FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
03-03-19 14:40  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jest na co popatrzeć. Wspaniałe wykonanie !

 
03-03-19 16:00  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Arche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2


 - 1

Szacunek !!!

 
03-03-19 16:24  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 34


 - 4

Deja vu, or not deja vu?

Co by to nie było i tak nie mam nic sensownego do napisania...

A,cha, wypatruję kolejnych odsłon uczty dla oczu. :-)

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
03-03-19 16:27  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Łee taam... Z AH to każdy głupi coś takiego może wycisnąć... Ze starym MM tak zrób!

:-))


Teraz na serio:
Kurczę, zbierasz tony materiałów, przeglądasz internety, opracowujesz dodatki, tniesz, kleisz, malujesz... Do tego robisz świetne focie postępów...
I jeszcze chce Ci się dla nas to wszystko jasno i czytelnie opisywać !?!
Chylę swego dosyć pokaźnego czoła. Ogromny podziw i szacunek z mojej strony!
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
03-03-19 16:49  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Imponująca praca i doskonała relacja.
A swoją drogą toż to jawny policzek dla tych którzy twierdzą że czegoś tam się nie opłaca robić bo i tak tego nie widać ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
03-03-19 22:06  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Panowie, dzięki wielkie za pozytywne komentarze. To jest deja vu jak to napisał Wojtek, wielu z Was pewnie widziało już te zdjęcia, bądź model. Tak jak pisałem ma on 8 lat, co niestety widać obecnie na odbarwieniach, ale to pokaże później, porównując do skrzydeł.

Ostatni post związany z retrospekcją, czyli oklejenie kadłuba poszyciem.

Wstępnie skleiłem poszycie właściwe wraz z warstwą podkładową w całość tylnej części kadłuba. Pozwoliło mi to na pasowanie tego elementu wraz z wnętrzem na zasadzie wsuwania szkieletu w poszycie. Metoda ta miała ogromną zaletę, gdyż ustalona geometria skorupy kadłuba nie pozwalała na skoszenie jego osi. Ważne było też, aby całe wnętrze wsuwało się do środka na niewielki wcisk, jednak bez użycia dużej siły. Ewentualne niezgodności szlifowałem papierem ściernym.

Oprócz utrzymania osi symetrii duże znaczenie miały otwory inspekcyjne oraz miejsce na drzwiczki kabiny pilota. Projektując wręgi i dodatkowe elementy, musiałem brać pod uwagę ich ułożenie. Teraz nadszedł czas kiedy można było zobaczyć, czy podczas projektowania nie popełniłem błędu. W razie przesunięć wręg bezpośrednio sąsiadujących z otworem inspekcyjnym, błąd taki, byłby bardzo trudny do naprawy.

Poszycie widoczne na zdjęciach jest wykonane bez retuszu krawędzi. Wykonam go po sklejeniu całości kadłuba. Sam nie wiem dlaczego taka kolejność, może to utrudni mi pracę, ale jest już za późno. W najgorszym wypadku będę miał nauczkę na przyszły model.

Jak widać wykonałem również nitowanie. Na dzień dzisiejszy już nie zrobiłbym tego drugi raz. Przez 8 lat trochę zmieniła się koncepcja modeli, które kleje i obecnie nie wykonuję takich nitów. Moim zdaniem grafika 3D jest w zupełności wystarczająca, a oglądając zdjęcia z epoki te nity nie są widoczne na powierzchni samolotu. Także na etapie końcowym będę próbował zniwelować jakoś te wytłoczone nity.

Osłona zbiornika przed wiatrochronem została usunięta celowo. Według zdjęć tego samolotu z okresu wojennego, część ta znacząco odstawała od poszycia kadłuba, co mam zamiar zaakcentować w modelu.










Kolejna aktualizacja będzie dotyczyła już bieżących prac nad modelem. Także do zobaczenia wkrótce.

--

 
04-03-19 07:18  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Jest na co popatrzeć.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
04-03-19 09:54  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Czyli cały srebrny przedział robiłeś dla tych 1 drzwiczek? Kolejny pozytywnie zakręcony :-)
Model bardzo przypomina cudeńka mistrza A. Ziobera. Jedynie inny materiał i skala.

Czytając Twoje opisy, podejrzewam, że myślenie nad tym "jak to zrobię" i właściwym sklejaniem jest w proporcjach 50/50.

Czekam na dalsze postępy.

--
pzdr
Kemot

 
04-03-19 21:05  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Rowin, ty jednak nie jesteś normalny :-)))

Cudo.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
04-03-19 21:41  Odp: [R] Supermarine Spitfire mk.Ia (AH) - ikona RAF
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Super wykonanie. Takie relacje oglądam z wielkim zaciekawieniem i podziwem dla budującego model.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024