FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
26-05-19 08:23  [R/G]Szwajcarski Yeti czyli Pilatus Porter - Orlik 1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Helloł Drodzy Współmodelarzowie!

Onegdaj wygrałem ( jakim cudem? ) jednego konkursa buńczucznie zapowiadając relację z budowy kiedy model trafi w moje łapy.
Otóż i jest!
Wyjątkowo ciekawy latawiec obdarzony niesamowitą ilością malowań i kamuflaży. Taki z kategorii: brzydki że aż ładny.;) Model w wersji z tłokowym silnikiem, rzadko spotykanej wśród latających Porterów. Egzemplarz sławny z wyprawy w wysokie góry, skąd też i jego nazwa własna - Yeti.
Autor: Rafał Ciesielski.

Dokupiłem doń lasery, pomacałem, pocmokałem i wystartowałem.

Pierwsze wrażenia posiadacza:
Bardzo ładna, lakierowana okładka z fajnym "malunkiem". Piękny, precyzyjny i bez przesunięć druk. Zdublowane trudniejsze elementy ( "listkowane" detale, skomplikowane okapotowanie silnika) do tego w alternatywnej "wersji" bez linii obrysowych ( na ciemnym tle ). Porządny, rozbudowany szkielet. Świetne, czytelne rysunki montażowe.
Same zalety. :)





Pierwsze wrażenia sklejacza/budowniczego:
Wszystko pasuje jak trzeba!
Arkusze przeciągnąłem kaponem i... proszę, pierwsze ulepy:




Od siebie dodałem pasy których brakuje w wycinance oraz nakleiłem kieszeń z tyłu fotela pilota.
Mogę powiedzieć że jej krzywość to efekt zamierzony celem uwypuklenia detalu. :))

I na dziś tyle.
Pozdrawiam i do następnego razu!

--

Post zmieniony (28-01-20 15:17)

 
26-05-19 09:25  Odp: [R]Szwajcarski Yeti czyli Pilatus Porter - Orlik 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Melduję się z wielką przyjemnością w tej relacji, podobnie jak w poprzedniej niestety chyba nieskończonej, mam nadzieję, że ta zakończy się finałem, czyli sklejeniem tego ciekawego modelu samolotu. Ekstra, że od czasu do czasu pojawiają się takie nieoklepane tematy jak właśnie ten "Yeti".
Mam nadzieję, że ten samolot posiadający sporo wersji i malowań doczeka się również wydania w wersji militarnej.

 
26-05-19 10:44  Odp: [R]Szwajcarski Yeti czyli Pilatus Porter - Orlik 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

To i ja popatrzę z zainteresowaniem ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-05-19 16:05  Odp: [R]Szwajcarski Yeti czyli Pilatus Porter - Orlik 1:33
lubię placki   

Ja również obserwuję z ciekawością.

--
modele to moja pasja.

 
26-05-19 20:19  Odp: [R]Szwajcarski Yeti czyli Pilatus Porter - Orlik 1:33
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Czuj się obserwowany ;-)

Czy ja dobrze widzę, że konstrukcja węzła mocowania skrzydeł jest wsparta jedynie na dwóch warstwach kartonu (poszycie ściany zewn. i wewn.) i tych dwóch rachitycznych "zapałeczkach" wystających z podłogi? To ma gwarantować sztywność kabiny, pewność mocowania skrzydeł i zachowanie geometrii płatowca? Nie wiem jak Ciebie, ale mnie to jakoś nie przekonuje...
Jeśli tak jest, to może przemyśl moją propozycję podklejenia ścian tekturą chociaż 0,5mm, podobnie jak poszycia góry kadłuba nad kabiną i wstawienie tekturowego (gr.1mm) prostokąta nad sufitem wnętrza, który zespoli ściany boczne na wysokości drucianych dźwigarów i ustali całość względem wręgi zamykającej kabinę od tyłu.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
26-05-19 21:35  Odp: [R]Szwajcarski Yeti czyli Pilatus Porter - Orlik 1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Ceva - Rzekłeś, a słowo ciałem się stanie!
Mniej więcej w tym kierunku szło i moje dumanie nad zagadnieniem. Zamierzałem ( i zamierzam ) solidnie wzmocnić sufit kabiny i te dwa drutki do mocowania skrzydeł. Tym bardziej że oberżnąłem już jedne drzwi z boku co radykalnie osłabi burtę a nasz Pilatus to maszynka całkiem spora i rozłożysta.
Halogen - podzielam twoja nadzieję na pojawienie się onego latadła w innej wersji - może Turbo Porter? Militarnych użytkowników było paru, w tym całkiem egzotyczni i w kartonie niemal nieobecni.

