FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
25-02-19 20:18  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mam podobne zdanie co QŃ , przesadziłeś z tym pokrętłem . A reszta to czysta i dokładna praca , tylko pozazdrościć umiejętności .
Jeśli chodzi o szkielet , ja zabezpieczam krawędzie SG. Szlifując szpachlę i niezabezpieczony karton , to prędzej będzie się szlifował karton bo jest miękki . Dobrze kiedy szlifowane powierzchnie mają jednakową "gęstość"
Można jeszcze kolorem potraktować krawędzie , w czasie szlifowania widać czy nie za mocno szlifujemy wręgę .

Andrzej

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
25-02-19 21:57  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Za grube to pokrętło? Klejąc w modelarskim amoku nawet nie pomyślałem tylko robiłem jak fabryka dała.

Andreas, krawędzie zabezpieczyłem SG przed wklejeniem pianki. Gdzieniegdzie faktycznie może trochę przeszlifowałem ale zdecydowana większość powinna trzymać kształt i wymiar. I tak nastawiam się na to, że całość trzeba będzie jeszcze mocno drzeć żeby spasować szkielet z poszyciem ale to wyjdzie już podczas ostatecznego dopasowywania.

A przy okazji - polecicie coś do przyklejenia poszycia do szkieletu? Wszystkie kleje jakie znam albo zeżrą styrodur albo pofalują karton. Przejechałem się na kleju polimerowym, który pofalował podklejaną część i od tej pory stosuję go tylko do klejenia XPS do szkieletu.

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
25-02-19 22:15  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Nic się nie przejmuj i przesadzaj dalej :-). Miło popatrzeć ile serca wkładasz w modelarstwo.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
26-02-19 09:14  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Sławko   

Detale takie, że szczęka opada ;)
Pokrętło to raczej jakiś życzliwy krasnal pomagał ci robić ;)
Co do kleju to też zastanawiałem się nad wyborem bo to co miałem pod ręką reagowało niekorzystnie z XPSem.
Znalazłem coś takiego:
https://www.obi.pl/kleje/dragon-klej-do-styropianu-250-ml/p/6095400
Ma to to konsystencję podobną do polimerowych klei.
Pierwsze próby przeprowadzone na skrawkach tektury i XPSie wypadły pozytywnie - XPS się nie rozpuscił.
Nie wiem jednak jak ostatecznie będzie kładło się pokrycie z kartonu, nie miałem czasu jeszcze na taki eksperyment.

--

 
28-02-19 23:26  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Waldek K, dzięki!

Sławko, jeśli przetestujesz na kartonie to daj znać jak wypadły próby. Byłem dzisiaj w budowlanym ale znalazłem tylko jakiś wodorozcieńczalny (?), nieprzezroczysty klej do styropianu. Bałem się, że to wikolopodobny wyrób i ostatecznie się nie zdecydowałem.

Kiosku ciąg dalszy, choć do końca jeszcze trochę brakuje. Zająłem się sklejaniem wszystkiego w całość. Na styku zewnętrznego i wewnętrznego poszycia powstało zagłębienie w kształcie litery "V". Jeszcze do niedawna takie szpary zalewałem mieszanką farby i kleju wikolowatego. Proces był bardzo żmudny bo trzeba było nakładać sporo warstw dla satysfakcjonującego efektu. Grawitacja i tak zawsze robiła swoje i na środku zawsze widoczne było delikatne zagłębienie. Od pewnego czasu eksperymentuję ze szpachlówką akrylową z całkiem dobrym skutkiem. Niestety ma to do siebie, że jest niemal nie do usunięcia z ubrudzonego kartonu. Z pomocą przychodzi maskol, którym pokrywam poszycia blisko krawędzi. Napięcie powierzchniowe tego specyfiku pozwala na precyzyjne aplikowanie na druk bez obaw o zalanie szpachlowanej krawędzi. Po wyschnięciu nakładam szpachlówkę i biorę się za szlifowanie. Delikatność i umiar są jak najbardziej wskazane bo maskol przed przeszlifowaniem nie zabezpiecza. Cierpliwość i poświęcony czas nagradzane zostają ładną krawędzią bez wybrzuszeń lub dołków. Tutaj fotka z warsztatu:



Koła ratunkowe czekają do jutra na całkowite wyschnięcie. Chciałem przykleić je już dzisiaj ale kiedy zobaczyłem odcisk palca na powierzchni stwierdziłem, że jednak lepiej jeszcze trochę zaczekać. Popełniłem błąd podklejając je na tekturę grubości 1mm. Drugim błędem było pomalowanie tych sztuk bez sprawdzenia pasowania. Ostatecznie musiałem szlifować je do połowy grubości i malować drugi raz. W talerzyku razem z gotowymi uchwytami:



Czarne panele (oparcie?) zostały trochę niefortunnie zaprojektowane w postaci pojedyńczych paseczków, które należy przykleić jeden obok drugiego. Drogą na skróty na oddzielnym pasku nagniotłem rowki końcówką szpilki, pomalowałem i wpuściłem jasnoszary wash.



Zrobiłem też podejście do lutowania poręczy jednak okazało się, że ta z szablonu nie bardzo chce pasować do otworów w kiosku. Czeka mnie druga runda na szablonie, do którego wykorzystam sklejony kiosk.



