FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
03-09-19 14:24  [R/G] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam wszystkich, w tym wątku chciałbym zaprezentować relację z budowy " Stopiątki" wydawnictwa Modelik, tym razem w skali 1:25. Początkowo miałem zamiar skleić 102NA, ale z racji tego, że od dawna nic nie kleiłem w tej skali, zdecydowałem się na 105N ze względu na nieco prostsze kształty. Model ten już kleiłem lata temu, gdy zaczynałem się bawić w modelarstwo kartonowe, ale wyszedł jak wyszedł i po jakimś czasie trafił do kosza. Model będzie odzwierciedlał wagon o numerze #470, stacjonujący w zajezdni Bytom Stroszek. Oryginał został zezłomowany w 2013r. Miałem nim okazję kilka razy jechać, między innymi na linii nr 9. Jeśli chodzi o samą wycinankę, to składa się ona z jednej strony historii oraz opisu budowy modelu, pięciu stron rysunków montażowych oraz czternastu stron z częściami. Dodatkowo zaopatrzyłem się w zestaw części wycinanych laserowo, które będą przydatne podczas budowy podłogi, dachu, szkieletu czy niektórych elementów wchodzących w skład wózków. Z racji tego, że wagon mam zamiar malować, zaopatrzyłem się również w zestaw kalkomanii.
Zanim przedstawię dotychczasowe postępy prac, to na początek okładka:



Budowę postanowiłem rozpocząć od sklejenia wózków. Robię obydwa naraz. Póki co skleiłem podłużnice i wygląda to mniej więcej tak:



Podczas budowy podłużnic natknąłem się na błąd. Dwie różne części są oznaczone jako 245:



Oprócz tego, na rysunku nie ma oznaczonych części nr 246. Należy nakleić je na białe okrągłe pole na część 245. Nie są to na szczęście jakieś poważne błędy i łatwo idzie się połapać co i jak.
Obecnie sklejam poprzecznice:



Pozdrawiam :)

Post zmieniony (05-12-20 17:02)

 
06-09-19 18:01  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

GTiStyle technika nakładania kalkomanii na model kartonowy jest taka sama jak w przypadku modeli plastikowych, oczywiście w przypadku gdy model kartonowy malujemy, bo na goły karton nie ma mowy o czymś takim.
Co do Stopiątki, powstały poprzecznice:



A tu już po sklejeniu z podłużnicami:



Na razie tyle, pora zabrać się za budowę silników trakcyjnych. Pozdrawiam :)

 
23-09-19 17:44  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, silniki wraz z wałami gotowe:



W wycinance część 299A ma wydrukowane "wybrzuszenie" z jednej strony, w pewnym sensie przy sklejaniu pierwszego silnika było to też moje niedopatrzenie i przy kolejnych już tego uniknąłem odcinając nadmiar nadruku, natomiast w pierwszym zeszlifowałem to. Poniżej zdjęcia przedstawiające o co chodzi:



Część 299A nakleiłem na tekturę 1mm, dzięki czemu łatwiej było mi skleić ją z częścią 299. Na rysunku montażowym nie ma opisanej części 293, ją również warto nakleić na tekturę tej samej grubości.
Obecnie jestem na etapie budowy przekładni, póki co posklejałem ich obudowy i przeszlifowałem:



Część 264 również nakleiłem na tekturę 1mm, dzięki czemu łatwiej będzie złożyć to razem do kupy z 263. W instrukcji nie ma opisanej części 263A, ale w tym przypadku idzie się akurat łatwo połapać co i jak. Na dziś tyle, pozdrawiam :)

 
20-10-19 17:16  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, budowa 105-tki idzie mozolnie z powodu braku czasu, ale coś tam się ostatnio ruszyło. Powstały przekładnie oraz belki bujakowe, skróciłem wały napędowe, ponieważ wyszły za długie ( moje niedopatrzenie) i wszystko co do tej pory powstało, pomalowałem podkładem.
Podczas budowy korpusu przekładni, okazało się, że część 275 jest za krótka o jakieś 2mm. Nie wiem czy tak ma być czy jest to błąd, w każdym bądź razie szparę można zamaskować wklejając część 277.



Części o numerze 264 nakleiłem na tekturę 1mm, dzięki czemu łatwiej było później je skleić z 263. Na rysunku montażowym nie ma opisanej części 263A. W przypadku belki bujakowej na rysunku również nie ma opisanej części 322. Mimo tego model skleja się całkiem przyjemnie.
Poniżej zdjęcia z obecnego stanu:



Silniki, przekładnie i belki bujakowe pozakładałem na sucho do zdjęcia. Posklejam całość do kupy jak już pomaluję wszystko na właściwy kolor. Dziś w miarę możliwości zacznę sklejać luzowniki, później już tylko koła i hamulce szynowe i może za pół roku będzie kolejna odsłona relacji :D Pozdrawiam

 
20-10-19 18:04  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Białe miejsca to zeszlifowany karton po wcześniejszym przesmarowaniu klejem CA.

 
20-10-19 18:24  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Właściwie to i jedno i drugie, Po wyszlifowaniu 2-3 cienkie warstwy podkładu, później jeszcze raz szlifowanie tam gdzie trzeba i na koniec jedna, góra dwie cienkie warstwy podkładu.

 
22-10-19 11:14  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

@Kurt zgadza się, wały są połączone za pomocą przegubu kardana. Na zdjęciach, na których są jeszcze niepomalowane są one źle sklejone, co poprawiłem przed pomalowaniem. Jednak doszedłem do wniosku, że lepiej będzie jak zrobię je całkiem od nowa. Mimo, że są mało widoczne, to jakiś niesmak by pozostał :D Pozdrawiam

Post zmieniony (22-10-19 11:23)

 
05-04-20 14:28  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam po dłuższej przerwie. Temat trochę obrósł kurzem, ale ostatnio wpadło trochę wolnego co zaowocowało dokończeniem wózków. Wymianie uległy wały napędowe, zrobiłem je całkowicie od nowa. Na zdjęciach można zobaczyć małe porównanie pomiędzy skalami H0 i 1:25.
Podczas dokańczania wózków, przy sklejaniu hamulców szynowych natknąłem się jedynie na małą drobnostkę- części z zestawu laserowego o numerach 315 i 316 są za długie o około 1,5- 2mm. Po przyklejeniu na nie części z wycinanki wystarczy tylko odciąć nadmiar. Tak to wszystko w porządku.



Uprzedzając pytania dotyczące czopów skrętu w wózkach- zostały zamontowane zaraz po zrobieniu zdjęć.
Po wózkach postanowiłem, że zmierzę się z legendą tego modelu, czyli z siedzeniami ;)



Na dziś tyle, pozdrawiam

Post zmieniony (05-04-20 15:38)

 
07-04-20 18:43  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, dziś mały postęp w budowie siedzeń.



Części 144P i 144L podkleiłem cienką tekturą ( około 0,5mm), ułatwi to przyklejenie na nie części o numerze 145.



Tyle na dziś, pozdrawiam :)

 
08-04-20 11:12  Odp: [R] Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Przeszedł mi przez myśl taki pomysł, ale znając moje tempo, zanim skompletowałbym materiały do tego, to zrobiłbym już z 40 takich siedzeń z kartonu :D Jeden z modelarzy prezentujący swoją 105-tke w barwach MPK Kraków na innym forum, wykonał właśnie siedzenia takim sposobem. Ja póki co idę działać dalej.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024