FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
07-03-19 07:13  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Rzeznik 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3

Nie będę pisał kolejnego komentarza w stylu: "wow, niesamowite" bo brak słów na opisanie tego co się tu dzieje.

Mam pytanie co do kulek BGA. Przed przyklejeniem przecinasz je na pół? Kleisz CA?

Odpowiedz na tę wiadomość 

07-03-19 09:12  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1

Kulki BGA użyte w tym modelu mają średnice 0.25mm i 0.35mm, więc przecięcie ich na pół byłoby bardzo trudne. Tu jest zwyczajnie nakłute miejsce na kulkę za pomocą igły lekarskiej. A ona sama wklejona jest na BCA.

20-03-19 20:45  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1

Witam

Tak jak pisałem na początku tej relacji-retrospekcji, po skończeniu szwaba i w trakcie prac nad jedenastką, zabrałem się za dawno rozgrzebanego Spita I. Jeszcze w trakcie bieżących prac planowałem wykonać otwarte uzbrojenie w skrzydłach, żeby nawiązać do dość szczegółowego kadłuba. Jednak po procesie projektowania wnęk na karabiny, chęci opadły i model przez to przeleżał parę lat w pudełku. Także wróciłem do niego z inną koncepcją, czyli zrobienia go do końca w miarę po najniższej linii oporu, jednak nie obniżając poziomu dotychczas wykonanych rzeczy.

Zabrałem się za skrzydła popełniając jedną znaczącą zmianę w stosunku do propozycji wycinanki. Ale o tym później. Efekt klejenia skrzydeł, widoczny jest poniżej.

Bardzo zadowolony jestem z krawędzi natarcia, która ze względu na eliptyczny obrys skrzydeł jest dość problematyczna w klejeniu. Oczywiście skrzydła wewnątrz są wypełnione styrodurem, jak to miało miejsce w P.11c, w celu zapobiegnięcia zapadaniu się poszycia.

Lotki zostały wklejone w pozycji wychylonej, gdyż tak miałem wklejony drążek sterowy w kabinie. Od góry wygląda to dość poprawnie, jednak od dołu zabrakło mi poszycia i wystaje szkielet. Niestety na pozostałych skrzydłach Spitów jakie kleiłem, miałem podobny problem.

Wspomniana przeze mnie zmiana w skrzydłach, dotyczy wnęk podwozia. Otóż te oferowane we wcześniejszych modelach Spitów z AH, czyli Mk.I, Vb, IXc, Vc, są według mnie niepoprawne. Dopiero te użyte w LF.IX i w XVIe, są odpowiednie. Wiąże się to również z gniazdami goleni podwozia i całym podwoziem. Jeżeli zwróci się uwagę na podwozie we wspomnianych wcześniejszych modelach Spita, jest ono za długie, za cienkie i ma nieodpowiedni kąt zamocowania. W związku z tym, dalszą budowę modelu uzależniłem od tego czy uda mi się adaptować, wnęki podwozia z LF.IX do obecnego Mk.I. Użyłem do tego części z dwóch wycinanek (znów pod nosem psioczyłem na brak zapasu koloru!), odpowiednio dociętych na podstawie części z LF.IX. Jak widać zabrakło mi koloru na gniazda mocowania podwozia i ich okolice. Jednak nie był to problem, bo ta część w rzeczywistym samolocie była koloru aluminium. Także pomalowałem ten fragment farbą. Widać również, że poszycie w tych okolicach, zostało przerobione, a miejsce ze starych wnęk zamalowane. Będzie ono lepiej wyretuszowane pod koniec budowy modelu. Efekt zmian, widoczny jest poniżej

Na koniec zostały powierzchnie sterowe na ogonie oraz stateczniki. Tutaj bez zmian.

I to by było na tyle!

Pozdrawiam!

22-03-19 20:59  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Nieźle, całkiem nieźle :)

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018