FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 19Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
02-11-18 15:44  [R] Lohner T1 L127 - łódź latająca Austro-Wegry 1917 r. (1 : 33)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Jakiś czas temu otrzymałem PDF z opracowaniem tego wspaniałego "Pterodaktyla", tak więc SWL (Sopockie Warsztaty Lotnicze) zabierają się do pracy.
Samolot jest niezwykle atrakcyjnej konstrukcji, we wspaniałym malowaniu

Na powyższych zdjęciach oryginalny, muzealny eksponat Lohner T1 L127 i w takim kamuflażu opracowany został model.
Na model składa się:
5 str. z elementami
4 str. - wręgi
5 str. - rysunki montażowe
1 str.- rzuty
1 str. - opis montażu
Przykładowe arkusze:


Jest bardzo dobrze opracowany,dobra kolorystyka, rys. czytelne. Opis budowy zwięzły i treściwy chociaż zauważyłem nieścisłości w nazewnictwie elementów konstrukcyjnych.
Model trudny i relacja więc będzie długa.
Po zgromadzeniu licznych materiałów źródłowych coś tam się doda, coś tam się zmieni itp. itd. :-)
Jak na razie powstały dwa segmenty szkieletu łodzi-kadłuba.

Dodatkowo wzmocniłem szkielet.
Zauważyłem dwie rzeczy:

w sumie to błahostka

Zamierzam dorobić wózek i dwa "koziołki" więc tym samym powyższa niezgodność nie będzie widoczna.

Jak zwykle lubię wiedzieć z "kim" mam do czynienia - zamieszczam więc historię L127

Latająca łódź Lohner 127 była jednym z 24 egz. wersji T1 wyprodukowanym przez zakłady U.F.A.G. (Ungarische Flugzeugwerke A.G) na licencji Jacob Lohner & Co.

Do lotnictwa morskiego L 127 przekazany został w czerwcu 1916 r. Bazował w seeflugstation Lussino.
Do 1917 r. brał udział w lotach rozpoznawczych i patrolował wybrzeże Dalmacji oraz wykonywał loty na bombardowanie włoskich celów. Po wejściu do produkcji wersji Lohner „K” służył do 3 czerwca 1918 r. jako szkoleniowy.
Wczesnym rankiem 3 czerwca 1918 r. dwaj marynarze z KuKK (Kaiserliche und Koenigliche Kriegsmarine) włoskiego pochodzenia - Vincenzo Splivalo (Dalmatyńczyk) i Carmelo Foresti (z Triestu) służący w Lussino porwali jedną z dwóch stacjonujących tam łodzi latających z zamiarem przelotu do Włoch.
Był nim L 127 a drugą łódź L 133 uszkodzili. Udało im się dolecieć do włoskich wód w pobliżu Fano gdzie wodowali z powodu braku paliwa.Obaj nie byli lotnikami a dodatkowo nad Adriatykiem zalegała mgła.

Lądowanie zauważyła załoga „2 Trento Armato” (Pociąg Pancerny Nr. 2). L 127 przejęło włoskie wojsko a załoga dostała się do niewoli. Kilka godzin później dwaj lotnicy z Regia Aeronautica - por. Aldo Pellegrini i por. Alberto Briganti wysłani z morskiej bazy lotniczej w Anconie doprowadzili do niej L 127.
W Anconie został umieszczony w hangarze i do końca wojny nie był użytkowany.

Ancona - włoscy lotnicy, którzy doprowadzili L 127

por. Albero Briganti

L 127 w Anconie
Do 1973 r. L 127 przebywał w Muzeum Historycznym w Bari. W 1978 r. rozpoczęto prace rekonstrukcyjne, które zakończono w 1988 r.
Obecnie jako jedyny zachowany na świecie egz. Lohnera T1 znajduje się w Muzeum Lotnictwa w Vigna di Valle.

Pozdrawiam,
Ryszard

Post zmieniony (10-11-18 18:03)

 
02-11-18 16:01  Odp: [R] Lohner T1 L127 - łódź latająca Austro-Wegry 1917 r. (1 : 33)
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Ale niespodzianka :) Bardzo cieszy mnie to opracowanie.

Jeśli można - prośby do autora opracowania:
- Cz.1,2,4,5 - prośba o zróżnicowanie bitmap drewna - tekstury wyglądają powtarzalnie, zróżnicowane będą naturalniejsze.
- W szkielecie płatów uwzględniłbym usztywnienie z drutu.

Ryszard - Powodzenia!

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
02-11-18 16:12  Odp: [R] Lohner T1 L127 - łódź latająca Austro-Wegry 1917 r. (1 : 33)
sławomir kromer 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 19


 - 2

To zasiadam i podglądam

 
02-11-18 16:19  Odp: [R] Lohner T1 L127 - łódź latająca Austro-Wegry 1917 r. (1 : 33)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tomasz - uważam, że odwzorowanie sklejki jest dobre. Na oryginalnym egz. nie ma żadnego zróżnicowania.
W trakcie budowy będę zamieszczał swoje uwagi co dodałem, co zmieniłem.
W opisie podano, że dźwigary skrzydeł to drut stalowy o średnicy 1 mm.

