FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
13-04-19 23:47  [R/G] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnej relacji

Supermarine Spitfire mk.Vb!

Osobista maszyna legendy polskich skrzydeł, którą niewątpliwie był Jan Zumbach. Maszyna BM144 nosząca oznaczenie RF-D. Temat omawiany i pokazywany przez wiele osób, poparty zdjęciami i relacjami wiszącymi w Internecie. Niby oklepany, a jednak fantastyczne malowanie i ładnie zrobiona szata graficzna modelu, znajduje wciąż wielu sympatyków. Jednym z nich od samego początku jestem ja.

Pomimo posiadania w swojej kolekcji jednego Spita w wersji LF.IXc i budowaniu Mk.Ia, nie mogłem się powstrzymać, przed pocięciem kolejnego. A właściwie kolejnych! Stwierdziłem, że zbuduję wszystkie modele Spitfire, które mnie interesują na raz, jak w fabryce, bo później nie będzie mi się chciało do tego wracać. A w kolekcji chcę posiadać po jednym modelu z każdej wersji.

Także trzeba było zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Kokpit powstał równocześnie z wersją Vc i XVIe, zaraz po ukazaniu się tej drugiej w sprzedaży. Tydzień chorobowego wystarczył, aby zamknąć temat. Jednak to co zrobiłem, przeleżało w szczelnym pudełku, aż do czasu decyzji o powrocie do budowy Mk.Ia, który był w bardziej zaawansowanym stadium rozwoju. Klasyczne „teraz, albo nigdy” i w ten sposób ruszyłem z budową 4 modeli samolotów Spitfire na raz. Pierwszy raz coś takiego robię, ale w trakcie budowy już zdążyłem dojść do wniosku, że ostatni!

Jak wcześniej wspomniałem, według mnie jest to najładniejszy Spitfire wydany do tej pory z Wydawnictwa Andrzej Haliński. Mój egzemplarz to najprawdopodobniej dodruk, ponieważ trochę różnił się kolorami z wycinanką „kioskową”, którą również posiadałem. Oczywiście ze względu na różnego rodzaju przeróbki i brak zapasu koloru, model powstaje z dwóch wycinanek. A praktycznie z trzech, z tym że ta ostatnia, to dawca kokpitu, czyli różowy PR.IXc. Powód? Kolory i uproszczenia zastosowane w Vb (pierwszy Spitfire z AH wydany w roku 2005, więc nie ma co się dziwić), były dla mnie nie do przyjęcia, stąd decyzja o adaptacji całego kokpitu, oczywiście z dostosowaniem go do wersji Vb.

Nieocenioną pomocą w trakcie budowy tego modelu jest książka Wojtka Matusiaka pod tytułem „Donaldy Zumbacha”. Polecam ją wszystkim chcącym budować ten konkretnie model. Fantastyczne zdjęcia i opisy, które pozwalają znaleźć różnice między modelem, a obiektem rzeczywistym. Oczywiście korzystam jeszcze z innych materiałów książkowych, a w związku z tym, że Spitfire jest samolotem bardzo popularnym i dobrze udokumentowanym, to literatury na jego temat mam naprawdę dużo.

Relacja będzie prowadzona równocześnie z wersją Vc, XVIe oraz wcześniej zaczętą IA. Zastanawiałem się chwilę czy nie ująć tego w jednej relacji, jednak stwierdziłem, że każdy model zasługuje na swój własny wątek.
Tyle przydługiego wstępu, pora na kilka zdjęć. W sumie nie dużo, ale wystarczająco, aby zobaczyć co zostało zmienione, co dodane, a co odjęte.




Nie mogłem się powstrzymać przed zrobieniem fotografii wszystkich na raz dla porównania. Dodatkowo chciałem poczuć nad nimi władzę, trzymając je wszystkie w dłoni :)





Pozdrawiam!

Post zmieniony (16-09-20 20:27)

 
17-04-19 18:32  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w odcinku przedświątecznym

Dzisiaj chciałbym przedstawić jak wygląda poszycie środkowej i tylnej części kadłuba wraz ze statecznikiem pionowym. Elementy poszycia nie były retuszowane na łączeniach, a jedynie tam gdzie karton ma swoje zakończenie, czyli przy stateczniku pionowym, drzwiczkach wejściowych do kabiny itd.

