FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
08-04-19 21:27  [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Cześć wszystkim.

Z góry przepraszam za jakość zdjęć, posiadam tylko komórkę i obiecuję, że jeśli dobrnę do galerii to bardziej się postaram. Teraz wracając do samego modelu. Postanowiłem odpocząć nieco od mojego Fuso, muszę po prostu coś szybko skleić od początku do końca aby mieć motywację do dalszej pracy. Przy okazji poćwiczę techniki, które chcę zastosować przy Fuso. Już wiele problemów udało mi się rozwiązać a inne muszę dopracować, tak więc same plusy. Na warsztat wziąłem ORP Pioruna z MM 2001. Kleiłem kiedyś model z 1988 i muszę stwierdzić, że ten starszy paradoksalnie jest wykonany dokładniej niż ten późniejszy (pomijam dorysowane linie podziału kadłuba, chodzi o bryłę samą w sobie). Niestety oba opracowania powielają błędy z Planów Modelarskich, chodzi głównie o linie teoretyczne kadłuba. Dlatego postanowiłem nieco zmienić kadłub i przy tej okazji serdecznie dziękuję Panu Adrianowi Kacz za zezwolenie na wykorzystanie szkieletu z HMS Lance (po niewielkich modyfikacjach). Skoro maluję i tak model postanowiłem także zrobić go w malowaniu z 1943 r. Tutaj mam pierwsze pytanie do modelarzy bardziej zaawansowanych. Mianowicie numer taktyczny zrobię sam za pomocą szablonów, to nie problem natomiast zastanawiam się jak zrobić oznaczenia na kadłubie pokazujące jak bardzo okręt jest zanurzony (mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi). Myślałem o jakichś naklejkach ale nie za bardzo mogę znaleźć coś na sieci. Tu przydała by się pomoc od forumowiczów. Także wiecie teraz co u mnie się dzieje i dlaczego Fuso nadal jest bez update'u.

--

Odpowiedz na tę wiadomość 

08-04-19 21:31  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Zapomniałem dopisać, na kilku zdjęciach macie porównanie kadłuba z MM z tym od HMS Lance.

08-04-19 23:15  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Tak autorem tego opracowania jest Pan Paweł Mistewicz.

09-04-19 11:08  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

@kari już dostałem kontakt do kilku ludzi, jest też opcja kupienia gotowców ale chyba wolę na zamówienie.

09-04-19 14:56  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

@Zdzisław tak ten "kraciasty" jest od Lance'a, jest jeszcze przed szpachlowaniem. Wcześniej zrobiłem tego z MM ale pooglądałem różne modele i relacje i zdecydowałem się podejść do tematu od nowa.
@Grigorij jeśli chodzi o wręgi to robiłem podposzycie z kartonu 1mm. Tutaj uwaga zrobiłem szkielet z wręg grubości 2mm a podposzycie jak już pisałem z kartonu 1mm. Myślałem, że będzie OK bo karton grubszy a okazało się że po szpachlowaniu zaczął pękać. Robię też Burzę i tam użyłem na wszystko kartonu 1mm i nic nie pęka mimo, że leży już kilka miesięcy.

09-04-19 16:56  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

@Grigorij no coś Ty chcesz zbankrutować? :) Zwykła szpachla uniwersalna, którą możesz kupić w Casto nic więcej.

09-04-19 18:24  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

@Gdaś niestety musiałem opanować klejenie na gluta. Zakupiłem dwa rodzaje, rzadki i półgęsty. Rzadkim impregnowałem brzegi szkieletu i podposzycie (dostaje wtedy niesamowitą sztywność). Półgęstym robiłem oklejanie kadłuba imitacją blach. Niestety nie wiem dlaczego ale wszelkiego rodzaju kleje nie trzymają na podkładzie Tamiyi, przynajmniej u mnie. Dlatego musiałem użyć cyjanoakrylu.

10-04-19 08:52  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

@wolfik standardowo jak wszyscy problemem było malowanie. Rozwiązałem to tak, że przed malowaniem maluję je maskolem. Po malowaniu ściągam maskol i ewentualnie jakieś odpryski retuszuję pędzelkiem.

10-04-19 18:18  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Coś jak folia transponderowa w reklamach, bajka!

