FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
04-05-19 22:03  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiejszy odcinek relacji nosi tytuł SKRZYDŁA. Mimo, że jestem fanem pokazywania wszelkiego rodzaju mechanizacji skrzydeł, to odpuściłem robienie wychylonych klap. Model finalnie będzie stał na podstawce stylizowanej na zdjęciach z sesji robionej ze statecznikiem od JU-88. Także konfiguracja modelu będzie ta sama co rzeczywistego samolotu z tych zdjęć.

Do swoich potknięć muszę zaliczyć odwrotnie wklejone okucia u podstawy osłon aerodynamicznych luf działek. Przykleiłem lewy w miejsce prawego i odwrotnie, przez co musiałem retuszować i widać niezgodność w kształcie. Planuję użyć toczonych luf firmy RB Product, przez co zostało przerobione gniazdo mocowania w krawędzi natarcia i szkielecie.

Podobnie jak w mk.Ia zostały przerobione wnęki podwozia wraz z mocowaniem goleni. Podstawą do przeróbki był model PR.IX. Dawcą koloru był drugi egzemplarz wycinanki. Widać niestety, że jedna wnęka nie do końca dobrze się spasowała z poszyciem, ale jest to do zaakceptowania. Gniazdo mocowania goleni pomalowane na kolor aluminium.

Światło pozycje zrobione z folii aluminiowej, od zewnętrznej strony pomalowane na kolor kabiny pilota. Również zostały wykonane wyloty łusek od spodniej strony skrzydeł.

Reszta jest zrobiona w standardzie, co widać na zdjęciach.









Wraz ze skrzydłami powstały stateczniki i stery.



Dziękuję i pozdrawiam

--

 
05-05-19 19:00  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mam wrażenie, że samo to skrzydło możnaby wystawić w konkursie... Mistrzostwo!!

 
30-06-19 19:35  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam


Żeby nie było, że nic nie robię, chciałbym pokazać obecny etap prac nad modelem.

Od ostatniej aktualizacji, wszystko sklejone zgodnie z zaleceniami autora, więc nie ma się co rozpisywać.

Model jest obecnie pokryty lakierem, stąd połysk widoczny na zdjęciach. Są to dwie warstwy Mr.Super Clear UV Cut Gloss (dokładny opis sposobu w jaki lakieruje modele, jest dostępny w wątku o Ju-88). Jest to warstwa gotowa na przyjęcie miejscowego washa, który będzie imitował ślady eksploatacji. Finalnie całość będzie pokryta półmatem, także model nie będzie się tak świecił jak teraz oraz wyrówna się poziom pokrycia lakieru (obecnie miejscami widać większy połysk spowodowany różnicą chłonięcia lakieru przez karton).
Retusz wykonany został na całym modelu przed lakierowaniem.




Zdjęcia nie są wysokich lotów, bo robione telefonem zaraz po wyschnięciu lakieru. Jednak wydaje mi się, że wszystko jest w miarę dobrze widoczne.

W kolejnej aktualizacji najprawdopodobniej będzie podwozie.

Pozdrawiam

 
01-09-19 21:11  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Początkowo, w związku z okrągłymi rocznicami wybuchu II Wojny Światowej i rozpoczęcia Kampanii Wrześniowej, na dzisiejszy dzień planowałem galerię modelu PZL P.11c. Niestety zawiesiłem nad nim pracę na początku roku, aby ruszyć dalej ze Spitfire'ami, gdyż były w zaawansowanym stadium budowy i wydawało mi się, że nie zabiorą mi dużo czasu. Optymistycznie liczyłem, że uwinę się z nimi do czerwca, a przez wakacje ukończę Jedenastkę. Tak, aby była gotowa akurat na 1 września. Niestety prace nad brytolami przeciągnęły się, a ja nie potrafiłem wrócić do Puławszczaka przed ich skończeniem. W ten sposób w P.11c niewiele do dzisiaj zostało zrobione, za to pierwszym ukończonym angolem, został Spitfire Vb RF-D.

