FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
05-08-19 18:28  [G] Bell P-39D Airacobra (Kartonowy Arsenał 1-2/2016)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Witajcie! Równolegle z MiG-iem-21 na moim warsztacie powstawał jeszcze jeden model, którego budowa również dobiegła końca. Bohaterem dzisiejszego posta jest model Bell P-39D Airacobra, samolotu, którego konstrukcja nieco odbiega od klasycznego myśliwca z okresu II wojny światowej. Silnik umieszczony w centralnej części kadłuba za kabiną pilota, napędzający śmigło z przodu, trójpodporowe podwozie z przednim kołem, działko 37 mm strzelające przez wał śmigła oraz drzwi, które otwierają się jak w samochodzie są najbardziej charakterystycznymi cechami Airacobry. Takie rozwiązania konstrukcyjne wpłynęły oczywiście na sylwetkę samolotu, która jest jedyna w swoim rodzaju, a zarazem piękna.



Wydawnictwo Kartonowy Arsenał oferuje w niniejszym zeszycie dwa kompletne modele. Wybór padł na samolot w amerykańskim malowaniu (drugi nosi radzieckie barwy). Jest to maszyna z 36 Fighter Squadron (Nowa Gwinea, lato 1942). Na tym konkretnym egzemplarzu latał por. Donald C. McGee, jeden z czołowych pilotów amerykańskich latających na Airacobrach. Budowę modelu zacząłem pod koniec stycznia 2019, a więc zajęła mi ona z przerwami około pół roku. Twierdzę, że to jeden z najlepszych modeli kartonowych nad jakim miałem do tej pory przyjemność pracować. Budowa podobała mi się do tego stopnia, że zamierzam w przyszłości wykonać drugi oferowany w zeszycie model w barwach radzieckich. Kleił się wybornie, choć muszę zaznaczyć, że nie należy do łatwych. Poza drobnymi trudnościami ze spasowaniem przejść kadłub skrzydło oraz chwytów powietrza na krawędzi natarcia przy kadłubie nie miałem z nim żadnych problemów.



Nie udało mi się uniknąć błędów, za największy uważam wykonanie ramek oszklenia kabiny pilota. Początkowo chciałem wykonać je samodzielnie, zrobiłem kopyto i udało mi się wytłoczyć kilka osłonek. Niestety jest to materia, w której nie mam zbyt wielkiego doświadczenia. Z dumą zamontowałem do modelu samodzielnie wykonaną osłonkę. Choć jej przejrzystość była na prawdę rewelacyjna, to spasowanie z kadłubem pozostawiało wiele do życzenia. Odkleiłem od niej ramki i okleiłem nimi jeszcze raz kupną osłonę. Manewr ponownego przyklejania rzutuje oczywiście na jakość. Wspomniane wyżej przejścia kadłub skrzydło oraz chwyty powietrza również mogły udać się lepiej, przesadziłem w kilku miejscach z formowaniem. Drzwi do kabiny pilota po prawej stronie zdecydowałem zostawić otwarte. Chciałem podkreślić w ten sposób to nietypowe rozwiązanie konstrukcyjne. Jako ciekawostkę dodam, że to właśnie drzwi po prawej stronie służyły do wsiadania i wysiadania. Lewe drzwi służyły tylko jako wyjście awaryjne. W ostatniej fazie budowy, tj. lakierowaniu (Tamiya TS-13 i TS-80) w kilku miejscach pojawił się talk. Większość zniknęła po nałożeniu jeszcze jednej warstwy połysku, niestety w kilku miejscach pozostał. Jako, że lufy skrzydłowych km-ów w tej wersji Airacobry są ładnie wyeksponowane, sięgnąłem po metalowy zestaw firmy Model Master. Lufa działka 37 mm to spiłowana igła lekarska o średnicy 1,1 mm. Wręgi podklejałem i wycinałem samodzielnie. Jako ciekawostkę dodam, że ilość ołowiu, który musiałem umieścić w nosie kadłuba żeby model nie podpierał się na ogonie przerosła moje wszystkie oczekiwania. Dwa razy rozpruwałem czołową wręgę za kołpakiem śmigła żeby dorzucić jeszcze kilka gramów ołowiu. I to byłoby na tyle, zapraszam do galerii.

















