FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
15-08-19 22:20  [R/G] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Witam w kolejne relacji z budowy.
Tym razem na macie kolorowa papużka, czyli najnowszy FW-190D-9 z wydawnictwa p. Halińskiego.
Budowę rozpocząłem już jakoś ok. miesiąc temu. Przez ten czas udało mi się uporać ze szkieletem kabiny, tablicą przyrządów, fotelem oraz panelami bocznymi.
Ale po kolei.
Najpierw tablica przyrządów, którą zacząłem budować zaraz po złożeniu szkieletu kokpitu.
Nie chciałem żeby była płaska, z samymi wycięciami na zegary, więc dodałem od siebie ich ramki oraz śrubki mocujące je do tablicy w postaci kulek BGA, z którymi to miałem okazję mieć po raz pierwszy do czynienia.
Z efektu jestem zadowolony, a najważniejsze że opanowałem technikę ich naklejania. Kosztowało mnie to zmarnowanie jednej tablicy, ale jako że mam dwie wycinanki, nie było to większym problemem.




Dodałem też standardowo nieco drobiazgów w postaci pokręteł i uchwytów cięgieł.
Obicie parapetu zrobione z Wikolu, malowane i lekko wash’owane.
Wyszło tak jak na zdjęciach poniżej.





Następnie wykonałem panele boczne.
Również nieco dodane od siebie. Na tej samej zasadzie co w tablicy.



Następnie przyszła kolej na fotel pilota.
Jego konstrukcja w zasadzie nie zmieniana w stosunku do projektu wycinanki. Przerobiłem jednak poduchę pod tyłek dodając jej zmarszczek z Wikolu, oraz obszycie dookoła, z druciku 0.15mm.



Po pomalowaniu i washu wyszło to tak jak poniżej.




No i oczywiście cała misterna dłubanina z poduchą okazała się sztuką dla sztuki. Pasy skutecznie wszystko przykryły i prawie jej nie widać.
No cóż, przynajmniej na zdjęciach została uwieczniona.
Zatrzymuję się dziś na pokazaniu złożonej tylnej części kokpitu, czyli fotel wraz z pasami oraz panele boczne zamontowane w szkielecie.







Pasy to wyrób HGW. Nie dostałem od ręki pasów dedykowanych do FW-190D-9, więc użyłem pasów do późnych wersji myśliwców Luftwaffe. Numer produktu 132011.
Niestety nie było tak prosto jakby się mogło wydawać. Nie są to bowiem pasy wycinane laserowo i trzeba sobie je wyciąć samemu z tego na czym są one nadrukowane. Nie byłoby problemu, gdyby były one idealnie proste, jednak były delikatnie pofalowane, więc ciąć trzeba było na 3 razy. Samo wycięcie idealnie równo po obu bokach, nawet jeżeli byłyby proste, nie jest sprawą łatwą. Trzeba bowiem zachować taki sam odstęp od nadrukowanych przeszyć na krawędziach.
Oczywiście trzeba było je pomalować od spodu po przepleceniu przez sprzączki, co trochę je niepotrzebnie usztywniło.
No ale jakoś tam poszło i w zasadzie jestem zadowolony. Ale na pewno już więcej nie kupię niewyciętych laserowo.
Na dziś tyle.
Zostało dokleić moduł tablicy i orczyka od przodu i zamknąć wszystko ścianami po bokach.
I już wiem że nie będzie łatwo spasować burty z całą resztą.
Ale o tym następnym razem.
Miłego wieczoru.

--

Post zmieniony (10-05-20 12:54)

 
15-08-19 22:34  Odp: [R]Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 8


 - 3

Twoje modele to już najwyższy poziom modelarstwa wiec nie będę się tu rozpisywał nad tym co jest super. Napiszę o poduszczę wygląda efektownie ale mi się wydaje mało realistyczna. Może się mylę ale załamania na skórze są bardziej subtelne.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
16-08-19 06:07  Odp: [R]Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Zasiadam w pierwszym rzędzie jak to mówią. Kleiłem poprzednią D-9 z Kartonowego Arsenału i bardzo miło ją wspominam. Poduszka faktycznie wygląda efektownie, choć trochę kreskówkowo. Całość fotela z pasami prezentuje się świetnie. Tą tablicą zmotywowałeś mnie żebym poświęcił jeszcze trochę czasu mojej, nad którą aktualnie pracuję. Czym są kulki bga?

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
16-08-19 07:47  Odp: [R]Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Piękne detale i drobiazgi! To wymaga ogromnej cierpliwości i precyzji. U mnie z tym coraz gorzej... ;-)
A z tą papużką to celne porównanie, zwłaszcza, że tą jednostkę, w której ramach latała ta maszyna, nazywano także „Papagei Staffel”, czyli eskadra papug.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
16-08-19 09:18  Odp: [R]Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Byłem pewny, że weźmiesz na warsztat Me-262 ale tę relację też z chęcią będę oglądał. Na lewym panelu bocznym masz dwa ciasno zwinięte elementy. Jeden jasno szary drugi w kolorze kokpitu. One były wydrukowane na cienkim papierze czy udało Ci się tak ładnie uformować papier normalnej grubości?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
16-08-19 09:57  Odp: [R]Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dzięki za komentarze.
Odpowiadam.
Kurt.
Poducha może się podobać lub nie. Ja byłem z niej zadowolony, ale teraz i tak jej nie widać, wiec nie ma o czym dalej dyskutować.
Stasiek.
Kulki BGA to maleńkie kulki cyny do lutowania precyzyjnego dla elektroników. Można nabyć w kilku rozmiarach. Tu użyłem 0,3mm.
Mariusz.
Tytuł wątku to nie przypadkowe porównanie. Wiem doskonale że samolot latał w eskadrze papug pułku JV 44, stąd taki tytuł.
A przy okazji, mnie też ostatnio coraz ciężej ślęczeć nad modelem. Tyle że u mnie plecy bolą.
Windus.
Te elementy o których mówisz wydrukowane były na cienkim papierze.
Dzięki za uwagę.
Pozdrawiam.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
16-08-19 14:00  Odp: [R]Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Airman   

laszlik, ładna ta poducha, ale cała para w gwizdek. Zagłębienie w fotelu pilota nie jest na poduchę, tylko na spadochron siedzeniowy. Pilot ma na tyłku spadochron i wchodząc do kokpitu umiejscawia spadochron w zagłębieniu fotela i na nim siada. Więc w czasie postoju samolotu na ziemi tam nie powinno być żadnej poduchy.

 
16-08-19 16:26  Odp: [R]Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Airman - akurat w Fw-190 używano spadochronów plecowych.

 
16-08-19 17:34  Odp: [R]Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Airman   

A to zwracam honor. To rzeczywiście poducha jak talala:)

 
17-08-19 12:25  Odp: [R]Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Tak, sam kształt oparcia fotela sugeruje że był on zaprojektowany pod spadochron plecowy.
Zresztą poduszka jest częścią wycinanki (cz. 8d). Ja jej sobie nie wymyśliłem, tylko ją przerobiłem.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024