To właśnie ten model będzie małą cegiełką upamiętnienia tego wyjątkowego dnia. Według źródeł, Jan Zumbach nie uczestniczył w Kampanii Wrześniowej jako pilot, ze względu na rekonwalescencję, jaką odbywał po wypadku. Również Spitfire, nie był na wyposażeniu Sił Powietrznych IIRP. Jednak dalsze losy tego pilota i tego samolotu, nierozerwalnie kojarzą się z heroiczną walką Polaków z Niemcami na teatrach II Wojny Światowej.

Sam model bardzo dobrze znany i wielokrotnie pokazywany. Opisany przeze mnie dość szczegółowo we wcześniejszych postach tej relacji, gdzie wyszczególniłem, co uległo zmianie w porównaniu do wycinanki proponowanej przez Wydawnictwo. Dodam tylko, że w dzisiejszej aktualizacji koła podwozia to żywica od AH, drzwi kabiny oraz mechanizm zamykania limuzyny to żywica od Barracuda Studios, lufy toczone od RB model, a linki anteny radia to Rigging od Ammo MIG o rozmiarze 0.02mm.

Brudzenie oraz ślady eksploatacji wykonane tymi samymi technikami co w przypadku JU-88. Natomiast ich rozmieszczenie i wygląd na podstawie zdjęć okresu wojennego różnych Spitfire'ów Vb (te lokalizacje, które nie były widoczne na zdjęciach BM144, a ślady powtarzały się w innych egzemplarzach), ale szczególnie z sesji zdjęciowej tego samolotu na lotnisku Kirton-in-Lidsey z lipca 1942 roku. Te zdjęcia zaczerpnąłem z książki "Donaldy Zumbacha" Wojtka Matusiaka. Posłużą one również, jako inspiracja do stworzenia podstawki pod model, która zostanie zaprezentowana w kolejnej odsłonie relacji.

W związku z tym, poniżej prezentuję gotowy model, jednak nie jest to jego galeria końcowa, gdyż ta będzie pokazana, kiedy zostanie on przytwierdzony do podstawki. Razem będą tworzyć integralną całość i w ten sposób będą prezentowane w mojej kolekcji.
Zapraszam zatem do zdjęć modelu Spitfire Vb RF-D BM144 stan na lipiec 1942 roku. Pilot Jan Zumbach:










Dziękuję i pozdrawiam

 
01-09-19 21:50  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Kolejny pięknie wykonany model. Czekam na podstawkę.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
01-09-19 22:29  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Piękny jest, co tu dużo pisać. Gratuluję!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
01-09-19 22:56  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Przepiękny model! Może i ja kiedyś skleję swojego...?
Trudno dostrzegalne miejsca łączenia elementów, zwłaszcza na kadłubie. Ale z ufajdaniem spodu maszyny to przesadziłeś... ; )

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
01-09-19 23:32  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Wspaniały model, gratuluję.

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 
01-09-19 23:40  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzięki Panowie.

Mariusz, z grubsza powinienem się już przyzwyczaić do tego, że ktoś na podstawie własnego "widzi mi się", pisze mi, że przesadziłem z brudzeniem. Ale jakoś mimo starań, tego typu komentarze są bardzo irytujące, zważywszy, że zawsze piszę, że robię to na podstawie zdjęć.

Co prawda EN951, a nie BM144:
https://www.asisbiz.com/il2/Spitfire/RAF-303Sqn-RF/pages/Spitfire-MkVb-RAF-303-Polish-RFD-Jan-Zumbach-EN951-Kirton-in-Lindsey-1942-02.html

Model "trop", ale silnik ten sam:


Połysk na spodzie samolotu spowodowany jest wyciekami olejów itd.


A tu takie troszkę lepsze ujęcie:


Mam tego znacznie więcej w wersji książkowej, ale raczej już wystarczy.

Pozdrawiam

Post zmieniony (01-09-19 23:46)

 
02-09-19 05:15  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Szczęka opada.
A co do śladów, może po prostu ludziom chodzi o to aby był mniej brudny, a przez to przyjemniejszy dla oczu oglądającego

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024