FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 11Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 
03-04-20 18:10  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Super! Detale rewelacyjne!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
03-04-20 19:34  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dajesz czadu, Papuga robi się coraz bardziej "kolorowa" od detali.

 
15-04-20 14:00  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Jakiej firmy wash'a używasz? Ammo?
Sam się uczysz go używać?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
15-04-20 15:58  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

MIG i AK. Mam kilka washy obu producentów. Nie jestem na tyle ekspertem, żeby wyczuwać między nimi różnicę. Uczę się sam, trochę mi Rowin podpowiada, trochę oglądam YT. Trzeba próbować. Na szczęście wash mozna bardzo łatwo zmyć i połozyć od nowa, gdy się nie uda.
Mozna też wash zrobić sobie samemu z dowolnego koloru farby olejnej artystycznej i White Spirit'u. Ja jednak używam, póki co, gotowców.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
30-04-20 20:34  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Witam.
Zbliżam się do końca budowy tego modelu, więc to przedostatni post tej relacji.
Jako że paradoksalnie wcale nie mam więcej czasu na klejenie podczas pandemii, pokaże dziś tylko kilka dość słabych zdjęć warsztatowych, na których w ferworze wlaki udokumentowałem to, co robiłem.
Więc chronologicznie.
Najpierw zrobiłem celownik, żeby móc brać się za wiatrochron i limuzynę.
Właściwie bez szaleństw, standardowo. Tylko przyciemniacz zrobiony z przyciemnianej folii do bindowania i soczewka uwypuklona Bondic'iem





Następnie powstał wiatrochron i limuzyna.





Limuzyna położona na modelu tylko do zdjęcia, nie przyklejona.

Wiatrochron jednak postanowiłem trochę podrasować dodając zawiasy od maski kaemów i trochę tajemniczą dla mnie instalację z drucików na ramie wiatrochronu. Nie wiem dokładnie do czego to służy, podejrzewam że może mieć to coś wspólnego z grzaniem szyb, lub zapobieganiem oblodzeniu.
Widziałem to na wielu modelach tego samolotu, ale nie znalazłem danych merytorycznych.




Zrobiłem też klapy.
Tutaj kilka słów, krytyki odnośnie projektu.
Jak już zauważył kollega Mateusz Skałecki w swojej relacji, projekt klap zawiera źle rozrysowaną strukturę ożebrowania klap. Powinny być one symetrycznie ożebrowane, a nie tak jak tutaj, z jednego końca mniej, z drugiego więcej.
Po drugie, punkty rozmieszczenia uch ułozyskowania klap są umieszczone w złych miejscach w stosunku do miejsc ich mocowania na tylnym dźwigarze. Zgodne jest tylko środkowe, największe ucho, dwa mniejsze zewnętrzne trzeba pasować metodą prób i błędów.
Po trzecie instrukcja nie wspomaga wyjaśnieniem, w jaki sposób przykleić klapy do modelu, a nie jest to proste, patrząc na niezbyt wyraźne rendery złożeniowe.
Jakośtam wybrnąłem, ale mniej doświadczony modelarz pewnie by całkiem z tych mocowań zrezygnował i przykleił klapy tylko krawędziowo.




A tak wyglądają klapy i ich wnęki po nałożeniu washa zrobionego z farb olejnych 502 Abteilung, czarnej i brązowej.






Nie wiem, czy nie za ciemno wyszło, może jeszcze trochę to rozjaśnię, zobaczymy.
W każdym bądź razie umyśliłem sobie, że brudzenie tego modelu wykonam w dużej mierze właśnie przy pomocy tych farb.

Zacząłem już brudzić spód i chyba wygląda to obiecująco.




To oczywiście dopiero początek. Na to pójdą jeszcze zacieki, kolejne warstwy lakieru itd.

Zrobiłem też zbiornik paliwa.






