FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
26-07-19 19:58  Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Witam,

kolejna aktualizacja przy ORKANIE.

Zastosowanie oświetlenia kolejny raz wymusiło na mnie lekką zmianę przy kolejności klejenia części.


Na zdjęciu poniżej widać:
1) rozcięty po środku tył dolnej nadbudówki która była za wąska w stosunku do szkieletu oraz białego pola na pokładzie.
2) przyłożona wręga nr 22c górnej nadbudówki, która również jest za wąska. Wręgi dosztukowałem we własnym zakresie.


Doszła kolejna nadbudówka z oświetleniem.
Tym razem nie dałem ciała jak w niższym segmencie i od środka całość wytapetowałem folią aluminiową śniadaniową, od wewnętrznej strony części pomalowałem na czarno - efekt znacznie lepszy od stosowania kliszy RTG, która momentami sprawiła mi spore trudności. Łączenia części od środka zalałem wikolem i również zamalałowam na czarno. Części złożone na sucho:


Od razu widać, że znowu coś jest nie tak. Górna nadbudówka nie leży zbyt dobrze na dolnej. Pomimo mojego usilnego piłowania części nie pomogło. Ich dalsze "cięcie" spowodowałoby fakt, że odsłoniłyby się białe pola, które i tak były częściowo widoczne. Były bo je zamalowałem.



Ogólnie rzecz biorąc oświetlenie bardzo przebija przez dolną część nadbudówek i nie wygląda to estetycznie. No trudno.
Pomimo wychodzących baboli z mojej winy lub nie satysfakcja i tak jest przeogromona.

Pozdrawiam!
dw.

Post zmieniony (10-09-19 22:41)

 
10-08-19 22:34  Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Witam w kolejnej aktualizacji,

Przez 2 tygodnie doszło trochę części + drutologia.
Ogólnie to każda część, która miała zostać naklejona na białe pole czy to na pokładzie czy na nadbudówce niestety w całości tego pola nie zakrywała. Nie obyło się bez malowania.

Radar:


Tylna nadbudówka, która nie była zbyt dobrze dopasowana zarówno do swojego szkieletu jak i białego pola na pokładzie.


Po spasowaniu i zamontowaniu + barierki:


Na koniec pudełka, kilka drabinek i antenty.
Druty próbowałem lutować ale niestety nie szło po myśli. Albo krzywo słupki mocowałem, albo połączenia się rozlutowywały. Najbardziej denerwujący jednak był fakt stabilizacji drutów, które chciałem połączyć. Zrezygnowałem z tego pomysłu i je po prostu kleiłem gęstym klejem CA.
Są to w ogóle pierwsze barierki, które kiedykolwiek w jakimkolwiek okręcie montowałem.
Antenty lutowane.

To co najbardziej sie rzuca w oczy to niestety białe plamy po kleju CA albo jego oparach. Problemu częściowo się pozbyłem lekko wycierając te miejsca zamoczonym w gorącej wodzie pędzlem. Na koniec sklejania modelu planuję go polakierować półmatowym akrylowym lakierem w sprayu w celu pozbycia się reszty plam. Jeśli to nie pomoże opcją jest przetarcie tych miejsc pędzlem delikatnie nasączonym kaponem. Zrobiłem testy na zapasowych częściach i to okazało się skuteczne.




--

Post zmieniony (10-09-19 22:42)

 
18-08-19 20:56  Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Dobry wieczór,

postęp prac powolny ale regularny.

wyposażenie tylnej nadbudówki:


Budowa wejścia do nadbudówki:

+ poręcze?? Nie wiem jak ten element się nazywa.
W każdym razie w wycinance jest on totalnie niekompletny. Brak w wycinance elementów: przedniej zaślepki, którą dorobiłem z zapasu koloru. Za krótka tylna zaślepka + brak elementu zaślepiającego wnętrze elementów (od strony wejścia do nadbudówki). elementy dorobione z zapasu z kiepskim efektem. Nie udało mi się odpowiednio uformować elementów, przez co papier się zmarszczył. Końcówki przyklejałem na klej CA co spowodowało, że przód elementu niezbyt przylega do pokładu poprzez twardość końcówki i pomimo szlifu nie udało mi się go do końca przymocować do podłoża. Co do tylnej zaślepki brak jej dorobienia skutkuje odsłonięciem białego pola nadbudówki.




Końcówka nadbudówki z działkiem, które w jednym miejscu totalnie spaprałem. Niestety na drobnicy elementów poległem. Klejenie na styk klejem polimerowym by złapać i klejem CA gęstym by utrwalić nie zdało egzaminu. Podejrzewam, że głównym problemem jest brak starannego podejścia do tego typu elementów. W każdym razie od tego momentu zacząłem się zastanawiać nad wyposażeniem się w BCG.


