FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
12-05-19 16:49  [FREE] Organizer modelarski
Ponury 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Witam.
Na wstępie zaznaczę, że będzie trochę tekstu opisowego, natomiast zdjęcia umieszczę na sam jego koniec. W związku z tym, że ogarnęła mnie chwilowa niemoc i zastój w budowie mojego Oldenburga, postanowiłem zrobić sobie coś, co chodziło mi po głowie od długiego czasu. Ale zacznijmy od początku. Kiedyś buszując po sieci, na jednej ze stron sklepów modelarskich natrafiłem za zdjęcia organizera modelarskiego. Bardzo mi się coś takiego spodobało, ale cena ok 200zł odstraszyła mnie całkowicie. Tamten organizer, z tego co pamiętam wykonany był z 5mm sklejki. Długo męczyło mnie to, aż wymyśliłem, że coś takiego sam sobie wykonam. Jak pomyślałem tak zrobiłem. Wstępnie na brudno zrobiłem sobie szkic jak to miało mniej więcej wyglądać, wymiary itd.
Następnym krokiem było rozrysowanie tego wszystkiego w AutoCadzie. Całość zaprojektowałem tak, żeby po wydrukowaniu nakleić sobie to wszystko na tekturę 2mm. Taka grubość zapewniła mi dobrą sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Jak wszystko było gotowe w cadzie, przyszła pora na druk, podklejanie i żmudne wycinanie. Trochę mi to zeszło (całość 22 arkusze A4 2mm tektury) i sporo się przy tym napociłem, ale warto było się pomęczyć :) Mam nadzieję, że nie naruszam tym żadnych praw autorskich, ani nic takiego. Tamten organizer miał zupełnie inne wymiary, inaczej zaprojektowany itd. Ja zgapiłem sobie tylko ogólny pomysł na kształty.
Ale idąc dalej, całość rozrysowałem sobie jako 3 osobne części, które można połączyć ze sobą w dowolnej konfiguracji. Jak wszystko było już powycinane, to zabrałem się za składanie tego do kupy. Wiadomo, jakieś błędy i niedociągnięcia się znajdywały, ale na bieżąco sobie to korygowałem i poprawiałem docinając tu i ówdzie. Po złożeniu w całość gdy miałem pewność, że wszystko gra, zabrałem się za klejenie poszczególnych części ze sobą. Sklejałem punktowo cyjanoakrylem, a wszelkie spoiny wewnętrzne zalewałem rzadkim wikolem, co zapewniło mi mocne i sztywne połączenie. Ogólnie podczas składania, zmieniały mi się koncepcję, więc trochę zmodyfikowałem parę elementów. Następnie wszystkie widoczne krawędzie zewnętrzne nasączyłem cyjanoakrylem, zabezpieczając w ten sposób tekturę przed rozwarstwianiem się, a później przeszlifowałem. Kolejnym krokiem było połączenie wszystkich 3 segmentów w całość i dodatkowo na spód, tył i boki nakleiłem kolejną warstwę 2mm tektury. Teraz połączenia segmentów kolejny raz wzmocniłem cyjanoakrylem i całość wyszlifowałem, żeby wszystko wyrównać. Było to niezbędne, gdyż ręczne wycinanie jednak nie jest tak super dokładne, zwłaszcza, że tektura jest znacznej grubości. Na koniec zewnętrzne krawędzie pomalowałem czarnym matowym revellem. Jako, że projekt drukowałem na zwykłej, białej kartce, niestety nie mogłem uniknąć zabrudzeń, śladów kleju, zdarć po szlifowaniu itd. Postanowiłem całość trochę upiększyć, więc co nieco wykleiłem barwionką. Jak wyszło, oceńcie sami :)


INSTRUKCJA

ORGANIZER



Na początek surówka



Teraz gotowy organizer.



A na sam koniec organizer zapełniony klamotami.



Jak widać całość jest niezwykle pojemna. Ja pomieściłem w nim praktycznie wszystkie rupiecie. To co zostało, poszło do szuflad. Długość całkowita to ponad 450mm, więc jest kawał kloca!

