FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 12 z 17Strony:  <=  <-  10  11  12  13  14  ->  => 
30-12-18 08:39  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Czy, aby te sztagi nie są przeskalowane patrząc na tło modelu, chociażby na średnicę bukszprytu i masztów ?

 
30-12-18 09:43  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Hej, dzięki Koledzy za komentarze.

Halogen - zastanawiałem się przez chwilę o czym mowa, ale już chyba wiem. Sztagi to liny - najgrubsze na żaglowcu, więc ich przeskalowanie raczej nie nastąpiło. Można się raczej zastanowić, co do ich grubości w drugą stronę - czyli gdyby były grubsze byłoby chyba trochę lepiej. Ale nie ukrywam, że aż tak dokładnie średnic nie przeliczam, a ta linka, której użyłem jest najgrubszą sensowną jaką mogłem na sztag wykorzystać.

Natomiast domyślam się, że Tobie chodzi o trójkątne jufersy, za pomocą których sztag jest napinany. Obejrzałem sobie to jeszcze raz i chyba rzeczywiście mogłyby być o jakieś 2 mm wzdłuż i wszerz mniejsze. Zresztą powinny też być grubsze, żeby być już tak całkiem akuratnym. No cóż, czasem jak się skupi na jednym, to nie zwraca się uwagi na drugie:) Teraz już raczej nie będę tego zmieniał, ale zwrócę większą uwagę na wielkości innych bloczków.

Pozdrawiam

 
30-12-18 11:10  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Tak oczywiście to nie sztagi - przeczytałem sztagi zawiązane i zobaczyłem zdjęcie i poszło sztagi, a chodziło mi o te jak je nazywasz trójkątne jufersy, te 3 od bukszprytu i jeden od środkowego masztu - nie o grubość lin chodziło - nie, nie.

 
30-12-18 11:24  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Teraz to ja poznaję kolegę Mariaszka, jak za starych dobrych czasów. Widać praca przeszkadza w klejeniu modeli - kilka dni wolnego na Święta i od razu postępy.

A sztagi? Wizualnie trochę "cienkie" te trójkątne jufersy, ale w znacznym stopniu zostanie to ukryte przez resztę olinowania i ożaglowania.
Grubości poszczególnych lin podawane przez Mondfelda przeliczane są na podstawie średnicy grotsztagu, a ten stanowił około 0,166 średnicy grotmasztu przy pokładzie:


I Szczęśliwego Nowego Roku!

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
13-01-19 22:24  Odp: [R] Żaglowy
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Powstało kolejne piętro masztów.

Zbudowane i olinowane zostały one mniej więcej w taki sam sposób, jak poprzednie drzewce, więc dziś tylko widoczki ogólne.







Teraz chyba będzie dłuższa przerwa. Powtarzalność wiązań zrobiła swoje;).

Pozdrawiam

Post zmieniony (19-01-19 13:33)

 
13-01-19 22:40  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Stary, jak już skończysz tą genialną pracę, to musowo przywieź gotowy model do Przeciszowa - będziesz faworytem do pucharu Wójta:-)
Genialnie to wygląda, podziwiam i zazdroszczę warsztatu:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
02-03-19 20:49  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Hej!

StuG-u – nie wiem, czy uniósłbym taką nagrodę tak mentalnie jak i gabarytowo:).
Do Przeciszowa natomiast tradycyjnie oczywiście planuję przyjechać. Jeśli uda się skończyć Merca, to z nimże.

Styczniowe wieczory bardziej sprzyjały leniwemu czytaniu, ale ktoś mnie wreszcie kopnął w zadek. Jako że zabolało, wziąłem się za robotę.
Wystrugałem trzy ostatnie patyczki, co pozwoliło skończyć maszty. Czyli wyższy Mercury już nie będzie. Trochę to komplikuje prace, bo zasięg lampki już nie wystarcza, by sięgnąć nad modelik, a i praca przy nim częściej teraz odbywa się na stojąco niż na siedząco. Ale - nie czarujmy się – duże sztuki to jest to;).

Zrobienie tych patyczków to krótka piła, ale ich olinowanie to już zupełnie inna para bamboszy. Kilka linek udało mi się wiązać kilka razy, co z powodzeniem opóźniło ten etap budowy. Z grubsza jednak się udało i - jak stwierdziła moja żonka - Merc wygląda już zupełnie inaczej (cokolwiek by to zresztą nie znaczyło:)).



Do całkowitego zakończenia olinowania stałego zostało trochę linek, ale kontuzja łapki nieco mnie wyklucza na razie z dalszych robót. Wcześniej uzupełniłem kołkownice na pokładzie rufowym. Tam z grubsza też już prawie koniec, poza kilkoma bloczkami, oczkami i knagami. Natomiast na dziobku na razie pustynia, choć na bukszprycie zaczyna się coraz więcej dziać.



Na koniec większy obrazek. Merc jest już tak duży, że brakuje mi pomału tła do jego focenia:).



Pozdrawiam

 
02-03-19 22:02  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Piękna łajba, ale te jufersy sercowe, to chyba jednak sporo za duże.

--
Siwy

 
02-03-19 22:27  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Powiem Ci Siwy, że im dłużej patrzę na ten model, tym częściej dochodzę do tego samego wniosku:).
Ale chyba Twój wpis w końcu przeważył i zmotywuje mnie, żeby coś z tym zrobić. Mam już pewien pomysł, jak je podmienić bez rozwalania połowy olinowania. Spróbuję i dam znać, jeśli się uda. Jeśli się nie uda, dam znać również. Ale spróbuję.
Dzięki!

 
02-03-19 23:00  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Spychacz 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Piękna i misterna robota. Pełny podziw.

Pozdrawiam.

--
Relacja:
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 12 z 17Strony:  <=  <-  10  11  12  13  14  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024