FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
31-03-19 14:37  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryszard, może trzeba było by prześledzić jaki najpopularniejsze ryby w morzach oblewający półwysep Apeniński albo nabyć rybę położyć ją na słońcu i czekać na kolor. A swoją drogą to w nazywaniu kolorów to Włosi mają fantazję, zieleń butelki do wina tak brzmiała nazwa koloru ma jednym z włoskich samolotów z lat trzydziestych.

 
01-04-19 08:40  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Fajnie ze jest nowa relacja! Tak powiem szczerze, ze przygladam sie tym zdjeciom z malowania i zastanawiam sie, skad takie wnioski wysuwasz. No chyba ze masz, jakies inne materialy ktorych tu nie przytaczasz. Dla przykladu: pierwsze zdjecie z kokarda, to wystarczy zeby byla roznica w polysku pomiedzy poszyciem, a farba (farba olejna polysk, a material poszycia matowy) i refleks swiatla, zwazywszy na kat zrobienia zdjecia, spowoduje ze polyskujaca farba bedzie jasniejsza. Wiec dochodzi do przeklamania ze ciemny kolor wydaje sie jasny. Kolejna rzecz to linie obrysowe na glowie smoka (czy co to tam bylo). Na przedstawionym przez Ciebie zdjeciu, wydaje mi sie, ze nie da sie powiedziec czy byly czarne tak jak piszesz, czy czerwone jak w modelu. Niepoprawne ksztalty rysunkow w modelu, to jest akurat rzecz dosc prosta do porownania, ale czy malowanie z reki (bo zrozumialem ze tak bedziesz robic), to dobry pomysl? W skali 1/33, malowanie oryginalu pedzlem, bedzie dosc malo widoczne. Ale juz malowane w modelu z reki linie grafik, po powiekszeniu do rzeczywistej wielkosci, beda zapewnie nieproporcjonalnie "niedokladne" (chodzi mi oczywiscie o efekt symulacji na modelu malowania pedzlem rzeczywistego obiektu).
Ot tak w wolnej dyskusji chcialem zapytac o te kwestie, zeby wzbogadzic relacje o dyskusje :)

Powodzenia w budowie

 
01-04-19 14:56  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

rowin - dziękuję za zainteresowanie tematem.
- "malowanie z ręki" -
Mam na myśli malowanie bez szablonu. Prócz kokard, pasów na stateczniku, białego numeru na stateczniku pionowym - ciapki, maźnięcia wszystko co na głowie smoka, na burtach kadłuba i napis na kadłubie były malowane bez szablonu, stąd nierówności. Dyskusyjna jest "20" - przy szablonie czy nie.Tym samym napis w modelu powinien być malowany bez szablonu - w pewnym stopniu nierówny.
Będę malował owe ciapki-maźnięcia pędzlem wzorując się na tych trzech oryginalnych zdjęciach (więcej nie ma). Na nich wzorowali się producenci modelu plastikowego M.5 a widać różnice w zależności od producenta. Zdaję sobie sprawę, że nie uda mi się dokładne odwzorcowanie.
- "kokarda"
Zgadzam się z Tobą odnośnie różnej tonacji szarości zdj. cz-białych spowodowanej matową lub bardziej błyszczącą farbą, kątem robienia zdjęć i odblaskami słońca.
W tym wypadku zielony kolor będzie jaśniejszy ponieważ zielony poszycia płatów będzie inny - ciemniejszy.Uważam, że zielony, czerwony elementów wycinanki są zbyt jaskrawe, nasycone barwą, może to za sprawą farby drukarskiej.
Tak jak czerwony w kokardzie i na pasie statecznika nie jest czerwonym z włoskich znaków rozpoznawczych tak samo jest z zielonym.
Na modelach plastikowych płat jest ciemny (zgniły) a zielony kokardy znacznie od koloru poszycia jaśniejszy.
- kolor "głowy"
Większość modeli (właściwie wszystkie) ma żółtą głowę smoka a nie ceglaną, pomarańczową i maźnięcia-plamy- kreski są czarne.
Z archiwalnych źródeł na których opracowano malowanie głowy wiadomo, że kolory to:
- zieleń rybia
- żółty (a nie ceglasty pomarańczowy)
- czerwony szczęki
Czy paski, ciapki były czerwone czy czarne ? Tego nikt nie wie. Ja użyję czarnej farby (vide modele plastikowe)
Nie wiadomo również jak rzeczywiście był pomalowany spód nosa głowy.
Moje źródła :
Windsock 086 "Machci M.5"
Windsock 017 "Italian National Markings"
Windsocki dot. włoskich samolotów - m.in. Ansaldo, Caproni itp.
Relacje z budowy modeli plastikowych różnych producentów
Strony internetowe dot. Macchi M.5
Reasumując - oczywiście wiem doskonale, że model nie będzie wiernym odwzorowaniem oryginału bo nie może być chociażby z braku dokładnego opisu malowania wspomnianej głowy. Dodam, że niektórych elementów nie jestem w stanie zrobić w tej skali - można je pominąć, zamarkować lub w miarę zbliżonej skali. Wspomnieć również muszę o umiejętnościach - pewnych rzeczy jak to się mówi nie przeskoczę.