Idąc dalej, cały projekt przerobię wymiarowo tak, żeby była możliwość wypalić to laserem na 1,5mm tekturze piwnej. Myślę, że złożenie i sklejenie tak wypalonego szkieletu będzie dużo dokładniejsze niż po wycinaniu ręcznym i z pewnością dużo przyjemniejsze.

Post zmieniony (14-05-19 20:37)

 
12-05-19 17:41  Odp: [Technika]Organizer modelarski
rysiu62   

To nie będzie krytyka , ale czy nie estetyczniej i ,, bez wroga którym jest kurz ,, przechowywać owe narzędzia w plastikowych pudełkach , które są dostępne wszędzie , we wszystkich kolorach i rozmiarach.

 
12-05-19 17:44  Odp: [Technika]Organizer modelarski
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

1) Świetnie wygląda ten organizer i - przede wszystkim - jest bardzo pojemny. GRATULUJĘ PROJEKTU
2) Chętni pobiorę i skleję sobie taki.
3) może warto by podrzucić projekt do np.: GPM lub innego wydawnictwa, żeby wypalili laserkiem i sprzedawali komplet, tak jak to miało miejsce w przypadku innego organizera na farby.

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
12-05-19 18:00  Odp: [Technika]Organizer modelarski
Ponury 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Rysiu, jasne, że kurz będzie się zbierał, ale i tak do tej pory trzymałem wszystkie graty na biurku w metalowych puszkach z winiar bo tak było mi wygodnie i pod ręką wszystko miałem, a resztę po szufladach chowalem. Zapomniałem jeszcze napisać, że chce całość psiknąć lakierem, właśnie po to żeby kurz się tak nie zbierał.
Raziel, dzięki za pozytywny odbiór. A co do tego, żeby dać to komuś do wypalenia, to pamiętam, że tak było z tym segregatorem na farby i to, że teraz gpm ma go u siebie. Właśnie dlatego też chcę przerobić projekt pod laserowe wypalanie, a później zobaczę co z tym zrobić dalej.

Post zmieniony (12-05-19 18:01)

 
13-05-19 11:53  Odp: [Technika]Organizer modelarski
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Jak można w takim porządku cokolwiek znaleźć?
Doprawdy nie rozumiem...


;-)


:-))))

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
13-05-19 12:11  Odp: [Technika]Organizer modelarski
Ponury 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Oj tam czepiasz się Panie:) Wystarczy posegregowac sobie kategoriami i wiedzieć gdzie co jest i do czego się przyda. Chyba, że chodzi Ci o coś zupełnie odwrotnego, bo coś mi się tak wydaje :)

 
13-05-19 13:50  Odp: [Technika]Organizer modelarski
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Rewelacja. Też trzymam graty w podobny sposób. Szkoda mi czasu na grzebanie po szufladach. Kurz aż tak nie przesadza.

 
13-05-19 20:25  Odp: [Technika]Organizer modelarski
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ja się często używa, to kurz się wyciera. ;-)
Zatem trzeba często i dużo kleić :-)

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
14-05-19 20:24  Odp: [FREE] Organizer modelarski
Ponury 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Zgodnie z zapowiedzią umieściłem w pierwszym poście instrukcję i sam organizer, więc jak ktoś ma ochotę zrobić sobie coś takiego, to zapraszam do pobierania. Jeśli pojawią się jakiekolwiek błędy w projekcie, proszę o kontakt, od ręki poprawie. Wszystko sprawdzałem po kilka razy, więc powinno być ok, ale mogłem coś pominąć. Tak jak mówiłem, całość należy nakleić na tekturę 2mm, bo do takiej grubości było wszystko rozrysowywane. Polecam na dno, boki i tył nakleić dodatkową warstwę tektury żeby bryłę dostatecznie wzmocnić. W instrukcji nie zamieszczałem żadnego opisu, myślę, że jest zbędny i wszystko jest dostatecznie czytelne i zrozumiałe. Także powodzenia w budowie i zadowolenia z efektów.

 
14-05-19 20:32  Odp: [FREE] Organizer modelarski
pawcio37   

Locox czy możesz przesłać mi plik z organizerem na priv w formacie dxf bo chciałbym sobie wyciąć z aluminium na laserze.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024