FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
18-09-19 21:24  Odp: [R] Allege d'Arles - WAK 4/2016, 1:100
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Tydzień minął, czas na aktualizację.

Udało mi się skończyć oklejanie burt i nadburcia. Generalnie bałem się tego etapu, stąd między skończeniem szkieletu, a rozpoczęciem prac nad poszyciem minął cały okres wakacyjny (trochę podchodziłem do tego ja pies do jeża). Popełniłem kilka pomyłek, ale tragedii i wstydu nie ma dzięki czemu można spokojnie kontynuować budowę i model raczej już w koszu nie wyląduje. A byłoby szkoda, bo żagle też już powstały właśnie przez wakacje, choć coś więcej o ich powstawaniu może w innym terminie.

Fotki:





 
18-09-19 21:26  Odp: [R] Allege d'Arles - WAK 4/2016, 1:100
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Ładnie, prosto,czysto. Zacny żaglowiec będzie!

--
54323031

 
18-09-19 23:04  Odp: [R] Allege d'Arles - WAK 4/2016, 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Bardzo symetrycznie i czysto. Jednym słowem świetnie!
Dawaj dalej! :)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
19-09-19 11:41  Odp: [R] Allege d'Arles - WAK 4/2016, 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dzięki Kondzik, za tutorial wstawiania zdjęć. Baaardzo się przyda.
Pięknie i czyściutko ten model Ci wychodzi.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
10-10-19 20:24  Odp: [R] Allege d'Arles - WAK 4/2016, 1:100
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Trochę czasu minęło od ostatniej aktualizacji.

Postępy niewielkie, ale ważne że cały czas do przodu. Burty udało się zwieńczyć poręczą. Najbardziej nużące było docinanie i wklejanie elementów wzmacniających nadburcia (podejrzewam że mają imitować przedłużenia wręg jak na kodze). Sugeruję też przyszłym budowniczym nie trzymać się sztywno w tym miejscu numeracji części. Osobiście nie wyobrażam sobie doklejenia tej łukowatej belki na dziobie (część 74) po zrobieniu tych dwóch elementów które leżą w tej chwili na niej a mają numer 67. Chyba najlepiej by było w tym miejscu najpierw zrobić przedłużenia wręg (cz. 71), potem dopasować łukowatą belkę na dziobie (cz. 74), a następnie przykleić poręcze (cz. 66). Jak widać na dziobie został też nieprzykryty numer 75, muszę wykombinować czym to finalnie zakryć gdyż cz. 75 to ten luk tuż pod belką. Brakuje w tej okolicy również nadrukowanej czarnej linii oddzielajacej deski pokładu.

Zdjęcia:









Zacząłem też eksperymentować z struganiem masztu. W kodze użyłem drewna bukowego, przy tym modelu jednak nie chcę go użyć ze względu na strukturę (trochę nie podobają mi się ciemniejsze kropki w tym drewnie). Na razie wystrugałem jeden maszt z kołka z drewna cytrynowego - dość miękkie i jednolite, jasne drewno, na pewno do zabarwienia bejcą. Rozważam też jeszcze test z drewnem orzechowym (ze względu na kolor) i świerkowym.

 
02-11-19 13:08  Odp: [R] Allege d'Arles - WAK 4/2016, 1:100
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Pora na aktualizację.

Na pokładzie przybyło kilka drobiazgów. Postanowiłem wymienić podłogę w luku ładunkowym - poprzednią wersję trochę zawaliłem przy wklejaniu. Nowa jest wykonana z forniru barwionego bejcą rustykalną w kolorze dąb ciemny.

Kabestan i zejściówka pod pokład. Handszpaków kabestanu raczej nie będę mocował do samego urządzenia. Zastanawiam się tylko gdzie mogły być one przechowywane na tej łajbie gdy nie były potrzebne, przy burtach czy pod pokładem?



Pompa:


Powyższa drobnica jest na razie umieszczona na sucho, aby można było części schować na bok i nie uszkodzić podczas dalszych prac.



A tak mniej więcej się prezentuje całość:



Jak wspominałem we wcześniejszych wpisach, żagle już powstały więc poniżej mój sposób na nie.

Żagle do Allege zrobiłem z papieru japońskiego o gramaturze 12 g/m2. Papier ten sam w sobie jest bardzo prześwitujący i trzeba go zabarwić/uszczelnić. Ja do tego celu użyłem farb akrylowych Amsterdam w tubie, rozcieńczonych dość mocno wodą tak do konsystencji śmietanki do kawy. Do farby dodałem też trochę kleju pattex expres w nadziei, że nieco wzmocni papier. Papier maluję pędzlem, 6 do 8 warstw (3 lub 4 na stronę). Pierwsze warstwy bardzo ostrożnie i cienko, aby zacieki nie powstały. Papier przed barwieniem rozciągam na ramce drewnianej której, wewnętrzne wymiary są nieco większe niż format A4 (2 - 3mm szersza w każdym kierunku). Po wielu próbach i błędach tak mi wygodniej. Ramka po to, aby podczas wysychania farby papier się naciągnął i nie był pomarszczony.