Post zmieniony (01-04-19 14:58)

 
02-04-19 12:36  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Zabralem się za kokpit.

Fotel, podłoga - dużo zmian (poduszka, kratownica itd.)

Prawa burta kokpitu

Doskonałym materiałem na wszelkie przeróbki "sklejki" są foldery reklamowe podłóg z Castoramy i podobnych sklepów. Do nowych paneli burt wykorzystałem właśnie fragmenty zdjęć. Podbarwiłem maźnięciami farbki akrylowej.
Na razie zamocowana pompka paliwowa.

Trzeba będzie zmienić tablicę zegarów i inne wyposażenie bo w modelu jest z Macchi M.7. Odrestaurowany M.7 znajduje się w muzeum lotnictwa w Szwecji.

Tablica zegarów i przód kokpitu z M.5

Pozdrawiam,
Ryszard

 
02-04-19 18:08  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ryszard, tylko już mi jedno ostatnie wytłumacz. Skąd Ty bierzesz na to czas?

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
02-04-19 18:11  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

CD dnia dzisiejszego
Wszystkie klamoty na prawej burcie kokpitu są już na swoim miejscu

Kadłub
Trzeba było pokombinować ponieważ dwie wręgi maja złe wymiary.

Mam zasadę usztywniania gdzie tylko można (by nie obawiać się, że coś się wgniecie) powklejałem dodatkowo tekturę. Będą całe burty tekturowe łącznie z dziobem (1 mm tektura piwna) a po ich oszlifowaniu elegancko się naklei na nie oklejki.


Pozdrawiam,
Ryszard

 
04-04-19 18:57  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,,
Mucha - toż ja dinozaur a dzieci już jeść nie wołają :-)
A na poważnie - średnio 3 godz. dziennie (nie zawsze) przed południem, wyłącznie przy dziennym świetle.
Zestawienie malowania różnych modeli

Mój będzie taki

(przednia rozpórka wstawiona tymczasowo)
Mam już wstępnie opracowaną zmianę wyposażenia kokpitu z M.7 na M.5

i jeszcze trzeba będzie dorobić kilka klamotów z tyłu

Pozdrawiam,
Ryszard

 
04-04-19 19:21  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ryszard, zazdroszczę Ci tego czasu. Kleić w ciągu dnia, kiedy słońce świeci wysoko... A nie po nocach jak ja. Pięknie to wychodzi. Pytanie o odcień jest bez odpowiedzi. Nie ma kolorowych fotografii. Może oprzeć się o egzemplarz muzealny?

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
04-04-19 19:32  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie ma M.5 w muzeum. Jest tylko odrestaurowany szwedzki M.7

 
04-04-19 20:27  Odp: [R] Macchi M.5 - Answer 1 : 33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jest w sieci jedno wyraźnie zdjęcie głowy, ale barw trzeba się domyślić. Wrzucę link jak wrócę do domu.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024