FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
29-05-19 10:16  [R] USS Essex MM 7-8/95
Grześ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam wszystkich. Nie przedstawiam się, bo chyba to robiłem jakieś... No, w każdyw razie dawno. Już nawet nie pamiętam, czy pisałem coś wtedy o sobie, czy tylko się zarejestrowałem. A zresztą cóż tu pisać o sobie. Urodziłem się w Lipcu, właściwie to w drugiej połowie Lipca, w Małkini... To może tyle o sobie...
Kleję karton i nie mam jakiejś szczególnie uprzywilejowanej kategorii. Zależy jak mnie naleci. Teraz okręty i architektura. No i mam jeszcze parę napoczętych czołgów.
Chodził za mną ten Essex od dawna, ale wolałem (bezpiecznie) popatrzeć, jak ktoś inny się z nim męczy, żeby ewentualnie wiedzieć co i jak. Niestety nie ma żadnej relacji. Jest jedna, ale z tego nowszego wydania, zdaje się z 2004. A o tym... Słyszałem, że nic nie pasuje, że fatalnie zaprojektowany szkielet, trza przerabiać... Nic podobnego. Zacząłem toto kleić i muszę powiedzieć, że jak na ręcznie kreślony model (i to taki duży), nie widziałem chyba szkieletu, w którym tak wszystko by pasowało.
Postanowiłem go jednak trochę ulepszyć (nie za bardzo, bo lubię standard) i wzmocnić, podposzyciem z tektury piwnej.

Okładka

I zdjęcia szkieletu. Kleję go na takiej grubej (ale pustej w środku) półce z Ikei. Ma dwie zalety. Jest perfekcyjnie równa i płaska, oraz nadaje się na tło do zdjęć. Ponieważ szkielet jest dość duży, więc wręgi wyciąłem bezpośrednio z tektury, nie naklejając arkuszy. Jak tylko pomyślę o tej powierzchni pokrytej butaprenem, to już mnie boli głowa. Naklejałem poszczególne elementy punktowo, na klej biurowy, zaznaczałem nożykiem, później odrywałem i wycinałem do końca. W przypadku tych dużych podłużnych wręg umożliwiło mi to zrobienie ich z jednago kawałka.






Całość kleiłem punktowo cyjanoakrylem a resztę (krawędzie łączenia) zalewałem cieniutką ścieżką BCG. Nic się nie powichrowało i trzyma jak beton. No i teraz podposzycie. Najpierw powklejałem paski z odpadów tektury, posługując się ścinkiem podpiwka, w celu ustalenia odległości krawędzi od brzegu. Płaskie powierzchnie klejem polimerowym, a wzmocnienia CA.



Następnie, tak jak uczyli mądrzejsi koledzy, wygiąłem dopasowaną część podposzycia, smarując miejsce wygięcia BCG i wałkując stalowym prętem. Taki pręt wyjąłem ze starej drukarki (prowadnica głowicy). Jak to zaschło, to tak już zostało...




Pozostało już tylko przykleić. Zrobiłem to na wikol, bo nie byłem pewien czy polimer albo butapren będą wystarczająco mocne.



Noo... I teraz tylko wypełnić resztę kadłuba... :D

Pozdrawiam wszystkich gorąco. G. C.

--
Gdyby Bóg nie dał ludziom cebuli i piwa, życie było by dużo uboższe

 
29-05-19 11:09  Odp: [R] USS Essex MM 7-8/95
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Podposzycie na pełnym wypasie. Mam nadzieje, że to lubisz. Bo czeka Cie sporo zabawy: ]

 
29-05-19 12:43  Odp: [R] USS Essex MM 7-8/95
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Witam imiennika:-)
Z tego co widzę, szykuje się perfekcyjna robota, a dobra jakość zdjęć to dodatkowy atut:-)
Kleję co prawda pojazdy, ale tak dobrze zapowiadającą się relacją nie pogardzę:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
29-05-19 13:07  Odp: [R] USS Essex MM 7-8/95
Grześ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki Panowie. Karaś, tak. Zaczynam to lubieć. Ale dopiero przykleiłem jeden segment :D StuG (przepraszam, Grzesiu), będą i pojazdy. Wspominałem że mam rozgrzebane jakieś czołgi. Na pierwszy ogień chyba pójdzie SU100 z Małego Modelarza. Zacząłem go kleić wieki temu, zainspirowany relacją tu na forum (tego z pustynnym kamuflażem). Przyjdzie czas i na niego :)

--

Post zmieniony (29-05-19 13:08)

 
29-05-19 13:17  Odp: [R] USS Essex MM 7-8/95
Bol00 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Był chyba jeszcze jeden essex z 2014 roku wydany przez MM.Ale mogę się mylić.Ladnie to wychodzi.Bede podglądał.Widze że sklejiles od razu cały szkielet.To nie ma znaczenia że wg instrukcji jest najpierw górna później dolna część szkieletu się skleja?Czy to przez podposzycie które wykonujesz?

--
Kleje bo lubię

 
29-05-19 14:00  Odp: [R] USS Essex MM 7-8/95
Grześ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Raczej nie tyle przez podposzycie, co przez fakt, że chciałbym mieć dobrą bazę pod oklejanie. Nie wiem, czy słusznie rozumuję, ale wydaje mi się, że klejąc obie części osobno miałbym więcej problemów z ich dopasowaniem. Szkielet (jak wspomniałem) jest dość dobrze narysowany, ale mogłyby powstać jakieś niewielkie różnice w szerokości wręg, czy w ich rozstawie. A tak, od razu wszystko widzę i wklejając poszczególne kawałki podposzycia mogę zadbać, żeby przejście części podwodnej w nawodną było bez żadnych uskoków.

--
Gdyby Bóg nie dał ludziom cebuli i piwa, życie było by dużo uboższe

 
29-05-19 19:17  Odp: [R] USS Essex MM 7-8/95
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Już mi się podoba. Bardzo. Uwielbiam precyzyjną robótkę, precyzyjne krawędzie i precyzyjne zdjęcia. Tak... „precyzja” to dobre słowo w odniesieniu do tej relacji. Brawo.

--

Post zmieniony (29-05-19 19:18)

 
29-05-19 21:37  Odp: [R] USS Essex MM 7-8/95
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Pierwszy okręt jaki budowałem. Zaraz po wydaniu. Powodzenia!

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
29-05-19 21:41  Odp: [R] USS Essex MM 7-8/95
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Mocno zacząłeś :-) A nie lepiej pochylić się nad najnowszym wydaniem ??
Tyle precyzyjnej roboty a rysunek obu to wielka różnica
Pzdr

 
29-05-19 23:12  Odp: [R] USS Essex MM 7-8/95
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Zapowiada sie mistrzowsko, podglądam i powodzenia życzę.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024