FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-03-19 18:45  [G] Brytyjski czołg szybki Mk.VIII Cromwell IV MM 4/71
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Witam!
Model brytyjskiego czołgu Mk VII Cromwell IV wykonałem z MM nr 4/71 niedługo po jego ukazaniu się w kioskach „Ruchu”, a więc jak łatwo policzyć ma on prawie 48 lat. Był to pierwszy "zachodni" czołg jaki się ukazał w MM w skali 1:25 więc po T-34/76, T-34/85 oraz BT-7 był dla mnie modelarskim rarytasem. Model posiadający kadłub typu C wykonany jest w barwach i oznakowaniu 10 pułku strzelców konnych będącym według przyjętych etatów brytyjskich pancernym pułkiem rozpoznawczym 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka z okresu walk w roli "korka" pod Falaise w okresie od 8 do 24 sierpnia 1944 r.

, , , , , ,

, , , , , ,

, , , , ,

Plener zdjęciowy czołgu Cromwell jest zrobiony wraz z drugim modelem czołgu amerykańskiego M5A1 Stuart VI, wykonanego też z MM nr 3/1990 czyli liczącym już ponad 27 lat. Czołgi typu Stuart także stanowiły wyposażenie 24 pułku ułanów im. hetmana Żółkiewskiego 10 Brygady Kawalerii Pancernej 1 Dywizji Pancernej we Francji w sierpniu 1944r.

Scenariusz sesji plenerowej
Nieznana wioska w Normandii (północna Francja) w okolicach Caen-Falaise między 7 a 21 sierpnia 1944r, ciąg dalszy operacji „Overlord” w której znaczącą rolę odegrała polska 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka, wchodząca w skład II Korpusu Kanadyjskiego.
Szpica, czyli zwiad czołgowy prowadzony przez lekki czołg Stuart zbliża się do wioski, w której Niemcy najprawdopodobniej przygotowali silną obronę okrężną, w tym i przeciwpancerną. Nad wioską góruje wieża kościoła, w której znajdują się obserwatorzy artyleryjscy. Jadący na czele szpicy czołg Stuart, który zbyt brawurowo i szybko zbliżył się do zabudowań wioski od razu znalazł się w celowniku dobrze wstrzelanych niemieckich dział przeciwpancernych lub ukrytych w wiosce czołgów czy dział pancernych. Drugi pocisk okazał się celny i lekki czołg stanął w płomieniach a cała załoga niestety zginęła. Jadący dalej, z tyłu Cromwell z 10 pułku rozpoznawczego strzelców konnych 1Dywizji Pancernej już ostrożniej manewrował na przedpolu, ( w/w scenariusz był w prezentowanej galerii czołgu M5A1 Stuart VI) i podjął niebezpieczną walkę zwaną rozpoznaniem bojowym.
Rozpoznanie bojem atakowanej pozycji obronnej wroga było dla czołgów ryzykownym i w zasadzie straceńczym działaniem. Głównym zadaniem jakie miały spełnić wozy atakujące, to jak najdłużej utrzymać się na przedpolu obrony i zniszczyć jak najwięcej punktów oporu wroga, aby swoi obserwatorzy artylerii i dowódcy czołgów nie biorących udziału w tej prawie samobójczej misji mogli dokładnie zlokalizować stanowiska ogniowe nieprzyjaciela. Gdyby atak rozpoznawczy się nie powiódł a czołgi prowadzące rozpoznanie bojem zostały zniszczone (co było w ponad 95% do przewidzenia) następna fala ataku czołgów rozpoczynała się od zniszczenia namierzonych stanowisk ogniowych wroga. Taktyka ta, budząca też wiele kontrowersji była stosowana zarówno na froncie wschodnim (np. w bitwie pod Studziankami w dniach 9–16 sierpnia 1944r) jak i na froncie zachodnim. Problem jej skuteczności polegał na tym, że w obronie mogły być zastosowane ruchome środki ogniowe, które po oddaniu kilku wystrzałów zmieniały pozycję i ostrzał wcześniej zlokalizowanych pozycji był nieefektywny, a czołgi wraz z załogami prowadzące zwiad bojowy niepotrzebnie stracone.
Cromwell jako, że w jednej z klasyfikacji nazywany jest czołgiem szybkim zręcznie manewrował wykorzystując nierówności terenu, krzaki-słynne francuskie „bocage” (czyli teren, w którym przeplatają się obszary zadrzewione i pastwiska, z krętymi drogami bocznymi ograniczonymi z obu stron wysokimi zboczami i kilkusetletnimi, gęstymi żywopłotami z obu stron, bardzo ograniczającymi widoczność). Pociski wroga padał jednak coraz bliżej i załoga czołgu zdecydowała się postawić tą fioletową zasłonę dymną. Cromwell co chwila prowadził ogień ze swojej 75 mm armaty kierując ją na błyski wystrzałów artylerii wroga. Jednak gdy jakiś większy odłamek z bliskich wybuchów pocisków wroga zaklinował wieżę uniemożliwiając jej obrót załoga czołgu manewrując w czasie jazdy tyłem, wycofała uszkodzony wóz na pozycje wyjściowe.
Oczywiście te zdjęcia plenerowe to tylko zabawa a opis to moja fantazja reżyserska, o czym świadczą ostatnie zdjęcia wszystkich bohaterów scenariusza, czyli mnie i obu modeli.
W rzeczywistości podczas walk w rejonie Caen-Falaise polska 1 Dywizja Pancerna wzięła 5113 jeńców, zniszczyła 55 czołgów, 44 działa polowe, 38 samochodów pancernych i 207 pojazdów mechanicznych, tracąc przy tym 325 zabitych, 1002 rannych i 114 zaginionych. Zniszczeniu jednak uległo też około 80 czołgów różnych typów z polskimi załogami.
Oddając hołd bohaterstwu polskich czołgistów zapraszam do obejrzenia galerii plenerowej.

