FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
27-04-19 21:42  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.XVIe (AH) - kroplowy Spit
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Cieszę się, że pokazujesz relację z budowy tego Spita. Jest moc! Właściwie to mam podobny pomysł, to jest zrobić sobię kolekcję Spitfire'ów z tych wydanych przez AH. Z tym, że nie jestem na tyle szalony, żeby robić kilka na raz :-))))

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
28-04-19 06:54  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.XVIe (AH) - kroplowy Spit
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Podziwiam jak zawsze.
Jednak taśmowa produkcja konstrukcji niemal identycznych to nie dla mnie...
Chętnie będę cieszył oczy każdą aktualizacją!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-04-19 08:06  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.XVIe (AH) - kroplowy Spit
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzieki Panowie. Ja rowniez juz wiem, ze tasmowa produkcja nie jest dla mnie. Tak jak pisalem wczesniej, dwa podobne modele budowane w tym samym czasie to pewnie bedzie moj max na dlugi czas.
Jednak zabierajac sie znow za mk.Ia, stwierdzilem, ze jezeli chce miec kolekcje Spitfire'ow to musze skleic wszystkie na raz. W przeciwnym wypadku klejenie kazdej wersji oddzielnie, po jakims okresie odpoczynkowym miedzy nimi, wydluzyloby znacznie czas, w ktorym zamknalbym pelna kolekcje. A co jest jeszcze dosc prawdopodobne po sklejeniu 2-3, kolejnych juz by mi sie nie chcialo zaczynac.
Takze decyzja zapadla i nie idzie nawet tak zle, poza chwilami zwatpienia podczas klejenia lotek lub sterow.
Po skonczeniu obecnie klejonych modeli, Spitfire zapewne wiecej nie zagosci na mojej macie.

 
04-05-19 20:58  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.XVIe (AH) - kroplowy Spit
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiejszy odcinek relacji nosi tytuł SKRZYDŁA. Mimo, że jestem fanem pokazywania wszelkiego rodzaju mechanizacji skrzydeł, to odpuściłem robienie wychylonych klap. Już posiadam model LF.IX w konfiguracji z wychylonymi klapami, więc postanowiłem, że ten będzie inny. Również nie będzie posiadał podwieszanego zbiornika paliwa, przez co model będzie miał bardziej klasyczną sylwetkę.

Spory problem miałem z końcówkami skrzydeł przy krawędzi spływu. Jest do dość delikatny element, więc zwyczajnie go uszkodziłem i później musiałem dorabiać go od nowa. Jak widać, wyciąłem światła pozycyjne, gdyż będą one później wykonane z Bondica i pomalowane.

Mam zastrzeżenia co do kolorów tego modelu. W przypadku LF.IX lub Tempesta (te same barwy kamuflażu) są one dużo lepsze i bardziej zbliżone do wzorników, które posiadam. Tutaj niestety zielony jest ze zbyt dużą domieszką żółtego, natomiast szary ma za dużo fioletowego. Takie są moje subiektywne odczucia.

Reszta jest wykonana w standardzie, co widać na zdjęciach.













Wraz ze skrzydłami powstały również stateczniki i stery.




Dziękuję i pozdrawiam

--

 
04-05-19 21:37  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.XVIe (AH) - kroplowy Spit
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Rowin, zadam dziwne pytanie. Ile czasu zajęło Tobie dojście do takiego poziomu?

O modelach klejonych przez Ciebie nic nie mówię, bo tak jak w przypadku Spita piloci, rzuciłbym superlatywą zanim skończyłbym pochwały.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
04-05-19 22:15  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.XVIe (AH) - kroplowy Spit
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Mucha, dzięki. Ta szesnastka jest moim 12 modelem, od kiedy kleję dzieląc się tym na forum internetowym (czyli mam podejście bardziej "profesjonalne"). Wcześniej skleiłem z 5-6 modeli jako dziecko w podstawówce. Natomiast sporą poprawę swoich umiejętności zauważyłem po zakończeniu Spitfire LF.IX (w porównaniu do obecnych spitów jest sklejony dość kiepsko), ale to chyba kwestia treningu klejenia za pomocą BCG i ograniczenia butaprenu.

