest przedstawiony w zabarwieniu wyższej szkoły lotników w Chuguevie (Ukraina, ZSRR).


--
Pieniądze to nie wszystko

 
10-09-19 10:30  Odp: [R]_MiG-21F13 od Inwalda repaint ZSRR
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

nie, arkusz nie zmienia się w żaden sposób po całkowitym wyschnięciu.
Po impregnacji papier oczywiście nie jest podobny do plastiku, ale lepiej zachowuje swój kształt na krawędziach cięcia i mniej wypala się na słońcu.
Ściśle mówiąc, Capon - niezupełnie lakier. To wypełniacz pór (porów?) i w tej jakości on akurat dobrze nam podchodzi.
--

Post zmieniony (10-09-19 10:36)

 
10-09-19 11:28  Odp: [R]_MiG-21F13 od Inwalda repaint ZSRR
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

klei ono tak samo jak i bez lakieru. Lakier że gęsto jest rozcieńczony rozpuszczalnikiem i jego efekt jest całkiem nie taki, jak można pomyśleć...
Prosto powiemy, nie plastyk. I nie jak papier z pokryciem z wosku, nie znam, jak to po polsku ten papier nazywa się.
Lecz wszystko jedno, pozytywny efekt od impregnowania jest.
Zrobiłem próbny druk kolorowych prążków, część zostawił bez lakieru.
Przez miesiąc będzie widoczna różnica w wypalaniu się na słońcu, pokażę.

Kleję klejem PVA od Henkel. W Polsce to, jak rozumiem, coś podobne do Wikol
https://27.ua/ua/shop/kley-dlya-dereva-moment-super-pva-750g.html
Bardzo zadowolony. Chociaż on i trochę drożej, aniżeli klej w sklepie biurowym, lecz on nie paczy papier i przejrzysty po wysychaniu, brud żółtych plam nie jest widoczny..

--

Post zmieniony (12-09-19 11:42)

 
16-09-19 13:22  Odp: [R]_MiG-21F13 od Inwalda repaint ZSRR
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Wolne dnie przeszły z korzyścią.
Zrezygnowałem z karkasa, zaproponowanego autorem. Tym więcej, że model zbieram bez podwozia i mi nie ma konieczności stawiać wzmacnianie w miejscu wycięcia wnęk. Logika autora jest zrozumiała: centralny segment - to długa rura, która potrzebuje wzmacniania.
Jednak drukowałem jego na papierze 230 gram, do tego że, przepojoną Caponem. Toż rura u mnie wyszła dosyć mocną i w wyniku obszedłem się zaledwie dwiema wręgami. Lecz zrobił jeszcze jedną w tym miejscu, gdzie będzie kleiła się owiewka hamulca - mi tam będzie potrzebować się dodatkowa szorstkość przy przyklejaniu.
Jak i każdą rurę, detal akuratny przeciskałem na długim trzonie, a dla ostatecznego kształtowania znalazł odpowiednią rurkę. Ważnie przy takich łączeniach wykorzystać płaski długi przycisk.

[URL=http://i-fotki.info/25/a1b8baf69d5253e727d3d234159c74e85fd60f351292674.jpg.html]

[/URL]


Do wygładzania żeber łączenia detali wykorzystuję różne łyżki czy oto takie proste urządzenie z Aliexpressu.
W modelach, gdzie nie ma twardego nosa, pożytecznie stawiać tymczasową obronę od mięcia przy spadku, nieumyślnych obrażeń.



--
Pieniądze to nie wszystko

 
26-09-19 12:11  Odp: [R]_MiG-21F13 od Inwalda repaint ZSRR
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Trochę popracował nad skrzydłem. Są jeszcze nie skończone prace, lecz coś można pokazać. Powiedziałem już kiedyś, że prawie nigdy nie używam dźwigarów i żeber. Nawet w grubych skrzydłach jak na B-17 ( http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=337656&t=337656&filtr=0&page=6 ) unikam, a że już mówić o cienkim skrzydle myśliwca.
Wyciętą konsolę (tak samo i stateczniki) obwodzę na kartonie. Potem wycinam z niewielkim zmniejszeniem. Potem jeszcze i jeszcze raz. W tym wypadku - trzy warstwy. W wyniku wychodzi twarda, równa powierzchnia, gdzie są nie przecisnięte żebra, jak u głodnej krowy w kołchozie przy komunie.
Zostaje tylko wstawić z twardego kartonu środkowy dźwigar, rozmiary przyszłego sklejania którego muszą zbiegać się z szerokością kadłuba w tym miejscu.




--
Pieniądze to nie wszystko

 
02-10-19 15:36  Odp: [R]_MiG-21F13 od Inwalda repaint ZSRR
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Grzebień pod kadłubem jest bardzo ciekawy. Nie znam, po co, lecz na MiG-21F13 spadochron hamulcowy zachowuje się w kontenerze od spodu kadłuba. Przy wyrzucaniu pada na smugę i już potem zapełnia się powietrzem. A jego kabel (lina?) i uchwyt znajdują się w grzebieniu. Toż zaproponowany autorem wariant był mocno zmieniony.


Do środka grzebieniu jest wstawiona wstawka z grubego kartonu.
Na niej ścięty na ostro kraj i wycina się rowek dla liny (na foto jest pomalowane na czarno). Sama lina jest zrobiona z odpowiedniego drutu, pomalowanego na kolor brudnej stali.
Przednia część grzebieniu jest trochę przecisnięta i zagięta. Dla zaginania wygodnie wykorzystać pincetę z szlikonami koniuszkami - to pinceta z kompletu soczewek kontaktowych.





--
Pieniądze to nie wszystko

 
26-10-19 20:52  Odp: [R]_MiG-21F13 od Inwalda repaint ZSRR
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Niewielka odnowa. Etap malutki, lecz zajął dużo pracy.
Fotel od Inwald`a na ogół prawidłowy, lecz całkiem są wykonane nieprawidłowo miękkie części fotelu.
Zdarzyło się zaprojektować ich na nowo. Miękkie części - gęsto naniósł klej PVA ( u was w Polsce to - Wikol, jak rozumiem). Kiedy niezupełnie wysechło, pogniótł trochę. Paski kroił z cienkiego papieru 130 gram.



--
Pieniądze to nie wszystko

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024