FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-06-19 12:49  [R] Sopwith F.1 CAMEL Mały Modelarz 2004
bartosz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam!

Będę tutaj zamieszczał efekty budowy mojego pierwszego w życiu kartonowego modelu.

Wybrałem Sopwith ze względu na to, że nikt nie narzekał na spasowanie elementów, więc gdy coś nie zagra będę wiedział, że to moja wina.

Arkusze na początku pomalowałem Caponem co znacznie ułatwia mi pracę. Przed tą operacją papier łatwo się zagniatał, rozwarstwiał. Być może dlatego, że wycinanka ma już 15 lat.

Kleje to klejem UHU glue pen i jestem z niego bardzo zadowolony, no może jest odrobine za gęsty. BCG kupiłem jednak nie umiem nim kleić, może dlatego że caponowałem arkusze.

Poniże przedstawiam co do tej pory stworzyłem. Z rzeczy które ewidentnie skopałem to za gruby drążek. Elementy podklejone kartonem kleje kleje cyjanem. Na początku wycinałem element i jechałem gluten na około potem szlifowałem wypustki żeby to pasowało. Ale potem darowałem sobie to, wydaje mi się, ze łatwiej wypustke lekko zeszlifować żeby weszła w otwór, skleić glutem i zaszlifować dopiero na gładko.

Retusz też jeszcze nie udolny, mam problmy z dopasowaniem koloru. Mam akrylowe farbki w tubkach.













Post zmieniony (09-06-19 12:58)

 
20-06-19 13:26  Odp: [R] Sopwith F.1 CAMEL Mały Modelarz 2004
bartosz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dziękuje za pozytywne komentarze, staram się jak mogę niestety moje umiejętności a raczej ich brak dają o sobie znać :)

Lekcja dla mnie to przygotowanie kadłuba przed obklejaniem. Jak widać nie można żałować czasu na szlifowanie wręg i dopasowanie ich przed oklejaniem. Stosowanie zasady, że jakoś to bedzie nie zdaje egzaminu. Widzę, że ważne jest też żeby krawędzie były pod kątek 90* co niestety nie jest takie proste, gdyż nożyk lubi uciekać. Może linijka z grubszą jedną stroną dała by radę? Będę testował. Tak wyciętej wrędze łątwiej było by nadać lekką fazę w zakładaną stronę. Nietsety gdy spadek jest w jedną stronę a kadłub opada w drugą sytuacja jest ciężka do uratowania.

Kupiłem również matę, bez tego się nie da. Chyba, że ktoś okradł magazyn z nożykami do skalpela. A może to ja nie mam wprawy? W każdym razie teraz jest zdecydowanie lepiej :)

Z przodu jest względnie zadowolony, tył delikatnie mówiąc zmęczyłem. Może retuszem coś poprawie. W tylnej części będzie jeszcze naciąg i skrzydło więc trochę te najbardziej skopane miejsca ukryje.

Jeszcze takie luźne przemyślenie. BCG to świetny klej i na caponowanej powierzchni daje radę (łączenie na styk). Jednak nie trzeba go żałować.







 
25-06-19 22:21  Odp: [R] Sopwith F.1 CAMEL Mały Modelarz 2004
bartosz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 





Po nieudanej ostatniej części wziąłem się za silnik i osłonę. Dużo osób mialo z tym problem więc chciałem spróbować swoich sił. W sumie jestem z siebie zadowolony. Efekt przed retuszem jutro mieszam farby a to moja słaba strona :)

pozdrawiam

Post zmieniony (25-06-19 22:22)

 
08-07-19 08:18  Odp: [R] Sopwith F.1 CAMEL Mały Modelarz 2004
bartosz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Pytanie do osób które wykonały ten model. Zabrałem się za statecznik pionowy i element podklejany kartonem jest identycznych rozmiarów jak część którą trzeba go okleić. Co robiliście żeby wam się to zeszło u góry? Szlifowaliście element podklejany w trójkąt? Ja pomyślałem żeby skrócić kartonowy element o powiedzmy 3mm i skleić u góry na styk uprzedmio profilując.

Post zmieniony (08-07-19 08:18)

 
08-07-19 10:41  Odp: [R] Sopwith F.1 CAMEL Mały Modelarz 2004
bartosz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Owiewka jest zdejmowana a pomalowałem ją wczoraj :) Ale nie wyretuszowałem krawędzi stykających się przed sklejeniem i nie potrafie tego zrobić po więc miejsca łączeń muszą zostać tak jak są obecnie

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024