FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
08-11-18 19:10  [R/G] Japoński eskortowiec IJN SHIMUSHU 1:200; MODEL HOBBY nr 19
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam

Po sklejeniu Narvika – piątego niszczyciela pod rząd, postanowiłem trochę odpocząć od tej klasy okrętów i chciałem skleić coś większego.
Ale jak to w życiu bywa, zamiast coś większego pod nożyczki poszło coś mniejszego – czyli model japońskiego eskortowca (z jap. kaibokan) IJN Shimushu ;-)

Generalnie nie planowałem jego nabycia, ponieważ już mam siostrzaną jednostkę IJN Ishigaki z MO, ale Shimushu jest w konfiguracji z końca wojny – czyli po dozbrojeniu w działka plot – dla mnie atrakcyjniejszej wersji, oraz urzekła mnie ta okładka:



Będzie to mój pierwszy model klejony z wydawnictwa „Model Hobby” jak i pierwszy tak „świeży” model – zwykle kleiłem modele mające po 10-20 lat od ukazania się ;-)

Początkowo zamierzałem nabyć do niego szkielet wycinany laserowo, ale jak przeanalizowałem ile tego szkieletu jest, to stwierdziłem, że spokojnie sam go wykonam „własnemi rencami”.

A oto praktycznie cały szkielet jaki jest w modelu:



Pierwszy raz u mnie, pomimo iż robiłem szkielet ręcznie, wszystko pasowało idealnie, a szlifowania wymagały tylko te krawędzie, które trzeba zlicować do krzywizn kadłuba. Naprawdę bardzo przyjemnie się robiło ten szkielet.

Tradycyjnie u mnie, równolegle do prac nazwijmy to kadłubowych, rozpocząłem prace nad wg mnie najtrudniejszą częścią nadbudówki – czyli sterówką/mostkiem (czy jak to się tam fachowo nazywa).



W nadbudówce wyciąłem i przeszkliłem okna, oraz lekko zaokrągliłem dolną krawędź jej nawisu.

W zasadzie to za dużo sobie nie pokleję, bo nadbudówki w Shimushu to raptem 3 segmenty.
Model nie jest duży, można by powiedzieć, że mieści się w dłoni, dla wytrawnego modelarza to prawie że model weekendowy.

Dla mnie jednak, te małe jednostki mają swój urok i oby więcej takich tematów się pojawiało ;-) - tu przymrużone oko kieruję do Wydawcy, bo liczę, że po Hiburi i Shimushu ukaże się jeszcze jakiś „maluszek” z fantastyczną okładką ;-)

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--

Post zmieniony (15-12-19 20:35)

 
08-11-18 20:44  Odp: [R] Japoński eskortowiec IJN SHIMUSHU 1:200; MODEL HOBBY nr 19
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Brawo.
Pilnie będę obserwował Twoje poczynania, model będzie mały ale za to bardzo efektowny.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
08-11-18 22:39  Odp: [R] Japoński eskortowiec IJN SHIMUSHU 1:200; MODEL HOBBY nr 19
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Jorzik - to się będziemy nawzajem obserwowali, bo ja pilnie śledzę Twoje zmagania z Akitsu Maru.
A to, że się skusiłem na Shimushu to też trochę Twoja zasługa, bo jak się na Paprykarzu napatrzyłem na Twojego Hiburi to mnie naszło na sklejenie takiej właśnie mniejszej jednostki.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
09-11-18 10:29  Odp: [R] Japoński eskortowiec IJN SHIMUSHU 1:200; MODEL HOBBY nr 19
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Też będę podglądał. Lubie takie małe eskortowce.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
09-11-18 12:48  Odp: [R] Japoński eskortowiec IJN SHIMUSHU 1:200; MODEL HOBBY nr 19
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Czuj się obserwowany. :)
Wiem już co będę oglądał na Paprykarzu za rok. Życzę przyjemnego sklejania.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
11-11-18 19:03  Odp: [R] Japoński eskortowiec IJN SHIMUSHU 1:200; MODEL HOBBY nr 19
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Oho ho, miło mi mieć kompana w budowie tego maluszka. U mnie trochę warsztat zwolnił bo nie mam gdzie modelować i pewnie niedługo mnie dogonisz. Uważaj na rufę, zarówno oklejki dna i burty.

Powodzenia.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
14-11-18 00:25  Odp: [R] Japoński eskortowiec IJN SHIMUSHU 1:200; MODEL HOBBY nr 19
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Nie jestem jakoś mega fanem okrętów spod bandery IJN ale z chęcią popatrzę:-) Takie maluszki mają swój urok. Powodzenia.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
20-11-18 13:45  Odp: [R] Japoński eskortowiec IJN SHIMUSHU 1:200; MODEL HOBBY nr 19
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam zacne grono obserwatorów;-)

Ponieważ opracowanie przewiduje dach ostatniego poziomu nadbudówki ostro przechodzący w ścianki tejże nadbudówki, zaś analizując zdjęcia tych jednostek jak i rysunek na okładce widać, że przejście to było łagodne – zaokrąglone, postanowiłem nieco zmienić element daszka i wyoblić krańce.

Najpierw zrobiłem sobie szablon ze zwykłej kartki gdzie odrysowałem sobie element daszka, okazało się, że aby wykonać wyoblenie trzeba powiększyć element daszka o około 1 m po obwodzie. Tu sprawę ułatwił Wydawca, bo akurat ten element jest na arkuszu z obustronnym drukiem, a więc po prostu wyciąłem ten element większy o około 1 mm i wykorzystałem jego rewers wyoblając brzegi. Musiałem tylko z przodu zrobić kilka nacięć aby uzyskać odpowiedni kształt.

A oto jak to wyszło:



Wykonałem też środkowy poziom nadbudówki oraz wypełniłem balsą pierwszy segment szkieletu w części dennej – tu zwykle mam problemy z prawidłowym oklejeniem tego i nie chcąc aby mi się coś zapadło wolałem wypełnić ten fragment szkieletu.
To samo chcę zrobić na rufie – po ostrzeżeniach kolegi Łukasza.



A tak się prezentuje nadbudówka na tą chwilę:



Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
16-01-19 20:55  Odp: [R] Japoński eskortowiec IJN SHIMUSHU 1:200; MODEL HOBBY nr 19
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam zacne grono obserwatorów;-)

Tak samo jak na dziobie tak i na rufie wykonałem wypełnienie balsą części dennej.



Następnie okleiłem burty, tu wszystko prawie idealnie pasowało – prawie bo powstała mi niewielka szczelinka (mniej niż 1 mm w kształcie klina) na samej rufie przy łączeniu burty lewej z prawą, którą wypełniłem zapasem koloru.



Niestety nie będzie to mój pierwszy w pełni udany kadłub – chwila nieuwagi, chwila przyłożenia nieco za dużej siły i „masz babo placek” - odcisnęła mi się pierwsza wręga na lewej burcie :-(



Początkowo wpadłem na pomysł aby zamaskować te „krowie żebro” zwisająca kotwicą, ale chyba w sumie bardziej mnie będzie denerwowała tak mocno zwisająca kotwica niż ten odcisk wręgi.

I tradycyjnie na koniec widok całości z nadbudówką:



Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
16-01-19 21:09  Odp: [R] Japoński eskortowiec IJN SHIMUSHU 1:200; MODEL HOBBY nr 19
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Podposzycie rzondzi, niezależnie od statka wielkości.

:-)

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024