FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
02-04-19 09:55  [N]Mały Modelarz 10-11-12/2014 - Amerykański lotniskowiec USS „Essex”
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 



Pierwsze wydanie tego modelu autorstwa Andrzeja Kraśnickiego ukazało się w Małym modelarzu nr 7-8/1995 r. Jeszcze można je nabyć na allegro za 20-25 zł. Następne już przerysowane komputerowo przez Romana Staszałka ukazało się w numerze 10-11-12/2004 r. Obecne wydanie to numer 10-11-12/2014 - mineło zatem już 10 lat więc ten "kotlet" zdążył już dawno "zaśmiardnąć" i należało mu się odświeżenie. Co ciekawe egzemplarz sprzed 10 lat jest już niedostępny na allegro (gdzie sam go nabyłem jeszcze 2 lata temu).
Co do szczegółów najnowszego numeru Małego modelarza to opis okrętu i opis budowy, generalnie cały tekst pozostał bez zmian, numeracja części również. Mamy trochę inny rozkład arkuszy (jest jeden arkusz mniej niż w starszym wydaniu), lecz układ części pozostaje bez zmian. Nie wiem czy jakieś części uległy zmianie, nie analizowałem tak wnikliwie. Zmianie uległy kolory: kolor dna z brązowego na ciemno czerwony (bordowy), kolor pokładów z brązowego na ciemno niebieski (granatowy), kolor burt z ciemno szarego na jasno szary, oraz wszystkie szare elementy są jaśniejsze. Samoloty natomiast są ciemniejsze. Karton rzeczywiście jest trochę cieńszy niż ten użyty 10 lat temu, ale nie odbiega jakoś od dzisiejszych standardów (małe części łatwiej formować, a duże i tak wymagają wzmacniania).
Co mi się jeszcze rzuciło w oczy to brak bulajów w najnowszym wydaniu - na burtach pozostały białe kółka, które chcąc nie chcąc musimy wyciąć. Tymczasem w starym były namalowane imitacje bulajów które można było tak pozostawić i nic przy nich nie kombinować (wersja dla mniej wymagających i początkujących).
Zapraszam do uzupełnienia tematu jeśli ktoś ma jeszcze jakieś spostrzeżenia.

Po powiększeniu rolką myszy można przybliżać zdjęcia.
Po lewej zdjęcia nowego wydania, po prawej starego:

Nowy: Stary:



























--
Pozdrawiam Tomek C.

 
02-04-19 10:43  Odp: [N]Mały Modelarz 10-11-12/2014 - Amerykański lotniskowiec USS „Essex”
Seweryn 

 

Gwiazdy amerykańskie na samolotach w nowym wydaniu to jakiś żart

--
Seweryn

 
02-04-19 12:33  Odp: [N]Mały Modelarz 10-11-12/2014 - Amerykański lotniskowiec USS „Essex”
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Gwiazdy są takie same w obu wydaniach, więc żart podwójny:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
02-04-19 13:46  Odp: [N]Mały Modelarz 10-11-12/2014 - Amerykański lotniskowiec USS „Essex”
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Gwiazdy gwiazdami ale chyba nikt kto sklei ten model na przyzwoitym poziomie nie skaleczy go tymi samolotami... W pierwotnym, ręcznym, opracowaniu to zrozumiałe, że trzeba było uprościć, sam autor kiedyś tłumaczył, że nie sposób było dostępnymi wówczas narzędziami to lepiej rozrysować. W erze komputerów to już inna sprawa. Ja w Belleau Wood (galeria w moich galeriach) zrobiłem samoloty z projektu MacGregora, ubarwione przez Adama/Ruto i wygląda to lepiej. Wydruk laserowy, koniecznie na cienkim papierze ksero i po problemie.
Autorowi dziękuję za prezentację, najnowsza wersja koniec końców wygrywa pojedynek kolorystyczny, nie wiem czy merytorycznie, ale tak -po ludzku :).

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
02-04-19 15:18  Odp: [N]Mały Modelarz 10-11-12/2014 - Amerykański lotniskowiec USS „Essex”
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Uważam, że kolorystyka aktualnego wydania jest w miarę poprawna.
Dla modelarzy, którzy nie mają czasu budować wnętrza lotniskowca i lubią skalę 1:300 będzie OK.
Dużym plusem są lasery i fototrawy oferowane przez GPM.

Zdzisław

 
03-04-19 21:52  Odp: [N]Mały Modelarz 10-11-12/2014 - Amerykański lotniskowiec USS „Essex”
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ja uważam że ten Essex to super sprawa (zakładając że sklejalność jest dobra). Model jest prosty, co daje szansę sklejenia mniej doświadczonym modelarzom, a niska cena sprawia że ewentualna porażka w klejeniu skończy się jedynie urażoną dumą modelarską, a nie katastrofą finansową :-) Jak ktoś chce większy i bardziej zdetalizowany model to sięgnie po opracowania z GPMu, Answeru, i innych wydawnictw. Pamiętam jak wyszedł model B-17 to był lament że model jest za skomplikowany jak na MM, bo przecież MM powinien realizować misję i być dawać modele dla początkujących modelarzy. No to teraz jest taki model i proszę nie narzekać :-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
04-04-19 08:41  Odp: [N]Mały Modelarz 10-11-12/2014 - Amerykański lotniskowiec USS „Essex”
Grigorij     

Kolego tineo

Swoją drogą pokazujesz na fotosach różnice i jednocześnie piszesz o odgrzewaniu tematu ???? - gdzie tu jakakolwiek logika ????
- popatrz jeszcze raz na arkusze z pokładami , temat ten sam - podejście do tematu zgoła inne , opracowanie 1995 i 2005 to zgoła przepaść w stosunku do 2014(2019),
i powtórzę to po raz nie wiem który akurat to opracowanie nie ma się czego wstydzić bo podejście w wydawnictwie za 35 zł
jest na równi z tymi za złotych 350 .
Robi się naprawdę przykro jak zaczęliście traktować MM jako dyżurnego chłopca do bicia .

