FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 13Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
27-07-19 10:16  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Zgadza się. Cały kadłub był nitowany. Jak napisałem, nitowanie było widoczne praktycznie na tym pasie ;-) I to też różnie.

Ciekawostka. Dwa zdjęcia USS Childs:

http://www.navsource.org/archives/05/pix2/0524131.jpg

Poszycie wydaje się gładkie.

A tu zdjęcie z budowy kadłuba (a właściwe dobudowywania nowego dziobu):

http://www.navsource.org/archives/05/pix1/0524112.jpg

Wyraźnie widać, że wszystko jest nitowane.

Podałeś piękne zdjęcia McFarlanda - na nich też się wzorowałem. Tu właśnie nitowanie widoczne jest tylko w środkowej części kadłuba. Dla kontrastu zdjęcia kadłubów, gdzie na górnym pasie poszycia widać nitowanie od dziobu do rufy - USS Farragut:

http://www.navsource.org/archives/05/pix1/0530007.jpg

http://www.navsource.org/archives/05/pix1/0530008.jpg

Dodatkowo na tych zdjęciach widać nitowanie na dolnej krawędzi pasa, a na zdjęciach McFarlanda nie widać nitowania na dolnej części pasa.

Robiąc model w ten sposób, więcej czasu spędza się przy kompie analizując zdjęcia i zastanawiając, jak to może wyglądać, niż klejąc. A i tak zawsze później znajdzie się coś nowego, coś, czego się nie uwzględniło itd...

Dlatego wszelkie uwagi i krytyka są mile widziane. A nuż jeszcze coś mi umknęło i da się poprawić?

--

Post zmieniony (27-07-19 10:26)

 
27-07-19 11:26  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
orkan   

To jak bardzo są widoczne nity zależne jest od rodzaju połączenia (kształt zakuwek) i od grubości nitowanych blach (średnica trzonów nitów),
co wprost przekłada się wielkość zakuwek.

--
,,Dwojaka jest natura Polaka"

 
27-07-19 21:42  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Przykładowo na naszych Gromach powyżej linii wodnej stosowano nity z łbem kulistym, zaś poniżej z łbem stożkowym. Stożkowy łeb wymagał dodatkowego nawiercenia blachy, ale dzięki temu cały się chował. Takie połączenie było gładkie i nie generowało dodatkowych oporów hydrodynamicznych.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
08-08-19 22:06  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
piotr d   

Kadłub nitowano zwykle ze stożkowym rozwiercaniem zewnętrznej blachy i zakuwką wystającą nieco ponad powierzchnię (soczewkową). Jeśli blacha była za cienka, albo rozwiercanie było niewskazane, wykonywano zakuwkę nieco wyższą, ale nadal niską (grzybkową). Widoczność tego rodzaju nitowania zależy mocno od oświetlenia. Zakuwki kuliste był rzadsze. Wykończenie gładkie, które miało problematyczną wytrzymałość i szczelność, stosowano w poszyciu wyjątkowo. łby (od strony wewnętrznej) trapezowe, rzadziej kuliste.

@ Waldek K:
Zdjęcia wskazują, że poszycie Gromów było normalne, z zakuwkami nieco wystającymi. Specyfikacja dla następców dopuszczała stosowanie nitów "płaskich (bez główek)" dla "lekkich elementów wewnętrznych". Jeśli jest jakaś różnica, to wynika ze stanu zachowania i grubości farby między dnem i burtami.

@ QŃ
Czterofajkowce miały znowu nitowanie normalne, poza pasem poszycia na styku z pokładem głównym (mocnicą burtową), gdzie częściowo użyto nitów z wysokimi zakuwkami. Zakres zależał od klasy i stoczni, możliwe że dotyczyło to także części pokładu.

 
09-08-19 13:15  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Piotr, jak zwał, tak zwał ;-), na Błyskawicy w części dennej wygląda to tak

...czyli widać słabo i tylko z bliska, a z większej odległości to już wcale

Przepraszam za zaśmiecanie wątku, już sobie idę ;-)
--

Post zmieniony (09-08-19 13:17)

 
09-08-19 17:40  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

To nie jest zaśmiecanie ;-)

To są rzeczy, o których nie miałem pojęcia. A są ciekawe.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
07-07-20 21:09  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Troszkę minęło od ostatniej aktualizacji.
Po skończeniu tanka, aby kontynuować prace nad czterofajkowcem, musiałem sobie trochę porysować, co zajęło mi sporo czasu. Ale już najgorsze za mną.
A oto efekty dłubaniny:


Ponieważ nadbudówka śródokręcia miała dziury z przodu i z tyłu (od dziobu i rufy jak ktoś lubi poprawność ;-), więc postanowiłem coś tam dorobić z zawartości. A nuż ktoś coś dojrzy pod jakimś dziwnym kątem po skończeniu…



Potem przyszła pora na analizę zdjęć i wykonana już zasadnicza część nadbudówki … nadaje się do kosza. Otwory wyciąłem do pokładu a powinny wyglądać jak przy wejściówkach. Po poprawkach, wersja druga … też do kosza. Tym razem nie byłem zadowolony z drabinek. Może i bym to ścierpiał, ale to, że zrobiłem je 2,5 mm za bardzo blisko śródokręcia już nie. Nie pasowały mi pozostałe detale wyposażenia. W końcu wyszło mi to tak:




A na ostatnim zdjęciu widać jak wygląda nitowanie ścian. Nie powiem, całkiem mi się podoba ;-)
Tylko jak patrzę na kolejne elementy, to problemów widzę dużo. Wszystko jest jakieś takie strasznie małe w tym okręciku …

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
08-07-20 10:37  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

...bo to małe niszczyciele były... ;-)
"chodził za mną" jakiś czas pomysł zbudowania brytyjskiej wersji "czterofajkowca", tyle że oczywiście w "setce". Tym bardziej podoba mi się Twoja budowa, a to co wyprawiasz z tym (z innymi też) modelem jest bardzo inspirujące.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
10-07-20 12:59  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Zaraz, zaraz, narobiłeś się tyle przy tym wyposażeniu nadbudówki a potem to wszystko przykryłeś? Jesteś niemożliwy! Powiedz proszę tylko jak to wnętrze pomalujesz? Nadbudówka jest nieprzyklejona?

--
pzdr
Kemot

 
10-07-20 15:08  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

witam,oczywiście jak zawsze super robota,jeśli wolno,z jakich materiałów korzystasz przy budowie,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 13Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024