Mierne dopasowanie do nadbudówki... do wyboru miałem:
- szczelinę między pokładem a zakończeniem + widoczne białe pole (które zamalowałem)
- szczelinę między tylną nadbudówką a zakończeniem + białe pole całe zakryte.
Wybrałem drugi wariant. Szlifowanie, którego się podjąłem by móc najbardziej dopasować element sprawiło, że białe pole byłoby coraz bardziej odsłonięte, dlatego z tego wariantu zrezygnowałem.
Ostateczny efekt:


Kolejna wyrzutnia:


Efekt końcowy pracy przy rufie:


Miejsca, które lekko złapały opary kleju CA lub bezpośrednio zostały przybrudzone przesmarowałem pędzlem minimalnie zamoczonym w kaponie. Efekt udało się osiągnąć bez konieczności inwestowania w debonder.
W każdym razie na koniec prac tuż przed ostateczną galerią zamierzam model wyczyścić z ewentualnych nitek, totalnie wyretuszować białe miejsca gdzie papier jest np. przeszlifowany oraz spróbować połatać tu i ówdzie małe otwory wikolem i naturalnie je przemalować.
To tyle....
ciąg dalszy horroru nastąpi.

dw

--

Post zmieniony (10-09-19 22:44)

 
19-08-19 09:42  Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH
Tomek 

 - 2

Mimo niedostatków wydania model prezentuje się bardzo fajnie. Czy to działko rufowe nie ma jakiegoś okręgu, który imitował by blok 6 luf? Jak nie ma, to może spróbować tam wsadzić po okręgu ze 6 pręcików. Uplastyczni to to dzieło. Na razie przypomina nieco moździerz.
Pozdrawiam! Tomek!

 
19-08-19 09:49  Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Tomek masz na myśli wmontować w środek otworów po 6 drucików?
Jeśli tak to myślałbym bardziej o uciętych igłach by wykonać coś na zasadzie miniguna :)

--

Post zmieniony (19-08-19 09:50)

 
20-08-19 23:03  Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH
Tomek 

 - 2

Igły dałyby najbardziej realistyczny wygląd. Kwestia tylko, czy się zmieszczą. Model bodajże, to skala 1:100, albo 1:50... Na ten moment nie pamiętam dobrze, więc igły w pierwszej skali jakieś 0,3 lub w drugiej skali 0,6 mm. Jak się da, to w środku jeszcze jakaś oś obrotu, ale tu już chyba trochę dużo będzie kombinacji....

 
25-08-19 20:06  Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Czołem,

mała aktualizacja Orkana.
Tomek celny strzał z tym karabinem.. ale 6 igieł to stanowczo za dużo... probówałem sztukować 3 igły jednak papier ze względu na małą powierzchnię pomimo wzmocnienia klejem CA nie dawał rady, łamał się, rozwarstwiał i nie poddawał dziurawieniu. Obyło się na 2 sztukach na jedno działko. Efekt przed ostatecznym retuszem:


Doszły małe pier dółki typu to i to :)
Bębny nawojowe bardzo ubogie wg wycinanki. Troszkę je uplastyczniłem jednak efekt końcowy ze względu na krzywiznę tych elementów jest taki sobie...


Ogólne widoczki:


Podsumowując:


W planach bardzo powtarzalna i smutna robota.. moździerze:


--

Post zmieniony (10-09-19 22:46)

 
25-08-19 20:52  Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Chyba nie do końca się dogadaliście z Tomkiem. Sześciolufowe działko to jest to na górnej nadbudówce i w nim powinieneś zrobić imitację sześciu luf.
Te cztery rury które przerobiłeś to na pewno nie są karabiny tylko raczej wyrzutnie rakiet.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
25-08-19 22:30  Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH
Tomek 

 - 2

Faktycznie! Nie dogadaliśmy się. AK 630 to to na górze w tej kopułce. Na pokładzie rufowym to są albo wyrzutnie celów pozornych albo wyrzutnie Fasta dla rakiet typu Strzała/Igła. Te powinny być puste!

 
01-09-19 22:38  Odp: [R] Model Kartonowy nr 2 ORP Orkan wyd. AH
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Witam w kolejnej niedzielnej aktualizacji.

Panowie wyżej oczywiście mają rację a moje laictwo i nieuctwo zaowocowało błędną interpretacją słów Tomka. No cóż... błąd postarałem się naprawić. Z wyrzutni rakiet "Streła" 2M usunąłem lufy natomiast w lufę działka AK-630 wmontowałem 7 igieł. Przy końcu prac wszelkie nieczystości, które pozostawił klej w 4-prowadnicowej wyrzutni zostaną usunięte.


W tym tygodniu główne prace skupiały się na wyrzutniach pocisków dymnych i pułapek cieplnych. Drobne listki papieru formowałem na igle 0,7mm. Papier pomimo zwilżenia nie chciał współpracować i rozwarstwiał się. 8 sztuk wyrzutni po 12 luf - nie chciałem iść na łatwiznę i przyklejać np właśnie igieł lub izolacji przewodów. Miał być standard. Nie ma co ukrywać... idealnych krągłości też nie udało mi się uzyskać ale z prac jestem na tyle zadowolony by ostateczny efekt zaakceptować.


Zamontowałem niezbyt dobrze pasujące do białych pól włazy, niedostatki uzupełniłem retuszem.


Tym samym, wszystkie białe pola na okręcie zostały już uzupełnione.
W następnej kolejności trwają prace nad armatą AK 176 kal.
Układ listków tylnej w tym dziale jest dość nietypowy i po wstępnych przymiarkach pojawi się co najmniej jedna szpara.
Będę o tym myślał dopiero jak będę się za to zabierał.



Podziękował za uwagę.

--

Post zmieniony (10-09-19 22:48)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024