Pozostałych obserwatorów witam serdecznie - osobisty uścisk ręki do odbioru na którymś z kolei zlocie. ;)

Przy okazji zapewniam że budowa Cometa i jeszcze "jednego takiego" niebieskiego idzie powoli do przodu- wkrótce aktualizacja sprawozdania z montażu.

Dziękuję Wam za zainteresowanie - to naprawdę motywujące.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
27-05-19 23:16  Odp: [R]Szwajcarski Yeti czyli Pilatus Porter - Orlik 1:33
AWOT   

Zapewniam, że konstrukcja kadłuba jest bardzo sztywna a ta podwójna wręga spełnia swoje zadanie.

--

AWOT

 
28-05-19 04:52  Odp: [R]Szwajcarski Yeti czyli Pilatus Porter - Orlik 1:33
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Choć to malowanie jest ciekawe to osobiście kupiłbym i skleił Polaryzacyjne w jakieś militarnej wersji malowania. A zdaje się że takie malowania są czy były.

 
29-05-19 11:13  Odp: [R]Szwajcarski Yeti czyli Pilatus Porter - Orlik 1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Dziś rzut oka na kabinę.
Skleiłem tylko trzy fotele pasażerów z sześciu przewidzianych.
Nie cierpię ( nie umiem :) ) kleić drutów a do tego wymyśliłem sobie skrzynki zamiast ludzików na pokładzie. Stąd też wycięte drzwi ładunkowe.
Wszystko ładnie pasuje ( drobne wpadki to raczej moja zasługa) i po złożeniu do kupy sprawia dość solidne wrażenie.



Teraz muszę przemyśleć wykonanie i montaż owiewki i dodatkowe wzmocnienia mocowania skrzydeł.
Trzeba oddać projektantowi sprawiedliwość: to da się skleić "z wycinanki" i nawet nie powinno się rozsypać ale ja to przewrażliwiony jestem więc coś tam dodam od siebie.

Pozdrawiam.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
13-06-19 21:08  Odp: [R]Szwajcarski Yeti czyli Pilatus Porter - Orlik 1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Szybkie uaktualnienie prac nad kadłubem.
Dziś tylko dwa zdjęcia ilustrujące istotny problem wytrzymałości modeli kartonowych.



Po pierwsze primo: zdecydowałem się w strategicznym segmencie kabinowym zastosować solidne wzmocnienie sufitu i dachu. Jak widać należało popracować nad tym skalpelem i papierem ściernym. Przy okazji niepotrzebna okazała się zębata oklejka z tyłu i z góry - przymiarka na sucho wykazała że wszystko ładnie pasuje.
Po drugie primo: o ile wzmacnianie segmentu kabinowego może być potrzebne lub nie, o tyle podklejenie lub inna forma wsparcia ścianek segmentu "zakabinowego" jest bezdyskusyjnie konieczna. Oklejka jest duża i wiotka, do tego właśnie tu będziemy chwytać nasz model.
Dodałem więc ekstra warstwę kartonu na boki i bonusową wręgę.

I tylko tyle ( lub aż tyle ;) ) na dziś.
Pozdrawiam i do następnego.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024