Ten zbiornik, to drugie podejście. Pierwszy się nie udał. Na szczęście druga wyvcinanka dała mi drugą sznsę. Nie pierwszy raz zresztą w przypadku tego modelu. Nie jest jeszcze podrudzony i nie ma korka, bym mógł w miejscu jego przyklejenia zrobić sobie otwór do nabijania go na patyczek, który służył mi za uchwyt do lakierowania. Obwódka zbiornika zrobiona z drutu cynowego o średnicy 0,8mm zeszlifowanegfo w półwałek.

Wymieniłem też te nieszczęsne koła od Eduarda, na koła od Barracudy. Te również okazały się za duże, ale oszlifowałem je po obwodzie do wymaganej średnicy. Nie było z tym problemu, gdyż te opony były bez żeberek. Mimo to i tak koła Barracudy wyglądają o niebo lepiej niż te Eduardowe. Stosunek średnicy felgi do średnicy opony wypada znacznie lepiej w przypadku Barracudy.




Wiem że jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenia, ale jak już wspominałem, w przeciwieństwie do innych, mam paradoksalnie mniej czasu na klejenie podczas pamdemii, niż normalnie pracując. Staram się wykorzystywać każdą chwilę na klejenie i rzadziej dokumentuję to co uda mi się zrobić, a jeżeli już coś cyknę, to na szybko żeby wysłać Rowinowi i skonsultować. Większość zdjęć tu pokazanych to włąśnie te, które mu wysyłałem.

Obiecuję, że galeria będzie porządnie zrobiona, o ile oczywiście nie spartolę modelu nieudolnym weatheringiem.

Tyle na dziś.
Pozdrawiam

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
30-04-20 23:13  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jak zwykle świetne detale. Te rureczki na wiatrochronie to prawdopodobnie instalacja natrysku spirytusu na szyby w celu odlodzenia po przelocie przez chmury... Podobny pomysł był stosowany także po wojnie, w wielu jetach.
Takie jest moje zdanie.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-05-20 14:48  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Laszlik , ale się cieszy oko moje :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
02-05-20 18:38  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Napisać, że wykonujesz model perfekcyjnie to za mało. Podziwiam !

