FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
14-04-19 20:59  [R/G] PZL-Wibault 70C1 z wydawnictwa MPModel
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Ponieważ nad otworem drzwiowym w moim pokoju jest kącik modelarski poświęcony polskiemu lotnictwu - nie do końca jeszcze zapełniony, postanowiłem skleić coś polskiego. Padło na tego brzydala.
Samolot jest specyficzny, bo jego jedyna wartość estetyczna gdzie można się wykazać, to silnik. Reszta to kanciaste pudło z blachy, nieprzyciagające uwagi. Może dlatego niewiele galerii i relacji z jego budowy można spotkać w necie.
A ciekawy jest też dlatego, że był całkowicie metalową konstrukcją, z wyraźnie odciśniętym ożebrowaniem wewnętrznym i tu również jest pole do popisu dla modelarza.
Niestety, zdjęcia oryginału pokazują wiele sprzeczności i nie wiem do końca jak powinno być - na jednych ożebrowanie wyciska blachę do zewnątrz, na innych ślady ożebrowania są zapadnięte. Je zdecydowałem, że żebra będą wystawać i tak właśnie je nagniotę.
Oto przykład: na pierwszym zdjęciu żebra są wklęsłe, na pozostałych wypukłe.




Co do silnika - niestety nie znalazłem ani jednego zdjęcia, na którym układ rur wydechowych byłby taki jak w modelu. Na wszystkich dostępnych najwyraźniej rury są zdemontowane i widać tylko krótkie fajki. Mimo to zdecydowałem o wykonaniu takich rur jak w opracowaniu, widocznie autor miał dostęp do porządnej dokumentacji.



Mój silnik jest nieco przerobiony, bo uproszczenia z opracowania były dla mnie nie do przyjęcia - brak sprężyn zaworowych i całej "klawiatury" na pokrywach cylindrów. A to właśnie te elementy będą decydować o atrakcyjności modelu, więc zrobiłem je od podstaw.
Rury wydechowe i dolotowe powietrza (te w kształcie "Y") są z pręcików polistyrenowych, jeszcze przed malowaniem.

Swoją drogą, ten silnik jest naprawdę ogromny jak na tak niewielki samolot... Średnicą przewyższa silniki gwiazdowe Sunderlanda, Cataliny a nawet An-2 który jest dużym samolotem transportowym.



CDN

--

Post zmieniony (22-06-19 15:13)

 
14-04-19 21:27  Odp: [R] PZL-Wibault 70C1 z wydawnictwa MPModel
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Uuuuu... bracie, profesjonalna robótka. Duży szacun. Cylindry klejone z krążków z "przekładkami" ? Pięknie to wyszło, a ten "odlew" korpusu - paluchy lizać...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
14-04-19 21:32  Odp: [R] PZL-Wibault 70C1 z wydawnictwa MPModel
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Cylindry to kawałek walca (z wycinanki) + kawałek stożka spoza wycinanki - zwęża się w kierunku korpusu chociaż tego nie widać. Owinięte drutem miedzianym, jeszcze do retuszu (widać miejscami przetarcia i miedź wyłazi).

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
14-04-19 21:36  Odp: [R] PZL-Wibault 70C1 z wydawnictwa MPModel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie bardzo rozumiem " odciśniętym ożebrowaniem wewnętrznym"
Jakie ożebrowanie wewnętrzne ?
"ożebrowanie wyciska blachę do zewnątrz, na innych ślady ożebrowania są zapadnięte"
Żebra były tylko w płacie a w kadłubie kratownica (profile wzdłużne i ramy). Płat i kadłub był kryty blachą falistą i nic się nie odciskało i nie było wypukłe czy też wklęśnięte.

Wyniesienie "fali" lub blachy zagiętej pod kątem prostym nitowanej do żebra wynosił ok. 10 mm
Powodzenia w budowie,
Ryszard

 
14-04-19 21:38  Odp: [R] PZL-Wibault 70C1 z wydawnictwa MPModel
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

OK, niech będzie że kratownica.
Na zdjęciach wyraźnie widać, że się odciskała. Raz wklęśnięte, raz wypukłe.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
14-04-19 21:50  Odp: [R] PZL-Wibault 70C1 z wydawnictwa MPModel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nic się nie odciskało - była to blacha falista dlatego jest raz wklęsła raz wypukła.

ale to nie znaczy, że wzdłuż każdej wypukłości były wzdłużnice konstrukcji kadłuba.
Końce płatów falistej blachy kryjącej skrzydło były odgięte do góry by można je było nitować od zewnątrz

 
14-04-19 22:12  Odp: [R] PZL-Wibault 70C1 z wydawnictwa MPModel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Szukajcie a znajdziecie :-)
Zagadka wyjaśniona. Była to blacha nie "falista" a żłobkowana - skrzydło, natomiast kadłub był kryty pasami gładkiej (!) blachy duralowej, które pod wpływem skręcania kadłuba odkształcały się i nabierały wypukłego kształtu. Była to jedna z wad konstrukcji samolotu.
Na poniższym zdjęciu widoczne wypukłości

 
14-04-19 22:28  Odp: [R] PZL-Wibault 70C1 z wydawnictwa MPModel
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

No i właśnie - wypukłości. To teraz popatrz na moje dwa zdjęcia, które wstawiłem - nr 2 i 3. Tam są wyraźne wklęsłości, tzn wygląda to tak, jakby ta kratownica wyciskała od środka blachę kadłuba na zewnątrz.
A może skoro ta blacha się odkształcała, to raz tak a raz inaczej?
Też wyczytałem już wcześniej, że żłobkowana blacha była tylko na skrzydłach. Trzeba będzie sobie z tym jakoś poradzić.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
14-04-19 22:31  Odp: [R] PZL-Wibault 70C1 z wydawnictwa MPModel
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Batonus, masz we mnie uważnego kibica- ten samolot leży na samym wierzchu kupki "do zrobienia". ;)
Piękny silnik, świetny efekt ożebrowania cylindrów.
A i jeszcze: blacha na skrzydłach była drobno żłobkowana, taka jak w "pułaszczakach" bo dla opanowania tej technologii dany Vibault został zakupiony.

Ryszard wynalazł fajną fotkę. Dzięki - na pewno się przyda. ;)

--

Post zmieniony (14-04-19 23:13)

 
15-04-19 08:37  Odp: [R] PZL-Wibault 70C1 z wydawnictwa MPModel
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Ja mam pytanie do kształtowania tych prętów polistyrenowych. Nie miałem z nimi żadnej styczności jak do tej pory, a widzę, że fajny efekt przy ich pomocy można uzyskać. Jak wygląda proces wyginania, podgrzewa się je ? Mógłbyś coś na ten temat napisać.
Z góry dziękuje.

--

Post zmieniony (15-04-19 11:07)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024