, , , , , ,

, , , , , ,

, , , , , ,

, , , , , ,

, , , , , ,


, , , , , ,

, , , , , ,

Będąc już kilka lat później po sklejeniu modelu Cromwella pod silnym wpływem serialu „Czterej pancerni i pies” a także zrealizowanej z ogromnym rozmachem i z dużą jak na lata 70 dbałością o szczegóły oraz efekty specjalne pięcioczęściowej radziecko-enerdowsko-polskiej epopei wojennej w reżyserii Jurija Ozierowa i Juliusa Kuna pt. „Wyzwolenie” (ros. Освобождение) drugi egzemplarz zakupionego w kiosku „Ruchu” MM „Cromwella” postanowiłem przerobić na niemieckiego PzKpfw VI czyli „Tygrysa”. Doszedłem do wniosku, że Cromwell będzie się do tego świetnie nadawał (kanciasta, pudełkowata wieża i kadłub oraz osłony gąsienic) z biedą po niewielkich przeróbkach mogły naśladować pokazywane w części 1 pt. "Ognisty łuk" i cz.2 "Przełom" epopei „Wyzwolenie” atakujące w bitwie pod Kurskiem „Tygrysy”.
Jak na tamte czasy i kompletny brak dokumentacji(korzystałem ze zdjęć) model „Tygrysa” wyszedł dla mnie satysfakcjonująco i zaraz wziął udział w sesji plenerowej w latach „70-tych” razem ze zrobioną też przeze mnie od podstaw „Panterą”. Nawet nie zdążyłem w pośpiechu namalować na nim oznaczeń taktycznych. Niestety zarówno model "Tygrysa" a'la Cromwell jak i tej pierwszej "Pantery" spłonęły rzeczywiście podczas jednej z bardzo pirotechnicznych sesji zdjęciowych a zdjęcia nie zachowały się :-(
Na ostatnich 3 starych, kliszowych jeszcze zdjęciach powyżej model T-34/85 w zasadzce mierzący do przerobionego z Cromwella „Tygrysa” a na czwartym pole bitwy widziane z góry, w którym po jednej stronie wystąpiły modele T-34/76, T-34/85; kontra „Tygrys”, „Pantera” i dymiący "Cromwell" pełniący w tym przypadku rolę czołgu niemieckiego. Sceny wzorowane na filmie „Wyzwolenie”

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
03-03-19 11:34  Odp: [G] Brytyjski czołg szybki Mk.VIII Cromwell IV MM 4/71
MarioTechNet 

 

Świetny - bardzo mi się podoba - Pozdrawiam

 
11-03-19 17:17  Odp: [G] Brytyjski czołg szybki Mk.VIII Cromwell IV MM 4/71
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Dziękuję bardzo zarówno za miłe opinie jak i za samo oglądanie :-)

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024