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
10-05-20 13:00  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dziękuję bardzo za przychylne komentarze i jednocześnie witam w ostatnim odcinku.
Model skończyłem przedwczoraj w późnych godzinach wieczornych.
Kilka słów podsumowania.
Model bardzo atrakcyjny wizualnie i efektowny, to nie ulega wątpliwości.
Wydawca jednak nie ustrzegł się błędów, tak merytorycznych jak i projektowych.
Do błędów merytorycznych zaliczyć należy przymus wykonania pylonu zbiornika paliwa. Niestety nie jest to część opcjonalna. Jej montaż wymusza białe pole pod kadłubem. Oczywiście, można by je zamalować, ale czy to by ładnie wyglądało? Może mnie jakoś by się to udało, gdybym spróbował.
Jednak wyszedłem z założenia że tak ma być i zrobiłem ten pylon wraz ze zbiornikiem, który w dodatku robiłem dwa razy. Strata czasu, ponieważ, jak słusznie zauważył Mateusz Skałecki , ta eskadra zajmowała się tylko osłoną Me-262 podczas ich startów i lądowań, czyli krążyły te Foki nad własnym lotniskiem. Dodatkowe zbiorniki paliwa nie były im potrzebne, a ich pylony też były demontowane. Ten model to po prostu przedruk poprzedniego wydania. Przekolorowali całą poprzednią wycinankę wraz ze zbiornikiem paliwa.
Do błędów projektowych zaliczam cały projekt klap. Nie dość że ich ożebrowanie jest niewłaściwie rozrysowane, to jeszcze ich mocowania nie pasują do punktów montażu na dźwigarze. Klapa.
Żeby zamontować podwozie główne poprawnie, trzeba sobie zbudować taki przyrząd jak ja zbudowałem. Inaczej może to wyjść różnie. Szkoda że nie jest to jakoś sensowniej projektowo rozwiązane. Nie ma żadnych tulejek określających prawidłowy kąt montażu goleni. Te są po prostu przyklejane do sufitu wnęki „zgodnie z rysunkami montażowymi”.
Goleń i widelec tylnego kółka są słabe. Ja zrobiłem sobie całość od nowa po swojemu. Projekt jest bardzo uproszczoną wersją goleni stosowanych we wcześniejszych FW-190 A. W wersjach późniejszych i D, goleń była taka jak ja pokazałem.
Nie jestem do końca zadowolony z zastosowania metalowych goleni od Eduarda.
Mają one jednak stanowczo za duże ugięcie amortyzatorów, przez co mój model dosyć nienaturalnie nisko „siedzi”. Decydując się na ich użycie, wychodziłem z założenia, że to wycinanka ma zbyt wysunięte amortyzatory, bo tak przeważnie było wcześniej. Jednak tym razem się pomyliłem.
Następnym razem z większym dystansem będę podchodził do dodatków tego producenta.
Niskie ugięcie amortyzatorów goleni było też jednym z powodów, którym sankcjonowałem montaż dodatkowego zbiornika paliwa, to znaczy, tłumaczyłem sobie że jeżeli już tak nisko siedzi, to niech chociaż ma jakieś dodatkowe obciążenie pod kadłubem.
Kolejnym moim błędem były pokrowce na gniazda "blast tube'ów" działek we wnękach podwozia.
Nie powinno tam tego być. Lepiej byłoby już zrobić je tak, jak było w wycinance.
Całość wnęk podwozia to jaki już wspominałem jedno wielkie S-F, nad czym trochę ubolewam.
Bardzo fajnymi natomiast dodatkami są dedykowane do modelu toczone elementy mosiężne dostępne u wydawcy.
Pierwszy raz zastosowałem właśnie takie dodatki (to znaczy nie adoptowane wyroby np. Mastera do modeli w skali 1/32, które wymagają na ogół jakichś przeróbek, by dały się zamontować) i jestem bardzo zadowolony. Poza tym, że rurkę Pitot'a musiałem nieco skrócić, to lufy działek i kaemów pasowały idealnie. Są zamontowane bez kleju, bo weszły na wcisk. I fajnie że są już dopasowane długością do struktury wycinankowego modelu. Fajna sprawa i cieszę się że mam jeszcze więcej tych dodatków do innych modeli.
Po raz pierwszy też wykonałem okopcenia od spalin farbą olejną.
Tak, tak, To co widać na zdjęciach poniżej to nie jest sucha pastela, tylko farby olejne, czarna i brązowa "Raw umber"; firmy "502 Abteilung".
Tym samym kolorem wykonałem tło pod zacieki pod kadłubem i okopcenia od luf kaemów kadłubowych.
Suchą pastelą natomiast wykonałem jaśniejsze przepalenia zaraz za wydechami (olejną jakoś mi to nie wychodziło) oraz nieco poprawiłem okopcenia od luf działek w skrzydłach.
Zacieki pod kadłubem to specyfik o nazwie Engine Grime od AK poprawione specyfikiem o nazwie „Engine Oil” tej samej firmy.