A tak wygląda kiosk z przymierzonymi na sucho koślawymi peryskopami. Spróbuję je trochę naprostować. Do przyklejenia zostało jeszcze parę *******ek, które przeszkadzałyby w przymierzaniu relingu dlatego przykleję je kiedy relingi i poręcze będą już na swoim miejscu.



Do następnego!

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
28-02-19 23:45  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Czy kant kiosku, który tak pięknie wyszlifowałeś, to ostateczna wersja?

Patrząc bowiem na historyczne zdjęcie, krawędź ta była zakończona nieco inaczej.


Nie wiem, czy wykonujesz go jak "fabryka dała", czy będziesz dorzucał coś od siebie.

Stronę pewnie znasz - http://uboat.graptolite.net/U141.html

Jestem pod nieustającym wrażeniem czystości i precyzji wykonywania poszczególnych części:-)

Wzorowa relacja.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-03-19 04:22  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

Trzecia Rzesza pokonana, to i diabeł na kiosku nie straszny. Bardzo ciekawe zdjęcia marynarzy. Wykonanie modelu znakomite.

Post zmieniony (01-03-19 14:01)

 
01-03-19 17:35  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

StuG, jedyną zmianą będzie inny układ relingu na kiosku zgodnie z sugestią Dziadka w jego relacji. Z tą krawędzią - przyznam bez bicia - nie wiedziałem a i nie zagłębiałem się w zdjęcia historyczne. Gdybym wiedział o tym wcześniej to pokombinowałbym z wklejeniem jakiegoś drutu w to miejsce. Teraz prędzej coś skopię przy próbie odtworzenia zaokrąglenia. Mimo to dziękuję za uwagę i link do strony ze zdjęciami tego okrętu. Mam nadzieję, że ktoś kto chce wiernie odtworzoną jednostkę z tego skorzysta :)

mirosław, dziękuję :)

Dzisiaj zrobiłem pierwsze podejście do lutowania na żywym organiźmie. Operacja udała się. Pacjent nie przeżył. Teoretycznie można polutować taki element oddzielnie i wkleić w odpowiednie miejsce jednak ze względu na zaokrąglenie kiosku i sporą ilość poprzeczek, które mogłyby nie trafić na swoje miejsce zdecydowałem się na lutowanie na kiosku. Ale od początku:

Zrobiłem podwyższenie z kawałka szkła i kartek papieru, którymi wyregulowałem wysokość na której będą przyklejane poprzeczki. Drucik wsuwałem w otwór i zalewałem kropelką kleju cyjanoakrylowego. Po wklejeniu wszystkich wzmocniłem połączenia od wewnątrz.





Z igły lekarskiej uciąłem tulejkę, która posłużyła za dystans do odcinania drutu.



Przygotowałem poręcz, którą unieruchomiłem na kawałku wcześniej wspomnianego szkła.



Lutowałem dociskając poręcz do kiosku i lutowane elementy do szkła



Jeśli chodzi o wygląd i trwałość łączeń - jestem zadowolony. Pojawił się jednak pewien problem i nie do końca wiem co jest tego przyczyną. Chodzi o różowe przebarwienia na kartonie. Opcje są dwie - rozgrzany CA lub parujący topnik i skłaniam się ku temu drugiemu. W drugim podejściu spróbuję zabezpieczyć najbardziej podatne fragmenty maskolem i dodatkowo skorzystam z mini wiatraczka. Gorzej już nie będzie chyba, że maskol zareaguje jeszcze bardziej nieprzewidywalnie.. Przebarwienia spróbuję usunąć metodą suchego pędzla. Tak to wygląda:



Pozdrawiam

--

Post zmieniony (01-03-19 17:36)

 
02-03-19 16:26  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

"Suche pigmenty" - nie pastele kupowane na sztuki wiele lat temu, które znam. Widziałem tutaj ich zastosowane na modelu ISU-152 z Modelika, gdy chodziłem do czytelni oglądać to forum (nie bardzo znałem nawet coś innego w internecie i czułem, że robię z siebie głupka, co też dawano mi tam do rozumienia). I jakież wtedy ich użycie zrobiło na mnie wrażenie! W życiu bym tak nie potrafił - nie mam zdolności plastycznych (które trzeba trenować jak każde) i w obecnym stanie zdrowia, także psychicznego tym bardziej. Kiedyś byłem po prostu bardziej marzycielski do takich eksperymentów, ale też co odczuwałem jak wiedziałem, że mnie nie stać na takie pigmenty, ani inne akcesoria (nie szukałem pracy, bo nie umiałem się ogarnąć). Parę lat później inne forum sprawiło, że zacząłem się przejmować opinią drugich o tym co wychodziło spod moich rąk - myślę, oba modele w moich galeriach nie wyglądają tak bardzo ułomnie, po 2006 myśl o chorobie spowodowała, że straciłem chęci. Teraz myślę, że należało nie szukać sobie innych wrażeń na forach, ale za późno zanim zrozumiałem - tamże - na ile mogę sobie pozwolić. Po tym przydługim wstępie proszę o zdjęcie efektów użycia takich pigmentów.
--
https://www.youtube.com/watch?v=oZKmXywEBD0
https://weronikabartekdul.blogspot.com/search/label/cegiełka

Post zmieniony (02-03-19 16:28)

 
02-03-19 16:51  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Luty wyglądają bardzo dobrze i czysto.
Jakich komponentów użyłeś do lutowania?

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024