FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 16Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
09-05-19 20:48  Odp: [R] Polski samolot myśliwski PWS 10 , ANSWER, 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wiedziałem Ryszardzie, że mogę na Ciebie liczyć!
Dziękuję.
StuGu , dziękuję za miłe słowa!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-05-19 11:05  Odp: [R] Polski samolot myśliwski PWS 10 , ANSWER, 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Powolutku dłubię kabinę pilota. Mam przynajmniej 1 większą wątpliwość co do elementów.
Czy masz może Ryszardzie ( lub inni Koledzy) jakieś fajne fotki wnętrza kabiny?

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-05-19 15:43  Odp: [R] Polski samolot myśliwski PWS 10 , ANSWER, 1:33.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Mariusz - wyszperałem tylko takie "cóś".
Gdyby były jakieś zdjęcia kabiny pilota i tablicy zegarów to by były już zamieszczone, chociażby w WLU tom 58 "Samolot PWS-10" (W.Mazur)

Może autorzy modelu z Answer i WAK mieli dostęp do oryginalnych planów, ale wydaje mi się, że raczej nie.
A tak nawiasem mówiąc to z czystej ciekawości pooglądałem sobie zdjęcia arkuszy z obu w/w wydawnictw.
Ciekawe jest rozwiązanie montażu poszycia płata w WAK

z tym, że od razu wtrącam swoje "trzy grosze" - płat był kryty sklejka do linii drugiego dźwigara a reszta płótnem, więc nie powinno być linii przebiegu żeber na całej szerokości płata (w Answer jest poprawnie)
i jeszcze porównanie rzutów bocznych z obu wydawnictw.

Jak widać są różnice.
Powodzenia

 
10-05-19 15:49  Odp: [R] Polski samolot myśliwski PWS 10 , ANSWER, 1:33.
Lech   

Wtrącę 3 gr. Mam fotografie wysokiej rozdzielczości (wysłałem je Mariuszowi) - przebieg żeber jest widoczny na całej powierzchni płata.
Lech

 
10-05-19 17:39  Odp: [R] Polski samolot myśliwski PWS 10 , ANSWER, 1:33.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Można prosić zamieszczenie tego zdjęcia.

 
10-05-19 17:51  Odp: [R] Polski samolot myśliwski PWS 10 , ANSWER, 1:33.
Lech   

Wysłałem na e-mail. (Skany dostałem pod warunkiem nie rozsyłania w sieci).
Lech

 
10-05-19 18:12  Odp: [R] Polski samolot myśliwski PWS 10 , ANSWER, 1:33.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak więc nie zostałem przekonany i nadal twierdzę, że w WAK-u jest błędnie narysowana linia żeber.

Wszystkie źródła podają, że przód płata był ze sklejki a reszta kryta płótnem. Jak ze sklejki to linia żeber jest "widoczna" od miejsca krycia płótnem.
W poprzednim wpisie napisałem, że "do drugiego dźwigara" - popełniłem błąd chodzi, że krycie żeber sklejką było tylko przodu (noski).

 
10-05-19 18:42  Odp: [R] Polski samolot myśliwski PWS 10 , ANSWER, 1:33.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Panie Lechu - dziękuję za zdjęcia.
Linie przebiegu żeber od krawędzi natarcia jednak są - prawie niewidoczne.
Niepotrzebnie więc narobiłem zamieszania. Przepraszam.
Niezależnie od modelu jeśli ktoś miałby zamiar robić przetłoczenia linii żeber to bardzo płytkie.
Poniżej zdjęcie PWS-11bis - powierzchnia skrzydeł prawie gładka

 
10-05-19 18:52  Odp: [R] Polski samolot myśliwski PWS 10 , ANSWER, 1:33.
Biton   

Powodzenia :)

 
10-05-19 19:11  Odp: [R] Polski samolot myśliwski PWS 10 , ANSWER, 1:33.
Lech   

Wracając do widoczności/niewidoczności żeber. Ślady żeber są bardzo słabo widoczne (ale jednak widoczne). O przetłoczeniach mowy być nie może, niczego wypukłego na płacie nie ma. Jak już wcześniej "gardłowałem": widać lekko miejsca, w których sklejka jest przyklejona do żeber. I to wszystko.
Co do dokumentacji: nie znalazłem żadnego śladu po oryginalnej dokumentacji, żadnej informacji o kimś kto ją widział po wojnie. (Co może dziwić, biorąc pod uwagę produkcję seryjną i dosyć długi okres eksploatacji. Nie ma informacji nawet o instrukcji użytkowania czy o opisie technicznym).
Swoje rysunki (publikowane kiedyś na www.modele-kartonowe oraz w "Lotnictwie z szachownicą") narysowałem po żmudnej, wielomiesięcznej analizie geometrycznej licznych fotografii, które otrzymałem od wielu ludzi i instytucji. Zabrzmi to zarozumiale, ale uważam, że są one najlepsze ze wszystkich, które zostały opracowane po wojnie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 16Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024