11-04-19 08:33  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

To jest moje jedyne źródło jeśli chodzi o malowanie:

https://i.pinimg.com/originals/b8/de/01/b8de01ae58ab000a36e985a002834d61.png

11-04-19 18:30  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

@Waldek K chyba jednak masz rację a ta grafa to jakaś błędna interpretacja. Dziś właśnie dostałem info od Adriana Kacza, że faktycznie pokłady były malowane ciemniejszym szarym a wykładzina antypoślizgowa była niemalowana w swoim naturalnym jasnym szarym. No trudno musi zostać już jak jest. Ciągnę dalej ten wózek.

@syjek na pewno się zaopatrzę ale szkoda, że jak zwykle wychodzi coś takiego w moim przypadku postfactum. Ale informacja bardzo pozytywna :)

Post zmieniony (11-04-19 18:31)

05-04-20 21:55  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Cześć.

Mały update po dwóch latach :( Za każdym razem jak wrzucę coś na forum to mam rewolucję w życiu. Aż się boję, że i tym razem coś mi "wybuchnie" w życiu osobistym. Z góry przepraszam za zdjęcia, nadal nie dorobiłem się jakiegos znośnego aparatu. Jak widać przymusowa kwarantanna przynosi rezultaty, nieduże ale jednak do przodu.

A tutaj jeszcze gablota. Jeśli ktoś będzie chciał namiary to z czystym sumieniem mogę polecić. Właściciel jest bardzo miłym człowiekiem a gabloty dla modelarzy wykonywał już nieraz.

--

06-04-20 13:03  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Gablota wykonana metodą gięto-klejoną w firmie Arplex z Bydgoszczy. Łatwo znajdziecie w necie, wszelkie formalności można spokojnie załatwić z właścicielem via e-mail. Można także zamówić (co pewnie sam zrobię) tabliczkę grawerowaną z nazwą modelu.

14-09-20 20:10  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Maszt się zrobił i kilka detali. Sorki za wielkość zdjęć i że nie ma miniatur ale google znowu coś pochrzaniło z usługą Google Drive i właśnie zauważyłem, że poznikały wszystkie miniaturki. Szczerze to już jestem zmęczony zmienianiem non stop hostingu zdjęć. Zdjęcia wstawione dzięki forum Modelwork, gdzie jak przystało na XXI wiek działa metoda drag & drop.

--

16-09-20 10:45  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

@Yarpen Zirgin "Zainwestuj we własny serwer u jakiejś firmy hostingowej (np. webd.pl), a problemy się skończą. Za niewielkie pieniądze można dostać sporo miejsca."

No jest to opcja, muszę o tym pomyśleć.

17-09-20 11:03  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Dzięki QN.
Przy okazji mam pytanie do znawców tematu. Mam zamiar w następnym etapie zabrać się za pierwszą broń (nie licząc bomb głębinowych) czyli wyrzutnie torped. Interesuje mnie w jakim kolorze podczas wojny były malowane torpedy? Głowice na szaro czy jakiś czerwony? Będę wdzięczny za odpowiedź.

18-09-20 00:00  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Dzięki piotr d

10-10-20 12:38  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

piotr d - dzięki za zdjęcie.
Karas - dzięki, co do tempa to wiem że nie urywa ale jakoś idzie do przodu. Model jest już na innym etapie niż na ostatnich zdjęciach ale zanim pokażę aktualizację chciałbym zrobić wyrzutnię torped i może działo za nią. Więc jeszcze chwilka :)

25-05-21 09:38  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Hej,

Na początku jestem Wam winien kilka słów wyjaśnienia. Otóż postanowiłem połączyć moje umiejętności nabyte przez lata w modelowaniu 3D, zamiłowanie do modeli okrętów oraz moją najświeższą pasję druku 3D. Jak widzicie wyszło z tego kilka detali na kadłubie oraz największy do tej pory mój projekt w modelarstwie i druku 3D (oprócz moich figurek, których kilka popełniłem), czyli wyrzutnię torped. Sam wszystko modeluję w Modo i drukuję na Sonic Mini 4K. Piszę o tym bo zdaję sobie sprawę, że będąc na forum modeli kartonowych, to co robię nie do końca może być akceptowalne przez innych uczestników Forum czyli Was. Daleko mi do takich wymiataczy forumowych jak QŃ czy Art, którzy wszystko prawie robią w standardzie. Dlatego jeśli stwierdzicie Wy oraz Moderatorzy, że to już poszło za daleko i nijak nie pasuje do Forum modeli kartonowych to oczywiście ograniczę swoją działalność do FB, Modelwork, Kogi i innych. No hard feelings.
Jeśli jednak technologia, której używam kogoś zainteresuje to oczywiście służę pomocą i poradami bo jest to bardzo satysfakcjonująca zabawa.

