FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
30-07-19 21:36  [G] Hawker Hunter, 1:33, WAK
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Witam w kolejnej galerii. Jakiś czas temu ukończyłem Huntera z WAK-u. Można go było oglądać już w Bielsku Podlaskim, czy Warszawie.
O historii maszyny nie będę się rozpisywał, malowanie z czasu konfliktu o Kanał Suezki z 1956 r.
Wybór na niniejszy model padł z kilku powodów: bardzo ładna grafika, niezbyt wiele części, chęć budowy czegoś innego niż pływadło, architektura czy samoloty z I w.w. Wiedziałem, że czeka mnie klejenie z myśleniem kilka kroków naprzód. Model można skleić, zwracając uwagę na kilka rzeczy. Dla ułatwienia pracy przedstawiam moje uwagi:
Zrezygnowałem ze szkieletu "okrętowego". Problem z wypustkami pod wloty i skrzydła rozwiązałem jak w grafice niżej. Zostawiłbym tylko podłużną wręgę między nimi dla stabilizacji.
- Kadłub, w nim zrezygnowałem z okrętowego szkieletu. Na wypustki pod wloty powietrza zastosowałem takie rozwiązanie:

- Ogon. Tu mamy wycięcie jakby pod nieistniejące załamanie na łączeniu z kadłubem. Miałem też łatanie na łączeniu usterzenia poziomego z pionowym. Dobrze przygotować sobie dodatkowe wręgi na wysokości usterzenia poziomego.
- Wloty, ze skrzydłami to najtrudniejszy element. Z instrukcji wynika, że skrzydła łączymy na styk z segmentem wlotów. Pasowac będą dopiero wtedy, gdy damy oklejki między poszyciem skrzydła a poszyciem wlotów (50, 54). Wręgi są cieńsze o grubość oklejki. Musiałem też trochę ciąć/szlifować krawędź poszycia na łączeniu. Jedna wręga w szkielecie skrzydła była za długa. Trzeba było szkielet szlifować, za gruby wychodził przez którąś z wręg (54c lub d). Cz.54 e lub f też wymagały ingerencji. Na koniec dodałem podposzycie z brystolu do skrzydeł.
- Podwozie - tu drobiazg. Na klapach podwozia głównego chyba umknęły pasy inwazyjne. Można dorobić z zapasu. I przy dwóch klapach brak numeracji.
- Kabina - Fotel z cz. od dołu wychodził za wysoki, zrezygnowałem z elementu pod fotelem. Spasowało.
- Owiewka wyszła za krótka, dopasowywałem ją wg. kopyta z szablonu. Tył powinien nachodzić głębiej na garb za kadłubem, więc dobrze dodać z tyłu 1-2 mm. Trzeba też uwzględnić dodatkowe 1-2 mm w dół.





Mam nadzieję, że dla chcących go budować moje opinie będą przydatne.

--

Post zmieniony (30-07-19 21:37)

 
30-07-19 22:10  Odp: [G] Hawker Hunter, 1:33, WAK
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Obejrzałem dokładnie Twojego Huntera podczas Babaryby właśnie pod kątem wyłapania wszelkich "dziwnych" zdarzeń, ponieważ planuję w najbliższym czasie go skleić. A opis, który powyżej zamieściłeś zdecydowanie powinien mi tą budowę ułatwić - o modelu krążą różne opinie, ale mimo wszystko chcę go skleić.
Tobie to się udało całkiem zgrabnie.
Mam przy okazji pytanie, bo wspomniałeś o kłopotach z owiewką - to była dedykowana owiewka, czy tłoczyłeś samodzielnie ?

--
http://messer.cba.pl

 
30-07-19 22:21  Odp: [G] Hawker Hunter, 1:33, WAK
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Messer - i super, że masz w planie. Dedykowana owiewka mi się uszkodziła, więc tłoczyłem wg. zamieszczonego szablonu. Dobrze jest dodać margines. Z moich dodatkowych uwag:
- do segmentu z wlotami - watro usztywnić krawędzie natarcia wlotów. I można poprosić autora o dodatkowy szkielet w tej sekcji
- pomocny będzie także szablon pod kąt skrzydeł
- nasadę hamulca aerodynamicznego też dobrze wzmocnić

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
31-07-19 08:32  Odp: [G] Hawker Hunter, 1:33, WAK
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

GRATULACJE !!!

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
31-07-19 09:06  Odp: [G] Hawker Hunter, 1:33, WAK
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Fajny model. Lubię ten samolot. Być może kiedyś go popełnię, zwłaszcza że pasuje mi do Ouragana.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
31-07-19 11:48  Odp: [G] Hawker Hunter, 1:33, WAK
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Dziękuję:)
TRH - jasne, że pasuje:


--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
31-07-19 18:28  Odp: [G] Hawker Hunter, 1:33, WAK
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Ciekawy i bardzo ładnie sklejony jet.
Gratulacje!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
31-07-19 19:13  Odp: [G] Hawker Hunter, 1:33, WAK
MarioTechNet 

 

Brawo Tomku świetna maszyna Ci wyszła - bardzo mi się podoba - szkoda że nie przyjeżdżam ostatnio na "PIWKO" (siła wyższa - nie mogę) to bym go zobaczył w realu - Pozdrawiam

 
31-07-19 21:25  Odp: [G] Hawker Hunter, 1:33, WAK
lubię placki   

Cześć Tomku . Bardzo ładnie sklejony model, czysto i precyzyjnie. Pozdrawiam Jacek.

--
modele to moja pasja.

 
02-08-19 09:24  Odp: [G] Hawker Hunter, 1:33, WAK
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratulacje za kolejny świetnie wykonany model.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024