 
04-05-19 22:57  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.XVIe (AH) - kroplowy Spit
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Kiedyś może przyjdzie i moja pora na sklejenie Spitfire... Chciałbym chociaż trochę zbliżyć się do efektu tak świetnie sklejonego skrzydła wraz z krawèdzią natarcia... Pewno dużo tu dale sklejenie jej na BCG, ale...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-06-19 19:43  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.XVIe (AH) - kroplowy Spit
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam


Żeby nie było, że nic nie robię, chciałbym pokazać obecny etap prac nad modelem.

Od ostatniej aktualizacji, wszystko sklejone zgodnie z zaleceniami autora, więc nie ma się co rozpisywać.

Model jest obecnie pokryty lakierem, stąd połysk widoczny na zdjęciach. Są to dwie warstwy Mr.Super Clear UV Cut Gloss (dokładny opis sposobu w jaki lakieruje modele, jest dostępny w wątku o Ju-88). Jest to warstwa gotowa na przyjęcie miejscowego washa, który będzie imitował ślady eksploatacji. Finalnie całość będzie pokryta półmatem, także model nie będzie się tak świecił jak teraz oraz wyrówna się poziom pokrycia lakieru (obecnie miejscami widać większy połysk spowodowany różnicą chłonięcia lakieru przez karton).
Retusz wykonany został na całym modelu przed lakierowaniem.





Zdjęcia nie są wysokich lotów, bo robione telefonem zaraz po wyschnięciu lakieru. Jednak wydaje mi się, że wszystko jest w miarę dobrze widoczne.

W kolejnej aktualizacji najprawdopodobniej będzie podwozie.

Pozdrawiam

--

 
22-09-19 22:24  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.XVIe (AH) - kroplowy Spit
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam!

Kolejny Spit! Niby inny niż pozostałe, a jednak to nadal ikona RAFu i ta sama znakomita konstrukcja.

Z moich zastrzeżeń do modelu, to kolory o których wspominałem wcześniej oraz łopaty śmigła, które w modelu są za szerokie i mają niepoprawny kształt. Tutaj na zdjęciach końcowych widać już przerobione przeze mnie w granicy pozwalającej na sklejenie bez malowania. Jednak dorzucam zdjęcie LFIX dla porównania. Oczywiście przy okazji robienia tych do XVIe, wymieniłem te w LFIX, bo nie mogłem na nie patrzeć. Jest to zasługa Laszlika, bo to on zwrócił pierwszy na to uwagę. Następnie będąc w Londynie, zmierzyłem łopatę na rzeczywistym obiekcie i różnica w skali wynosiła około 2mm w najszerszym miejscu. Reszta modelu pasuje znakomicie.



Poza tym użyłem celownika i drzwiczek od Barracuda Studio, kolektorów od Eduard Brassin, żywicznych kół mojego projektu (te same są dostępne w Wydawnictwie), oszklenia AH, luf od AH, które są majstersztykiem precyzyjności wykonania (wyrób Piotra Czerkasowa), tablicy przyrządów yahu oraz pasów HGW o czym pisałem wcześniej. Wszelkiego rodzaju światła pozycyjne zostały wykonane klejem utwardzanym UV, czyli Bondic, a następnie pomalowane transparentnymi farbami Tamiya.

Bomby nie są podwieszone pod skrzydłami, bo mam awersje do klejenia tego typu uzbrojenia. Może zmienię zdanie przed końcowym przytwierdzeniem modelu do podstawki, ale szczerze w to wątpię.

Także zapraszam do oglądania ukończonego modelu (oczywiście to jeszcze nie koniec relacji, bo będzie podstawka).










Dziękuję i pozdrawiam!

 
23-09-19 07:33  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.XVIe (AH) - kroplowy Spit
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Rewelacja, ale poza wzorowym poskładaniem tego do kupy to muszę przyznać, że wielkie wrażenie robi powłoka modelu, taka nie za matowa nie zbyt błyszcząca -taka prima sort :). Brudzenie też bardzo trafione i dodaje realizmu. A siły woli klejenia kilku niemal identycznych konstrukcji to już nie sposób rozumem ogarnąć...

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024