Co do samego modelu...
Udało mi się "zamknąć" rufę i dziób brakuje już tylko relingu dookoła. Zacząłem walkę z uzbrojeniem, jak widać wyrzutnia torped się pojawiła a obecnie pracuję nad działem przeciwlotniczym 102mm.

Wszystkie modele 3D opracowałem na podstawie świetnych planów modelarskich ORP "Piorun" autorstwa Pana Jana Schmidt'a (nie wiem czy powinienem odmieniać nazwisko, jeśli nie to z góry przepraszam) z Modelarstwa Okrętowego oraz dostępnych zdjęć "Pioruna" z netu.

25-05-21 10:17  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

@97 najnowsze i najświeższe plany to jednak cztery numery MO, z resztą serdecznie je polecam.

25-05-21 11:40  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

@dokker - ciężko określić koszty. Jedyne co mogę Ci napisać to, że obecnie drukarki żywiczne 3D w sektorze budget price są już naprawdę dobre. Ta której ja używam Somic Mini 4K (ważne jest to 4K bo to rozdzielczość ekranu, który pozwala na wydruki w takiej jakości) kosztuje około dwóch tysięcy a litr żywicy do niej 240 zł. Z tym, że z tego litra na te nasze drobiazgi wychodzi tak mało żywicy, że to starczy Ci na kilka jeśli nie na kilkanaście modeli. Musisz też się liczyć z zakupem kilku rzeczy dookoła tematu. Alkohol izopropylowy 5L około 40 zł, lampa UV do naświetlania/utwardzania wydruków około 100 (najlepsza do utwardzania tipsów u kobiet :)) i jakiś obracany stand za około 50 zł od chińczyków. To tak na szybko i najtaniej.

25-05-21 16:56  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Karas dzięki, postaram się następnym razem wrzucić kilka zbliżeń.
stary raczej nie planuję żadnych konkursów :)

25-05-21 18:40  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Marek, jeśli chodzi Ci o pociski do 120-tek to tak, miotacze bomb głębinowych też z resztą to co udało mi się wymodelować i wydrukować znajdziesz w Model-Hobby.

25-05-21 20:59  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Arek co prawda mam osobne pomieszczenie do drukowania ale sam zapach żywicy nie jest aż tak dokuczliwy. Poza tym jak poszperasz na forach znajdziesz dodatkowe filtry i pochłaniacze zapachów do tych drukarek. Większym problemem jest smrodzik alkoholu izopropylowego, którym trzeba potem opłukać wydruk. Tu nie będę ściemniał, IPA strasznie śmierdzi.

25-05-21 22:32  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

dokker są już podobno żywice roślinne, wodorozcieńczalne ale nie mam z nimi żadnego doświadczenia.

26-05-21 00:03  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

ADAM 12 to żadne rocket science, jak widzę co robisz przy New Mexico to druk 3D tym bardziej byś spokojnie ogarnął :)

26-05-21 00:04  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Tak Arek widziałem ten materiał, problemem jest tylko dostępność na naszym rynku Simple Green a ten środek najlepiej zastępuje IPA.

26-05-21 08:00  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Karas zgodzę się z tym różnym poziomem ale ten model to jeden wielki eksperyment :) Trochę jak mój pierwszy model 3D, który powstawał na przełomie kilku lat i w jednym modelu widać jak zmieniała się moja wiedza i umiejętności na temat modelowania 3D. To samo tutaj.

26-05-21 08:03  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

SeWo77 w Modo 14, na tym samym od lat pracuję w gamedevie więc to moje naturalne narzędzie. Natomiast w pracy mam kilku kolegów, którzy z powodzeniem pracują w darmowym Blenderze i muszę powiedzieć, że nie ustępuje on już niczym programom płatnym.

27-05-21 10:46  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Art dostałem kilka już próśb o opisanie całego procesu. Jak znajdę jakąś wolną chwilkę to wszystko opiszę daję słowo bo widzę, że jest spore zainteresowanie. Odpowiadając na pytanie chyba nie tylko Twoje, nie cała zabawa w druk 3D to nie to samo co ściągnięcie zdjęcia z netu i naciśnięcie klawisza "print" :) Dajcie mi kilka dni to ogarnę tutka.

Dzięki za dobre słowo :) to wiele dla mnie znaczy.

30-05-21 17:30  Odp: [R]ORP Piorun MM 2001
wieslaw_ 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Jak obiecałem podrzucam poradnik/wstęp do druku 3D

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=30&i=3749&t=3749&filtr=0&page=1

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek