Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 218

Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 223

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 354

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 362
WWW.KONRADUS.COM - FORUM MODELARZY KARTONOWYCH - [R] AEG C IV skala 1:48
           

FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
20-04-19 14:47  [R] AEG C IV skala 1:48
Paweł~ Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
 

Kolejny model to niemiecki samolot z wytwórni Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft AEG C IV. Model kiedyś dostępny za darmo w internetach. W oryginale zaprojektowany w skali 1:72.
Zanim go przemaluje trzeba go przetestować. Trochę go też po swojemu przerabiam.Oryginalny samolot miał dwie wersje z krótkim kadłubem 6,30m i wydłużonym oznaczony v.R - 7,15m. Zrobię obie wersje.Malowanie. Do wersji AEG C IV v.R wyboru nie ma, bo jest tylko samolot o numerze 7123/17. Wersja krótka, to albo ten 1728/17 albo 5142/17. Ryszard masz jakieś zdjęcia tych samolotów?


--

Post zmieniony (20-04-19 14:49)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-04-19 20:17  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Paweł~ Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
 

Dziękuję Ryszard za zdjęcia. Tez je mam w swoich zasobach.Gdzieś mi mignęło zdjęcie samolotu AEG C IV z toruńskiej eskadry. Pamiętam, że było niewyraźne, samolot stał gdzieś koło namiotu. Niestety nie pamiętam gdzie je widziałem. Niestety w starych publikacjach takich jak Barwa w lotnictwie Polskim nr 6 interpretacja zdjęć polegająca na tym, że z góry na zielono a z dołu na jasnoniebiesko może być zbytnim uproszczeniem, bez zdjęcia trudno ocenić.

Lubię robić modele samolotów z konkretnego zdjęcia. Z krótkim ogonem wybrałem samolot nr 1035/17. Klimatyczne zdjęcie, pilot, dzieci, dziewczynka z kosą !? Stare poznańskie szachownice bez obwódek. Wadą tego malowania jest to, że jest jednolite i trochę nudne (jak na okładce Windsock Datafile). Ale za to nie będzie problemu z układem kamuflażu : ). Sylwetka barwna pochodzi z tej publikacji https://pw.ipn.gov.pl/download/163/21697/Stronyodmunduryczesc5.pdf (uwaga duży plik 26 mb)W kwestii AEG C IV vR jest problem z wymiarami. Książki i wikpedia podają że miał 7,15m długości, ale wg planów tyle miał krótszy kadłub. Wersja z wydłużonym kadłubem miała podobno 85 cm więcej, czyli w sumie 8 m. Na sylwetce barwnej poniżej podane jest 7,80m (20 cm to 4 mm w skali 1:48 - w granicach mojej tolerancji).
Rozpiętość w skali 1 :48 to ok 28 cm, no to już kawał modelu! Jeszcze jedna rozbieżność. Na sylwetce barwnej w poście powyżej na kadłubie jest nr 54 na rysunkach poniżej tylko 5. Na zdjęciu widać coś za słupkiem, czy mi się wydaje?
GTiStyle model będzie "malowany" w Photoshopie

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-04-19 22:36  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Paweł~ Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
 

Ryszard dziękuje za zdjęcie, ale chodziło mi o coś innego. Moja uwagę zwrócił nr 54 na sylwetce barwnej z Godło i barwa w lotnictwie polskim nr 6. Na innym schemacie, który pokazałem (nie pamiętam skąd go mam) jest tylko 5. Po przeprowadzonej kwerendzie w materiałach źródłowych doszedłem jaka była cyfra po 5. Cyfra 5 w systemie CWL oznaczała typ AEG C.IV, a po kropce był nr ewidencyjny konkretnego egzemplarza. W książkach znalazłem informację, że samolot o niemieckim numerze 7123/17 miał polski nr CWL 5.3. A więc za słupkiem płata kryje się cyfra 3 a nie 4 jak na rysunku. Gdyby nie rozbieżność na rysunkach tego samolotu umieściłbym nr 54 na kadłubie, a powinien być nr 5.3.


opis z książki Polski samolot i barwa 1918-1939 Tadeusz Królikiewicz

Część dokumentacyjna zakończona, teraz tylko przemalować modele.Jeszcze w kwestii "toruńskiego" AEG C.IV, to znalazłem to zdjęcie, o którym wspominałem. Jeśli sylwetka barwna przedstawia ten konkretny egzemplarz, to mam wątpliwości co do typu samolotu. Moim zdaniem na zdjęciu jest Rumpler CI a nie AEG C IV. No chyba, że jest jeszcze inne zdjęcie tej konkretnej maszyny.

--

Post zmieniony (21-04-19 23:13)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-04-19 20:44  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Paweł~ Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
 

W kwestii samolotu na zdjęciu. Przerysowując siatkę modelu, a potem sklejając testowo kadłub, już trochę opatrzyłem się z sylwetką. Od razu na zdjęciu zauważyłem inny obrys obudowy silnika. AEG C.IV ma wyraźnie zadarty nos. Samolot na zdjęciu ma inny obrys. Wytypowałem jeszcze Albatrosa C.Ia, który także służył w Toruńskiej eskadrze. Nie wiem jaki to jest typ, ale po analizie zdjęć i rysunków najmniej przypomina AEG CIV. Ale przyznaję nie wiem , może masz rację. Ale to dowodzi, ze trzeba z rezerwą podchodzić to różnych rysunków i plansz barwnych i poszukać zdjęcia oryginału.
Tutaj jest model w tym malowaniu, może są inne zdjęcia?

Będą dwa modele - z krótszym kadłubem będzie ten jednolicie szary o nr 1035/17 oraz z dłuższym kadłubem nr 7123/17.

Wg żródeł dłuższy kadłub miał dwa przęsła kratownicy dodane ( w celu polepszenia stateczności), czyli kadłub był dłuższy o ok 85 cm, co daje ok 1,7 cm w skali 1:48. Wstawiłem ten kawałek w sekcji między kabiną a usterzeniem.--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-08-19 17:59  Odp: [R] AEG C IV skala 1:48
Paweł~ Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
 

Dziękuję Ryszard za identyfikację. Albatros CIII też jest w planach ; ).

Kamuflaż dwubarwny z odcieniach brązu i zieleni. Niestety przedstawione rysunki są sprzeczne, który kolor był jasny, a który ciemny.
Ostateczne wybrałem taką wizjęPrzeprojektowałem siatkę kadłuba. Myślę,ze taki podział jest bardziej racjonalny.Klejenie testowe koloru. Było kilka przeskoków kamuflażu.--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2018