FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 11Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  -> 
10-05-20 15:29  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Greg77   

Rewelacja jak zwykle. Gdzie będzie relacja z plastiku??

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
10-05-20 18:42  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Gratuluję świetnej relacji i pięknego modelu!

Ciekawi mnie dlaczego zdecydowałeś się na użycie dyszy 0,2mm podczas nakładania satynowego lakieru zamiast dyszy 0,4 jak w przypadku lakieru błyszczącego. Mógłbyś też napisać o problemach przy lakierowaniu elementów położonych względem siebie pod kątem 90stopni? Pojawiał się na nich odkurz w postaci tzw. "frostingu"?

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
11-05-20 00:28  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dzięki.
Technick, tak naprawdę to nie do końca prawdę napisałem. Najpierw półmat kładłem dyszą 0,4,tak samo jak połysk. Ale po problemach jakie napotkałem z nierównomiernością lakierowanych powierzchni zdecydowałem się na zmianę dyszy. Dysza 0,2 daje strumień mniej intensywny i łatwiejszy w kontrolowaniu i stopniowaniu. Także ponowne lakierowanie jednego ze skrzydeł i jednego statecznika robiłem już tą mniejszą dyszą. Nie pamiętam już czy resztę też poprawiałem. Strasznie mnie to psychicznie wymęczyło i w ferworze walki myślałem tylko o tym, żeby wybrnąć.
Co do powierzchni stykających się pod dużym kątem, to tak jak piszesz, odkurz, czy tam frosting. Może nie do końca to właśnie, ale nie mogłem uzyskać takiej samej gładkości powierzchni na skrzydle jak na klapie. Jak na skrzydle było gładko, to klapa wychodziła chropowata, jak poprawiłem klapę, to chropowate robiło się skrzydło przy klapie. I tak w koło Macieju.
Dysza 0,2 właśnie pomogła mi ten problem rozwiązać i jakoś w końcu wybrnąłem. Generalnie najlepiej jest trzymać aerograf możliwie pod kątem jak najbliższym prostemu, przy lakierowaniu. A przy zamontowanych wychylonych klapach i podwoziu, jest to trudne.
Stricte frosting, to robił mi się na pylonie od zbiornika paliwa i samym zbiorniku na jego górnej powierzchni, kiedy walczyłem z lakierowaniem klap i skrzydeł przy kadłubie od spodu.
To chyba tyle, co mogę dodać.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
11-05-20 01:31  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Dzięki Laszlik za wyczerpującą odpowiedź. Sam zmagałem się z podobnym efektem podczas ostatniego lakierowania. Widok tego co działo się w okolicach przejścia kadłub-skrzydło czy innych wklęsłych powierzchniach mroził krew w żyłach. Nie dość, że powierzchnia była chropowata to dotatkowo objawiało się to białym nalotem a'la kaszką, którą jednak można było wytrzeć ściereczką przed nakładaniem kolejnych warstw lakieru (coś jak te białe farfocle na kadłubie i krawędzi statecznika poziomego na ostatnim zdjęciu, tylko w jeszcze większej ilości i zagęszczeniu). Jestem w stanie wyobrazić sobie co czułeś kiedy mogło się okazać, że efekt włożonej pracy może zostać zniszczony na tym końcowym etapie. Całe szczęście udało Ci się wybrnąć i walki na zdjęciach nie widać. Jeszcze raz gratuluję świetnego modelu :)

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
11-05-20 08:57  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Złotomedalowe wykonanie jak nic! Podziwiam i gratuluję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
11-05-20 09:34  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Model kartonowy, który z logicznego dystansu może być pomylony z plastikiem, jest jak to ujął Borowy, modelem medalowym. Kolejnym zresztą w Twojej kolekcji. Gratuluję, piękny!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
11-05-20 09:50  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Pomimo tylu problemów, potknięć i błędów model wygląda fantastycznie.
Kolorystyka samolotu dodaje smaku całości, ale najważniejszy jest tu kunszt wykonawcy, jak zwykle poparty świetnymi zdjęciami. Szczególnie te na ciemnym tle robią na mnie duże wrażenie - jak z żurnala:-)
Okopcenia z farb olejnych wyglądają bardzo naturalnie. Jak je wykonywałeś? Suchym pędzlem?
Czy farby 502 Abteilung są tak dobre, jak o nich piszą?:>

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
11-05-20 10:26  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Gratuluje, nie tyle samego modelu, co chęci i wytrwałości w poszerzaniu swojego warsztatu, a z tego co czytam, wymaga to niemało odwagi. Bo czasami jeden mały błąd, jedna nieuwaga i nagle niweczy to miesiące pracy.

powodzenia z kolejnymi projektami.

PS taka jeszcze rozkmina, skoro maszyna krążyła tylko nad własnym lotniskiem w roli eskorty, to czy brały one też w czynnej walce? Jeśli nie to czy zasadne jest odymienie KMów?

 
11-05-20 10:37  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Seweryn 

 

Piękny model, kolejny plastik powiadasz? P.11c z IBG?

--
Seweryn

 
11-05-20 11:02  Odp: [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Jeszcze raz dziękuję za pochlebne opinie. Bardzo mi miło że efekt końcowy się Wam podoba.
Teraz co do tych okopceń.
Do wykonania ich farbami olejnymi przekonał mnie filmik na YT opisujący budowę właśnie FW-190D z plastiku, autorstwa kolesia o nicku PLASMO.
https://youtu.be/YGEA3tSNKTQ

On tam używał do brudzenia i okopceń właśnie farb 502 Abteilung. Postanowiłem że i ja tak chcę i kupiłem je sobie.
Pierwszą warstwę kładłem na połysk. Uzyskałem nie do końca zadowalający efekt, bo warstwa wyszła mi pół transparentna. Ale szybko zrozumiałem że to właśnie przez połysk powierzchni. Następna warstwę kładłem już na półmat. I tutaj te farby zachowywały się już zupełnie inaczej. O wiele lepiej kryły i trzymały się powierzchni. Czy te konkretne farby są aż tak dobre? Szczerze mówiąc nie wiem, bo nie próbowałem robić okopceń farbami innych producentów. Te są o tyle dobre że są w mniejszych tubkach niż np. VanGogh'i albo Rembrandt'y i przez to są tańsze. Ale generalnie uważam że te okopcenia wyszły mi o wiele lepiej niż moje wszystkie poprzednie wykonywane suchymi pastelami. Także napewno są wystarczająco dobre do modeli.

Farby olejne kładzie się jak wash i modeluje jak wash. Tyle że można sobie je rozcieńczyć według uznania. Właściwie wash to przecież rozcieńczona farba olejna. Nakłada się pędzlem, czeka aż wyschnie a potem suchym pędzlem modeluje. Sam byłem zaskoczony w jak łatwy sposób się te fsrby rozciera i jaki fajny efekt to daje.
Co najważniejsze uważam że wykonywanie okopceń olejami jest bezpieczniejsze niż pastelami, bo łatwo można usunąć nadmiar farby white spirit'em, za każdym razem. Natomiast pastele dają się usuwać tylko do któregoś razu. Potem można je usunąć już tylko razem z lakierem. Wszyscy chyba pamiętają do czego doszedłem w Bf-109E4. Dlatego też bardzo entuzjastycznie zareagowałem na pomysł okopceń olejnych. I jak widać chyba słusznie.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 11Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024