 
02-11-18 19:50  Odp: [R] Lohner T1 L127 - łódź latająca Austro-Wegry 1917 r. (1 : 33)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Bardzo fajna relacja do śledzenia przez długie, jesienno-zimowe wieczory...
Domyślam się autorstwa wycinanki ... ;-)
W Twoim wykonaniu relacja o wysokich warorach poznawczych ; modelarsko- konstrukcyjno-historycznych!
Ale fajnie !!!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-11-18 22:10  Odp: [R] Lohner T1 L127 - łódź latająca Austro-Wegry 1917 r. (1 : 33)
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szykuje się kolejna pasjonująca relacja

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
03-11-18 23:28  Odp: [R] Lohner T1 L127 - łódź latająca Austro-Wegry 1917 r. (1 : 33)
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Ryszard, powodzenia. Z racji że to Twoja pierwsza łódź latająca to życzę Ci ,, Stopy wody pod kilem "

Pozdrawiam

Paweł O.

 
04-11-18 08:56  Odp: [R] Lohner T1 L127 - łódź latająca Austro-Wegry 1917 r. (1 : 33)
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ryszard , trzymam kciuki :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
04-11-18 11:09  Odp: [R] Lohner T1 L127 - łódź latająca Austro-Wegry 1917 r. (1 : 33)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

🇵🇱 Podglądam, bardzo interesuje mnie ten model. :-) 🇵🇱

--

Post zmieniony (19-12-18 09:20)

 
10-11-18 16:29  Odp: [R] Lohner T1 L127 - łódź latająca Austro-Wegry 1917 r. (1 : 33)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
"... życzę Ci ,, Stopy wody pod kilem "
Paweł do wody mam niedaleko więc mam nadzieję, że latem przyszłego roku wystartuję przy molo z Seeflugstation Zoppot. Już poprawiam - ze Stacji Lotnictwa Morskiego Sopot - tylko te czarne krzyże :-)
A tak nawiasem mówiąc to od 1923 r. z Sopotu do Skandynawii latały Junkersy F 13.

Wracając do tematu relacji prace trwają.
Po sklejeniu szkieletu łodzi zrobiłem przymiarkę do oklejenia poszyciem.
W projekcie przewidziano dwa podposzycia i poszycie właściwe - razem trzy warstwy. Okazało się, że pomimo wydruku na zalecanej gramaturze papieru i dokładnym wycięciu i sklejeniu wręg, kadłub jest za szeroki i pokład od połowy długości nie licuje z krawędziami burt

Finalnie dałem jedno podposzycie + poszycie właściwe.
Zmieniłem również kolejność oklejania kadłuba

W dwóch elementach pokładu brak zaznaczenia "W" (wyciąć)

Lewa burta i spód oklejone - pokłady tylko położone. Dorobiłem na wewnętrznych powierzchniach burt kokpitu ożebrowanie z cienkich pasków tektury.


Przednia oklejka dna okazała się za krótka a zaoblenie wręgi dziobu za duże - ale to mój błąd.
Po oklejeniu kadłuba (burty, pokład) polakieruję całość i będę malował część denną i burty do linii sklejki, białe pola, krzyże oraz oznaczenia (L127).
Zrobiłem próbę i lakier ładnie pogłębił barwę sklejki.
Mój wydruk atramentowy odbiega kolorem od pokazanych przykładowych arkuszy (z PDF-u). Szczególnie dotyczy do czerwonych powierzchni. Wprawdzie można by przyjąć, że wyblakły one na skutek adriatyckiego słońca i bryzgów wody o dużym zasoleniu ale skoro już będę malował dno i części burt by zakryć wspomniane moje błędy przedniego poszycia to i pomaluję końce skrzydeł i statecznik.
Gdy kadłub będzie gotowy dodane zostaną poniższe elementy, których brak w projekcie

oraz dodatkowo na tylnym pokładzie jedna "zakrętka"

Jeśli chodzi o dodatkowe elementy to dużą pomocą jest relacja z budowy zamieszczona we włoskim piśmie Modelismo.
W projekcie wskazane byłoby poprawić kolory w elemencie mocowania dźwigarów dolnych skrzydeł

Planuję ich wykonanie odmiennie - nie będę wycinał białych szczelin lecz je odetnę do burty i wkleję uchwyty z 0,5 mm preszpanu pomalowanego na czarno.

Dorobione zostaną okucia, uchwyty pokryw zbiorników itd. jak na powyższym zdjęciu.
Oddzielny temat to wyposażenie kokpitu - np. brak jest tablicy z zegarami i kilku innych istotnych elementów ale co i jak w swoim czasie :-)
Reasumując - z oklejeniem dna miałem problem ale to z tego powodu, że pierwszy raz "bawiłem" się w okrętowca i teraz w pełni doceniam trud i umiejętności szkutników.
I na koniec ciekawe zdjęcie z kamerą filmową

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie i wszelkie uwagi,
Ryszard

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 19Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024