--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
05-08-19 20:06  Odp: [G] Bell P-39D Airacobra (Kartonowy Arsenał 1-2/2016)
MarioTechNet 

 

Piękności, po prostu rewelacja, bardzo mi się podoba, super wykonanie ja o takim warsztacie to mogę tylko pomarzyć - również bardzo podoba mi się ten samolot ze względu jak napisałeś na nietypową konstrukcję. Świetna robota - Pozdrawiam

 
05-08-19 20:08  Odp: [G] Bell P-39D Airacobra (Kartonowy Arsenał 1-2/2016)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ładny model. Łączenia segmentów kadłuba niewidoczne. Nieco gorzej na zbiorniku.

Ale efekt końcowy bardzo fajny.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
05-08-19 20:25  Odp: [G] Bell P-39D Airacobra (Kartonowy Arsenał 1-2/2016)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Witam,śliczności,pozdrawiam ceva

a może

Świetny, bardzo mi się podoba - pozdrawiam.

Od jakiegoś czasu nie mogę się zdecydować...

:)))))


ps. Cobra całkiem fajnie ci wyszła i mimo opisanych przygód, mankamentów, podknięć, itp prezentuje się więcej niż przyzwoicie, potwierdzam to dość trudny model i praktycznie poza tym co opisałeś trudno dostrzec coś do czego jeszcze można się przyczepić.
ps2. czy na zbiorniku stosowałeś rozszerzony retusz? ;-)
ps3. czekam z niecierpliwością na czerwonogwiaździstą Cobrę w Twoim wykonaniu.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
05-08-19 20:30  Odp: [G] Bell P-39D Airacobra (Kartonowy Arsenał 1-2/2016)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

GRATULACJE !!!

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
05-08-19 20:36  Odp: [G] Bell P-39D Airacobra (Kartonowy Arsenał 1-2/2016)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Dzięki!

"ps2. czy na zbiorniku stosowałeś rozszerzony retusz? ;-)"

Coś w tym stylu, gotowy zbiornik przypudrowałem lekko na nosku mieszanką suchej pasteli. Nałożenie lakieru spowodowało, że pastelowy retusz pociemniał i rzuca się w oczy.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
05-08-19 21:10  Odp: [G] Bell P-39D Airacobra (Kartonowy Arsenał 1-2/2016)
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Kolejna fajna Airacobra - gratki : ) Ja tu widzę "wielokrotny" retusz jeżeli już ; )
Jedyne co bym może poprawił to okopcenia i troszkę przybrudził te czyste jak wypastowane kółka. Okopcenia nie twierdzę, że w każdym samolocie tego typu tak wyglądały, ale jest to widoczne na zdjęciach https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Airacobra_Bell_P-39D_(16114458896).jpg
Tak w plastikowym modelu akurat dokładnie w takich barwach https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/234941125-p39-d-1be-airacobra-sp%C3%A9cial-hobby-132/

 
05-08-19 22:18  Odp: [G] Bell P-39D Airacobra (Kartonowy Arsenał 1-2/2016)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

"Ja tu widzę "wielokrotny" retusz jeżeli już ; )" - teraz mi się oberwie za moje komentarze dotyczące Helldivera ;)



Duża rozdzielczość i z lampą prosto w zbiornik, tak by rozwiać wątpliwości. Nosek formowany kuleczką na bcg, na gumce.

--

Post zmieniony (05-08-19 23:04)

 
05-08-19 22:47  Odp: [G] Bell P-39D Airacobra (Kartonowy Arsenał 1-2/2016)
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Co ty Stachu znowu piszesz - jak zemsta ?! Po prostu źle zacytowano określenie jakiego użyłem w swojej relacji, więc je we właściwej formie podałem : ) Przecież napisałem co ja bym, poprawił w twoim modelu - reszta jest całkowicie OK i mnie kompletnie nie interesuje jak uzyskałeś to co oglądamy na zdjęciach - straszliwie opacznie zrozumiałeś mój wpis.

 
05-08-19 23:03  Odp: [G] Bell P-39D Airacobra (Kartonowy Arsenał 1-2/2016)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Być może opacznie zrozumiałem, za nadinterpretację przepraszam. Faktycznie słowo zemsta jest nie na miejscu, ma zbyt negatywny ładunek. Co do okopceń - nie chciałem przesadzić. Uwazam, że lepiej delikatnie niż za mocno. Te które pokazałeś na zdjęciu plastikowego modelu wyglądają bardzo dobrze, ale nie wiem czy było w stanie uzyskać taki efekt. Zgadzam się w kwestii kół, są za czyste, można przyjąć że to nowe opony.

--

Post zmieniony (05-08-19 23:05)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024