Przed malowaniem:


Po pierwszej warstwie:


Po ostatniej warstwie:



Na tak przygotowanych arkuszach rozrysowałem kontury żagla i miejsca gdzie przebiegać będą bryty. Zawsze przygotowuję sobie dwa arkusze papieru, jeden jako bazę żagla, drugi na bryty i wzmocnienia. Pojedyncze bryty składają się z paseczków papieru japońskiego (ok 0,7 mm - generalnie grubość grubszej linii na macie do cięcia od olfy). Paski przyklejam na mocno rozcieńczony pattex express.



Bryty kleję z obu stron:




Do tego wzmocnienia, w tym przypadku również z obu stron:



Przed wycięciem żagli maluję jeszcze całość z obu stron tym samym rozcieńczonym pattexem.

Ostatecznie tak to się prezentuje:


W sumie powstały trzy komplety, chyba wykorzystam środkowy:

Lewy i środkowy malowany akrylami amsterdam (gdyby kogoś interesowało to numery 222 i 718 farb dostępnych tutaj, lewy to kolor 718 na koniec lekko pociągnięty 222 przez co wygląda trochę plamiście :)), prawy jakąś farbą akrylową znalezioną w auchan.
Mam nadzieję, że powyższy pomysł na żagle się komuś przyda, może doda coś od siebie :).

Żagle trzeba będzie jeszcze nieco "nadmuchać" wiatrem, ale to tuż przed ostatecznym montażem. Kształt żagli po "nadmuchaniu" utrwalam lakierem spraju. W przypadku Kogi Elbląskiej na żagle położyłem dwie warstwy lakieru, najpierw połysk potem mat z każdej strony, więc ewentualnymi problemami z błyszczącym żaglem w tej chwili się nie martwię. Tutaj pewnie zrobię tak samo.

 
02-11-19 14:47  Odp: [R] Allege d'Arles - WAK 4/2016, 1:100
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Szapoba!

Taka "produkcja" żagli chodziła mi po głowie. Następne zrobię właśnie tak.
Dzięki za opis i czas, który poświęciłeś na eksperymentowanie.

Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
02-11-19 20:16  Odp: [R] Allege d'Arles - WAK 4/2016, 1:100
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Ciekawy sposób! Muszę przeanalizować dokłądnie i może spróbuję. Bo żagle wyglądają bardzo ładnie.

--
54323031

 
26-12-19 20:23  Odp: [R] Allege d'Arles - WAK 4/2016, 1:100
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Relacja zdążyła się już pokryć kurzem, pora na aktualizację.

Elementy konstrukcji dziobu. Po kilku próbach wykonanych na skserowanych elementach, doszedłem do wniosku że nie jestem w stanie tak pozaginać i posklejać części, żeby się to do czegokolwiek nadawało. Nie chciałem też iść totalnie na łatwiznę, wystrugać/wypiłować z drewna i zapaćkać farbą. Ostatecznie porozcinałem oryginalne części wzdłuż linii zagięć i tak przygotowane elementy wykorzystałem jako oklejki profili wyciętych z tektury piwnej. Efekt poniżej.

Na sucho:


I na gotowo:






Profile na rufie przygotowałem identycznie. Niestety za pierwszym razem całą konstrukcję przykleiłem trochę krzywo, musiałem zrywać i poprawić co niestety widać.




Ster, nieruchomy, przyklejany trzy razy do kadłuba (po raz ostatni na razie podczas sesji zdjęciowej :))


Maszt wystrygany, większośc drobnicy na pokładzie już wykonana, zostały jeszcze kotwice.


Całość z masztem i bukszprytem, na razie przymierzonymi na sucho, prezentuje się tak:




Całość już jest pokryta lakierem akrylowym, 2 warstwy połysku i na to 1 warstwa matowego. Niestety wyszło za grubo. Być może wystarczyłaby tylko jedna warstwa matu, ale bałem się że wytrąci mi się talk z lakieru. Do pokrycia użyłem AK Interactive w spraju.

Teraz pytanie do osób, które już ten model popełniły lub orientują się bardziej w konstrukcji tego typu jednostek.
1. Gdzie przymocować drugi koniec liny kotwicznej? Ze zdjęć w relacji Karola W. nie bardzo mogę rozwiać swoje wątpliwości. Z kolei z relacji Seahorse'a zdjęcia z photobucketa poznikały.
2. Jakiej grubości nici/liny wykorzystać do wykonania olinowania? W tej chwili mam w zanadrzu przygotowane liny/nici bawełniane 0,2; 0,3; 0,5; 0,8 i 1.0 mm a także plecionkę wędkarską 0,06 i 0,1mm.

--

 
26-12-19 20:45  Odp: [R] Allege d'Arles - WAK 4/2016, 1:100
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,bardzo mi się podoba wykonanie,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024