Może wygląda to monotonnie, to znaczy nie ma jakiegoś zróżnicowania kolorystycznego tych brudów, ale na czerwonym tle to w zasadzie tylko czarny lub ciemny kolor widać.
Zresztą weathering, to nie jest jeszcze moja mocna strona. Sam jestem w tym jeszcze początkujący.
Najgorszym koszmarem ostatnich dni i chyba całego tego modelu było lakierowanie, które było serią wypadków przy pracy i błędów.
Najpierw niedostatecznie rozcieńczyłem lakier połysk. Aerograf zapluł mi model dużymi kroplami, które wbrew moim oczekiwaniom wcale się nie wchłonęły i musiałem je potem ścinać i szlifować. Kolejne warstwy połysku i półmatu na szczęście zamaskowały tą porażkę.
Zdarzyło mi się uszkodzić miejscowo powłokę połysku przy szlifowaniu i zedrzeć ją do żywego kartonu. Też wymagało to potem dodatkowych warstw natryskiwanych miejscowo.
Ale najgorsze było nakładanie półmatu. Nie pamiętam ile warstw położyłem na ten model, ale chyba stanowczo za dużo, choć na szczęście jakoś nie widać po modelu, ile zdrowia mnie kosztowało polakierowanie go.
Nie mogłem uzyskać jednolitej powierzchni na modelu. Jedno skrzydło i jeden statecznik poziomy od spodu bardziej się błyszczały niż te po drugiej stronie. Finalnie musiałem na półmat kłaść od nowa połysk, żeby te bardziej matowe "odmatowić", po czym jeszcze raz na to dopiero półmat, stopniowo dochodząc do takiego samego efektu jak z drugiej strony. No dramat.
Popełniłem też błąd przyklejając klapy przed lakierowaniem półmatem, bo jak się okazało, polakierować dwie powierzchnie połączone ze sobą pod kątem bliskim prostemu, jest bardzo trudne.
Lepiej by chyba było najpierw polakierować półmatem klapy i płatowiec osobno, a potem to skleić.
Ja wolałem lakierować sklejone już elementy, żeby nie przyklejać klap do polakierowanego płatowca, co chyba okazało się błędem.
Przydarzył mi się też wypadek na sam koniec. Nie wiem jak się to stało, ale podczas lakierowania spodu, jakimś cudem, podczas manewrowania modelem, duża kropla lakieru spadła mi na pokrywę kaemów przed wiatrochronem przy prawym tylnym zamku. Niestety nie udało mi się jej do końca usunąć i widać ten defekt. Lepiej już nie będzie.
Co do samej metody i użytych lakierów, to jest to prawie to , co opisał Rowin w swojej relacji z budowy Ju-88.
Prawie, bo ja, jako impregnacji kartonu i pierwszej warstwy połysku używam lakieru olejnego Tamiya X-22 clear nakładanego pędzlem.
https://www.ebay.com/itm/TAMIYA-COLOR-Enamel-paint-X-22-CLEAR-Enamel-gloss-/164109796310
Bardzo dobry lakier, co najważniejsze pięknie się wchłania w karton i jest krystalicznie przeźroczysty.
Jako połysk zasadniczy używam lakieru Mr. Hobby GX 112 Super clear III UV Cut, nakładany aerografem dyszą 0,4mm.
https://www.amazon.com/Mr-Color-GX112-Gloss-Super/dp/B06ZY2BK3K
A jako półmat używam lakieru Mr. Hobby C181 Semi gloss super clear nakładany aerografem dyszą 0,2mm.
https://www.amazon.com/Color-C181-Semi-Gloss-Super-Primary/dp/B0027XI36Q
Jeżeli chodzi o lakierowanie, to jednak muszę jeszcze sporo poćwiczyć, jednak chyba podczas walki z tym modelem załapałem już mniej więcej "o co kaman".

Chyba dość gadania.
Poniżej galeria.



































I to już chyba tyle w tym temacie.
Dziękuję wszystkim za aktywne uczestnictwo w relacji. Cichym oglądaczom też dziękuję za odwiedziny.
Uprzedzając pytanie: Co następne?
Następnym modelem jaki spróbuję zbudować, będzie model plastikowy. Taki sobie wymyśliłem challenge.
Muszę spróbować, a poza tym przyda mi się odskocznia od kartonu.
Także robię sobie kartonową przerwę. A co potem? Zobaczymy. Nie chcę teraz niczego deklarować, bo przez kilka miesięcy, bo tyle może mi zająć budowa plastiku, mogę kilka razy zmienić zdanie, także niech pozostanie to póki co niewiadomą.
Do następnego!
KONIEC

--

Post zmieniony (10-05-20 13:24)

 
10-05-20 13:12  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Cichy oglądacz może napisać - fantastyczny model! Dzięki za szczegółową relację i szybko wracaj do kartonu :)

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 11Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024