FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
25-06-19 22:46  [R] - EUROFIGHTER TYPHOON - Bronze Tiger 1:33, IPMS
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie

Chciałbym Wam przedstawić relację z budowy modelu EUROFIGHTER TYPHOON z wydawnictwa IPMS-AUSTRIA (opracowanie modelu GELI) w skali 1:33. Wbrew pewnym komentarzom, nie jest to prymitywny model niepodobny do niczego. Fakt nie jest to poziom detalizacji EF2000 z GMP chociaż pewne rozwiązania w obu modelach są podobne, czasami nawet bardzo (źródło inspiracji?). Ogólnie model prezentuje się całkiem OK. W Moim odczuciu poziom podobny do modelu F16D z WAK, szkoda, że cenowo po przeliczeniu na zł to już inna liga :( (~20~26€ w niemieckich/austriackich sklepach + wysyłka). Ja Swój model dostałem więc darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Co do samego modelu to mimo iż tygrysie malowanie bardzo Mi się podoba, to wydanie w jednolitym szarym kolorze (lotnictwo austriackie) chyba jest łatwiejsze do sklejenia. Może to dziwnie brzmi, ale po prostu w malowaniu tygrysim wszystkie linie podziałów/gięcia i blach są bardzo słabo widoczne. W szarym kamuflażu wszystkie linie są czarne i je po prostu widać. Tu czasami trzeba dobrze poszukać by odnaleźć linie gięcia.



Poniżej zdjęcia z kilku ostatnich "sesji" klejenia modelu. Sam kadłub modelu można podzielić w pewnym sensie na 2 segmenty: segment "rurowy" z kokpitem i nosem, oraz segment centralny z silnikami.

Budowę rozpocząłem od segmentu środkowego, posuwając się ku tyłowi (póki co nie wycinałem białych fragmentów poszycia pod wnęki na rakiety):








Segmenty części "centralnej" samolotu








Po sklejeniu części "centralnej" w jeden element, przyszedł czas na segment "rurowy" z kokpitem pilota. Budowę zacząłem od zabudowy kokpitu. Na pierwszy ogień poszła centralna konsola z tablicą przyrządów i HUD.



Następnie "limuzyna" i boczne panele


Oba elementy razem


Po zabudowie "limuzyny" przyszedł czas na poszycie. Z racji iż model jest na jedną wręgę, ostatni element poszycia nie ma zaślepiającej wręgi (jest klejony do czołowego segmentu części centralnej). Tzn. jest odpowiednia wręga, ale należy ją wkleić głębiej, by zachować miejsce dla sklejki. Sam kokpit wkleiłem dopiero po sklejaniu kilku elementów poszycia kadłuba.








"przejście" kadłub - nos (taki zawias jako "urozmaicenie")





Po sklejeniu segmentów kadłuba części centralnej wyciąłem białe pola na wnęki na rakiety i wkleiłem odpowiednio uformowane elementy





Przednie wnęki wkleiłem jeszcze przed ostateczną zabudową elementami z wlotami powietrza - rozwiązanie to okazało się wygodniejsze niż wpychanie rynienki do wyciętych wnęk jak miało to miejsce w przypadku tylnych wnęk.




Segment łączący część rurową kadłuba z częścią centralną. Podzielony na 2 elementy - górny (samo poszycie) i dolny z kanałami wlotowymi




Przyłożone do siebie oba "kawałki" kadłuba - wychodzi już charakterystyczny zarys sylwetki samolotu



Póki co to by było na tyle. Cześć

--

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R] - EUROFIGHTER TYPHOON - Bronze Tiger 1:33, IPMS  nowe
walkiria 6301 25-06-19 22:46
 Odp: [R] - EUROFIGHTER TYPHOON - Bronze Tiger 1:33, IPMS  nowe
walkiria 367 02-07-19 08:23
 Odp: [R] - EUROFIGHTER TYPHOON - Bronze Tiger 1:33, IPMS  nowe
Rzeznik 503 02-07-19 10:02
 Odp: [R] - EUROFIGHTER TYPHOON - Bronze Tiger 1:33, IPMS  nowe
walkiria 384 03-07-19 13:20
 Odp: [R] - EUROFIGHTER TYPHOON - Bronze Tiger 1:33, IPMS  nowe
walkiria 354 04-07-19 22:47
 Odp: [R] - EUROFIGHTER TYPHOON - Bronze Tiger 1:33, IPMS  nowe
Borowy 269 05-07-19 09:42
 Odp: [R] - EUROFIGHTER TYPHOON - Bronze Tiger 1:33, IPMS  nowe
walkiria 410 07-07-19 23:24
 Odp: [R] - EUROFIGHTER TYPHOON - Bronze Tiger 1:33, IPMS  nowe
Rzeznik 267 08-07-19 07:01
 Odp: [R] - EUROFIGHTER TYPHOON - Bronze Tiger 1:33, IPMS  nowe
walkiria 416 11-07-19 21:45
 Odp: [R] - EUROFIGHTER TYPHOON - Bronze Tiger 1:33, IPMS  nowe
walkiria 311 14-07-19 19:28

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024