FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
07-03-19 07:13  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

Nie będę pisał kolejnego komentarza w stylu: "wow, niesamowite" bo brak słów na opisanie tego co się tu dzieje.

Mam pytanie co do kulek BGA. Przed przyklejeniem przecinasz je na pół? Kleisz CA?

 
07-03-19 09:12  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Kulki BGA użyte w tym modelu mają średnice 0.25mm i 0.35mm, więc przecięcie ich na pół byłoby bardzo trudne. Tu jest zwyczajnie nakłute miejsce na kulkę za pomocą igły lekarskiej. A ona sama wklejona jest na BCA.

 
20-03-19 20:45  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Tak jak pisałem na początku tej relacji-retrospekcji, po skończeniu szwaba i w trakcie prac nad jedenastką, zabrałem się za dawno rozgrzebanego Spita I. Jeszcze w trakcie bieżących prac planowałem wykonać otwarte uzbrojenie w skrzydłach, żeby nawiązać do dość szczegółowego kadłuba. Jednak po procesie projektowania wnęk na karabiny, chęci opadły i model przez to przeleżał parę lat w pudełku. Także wróciłem do niego z inną koncepcją, czyli zrobienia go do końca w miarę po najniższej linii oporu, jednak nie obniżając poziomu dotychczas wykonanych rzeczy.

Zabrałem się za skrzydła popełniając jedną znaczącą zmianę w stosunku do propozycji wycinanki. Ale o tym później. Efekt klejenia skrzydeł, widoczny jest poniżej.



Bardzo zadowolony jestem z krawędzi natarcia, która ze względu na eliptyczny obrys skrzydeł jest dość problematyczna w klejeniu. Oczywiście skrzydła wewnątrz są wypełnione styrodurem, jak to miało miejsce w P.11c, w celu zapobiegnięcia zapadaniu się poszycia.



Lotki zostały wklejone w pozycji wychylonej, gdyż tak miałem wklejony drążek sterowy w kabinie. Od góry wygląda to dość poprawnie, jednak od dołu zabrakło mi poszycia i wystaje szkielet. Niestety na pozostałych skrzydłach Spitów jakie kleiłem, miałem podobny problem.



Wspomniana przeze mnie zmiana w skrzydłach, dotyczy wnęk podwozia. Otóż te oferowane we wcześniejszych modelach Spitów z AH, czyli Mk.I, Vb, IXc, Vc, są według mnie niepoprawne. Dopiero te użyte w LF.IX i w XVIe, są odpowiednie. Wiąże się to również z gniazdami goleni podwozia i całym podwoziem. Jeżeli zwróci się uwagę na podwozie we wspomnianych wcześniejszych modelach Spita, jest ono za długie, za cienkie i ma nieodpowiedni kąt zamocowania. W związku z tym, dalszą budowę modelu uzależniłem od tego czy uda mi się adaptować, wnęki podwozia z LF.IX do obecnego Mk.I. Użyłem do tego części z dwóch wycinanek (znów pod nosem psioczyłem na brak zapasu koloru!), odpowiednio dociętych na podstawie części z LF.IX. Jak widać zabrakło mi koloru na gniazda mocowania podwozia i ich okolice. Jednak nie był to problem, bo ta część w rzeczywistym samolocie była koloru aluminium. Także pomalowałem ten fragment farbą. Widać również, że poszycie w tych okolicach, zostało przerobione, a miejsce ze starych wnęk zamalowane. Będzie ono lepiej wyretuszowane pod koniec budowy modelu. Efekt zmian, widoczny jest poniżej



Na koniec zostały powierzchnie sterowe na ogonie oraz stateczniki. Tutaj bez zmian.



I to by było na tyle!

Pozdrawiam!

 
22-03-19 20:59  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nieźle, całkiem nieźle :)

 
30-06-19 19:52  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam


Żeby nie było, że nic nie robię, chciałbym pokazać obecny etap prac nad modelem.

Od ostatniej aktualizacji, wszystko sklejone zgodnie z zaleceniami autora, więc nie ma się co rozpisywać.

Model jest obecnie pokryty lakierem, stąd połysk widoczny na zdjęciach. Są to dwie warstwy Mr.Super Clear UV Cut Gloss (dokładny opis sposobu w jaki lakieruje modele, jest dostępny w wątku o Ju-88). Jest to warstwa gotowa na przyjęcie miejscowego washa, który będzie imitował ślady eksploatacji. Finalnie całość będzie pokryta półmatem, także model nie będzie się tak świecił jak teraz oraz wyrówna się poziom pokrycia lakieru (obecnie miejscami widać większy połysk spowodowany różnicą chłonięcia lakieru przez karton).
Retusz wykonany został na całym modelu przed lakierowaniem.




Zdjęcia nie są wysokich lotów, bo robione telefonem zaraz po wyschnięciu lakieru. Jednak wydaje mi się, że wszystko jest w miarę dobrze widoczne.

W kolejnej aktualizacji najprawdopodobniej będzie podwozie.

Pozdrawiam

--

 
01-07-19 10:55  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Rowin, może pokusisz się i wyszarpiesz otwory po plastrach zasłaniających wloty km na krawędziach natarcia. Do tego lekkie okopcenia.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
03-07-19 08:06  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Art, zastanawialem sie nad tym od pewnego czasu, bo jest jedno ZDJECIE , ktore fantastycznie pokazuje te porozrywane plastry. Jednak zobaczylem je troche za pozno. Zeby zrobic taki efekt musialbym miec zrobione otwory w krawedzi natarcia, a w ich glebi, chociaz minimalnie widoczne lufy. Takze nie wiem czy jestem w stanie na obecnym etapie to zrobic. Ale dopoki nie skoncze tego modelu, bede nad tym myslal, bo bardzo mi sie to podoba.

 
15-09-20 22:47  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w ostatniej odsłonie tej relacji

15 września 1940 roku to dzień najcięższych nalotów na Londyn w trakcie Bitwy o Anglię. Po tym dniu Niemcy odpuścili na czas nieokreślony operację "Lew morski". Dzisiaj przypada 80 rocznica tych wydarzeń, co oczywiście chciałbym uczcić galerią modelu samolotu, który brał udział w tych walkach. Sam model został skończony dość dawno, jednak nie mogłem się zebrać do zrobienia zdjęć. Także dzisiejsza data skutecznie mnie zmotywowała do zamknięcia tego tematu.

Model robiony przeze mnie etapami przez wiele lat. Także bardzo się cieszę, że udało mi się go skoczyć. Efekt widać poniżej, ja jestem bardzo zadowolony, że wzbogaca moją kolekcje i cieszy oko na półce. Doskonale pasuje do wcześniej sklejonego Hurricane'a z tego samego okresu wojny. Podstawka wzorowana na rzeczywistym obiekcie, który służył do kalibracji kompasu. Myślę, że jest ciekawą odmianą od standardowego kawałka lotniska.

Pora na zdjęcia. Najpierw przy sztucznym oświetleniu:











A na koniec we wrześniowym słońcu:





Dziękuję i pozdrawiam

 
15-09-20 23:06  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Chryste Panie! Wygląda jak plastik...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
15-09-20 23:07  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Piękny. Świetnie ogarniasz temat klejenia modeli. Czapki z głów.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024