FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
27-03-19 22:29  [R/G] STS POGORIA 1:100; JSC - Nasze Morze
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witam Kolegów.

Od jakiegoś czasu pracuję nad kolejnym modelem z moich zapowiedzi przedstawionych w „modelarskim życiorysie” po przystąpieniu do Forum.
Jest to barkentyna POGORIA z wydawnictwa JSC jako dodatek do Naszego Morza. Reszta musi poczekać.



Piękne wydanie na śnieżnobiałym papierze, delikatna kreska obrysowa części, dwustronnie wydrukowane papierowe żagle, zadowalająca detalizacja, ładna kolorystyka jednostki, czytelne rysunki montażowe, jasna instrukcja. To wszystko zachęcało do wyboru akurat tego żaglowca do uzupełnienia swojej kolekcji modeli wszelakiej maści.
Dawno temu, dla ułatwienia budowy, zakupiłem dedykowane przez Wydawnictwo elementy laserowe oraz drewniane pokłady, a w GPM komplet gotowych masztów.
Model jest opracowany do linii wodnej, więc będzie umieszczony w podstawce „wodnej”, z rozwiniętymi żaglami, idący półwiatrem na prawym halsie. Tak zakładał projektant Pan Bartosz Czołczyński co wybitnie mi odpowiada.

Mam przyjemność zaprosić Kolegów do obejrzenia relacji z budowy STS POGORII, a raczej tego co już powstało oraz śledzenia dalszych kroków w budowie.
Kontynuacja jak zwykle będzie prowadzona w miarę wygospodarowanego czasu na klejenie i dokumentowanie.

Z początkowego chaosu i mętliku w głowie powstał szkielet. Wbrew tradycji projektowej Wydawnictwa, miękkie usztywnienia kadłuba zastąpiłem sztywnymi bez zakładek, podklejając elementy szkieletu i pokład tekturą 1 mm. Oczywiście konieczne było przeprojektowanie wymiarów elementów uwzględniając grubość podklejek.



Dochodząc do pokładu ogarnęły mnie wątpliwości odnośnie sposobu mocowania want do pokładu. Projekt zakładał zastosowanie specyficznej blaszki od spodu i poprzez wygiętą specjalnie tzw. „agrafkę” przymocowanie do niej wanty – poz. 1 na poniższym zdjęciu. Brakło mi tu charakterystycznego, obowiązkowego ściągacza.
Po jego dodaniu jak w poz. 2 wysokość całego mocowania była nieproporcjonalnie za duża i tu pojawił się pomysł innego rozwiązania.
Zrezygnowałem z wykonanych już i umocowanych pod pokładem blaszek, które zastąpiłem przeciągniętymi przez pokład do spodu oczkami z drutu, do których przymocowałem imitacje ściągaczy jak w poz. 3 na zdjęciu. Końce oczek zostały zagięte i zaklejone pod pokładem.



Ostatecznie pokład został uzbrojony w nowe mocowania olinowania stałego i przyklejony do szkieletu. Na wierzch przyszła bardzo efektowna drewniana nakładka grawerowana laserem. Otrzymał również podpory kołkownic i rozpoczęło się oklejanie szkieletu burtami. Na szczęście nie było z tym wielkiego problemu.



Oklejony kadłub trafił na tymczasową podstawkę montażową, na której był dalej wyposażany.



Obecnie prace posunęły się dalej, ale do zaprezentowania ich efektów jeszcze nie jestem gotowy – zdjęcia, hosting, opis.
W możliwie najbliższym czasie uzupełnię relację.

Tymczasem dziękuję za uwagę i wytrwałość w czytaniu, i zapraszam za kilka dni na skradający się ciąg dalszy.

--

Post zmieniony (18-10-19 22:17)

 
27-03-19 23:07  Odp: [R] STS POGORIA 1:100; JSC - Nasze Morze
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ha! Właśnie mam na sobie koszulkę z Pogorią którą tata przywiózł mi na pamiątkę z jego rejsu tym żaglowcem. No więc jak najbardziej będę kibicował budowie. Powodzenia!

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
27-03-19 23:39  Odp: [R] STS POGORIA 1:100; JSC - Nasze Morze
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Ooooo moje klimaty, będę wyczekiwał kolejnych aktualizacji!

--
54323031

 
28-03-19 07:24  Odp: [R] STS POGORIA 1:100; JSC - Nasze Morze
kari   

... wszystko świetnie wykonane tylko moją uwagę zwróciła ostatnia fotka ;-)
... dziób wygląda jakby kadłub "zarył w molo"; widać wyraźnie wgniecenie nad
niebieskim pasem i jakiś "błąd" nieco powyżej linii wodnej; ..., a może to tradycyjne
złudzenie?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
28-03-19 08:30  Odp: [R] STS POGORIA 1:100; JSC - Nasze Morze
ChrissBis 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

To złudzenie. Cień. Kadłub nie ma żadnej skazy. Widziałem na żywo.

--
Sklejacz

 
28-03-19 08:52  Odp: [R] STS POGORIA 1:100; JSC - Nasze Morze
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Doskonały wybór !
Dziobnica bardzo mi się podoba - wyprofilowanie. Będę kibicował bo żaglowce wzbudzają u mnie duże zainteresowanie, może przez sentyment - wszak miałem okazję cegiełkować pokłady "Daru Pomorza" :-)
Powodzenia w budowie,.

 
28-03-19 17:31  Odp: [R] STS POGORIA 1:100; JSC - Nasze Morze
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Super robótka! Z przyjemnością będę podglądał.

Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
28-03-19 20:00  Odp: [R] STS POGORIA 1:100; JSC - Nasze Morze
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Dziękuję Kolegom za ciepłe przyjęcie relacji.
Petrov - pozazdrościłem Ci Twoich żaglówek.
Kari - dziobnica raczej nie ma wgniecenia, może takie wrażenie daje wypustka do zamocowania delfiniaka, czy na zdjęciach bocznych też tak wygląda?
załamanie światła na burcie może świadczyć o jakiejś nierówności burty, ale oglądam teraz model pod lampą pod różnymi kątami i trudno mi uzyskać ten sam efekt wgniecenia; owszem nad kluzą kotwiczną jest lekka wypukłość, której nie udało się usunąć;
możesz doprecyzować miejsce błędu powyżej linii wodnej - nie wiem co zwróciło Twoją uwagę.

Teraz Olsztyn. Ewentualnie do zobaczenia.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
29-03-19 00:12  Odp: [R] STS POGORIA 1:100; JSC - Nasze Morze
Grigorij     

wszystko bardzo ładne
tylko niech mi w końcu ktoś wytłumaczy :
- o ile Nasze Morze jeszcze w kiosku widuję i parę numerów udało mi się kupić ,
o tyle tego czasopisma z modelem to jeszcze nie dano mi było nabyć, więc jak mógłbym dostać ten model ????

 
29-03-19 06:11  Odp: [R] STS POGORIA 1:100; JSC - Nasze Morze
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Żaglowiec :-) Oczywiście podglądać relację będę i czekam na kolejne aktualizacje, świetnie zaczyna się.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024