Ze zmian widocznych na zdjęciach warto odnotować, że postanowiłem pokrywę zbiornika przed kabiną odciąć. Następnie podkleję ją miejscami cienkim papierem i wróci na swoje miejsce. Ten zabieg ma na celu uwidocznienie pokrywy, która we wszystkich wersjach Spita niezbyt dokładnie była spasowana z pozostałą częścią poszycia. Mam nadzieję, że spowoduje to ciekawy akcent w bryle modelu.

Również wyciąłem kawałek prowadnicy po której odsuwana była owiewka. Zrobiłem to tylko w miejscu które będzie widoczne, pozostałą część zasłoni limuzyna, która finalnie będzie w pozycji otwartej.

Od spodu kabiny pilota zostało usunięte miejsce na klosz światła pozycyjnego. Zostanie od przyklejony do poszycia centropłatu, od jego wewnętrznej strony i pomalowany na kolor kabiny.







W przeciwieństwie do propozycji wycinanki użyłem fotela w kolorze bakelitu. Oczywiście zapożyczonego z PR.IXc. Pasy użyte w modelu to wyrób HGW, jednak zmodyfikowany. Przy przeróbkach sugerowałem się zdjęciami z książki o której wspominałem w pierwszym poście.






To w sumie chyba tyle na dzisiaj. W następnej odsłonie pokażę skrzydła i stateczniki poziome.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Święta Wielkanocne.

 
17-04-19 18:53  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Uwielbiam taki perfekcjonizm, sama przyjemność oglądać.
Na zdjęciu z dziurą na klosz widać białe szczeliny na łączeniach segmentów - tam chyba jednak będzie retusz?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
17-04-19 22:36  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Coś się chyba nie zgrało z poszyciem przy górze otworu kabiny gdzie docelowo będzie celownik. Prawa strona poszycia wyprzedza lekko lewą. Tak jest czy zdjęcie przekłamało? Reszta igła.
Pozdrawiam
szebi

--

Post zmieniony (17-04-19 22:38)

 
18-04-19 08:21  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Szebi, tak wyprzedza, ale bedzie to korygowane jak przykleje pokrywe zbiornika. We wszystkich wyszlo mi jakies takie przesuniecie. Ale w dalszym etapie to nie bedzie problemem mysle. Plan jest taki, zeby teraz dokleic skrzydla, nastepnie caly nos czyli okapotowanie silnika, a na samym koncu pokrywe zbiornika, ktora w razie potrzeby bede mogl przyszlifowac lub przyciac.

Batonus, tak jak pisalem na laczeniach nie ma retuszu i w niektorych miejscach faktycznie to delikatnie widac. Ale retuszowac bede dopiero po pierwszej warstwie lakierowania, zeby farba nie wsiakla mi w karton za bardzo i nie przyciemnila laczenia. Sprawdzil sie ten sposob w Junkersie, wiec i tutaj mam taki plan. Zreszta miejsca z tego zdjecia o ktorych piszesz, beda zakryte przez oprofilowanie kadlub-skrzydlo, takze jakos super sie tam nie staralem.

Wybaczcie brak polskich znakow.

 
18-04-19 09:20  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Chodziło mi o białe szparki z boku kadłuba obok oznaczeń. Ale patent rozumiem, nie uwierzyłbym, gdybyś miał tak to zostawić ;-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
18-04-19 12:50  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Rowin - robimy modele bardzo podobnie z małą różnicą mnie element wychodzi w miare przywoicie dopiero za 3 podejściem a Ty 3 podejścia perfekcyjnie hihiihi .

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
19-04-19 14:31  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Dalej nie impregnujesz kartonu? I gotowy kadłub nie był lakierowany?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
23-04-19 22:08  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzięki Panowie!

Tak jak pisałem przy okazji JU-88, nie impregnuję niczym wycinanki przed klejeniem. Dopiero, kiedy będę miał główną bryłę modelu, zostanie on polakierowany lakierem bezbarwnym. Dokładnie jest to opisane w relacji Junkersa, a tutaj postępowanie będzie to samo.

 
24-04-19 08:33  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Dzięki. Chciałem się tylko upewnić :)

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024