PS
mówisz i masz

Post zmieniony (04-04-19 22:32)

 
04-04-19 23:19  Odp: [N]Mały Modelarz 10-11-12/2014 - Amerykański lotniskowiec USS „Essex”
Grigorij     

Sorry
w tym roku nigdzie się nie ruszam naprawdę mam napięty modelarski grafik i co nie co do zrobienia.
Mam nadzieję że modelarski rok następny będzie dużo łaskawszy.
Serdeczne dzięki za zaproszenie , na pewno w przyszłości skorzystam.
AD P.S. 2
NIE chce mi się cały czas pisać tego samego więc: Raczej oferta nie do odrzucenia, hehehe
Nie odnoś tego do siebie - ale wkurza mnie bicie piany dla samego bicia piany.

Po prostu irytuje mnie pseudo znastwo - pseudo modelarsko - pseudo naukowe że MM spaprało to a tamto - bo tak akurat nie jest.
Jedyne wznowienie jakie naprawdę się w ostatnim czasie ukazało to PZL 11 c, choć i tam drążek pilota ma zmieniony kolor z popielatego na czarny /szary w zależności od partii modeli - ot taka ciekawostka.
Pozostałe modele to opracowania komputerowe od nowa i moim zdaniem za cenę do 50 złotych modelarz dostaje naprawdę dużo.
Odnośnie spasowania części w ESSEX to jest miodzio - wiem bo wywaliłem wszystko ze stołów i zrobiłem małą stocznię właśnie pod ten model który mam w trakcie realizacji.
Jeśli ktoś pisze że są jakieś przesunięcia w druku ??? , no to sorry, ale okulista to jak najbardziej wskazany adres.
P.S.
Wiem o czym piszę mam kupione 7 numerów tego modelu z 7 różnych źródeł i pierwsze co zrobiłem to skan do postaci cyfrowej i wrzuciłem płachty na siatki.

Powiedz mi jeszcze drogi Rafaelu jak dyskutować z tym idiotyzmem: ?????
"Co ciekawe egzemplarz sprzed 10 lat jest już niedostępny na allegro (gdzie sam go nabyłem jeszcze 2 lata temu)."
- stary numer dostępny w LOKU /;w Reprintach - każdy numer dostępny / w postaci płyty każdy numer dostępny
- na Allegro znalazłem z łatwością 5 ofert - 4 dot . MM ESSEX z 1995 i 1 dot numeru z 2004 roku , o innych portalach aukcyjnych nie wspomnę



"Co do szczegółów najnowszego numeru Małego modelarza to opis okrętu i opis budowy, generalnie cały tekst pozostał bez zmian, numeracja części również. Mamy trochę inny rozkład arkuszy (jest jeden arkusz mniej niż w starszym wydaniu), lecz układ części pozostaje bez zmian."
- no tak bo ciężko zrozumieć te fotki które się kolego tineo samemu wstawiło ????? / najpierw pisze że są zmiany w rozkładach szpalt i potwierdza to własnymi fotosami po to by w drugiej częsci stwierdzić że definitywnie że zmian nie było - no to pre-press w drukarni zwija się ze śmiechu
Szczerze to ja się teraz nie dziwię dlaczego w LOKu są takie obsuwy , oni po prostu muszą się pozbierać z podłogi ze śmiechu po każdej takiej
( jak Kolegi tineo ) miażdżącej recenzji.

--

 
05-04-19 08:25  Odp: [N]Mały Modelarz 10-11-12/2014 - Amerykański lotniskowiec USS „Essex”
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Obrazek z dysku google masz ustawiony jako prywatny... Nic nie mozna zobaczyc

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
05-04-19 10:55  Odp: [N]Mały Modelarz 10-11-12/2014 - Amerykański lotniskowiec USS „Essex”
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Ja też jeszcze raz potwierdzę, że za 35 zł dostajemy model 90 cm niemal za darmo vs np 300 zł w 1:200. Też mam ochotę po przejrzeniu tego wznowienia wcisnąć to jakoś do stoczni bo jest to bardzo fajny model, a do tego nie ma już różowych burt jak w 2004. Dodam, że w rozmowie z panem Gontarzem podsunąłem pomysł przerysowania Vanguarda, powiedział że zanotuje sobie. Jeśli ktoś ma lepszy kontakt z LOK to ewentualnie proszę o wsparcie w tej materii bo następny super temat reprintowy. Powiedziałem, że trzebaby nadbudówki nieco podwyższyć i byłoby OK. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

--
Sven

HMS Ark Royal

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024